Připravte si televize, MPEG-4 a HD útočí!

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, Digitální vysílání
  Říj 20, 2007
  1× Komentováno

  MPEG-4 je super formát, obzvláště pro videa, která chceme stáhnout z Internetu. MPEG-4 a vysoké rozlišení obrazu by bylo skvělé, pokud by se s ním počítalo pro naše pozemní digitální vysílání. Jenže ono se s ním nepočítalo. Ale najednou je tu máme a co s tím? I přes to, že Česko začalo testovat digitální vysílání (DVB-T) brzy, nedokázalo výhody náskoku využít, a proto na digitalizaci ještě pořád čekáme a dlouho čekat budeme (klidně si otevřeně řekněme, že tu máme neschopnou legislativu). Docela logicky si sebou z těchto začátků vlečeme i použití komprese videa ve formátu MPEG-2. Ten má značné nároky na šířku pásma, ale budiž.

  Rozhodlo se, že to bude standard, tak to tak berme. Obzvláště v poslední době se objevovaly hlasy, které přetřásaly obavy o to, zda nebudou znevýhodněni ti, kteří investují do přístrojů pro příjem našeho digitálního standardu v MPEG-2, nějakým náhlým přechodem k modernějšímu MPEG-4. Mnozí ujišťovali a asi i nadále budou, že se není čeho bát. V MPEG-4 budou vysílat maximálně placené kanály, nebo kabeloví poskytovatelé (včetně IPTV), u kterých je stejně nutné disponovat jiným přijímačem.

  Aktuálně probíhá test vysílání televize Nova (ano, právě té, která se nám rázem obrodila do technologického průkopníka s širokoúhlým vysíláním). Tento test spočívá ve vysílání formátu MPEG-4 s vysokým rozlišením (v pražském multiplexu CDG). A ten už si dnes doma rozlouskne jen málokdo. Stejně tak s MPEG-4 a HDTV laškuje testovací multiplex O2 a možná i dalších budoucích poskytovatelů.

  Z jedné strany můžeme mít obavy, že se zánovním set top boxem pro příjem DVB-T, nebo televizí s vestavěným digitálním tunerem, dlouho nevystačíme. Z té druhé se ale určitě musíme radovat z toho, že se u nás vývoj posunuje kupředu. Zcela nečekaně bychom se proto mohli dočkat brzkého, českého a snad i dostupného vysílání ve vysokém rozlišení a navíc ještě v MPEG-4. Ostatně ještě před Novou oznámila podporu HDTV Česká televize – konkrétně u přenosů z Olympijských her.

  Pokud do toho takto střemhlav půjdou televizní společnosti, bude je muset následovat i zákazník. A vzhledem k nutným finančním investicím na jeho straně to nebude nijak růžové. Sice se prodává stále více nových obrazovek připravených na HD, s digitálním tunerem, ale bez podpory MPEG-4. S jeho podporou jich existuje jen opravdu málo (například Sony Bravia řady X3500, X3000 a W3000). A navíc je ještě nutné myslet na to, že ne každý z těch několika málo produktů s podporou MPEG-4 podporuje současně i příjem v HD...

  Ti, co mysleli a myslí dopředu a pořídili si televizor nebo tuner s CI slotem, který umožňuje dodatečné vložení karty, jež zajistí například právě dekódování MPEG-4 formátu, budou asi na koni. Nějaká ta karta už dokonce k mání (Digisat Neotion NP4) je i na našem trhu. Její správná funkce s TV přijímačem ovšem není vůbec zaručena. Nezbývá než doufat, že podobných karet přibude a rozšíření funkcí televizorů bude reálné. Když situaci shrnu, tak se jeví jako pravděpodobné, že obsahu v HD bude u nás přibývat, a to celkem rychle (oproti našim běžným zvyklostem). První české HD programy by tu mohly být i dříve, něž do roka a do dne, a dokonce některé i neplacené. HD vysílání ovšem bude dosti striktně omezeno jen na opravdové zájemce o kvalitu. Ti si budou muset zvolit „platformu“ – tedy DVB-T (terestrické vysílání), DVB-S (satelit), DVB-C (kabel) nebo IPTV a odpovídající technické vybavení.

  Doufám, že toto malé zamyšlení někdy v budoucnu bude jen úsměvným pomníkem toho, jak jsme se pachtili a lopotili za oním „High Definition, které vypadá lépe, než skutečnost“. Článek vychází z informací serveru digizone.cz.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  1 Komentáře

  1. no je to presne tak,
   koupil jsem si pred kratkym casem fullHD Sony Bravii jen jsem si nevsiml, ze nema MPEG-4 a uz je to tady - kup si tuner...
   dopr...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?