Převod MOV do AVI: jednoduše a zdarma

 • Lucie Medová
  Kategorie: Návody, Editace videa
  Pro 12, 2008
  22× Komentováno

  Možná vlastníte přístroj, který produkuje video soubory s příponou MOV. Tento soubor ale vyžaduje pro přehrání na počítači poměrně nepodařený software od Apple a na stolních nebo přenosných přehrávačích jej nepřehrajete skoro vůbec. Navíc je dosti prostorově neúsporný. Jak jej jednoduše a zadarmo převést na universální AVI, poradí tento návod.

  Nejjednodušší cesta

  Nesjnáze můžete převést video ve formátu MOV například do AVI v programu nazvaném Convert MOV to AVI. Program je zdarma a nevyžaduje instalaci dalších programů. Convert MOV to AVI stahujte například zde

  Chcete-li výsledný soubor jako AVI, zvolte podle obrázku volbu XVID. Právě tyto volby mají vliv na výsledný formát souboru. V každém případě ale bude potom soubor jednak lépe komprimovaný (zabere méně místa) a také bude snáze přehratelný na různých zařízeních a počítačích. 

   

  Pokročilejší metoda

  K převodu souboru nám poslouží volně dostupný nástroj RAD Video Tools (stahujte zde). Po přímočaré instalaci nic nebrání jeho spuštění. Objeví se následující obrazovka, na které si nalistujete složku například s videi uloženými z fotoaparátu. Dále kliknete na soubor, který chcete převést na AVI video a stisknete tlačítko Convert a file.

  Na další obrazovce můžete změnit název výsledného souboru (ale není to nutné), stejně jako změnit mnoho jiných parametrů. Ty jsou ale určeny zkušenějším uživatelům, přičemž pro náš účel není potřeba měnit vůbec nic. Stačí stisknout tlačítko Convert.

  V dalším kroku je potřeba vybrat, jakou kompresi pro vytvoření AVI souboru použijeme. V roletce vybereme kompresi Xvid MPEG-4 Codec nebo případně DivX (či něco těmto názvům hodně podobného). Když stisknete OK, spustí se převod videa. Ve stejné složce jako původní MOV video najdete nyní i nové AVI video.

  Pokud nejste s výsledkem spokojeni, můžete před stisknutím tlačítka OK stisknout ještě tlačítko Konfigurace. Pomocí něj se nastavují parametry komprese, které mají vliv na velikost výsledného souboru a kvalitu videa. Zde již jde o značně náročnou část. U Xvidu můžete zkusit nastavení podle následujícího obrázku, přičemž pro změnu kvality a velikosti videa můžete jen měnit táhlem hodnoty kbps – většinou se používají hodnoty mezi 400 a 1800 kbps. Abyste viděli na táhle měřítko v kbps, může být potřeba kliknout na tlačítko Target quantizer čímž se změní na Target bitrate.

  Pro přehrávání souborů MOV se může hodit QuickTime Alternative a na žádném počítači by neměl chybět nainstalovaný XviD kodek.

   

  Převod MOV do AVI bez rekomprese

  MOV lze převést na AVI i bez nutnosti změny komprese videa a zvuku. Dojde pouze ke změně kontejneru, což může některým přehrávačům vadit, nicméně i tak to může být užitečné. Výhodou je, že převod je velmi rychlý. Za tímto účelem použijte aplikaci MP4Cam2AVI Easy Covnerter

   

  Související články

  Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry
  AVI na DVD přehrávačích - proč jedno hraje a jiné ne
  Textové titulky ve stolních přehrávačích

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  22 Komentáře

  1. Vážení, známá mi doporučila tento program. Po jeho instalaci ovšem u mně nic nevypadalo tak, jak je znázorněno na stránce. I tak jsem zkusila převést z MOV do Avi jeden můj klip, dala jsem uložit, vybrala kam - ovšem nic tam n e n í! Mám normální win.xp professional a nechápu, pro to dopadlo tak, jak dopadlo. Můžete mi poradit co s tím? Díky Jiřina - goldenegg

  2. Milí přátelé drobného filmování a videograbování,

   mám Panasonic a videa se také ukládají do aplovského MOV. Včera jsem si stáhl Qucktime a říkám si zkusím jednu věc, video MOV které jsem tam měl otevřeno jsem zkusil uložit jako AVI.
   Když jsem video pak porovnal v Totalcommanderu, s překvapením jsem zjistil, že velikost a kvalita videa není nijak upravena či změněna. A co víc, v Bsplayeru neno windowsovském Mediaplayeru video krásně jede :)
   Tak jsem v konečné fázi udělal ještě jednu vychytávku. Všechna má videa s dcerkou, bylo jich asi 150 :) jsem v tatalcommanderu isertem označil dal jsem PŘEPSAT - v kolonce jsem zadal pouze *.AVI a během dvou sekund jsem měl vše přepsáno z mov do avi přípon.

   Absolutně vše v pořádku, a pokud to tak pojede i Vám z CANONů nebo které mašiny vám to hážou do MOV, tak to vyzkoušejte. Pak mi na mail písněte, jestli se podařilo :)

   Hodně zdaru všem :)
   Davca78
   mail: davca78 -zavinac- seznam - tečka - cz

  3. Když změníte příponu mov na avi, tak se nic nestane - akorát se soubor s příponou mov přejmenije na tentýž soubor s příponou avi. PC přehrávačům je to asi docela jedno, ale pokud se pokusíte toto tzv. "avi" nabídnout střižně, nepochodíte. Střižna to nevezme.

  4. Davčo, skoro jsi měl!Prejmenovanim toho moc neziskas, mov jako takova rojedetes v kazdem druhem prehravaci (VLC pl, KM pl atdatd), ale problem nastal, kdyz jsem chtel s videem pracovat...potreboval jsem ho jednoduse prevest na to avicko napr. Tvoje myslenka nebyla spatna, ale v tom quick timeu zkus dat Export a uvidis, jak to pomoze ;-)

  5. Díky za příspěvek, Mediacoder zvládá konverzi i FullHD videa 1080p z canonu 5D, což RAD Video Tools neumí. Navíc konverze probíhá bleskově rychle

  6. Ahoj,chci se zeptat jak přesně to nastavíte v mediacoderu a jak to pak dostanete na dvd aby to hrálo v obyč dvd přehrávačích?Je tam tolik nastavení,že mi z toho jde hlava kolem.Díky

  7. Pokud ten "obyč DVD přehrávač" umí standardní DivX/XviD (AVI soubory), tak stačí v MediaCoderu zvolit výchozí nastavení pro XviD v menu:
   Video - Formát: XviD

   Ještě je potřeba zkontrolovat rozlišení zdrojového videa - to nesmí být vyšší, než je rozlišení PAL, tedy 720×576. Pokud je rozlišení 720×576 nebo menší, není potřeba měnit nic. Pokud je rozlišení vyšší, tak je třeba rozlišení změnit například na 720×576 v menu:
   Obrázek - Změnit velikost: 720×576

   To "například" souvisí s poměrem stran zdrojového videa. Pokud je zdrojové video širokoúhlé, tak je potřeba zvolit nějaké vhodné širokoúhlé rozlišení - například 720×480 nebo 720×400 a podobně.

   Překódované video (AVI soubor) se vypálí na běžné datové CD nebo DVD.

   Pokud to "obyč DVD přehrávač" znamená nějaký historický kus, co neumí standardní DivX/XviD, tak je potřeba použít nějaký program, který umí tzv. DVD authoring. Ten ze zdrojového videa vytvoří strukturu standardního "filmového" DVD disku a toto se pak vypálí standardní DVD Video Disk. Některé aplikace umí obojí - DVD Video Disk připravit a rovnou i vypálit:
   http://cs.wikipedia.org/wiki/DVD_authoring

  8. Nerozumím tomu 4 x 4. Čeho se ten údaj týká? Pixelů snad ne, to by bylo hodně malé rozlišení.

   Zkusil jsem cvičně převod videa přesně podle návodu v článku a zdrojový MOV i výstupní AVI (XVID z ffdshow) mají shodné rozlišení - v mém případě 480 x 360 pixelů.

  9. Dobrý den,
   máme zakoupený foťák Panasonic Lumix DMC-TZ3, který také nahrává videa s koncovkou mov, kterou náš stolní dvd přehrávač nepřehraje.Využila jsem na převod mov-avi Rad video tools, viedo se převodl na avi bez problémů (i přehrávač jej přehraje), jen zvuk nám tam moc nesedí.Prosím o radu, jak můžu tento problém vyřešit a také jak je možno soubory avi zmenšit, tak aby opět šly přehráv ve stolním dvd ořehrávači, pokud možno bez větší ztráty kvality zvuku a obrazu.
   Děkuji

  10. Musíte váš dotaz upřesnit:
   1) V jakém rozlišení nahrává videa váš foťák foťák Panasonic Lumix DMC-TZ3?
   2) Co znamená "zvuk nám tam moc nesedí" ? Přímo u MOV videa zvuk sedí a u zkonvertovaného AVI si přesedl?

  11. Dobrý den, načtení MOV souboru a stisku "Convert" se stránka s Conversion info zobrazí prázdná a objeví se hlášení "Error opening:" a následně "No files in list file". Je někde nějaká chyba. Instaloval jsme XviD kodek a program dle tohoto návodu.

  12. Dobrý den, nainstalovala jsem program a pokusila se převést video z formátu .mov do .avi podle návodu. Převedl se mi jen zvuk, ale nikoli obraz. V čem je chyba? Mohlo by to být kodeky? Děkuji

  13. Mohla bych poprosit o převod z MOV ? Mám jedno video, které mi přišlo mailem, stáhla jsem si program, ale převod nejde, mohla bych někomu poslat a poprosit o převod a zaslání zpět ? děkuju

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.