Právě probíhá rozšiřování digitální televize v Brně, Ostravě a Plzni

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, Digitální vysílání
  květen 22, 2008
  8× Komentováno
  Možná jste již zaregistrovali, že v posledních dnech začalo rozšiřování počtu dostupných programů a pokrytí v rámci digitálního vysílání. Co to vlastně znamená? Například to, že Brno a okolí se konečně dočká kvalitního příjmu Primy. Tedy možná... Společnost Czech Digital Group (CDG) rozšířila své vysílací sítě mimo Prahu do dalších lokalit České republiky. V Brně již vysílá na kanálu 59 z vysílače Hády. Ostrava a Plzeň je ve stádiu příprav a předpokládá se spuštění od 1. června. V multiplexu je v současné době Prima, Óčko a pravděpodobně přibude nová televizní stanice Z1. Kvalitní příjem TV Prima je v Brně a především v okolí (cca do 40 km) dlouhodobě problémový (respektive vyžaduje mnohdy určité investice do antény a zesilovače, slučovače atp., což ne každý chce řešit). Proto se na Primu v digitálu čeká "jako na zjevení".
  Kalkulované pokrytí signálem z vysílače Hády na 59. kanálu je zatím realitě dosti vzdálené
  Hády jsou svou polohou ideální pro pokrytí širokého okolí Brna (například až po Velkou Bíteš). Ostatně současné vysílání multiplexu Českých radiokomunikací (ČRa) to jen potvrzuje. Na druhou stranu multiplex ČRa nevysílá jen z Hády, ale i z vysílače na Barvičově, což zlepšuje pokrytí centra města a blízkého okolí. Multiplex CDG s Primou ale zažívá určité porodní bolesti. Tou první je nižší výkon vysílače (5 kW). Takže pokrytí vzdálenějších lokací zatím není tak dobré, jako u multiplexu ČRa (10 kW). Druhým problémem je 59. kanál, který místy ruší mnohem silnější analogový vysílač z Jihlavy. To lze řešit směrovou kvalitní anténou. Podle informací CDG alespoň budou podniknuta měření a v ideálním případě zvýší výkon vysílače z Hády až na 10 kW a v delším horizintu přibude/přibudou další vysílače. Rozhodně ale kvitujeme to, že se na naší smrtelně klidné hladině digitálního vysílání konečně začalo zase něco dít. Aktualizace: Hády na 59 kanálu již vysílá výkonem 10 kW a multiplex obsahuje Primu, Óčko i stanici Z1. Více informací se dozvíte například na serveru www.digitalnitelevize.cz

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  8 Komentáře

  1. nevím jak vysílá ale rozhodně má tak malý výkon že na kánálu 59 není ani náznak signálu i v případě že s domácí antenou se zesilovačem vyjdu na balkon a pomocí měřiče signálu vestavěného dvd rec Panasinic 77 se pokouším signál zachytit-místo toho se mi podařilo zachytit 6kanálů DVB Rakousko -:))

  2. Zdravím, tak nevím, ale z toho článku jsem se moc nedozvěděl - teda bližší konkrétnější informace. Zkousil jsem před chvílí naladit cokoliv nového na signálu DBV-T v Ostravě ale nic. Stále jen ct1,ct2,ct24,ctsport,nova. Mám TechniSat Digipal 2TX a signál mám na 39 kanále 100% a jiný kanál nejede.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?