Plazma versus LCD - ring volný! (část druhá - slabiny v technice)

 • Lukáš Straka
  Kategorie: , Televizory - projektory
  Úno 27, 2007
  29× Komentováno

  Žádná technologie není dokonalá a o naších borcích to platí dvojnásob. Ideální by bylo, kdyby se z boxera LCD vyklubala převlečená žena a po zápase by oba počali technologicky dokonalé dítě. Výhody a nevýhody jsou neustále dokola omílané a již notoricky známé, tak jen telegraficky.

  Celá plocha LCD panelu je podsvícena trvale zářivkami (případně LED diodami), které sice nemají přílišnou spotřebu (tedy i nižší produkci odpadního tepla) a dlouho vydrží, jejich podsvětlení je ale často nerovnoměrné. Filtrům v jednotlivých pixelech dá také hodně námahy „zatmavit“ se tolik, aby přes ně světlo vůbec neprocházelo a z toho plyne problematické zobrazení černé a obecně věrnost barevného podání není úplně stoprocentní. U plazmy se rozsvěcí přímo každý konkrétní bod, takže podsvícení celku vyznívá rovnoměrně a kompaktně. 

  Taktéž s kontrastem byly LCD na štíru. S každou novou generací se na plazmy dotahují, používají k tomu různé dopingové prostředky vytvářející „dynamický kontrast“ 5-6000:1 na panelu s fyzickým kontrastem 1000-1200:1. Zapnutí těchto zlepšovacích obvodů je většinou skutečně velmi dobře patrné na kvalitě vykresleného obrazu, ale byl bych opatrný v porovnávání těchto hodnot s kontrastem plazmy.

  Ovšem co platí dnes, nemusí platit zítra, Samsung už vystavuje displej s LED podsvícením a s kontrastem 100 000:1 a Philips LG dokonce neuvěřitelných 1 000 000:1 (ano, milion). Využívají při tom řízení intenzity podsvícení jednotlivých LED diod. Každopádně ač se může za běžného denního světla zdát kontrast LCD a plazmy podobný, jakmile se setmí plazma jasně vítězí. Plazma má tím pádem zatím navrch také v podání černé, nemluvě o celém barevném spektru, které se svou věrností blíží klasické CRT televizi. Pokulhává však při rozlišování drobných barevnýh rozdílů větších ploch a má sklony vytvářet “vrstevnicový“ efekt.

  Zato kontrast jí nečiní problém. Běžný je 3000:1, ale také 10000:1 a taktéž svítivost 1000-1500cd/m2 (LCD má běžně 500cd/m2) produkuje bez mrknutí oka. Ta však jako parametr není až tak podstatná. Náš cvičenec si za vysoké výkony však řekne o hodně potravy a hodiny vašeho elektroměru roztočí jak ruletu, ve které se však nevyhrává. Běžná spotřeba plazmatického nabušence úhlopříčky 42’’ je 250-350 W.

  Doporučuji mít doma také novější elektroinstalaci, aby vydržela energetický ráz při jejím zapnutí. LCD stejné úhlopříčky si vezme zhruba 220-250W, modely s LED podsvícením i o 100 W méně. Z toho vyplívá, že i méně hřeje a nepotřebuje výrazně chladit. Plazma vám zas může ušetřit v zimě za topení, protože supluje akumulační kamna. Naštěstí už si také většinou vystačí jen s pasivním chlazením, ale pořád jsou na trhu modely, které potřebují občas spustit hlučný větrák.

  LCD panely mají z dob minulých špatnou pověst týkající se odezvy, tedy rychlosti překreslení obrazového bodu. Kdo se setkal s displeji prvních generací, pozoroval na nich rozmazávání rychle se pohybujících objektů, například typické čáry za pukem atd. V současné době, kdy doba odezvy dosahuje osmi, čtyř nebo dokonce dvou milisekund (grey to grey), už takový problém prakticky neexistuje. Hnidopiši však stále upozorňují na drobné rozostření obrazu při rychlých panoramatických pohledech kamery nebo u akčních počítačových her.

  Při běžném sledování jsou však prakticky nepozorovatelné. Plazmy díky odlišné technologii s odezvou nemají problém, to však nezaručuje, že levná plazma s postarší elektronikou nebude vytvářet nechtěné zpomalené efekty ještě výrazněji. Displej s bleskovou odezvou je totiž bez náležitě bleskové elektroniky nanic. Stálo to litry potu a hromadu píle v tělocvičně,ale v dalších disciplínách už noví adepti z řad LCD za plazmami moc nezaostávají. Pravda, pozorovací úhel bez změny nádechu barev ještě není úplně to pravé, ale kdo by se na box díval z úhlu 179°? Horší je to při pohledu se shora či zdola, kde LCD bude muset ještě zabrat, ale plazma se zas v tomto úhlu pohledu stává opilcem s rozdvojeným viděním, kdy například bílé titulky na černém pozadí jsou viditelné dvakrát za sebou. Ale kdo se chce na boxery dívat shora, musí počítat s drtivým dopadem jejich levého háku!

  Naopak plazma usilovně zvedala ve vývojových laboratořích činky, aby si prodloužila život a dnes již nelze říci, že by moderní plazmový displej měl nižší životnost než LCD. Běžně dosahují života 60 000 hodin (myslí se tím přitom doba, za kterou se svítivost displeje sníží na polovinu). Další neduh z dob minulých, tedy paměťový efekt související s vypalováním obrazu (třeba loga TV stanice) na stínítko, už také není díky elektronickým redukčním postupům příliš podstatný.

  V druhém kole nasbírali tyto body:

  LCD:

  + nižší spotřeba energie a nízké tepelné vyzařování

  + slibná LED technologie, zatím žel dražší, než klasické zářivkové podsvícení

  + svítivost zůstává po celou životnost zhruba stejná

  Plazma :

  + věrné podání celého barevného spektra a hlavně černé barvy

  + takřka absolutní pozorovací úhly

  + nezpochybnitelně lepší papírové parametry kontrastu a svítivosti

   

  Související články

  Plazma versus LCD - ring volný! (část první)

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  29 Komentáře

  1. Sic fandím o něco více plazmám, ale co jsem zatím koukal, tak nejsou modely, které by měly integrovaný DVB-T tuner, jako má stále více LCD televizí :( Výrobci jsou prostě kreténi...

  2. Je to bohužel pravda, i v LCD televizích se DVB-T tunery objevují jen pozvolna. Podle mě berou renomovaní výrobci náš trh stále jen jako druhořadý, kde chtějí vyprodat svoje staré technologie, o které na západě už není zájem...snad se to brzy zlepší i ve vztahu se zakletým rozvojem DVB-T v ČR obecně.

  3. Co je pravdy na tom, že výpočet kontrastu u LCD a plazmy se počítá podle naprosto odlišné metodiky? Vím, že je to otázka zralá flamewaru, který nechci vyvolat. Jen prostě pokud má třeba někdo odkaz na nějaké oficiální dokumenty k normám těchto měření. Onehdá jsem tuším četl, že LCD se měří za normálních denních podmínek (okolní rozptýlené světlo) a u plazmy snad v úplné tmě. No a při tom se v onom testu psalo, že při srovnatelných podmínkách třeba ve dne mají současné LCD TV větší kontrast než plazmy...

  4. Je pravda, ze se meri ruzne, sic nevim presne rozdily. Ale jiste je to, ze v tmavych scenach zobrazi plazma to, co LCD proste zatim zobrazit neumi. Jestli mluvim o kontrastu nebo jine vlastnosti nevim, ale je to tak.

  5. Uz jen z technologickeho principu je jasne, ze LCD s stale zapnutym podsvetlenim (tedy bez regulace treba pomoci pole LED) MUSI mit kontrast nasobne mensi nez plasma. Kazdy vyrobce si sice meri kontrast jak se mu zachce (podobne jako pozorovaci uhly u LCD - nekteri vyrobci udavaji uhly pri kontrasti 5:1 a ti "slusnejsi" pri 10:1 - i to je ovsem fraska), ale to na nizsim kontrastu LCD kontra plasma nic nemeni. Uhly dnes uz tolik netrapi - moderni S-PVA a S-IPS panely maji, dle meho nazoru, pro jakekoliv normalni sledovani dobre uhly. To ale plati, jen kdyz se divate pres den. V noci se z ruznych uhlu jeste nasobi hlavni nedostatek LCD - neschopnost zobrazit cernou a tmave sceny - je uz i z malych (10 stupnu) uhlu jeste vice patrna, nez z celniho pohledu.

  6. Nevím, proč do TV cpát DVB-T. Myslím, že lepší je kvalitní TV bez tuneru, ten vzít zvlášť podle toho z jakého zdroje a v jaké kompresi zrovna přijímám. Variantou by snad byl CI slot.

  7. Autor je očividně zamilovaný do LCD produktů. Sám jsem hodně zvažoval jestli koupit LCD, nebo plazmu a přesto, že jsem dlouho vybíral jen mezi LCDčky, tak doma nakonec je plazma Panasonic. Opravdu nejsměšnější je srovnání spotřeby elektřiny. LCD úhlopříčky 42" má nejčastěji spotřebu kolem 230W. Plazma stejné velikosti má sice spotřebu vyšší (kolem 280W), ale to platí jen při zobrazení bílé plochy, což je málo pravděpodobné i při sledování zimní olympiády. Při sledování běžných pořadů je spotřeba mnohem nižší, narozdíl od LCD, kde je odběr konstantní. Totéž platí pro rozlišení, které ač je u plazmy nižší, přesto zobrazuje lépe a detailněji než LCD.

  8. Uz dlhsie sa rozhodujem pre nakup plazmy alebo LCD, videl som dost nazorov pre jednu alebo druhu stranu, recenzie, navstevy v predajniach..a pod. a priznam sa ani teraz nie som definitivne rozhodnuty.
   Mam standard naroky na TV, vacsina casu sledovanie kablovej TV a cast DVD.
   Najskor som preferoval LCD, teraz vo finale sa viac priklanam k plazme, konkretne Panasonic TH-42PV70P. U plazmy sa najviac obavam kmitania obrazu, bolo to tu dost preberane. Vie mi niekto jedoducho doporucit podla vlastnych skusenosti.. dakujem

  9. co je lepší ? vyšší rozlišení nebo 100 hz a je jedno jestli u plazmy nebo lcd ?
   vím že obojí dohromady, ale pokud bych měl volit :)

  10. Mám stejný problém jako většina lidí s pořízením nového televizoru. Po třech měsících neustálého porovnávání jsem došel k závěru že si ponechám /zatím/ svůj starý dobrý Finlux. Samozřejmě, že v konečném účtování vyhrála jednoznačně plazma a to buď Pionneer nebo Loewe Xelos. Největší achilovou patou všech velkoformátových televizí je bohužel TV signál a jeho komprimace. Lituji všech zákazníků, co si pořídili velké LCD /nad 42 palců/ a teď koukají na rozmazané hokejisty jak honí po ledě nějakou šmouhu, zatímco reklamy na mantinelech jsou až neskutečně ostré a přebarvené. Viděl jsem to na LCD Sony za 90 000 Kč a byl to opravdu hnus. Závěrem jsem došel k názoru, že bych potřeboval televize tři.
   Plazma - domácí kino
   LCD - prohlížení fotek / animovaných filmů/
   CDR- normální televizní provoz

  11. já bohužel došel ke stejnému závěru :( mám zpětný projektor 106 ve 100 herzích a poměru 4:3 takže pro mě je logický krok buď lcd min. 116 nebo plazma 126 (obojí ve full hd), ovšem mám digi tv a když vidím tu "kvalitu" signálu, odkládám rozhodnutí o koupi na neurčito... čtverečky totiž vídám už teď........

  12. Paradox je, že některé plazmy mají lepší obraz v HD READY než od samýho výrobce ve Full HD. Samozřejmě se to týká TV signálu

  13. Taky mám CRT FINLUX a díky němu jsou pro mě plasmy i LCDčka jako TV zobrazovadla naprosto bez šance. S tím zvyknutím si na neduhy LCD nebo plasmy při nemožnosti přímého srovnání to je určitě pravda. Já kdykoli zavítám do pokoje k našemu puberťákovi, vždycky se mi z LCD Samsung udělá nevolno.

  14. přesně i můj názor. když vidím obraz z tv lcd nebo plzmy a srovnám se svým Finluxem, srovnat se to nedá a s koupí nového tv zatím vyčkávám.

  15. LCD - prohlížení fotek / animovaných filmů/ - to mě pobavilo :-)
   Na LCD opravdu díky té "přirozené" pleťové barvě vypadají všichni živí nečerní herci jako Simpsonovi ...

  16. Dobry den,
   vybiram novou televizi a stale nejsem rozhodnut zda zvolit LCD nebo Plazmu. Konkretne uvazuji o LCD Samsung LE32R86BD (Samsung LE37R86BD) nebo plazma Panasonic TH-42PX70 (Panasonic TH-42PV70) - nebo mi doporucite upne neco jineho ?
   kazda rada ci informace dobra, predem dekuji :)

  17. Ja mel u LCD Benq DV3750 vypaleny obraz z pocitace (pres DVI) nezmizelo to, zaruka koncila za mesic, vymenili cely panel. Divne bylo to ze to bylo videt jen pri sedem nebo svetle modrem pozadi. Naopak u plazmy jsem videl ze 2 body pri urcitych barvach byly cerne.

  18. Nakolko planujem kupit univerzalny zobrazovac, favoritom je LCD 32-37. Vyuzitie 80% HTPC(internet, BlueRay, DVB-s2, games, prip. CAE/CAD, photoshop...), 20% nejake terestricke nekvalitne vysielanie (spravy, sport).
   I ked plazma tiez dokaze FullHD rozlisenie, pre moje ucely mi LCD vyhovuje viac.
   Ak by som planoval zobrazovac hlavne na domace kino a terestricky analog/digital, volim plazmu.

  19. Nedá mě, abych se nepodělil se svou trochou skušeností. Koupil jse LCD Sony Full HD a když pominu věcné debaty o tom, kolik energie spolyká LCD a kolik plazma a další pořád se opakující témata, tak chci říct, že to vše mě nechává chladným, Mým problémem je, že u LCD dochází k rozmazávání obrazu při prudším pohybu a při zvětšeném obrazu. U sportovních přenosů to není tolik znát, ale např. obraz z klasického DVD je špatný. Dalším problémem samozřejmě zůstává dostupnost kvalitního vstupního signálu. UPC a DigiTV je o ničem a filmy z DVD nejsou taky zrovna to nej. Potom je otázka zda LCD nebo plazma v rozlišení Full HD druhořadá.

  20. Také jsem dlouho váhal, jestli metrovou plazmu nebo metrové lcd. Nakonec jsem zvolil lcd (Samsung), jehož výhody převážily nad nedostatky. Po půl roce už ty nedostatky nevnímám a když někde sleduji plazmu, nijak mě neoslňuje. Obecně bych snad řekl, že čím horší zdroj signálu, tím spíš volit plazmu.

  21. Na český kanály, u kterých označení "kanály" přesně popisuje obsahu i kvalitu, stačí jakákoliv televize po babičce. :-) LCD či plazma mají opodstatnění jen na DVD nebo spíš HD DVD či BlueRay. Krom toho, když to máte doma, stejně nepoznáte rozdíl, když to nemáte s čím srovnat. :-) Je to psí honba za ocasem. Nemá cenu řešit. Porovnejte ceny, paramtry, kupte a tím to stejně skončí. Z psychologického hlediska neexistuje správné rozhodnutí, pokud je více než jedna možnost. :-D

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.