Plazma versus LCD - ring volný! (část první)

 • Lukáš Straka
  Kategorie: , Televizory - projektory
  Úno 09, 2007
  27× Komentováno

  Jsou na světě otázky, na které nelze najít nikdy jednoznačné odpovědi, a slouží tedy jako cizokrajné koření společenské konverzace, polemik a vášnivých disputací. Je lepší Plzeň nebo Budvar? Co bylo dřív? Vaječná omeleta nebo slepičí polévka? A co si pověsit na zeď do obýváku? Plazmu, LCD televizi nebo raději nějakou krajinku? A právě nesmiřitelné plazma a LCD technologie dnes hodíme do našeho virtuálního ringu!

  Kolo první: Váhové kategorie

  V semifinále se nám borec ze stáje těžkotonážní CRT technologie, který i přes desetiletí poctivého tréninku a sebezdokonalování, začal zadýchávat při vražedném tempu zužování, zvyšování rozlišení, úhlopříček a snižování škodlivých emisí. Přesto, že na jeho výkony byl až do konce kontrastní, barevně věrný a visuelně zatím nepřekonaný pohled, poněkud se okoukal, vyšel z módy, fanoušci ho opustili a tak odchází raději s hlavou vztyčenou zavčas z kolbiště. Jeho dřívější soupeř, projekční TV, se pere svými ochabujícími pěstičkami co to jde, sem tam uštědří ještě nepříjemnou ránu, ale jeho trenérovi už moc nevydělává, tak mu pomalu hází do ringu ručník.

  Do finále dnešního televizního souboje se nám tedy nakonec probojovali dva útlí, ale silní borci. Plazma z kategorie těžké váhy a LCD ze střední váhové kategorie. Chceme vidět čistý souboj, žádné rány pod pás a ať vyhraje ta lepší. Zazněl Gong!

  Nyní na chvíli opustíme prostor mezi provazy a podíváme se reálně na rozdíly, výhody a slabiny té které technologie. A čím začít, než rozměry, které do značné míry předurčují budoucí možnost použití a umístění. Zatím co LCD lze získat prakticky v libovolné úhlopříčce od rozměrů kapesních až po panely připomínající spíše nábytkovou stěnu, u plazmy s menšími úhlopříčkami nepochodíte. Nejmenší běžně sehnatelné mají úhlopříčku 37" a nejsou příliš cenově výhodné, neboť se neprodukují zdaleka tak masově jako nejběžnější rozměr 42".

  LCD je při stejné úhlopříčce také o poznání lehčí a manipulací nehrozí tolik zhroucení našich churavých páteří. Menší úhlopříčky LCD najdou lepší uplatnění v malých bytech, ložnicích, záchodech, prostě místech s krátkou možnou pozorovací vzdáleností. Potřebujeme totiž dostatečný odstup, aby nám nedokonalost našeho zraku zadarmo vylepšila vysílaný obraz. Plazma se více hodí do velkých sálů, otevřených prostor, do výloh, sportbarů a větších náleven. Pokud také preferujete místo 16:9 starý dobrý poměr stran 4:3, nemáte na výběr a musíte vzít zavděk LCD, ovšem jen do maximální vyráběné velikosti úhlopříčky 51 cm.

  Ať už dáte plazmu kamkoliv, nikdy ji na místo určení nesmíte transportovat naležato, tlaky působící na její konstrukci by ji mohli nenávratně poškodit. Dokonce se uvádí, že by plazma neměla kvůli atmosférickému tlaku být provozována v nadmořských výškách nad 1000m, což v našich podmínkách bude zřejmě zajímat jen restauratéra na Sněžce. LCD v těchto ohledech náchylná není, na druhou stranu většina modelů nemá vůbec chráněný displej. Musí se tedy ošetřovat speciálními prostředky a jestli máte doma malé dítě (nebo někoho, kdo se tak chová), musíte dát dvojnásobný pozor, aby vám s bagrem v ruce neudělal na displeji neopravitelnou mapu.

  Plazmy mají před obrazovkou ochranné sklo, ale oproti matnému povrchu LCD zase pochytají všechny odlesky z místnosti, zrovna když se za plného slunce chcete dívat na svůj oblíbený dopolední pořad pro předškoláky.

  V prvním kole tedy naši borci nasbíraly tyto body:

  LCD:

  + široké spektrum úhlopříček, do normálního bytu nejvhodnější 26,32 a 37"

  + vytáhnete ji do pátého patra bez větších problémů a pomoci závistivých sousedů

  +obrazovka je matná a neodráží tolik odlesky

  PLAZMA:

  + velká plocha (nikoliv však už rozlišení, viz dále) obrazu za málo peněz

  + zloději, kteří vás během dovolené vybílí, si dvakrát rozmyslí se s ní tahat z vašeho pátého patra:)

  + snadná údržba displeje a jeho mechanická odolnost.

   

  Související články

  Plazma versus LCD - ring volný! (část druhá - slabiny v technice)

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  27 Komentáře

  1. Tolik nesmyslů o plazmě PDP-tlak, nadmořská výška (ve Švýcarsku, La Pazu, v Mexico City-všude tam nemůže být plazma?). Jednoznačně : plazma PDP má mnohonásobně lepší parametry obrazu, vůči šuntu LCD=monitor PC. 70% světové spotřeby televizorů od 42" výše je reaálně u spotřebitelů právě plazma-realizované prodeje. Tak dál maťte českou veřejnost, aby kupovali LCD s mizerným obrazem.

  2. Pane Anonyme, oba díly Plazma vs LCD ani náhodou nepreferují jednu z porovnávaných technologií. Výběr je na zákazníkovi, který sám dokáže zhodnotit, které parametry jsou pro něj důležité. A kvalita obrazu pro ně zdaleka nemusí být na prvním místě!

  3. Nesmysly a lži u PDP plazmy - že se "prý nesmí klopit, pokládat a funguje jen u hladiny moře, na horách ne". To je podle vás objektivní testování a porovnávání plazmy-lcd??? Od Pepka Vyskoče-autora, zřejmě s plným skladem LCD krámů. Pomlčel o hojném neduhu LCD-vypadlých nefunkčních pixele, celé řady pixelů, lkteré se pak jeví jako černá čára.

  4. Průzkumy ukazují, že PDP sice kvalitativně oslovuje více lidí, ale prodeje zase ukazují jasnou převahu, kdy se nakupující rozhodnuli pro LCD. Poměr prodaných LCD TV je asi 75 % oproti PDP s 25 %.

  5. Ale jo, vy berete všechny LCD od 20", 26", 32" 37", PDP se vyrábí od 42" (výjimka 37" Pan.) a ve světě je "to" už malá velikost, zájem je standardně o PDP od 55". Tak si pak porovnávejte prodeje drobných LCD s obry PDP, asi jako mrazáky s lokomotivami za soc.

  6. Nevím proč, ale autor nějak zapomněl na ten hlavní rozdíl a to je rozlišení. Pokud chce člověk koukat na novu je jasný že je plazma pro něj lepší..pokud je tu člověk, kterej vrazí ještě 20000 do hddvd, tak ať si koupí LCD. Dál nevím proč tu někdo uvádí, že jsou LCD lepší jen kvůli prodeji. No proč asi??vyrábí se i malinkatý a ne každej má tolik místa.
   No a to s tím vypalováním například znaků programů u plazem..Kde si na to přišel, ty bláhový?? Běž se podívat do obchodu a podívej se na plazmy, který tam jedou skoro nonstom na stejným programu..nikdy tam nic nenajdeš..No a spotřeba je sice u plazem větší, ale pokud se na ni zobrazují černé body nebo budete koukat na 4:3 tak de spotřeba dolů..taková hrůza to oproti LCD není..Váhově jsou plazmy větší jen kvůli velikosti, LCD ve stejné úhlopříčce o moc lehčí nejsou..

  7. S těma prodejema plně souhlasím. To je stejný nesmysl jako tvrdit ze Hyunday je dobra znacka protoze se jich hodne prodava... :-D
   A spotreba? Presne jak rikas kdyz jedou tmave sceny je spotreba mensi jak u LCD pri svetlych zase vetsi takze v prumeru je spotreba naprosto stejna jako u LCD.

  8. Mno já televize prodávám, mám doma plasmu. Spoustu toho co jsem si zde přečetl jsou fakt bláboly ale něco zase pravda. Pokusím se to shrnout. Budu porovnávat to nejlepší co na našem trhu ve střední třídě je. Pokud bych si já měl vybírat plasmu dnes a asi v nejbližší budoucnosti tak bych preferoval značku Panasonic. U LCD bych kupoval buď Samsung nebo Sony. Samsung v případě pouze TV, protože Sony má lepší ostatní přístroje jako DVD, recordery, domácí kina, kamery a prostě vše co k TV připojíte. Pokud Vám nevadí více ovladačů něco málo přidané hodnoty z přístrojů stejné značky tak bych volil právě Samsung pro svoje kvality a cenu.
   Pro příznivce LCD musím bohužel uvést, že je skoro ve všech parametrech je plasma lepší, ale musíte zvolit tu správnou značku. Kompenzace pohybu nebo elektronická guma je hodně důležitá právě proto, že se plasma se může vypalovat pokud se výrobce nesnaží tento neduh eliminovat. U výrobců, kteří tyto technologie používají tento jediný neduh plasmy není. Bohužel jsem se o tom mohl několikrát přesvědčit právě na prodejně. Proto důrazně nedoporučuju kupovat jakoukoliv plasmu od LG, protože to je tragedie, počínaje za 14 dní vypáleným logem a vadnými zdroji konče. Pokud si koupíte plasmu od Panasonicu tak tenhle problém mít nebudete. Navíc Panasonic dává na vypálení záruku, která je platná i po vypršení zákonné záruky. Plasma má lepší věrnost barev, odezvu, kontrastní poměr (mimo LCD s LED podsvícením Samsung, kde mě ovšem už barvy příjdou nepřirozené), krycí sklo (ocení především rodiče malých dětí) a delší životnost panelu. Odezva je také největším neduhem LCD, protože u sportu nebo přírodopisných dokumentů je to hodně vidět. Ten kdo se díval někdy na fotbal na LCD mi dá jistě za pravdu. Čísla hovoří za vše 0,01 k 5 ms je doopravdy rozdíl. Až se objeví OLED a bude mít lepší odezvu tak si myslím, že plasma už pokud výrobci nepřijdou s nějakým zásadním vylepšením o kterém nevím bude u konce, protože už nebude moc konkurovat. O spotřebě se dá taky polemizovat. Toto je největší argument příznivců LCD. LCD pokud pustíte má spotřebu konstantní. To znamená u panelu o rozměru 42 palců cca od 200 do 250W. Plasma spotřebu konstantní nemá takže když je zobrazena pouze bílá má spotřebu 100% a pokud pouze černá tak má spotřebu 0 (samozřejmě pouze panel ne celá TV). V praxi to je cca 60-65% toho co je napsáno na štítku vzadu. Plasma Panasonic TH-42PX8EA v HD ready rozlišení má ma štítku napsanou spotřebu 285W což v praxi je něco kolem 190W, nebo TH-42PZ80EA s FullHD má 385W což je asi 240W (mám to změřeno). Pokud se budete v zimě dívat na lyžování je spotřeba vyšší, pokud na nějaký akční film je menší. Všeobecně platí především u větších uhlopříček, že je max. 10% nad LCD, což neřeším, protože při spotřebě skoro 300W mi 20 až 30W už nevadí. Panasonic představil ke konci minulého roku plasmy s poloviční spotřebou. Sony zase u svých LCD (abych nebyl zaujatý) hlídač Vaší přítomnosti u TV s automatickým vypínáním a zapínáním podle toho zda jste v místnosti či ne. Všeobecně se dá říct, že plasma je na konci svého vývoje a výrobci už vylepšují pouze spotřebu. Nemyslím, že to je špatné spíš naopak, plasma je jak já rád používám výraz "vymazlená" a dovedená k dokonalosti. LCD jak známe je skoro taktéž na konci svého vývoje mimo LED podsvícení, které asi zažije v nových modelech bum. Problémem který LCD mají je, že pokud si budete chtít koupit opravdu dobré budete za něj muset opravdu dost zaplatit. V budoucnosti doufám blízké nás čekají OLED, AMOLED a SOLED TV, které mají velký potenciál. OLED který asi bude první má hodně levnou výrobu, ale bohužel jako vždy si výrobci novinku nechají fakt hodně zaplatit. Proto si myslím, že na nám finančně dostupnou úroveň se dostanou nejdříve za 5 let. Mno a to konečně ubyde hádek. Co je lepší PLASMA či LCD?

  9. Díky moc za vysvětlení....neříkám , ale že se hned pohrnu do plazmy...Akorá t jsem byl asi mylně informován, že plazma s rozlišením 1024*768 dokýáže zobrazit Full HD....mám iptv příjem a dost programů mám vysíláno v 1080p bude mi stačit plazma s výše uvedeným rozlišením? (1024*768)

  10. Ešte si zabudol spomenúť Laserovú Tv .Prvé modely od Mitsibischi su už v predaji a parametre su zaujimave ,bezpochyby lepšie než u LCD A PLazmy. Pri uhlopriečke 165 Cm ,píšu spotrebu priemernú 135 Watov, čo už je myslím slušné a parametre obrazu ani nehovorím. Pritom ich výroba je udajne omnoho lacnejšia ako LCD či Plazma. Udajne si licenciu na ich vyrobu zakupilo SOny a aj Samsung tak uvidíme . A ešte by som si dovolil oponovať s tvrdením ,že vyroba Oled displejov je lacna, prave naopak naročna a draha vyroba . Preto su zatial aj vyrobene modely len s malymi uhlopriečkami.
   Nech žije Laser . MITSUBISCHI LASERVUE.

  11. Super reakce .. i já váhal co a jako laik jsem malem koupil LCD .. dnes sedim u plazmy Panasonic TX-50UT a super věc co se sportu týká je to bezva ...

  12. Hej ocasu nepreferuj to co máš doma nebo to co prodáváš,meleš tady hov..,nemam nic proti lcd ale po vsech testech a srovnaních měl sem možnost sledovat doma lcd a plazmu nechal sem si plazmu a těm rozumným nemusím vykladat proč.Jinak nic proti lcd do maleho bytu urco!Ale preferuji obraz a ten lcd nema tak dobry...s pozdravem

  13. Mohl byste mi pls někdo napsat, jak je to s výpadky obrazu u LCD obrazovek - zajímá mě, jestli může být způsoben nutně jen z viny uživatele - tlakem nebo úderem do displeje, anebo zda může jít o výrobní (jinou) vadu obrazovky.
   Díky
   Lenka Vančurová

  14. ježíš a marjá,holky já padám-... A kvalita obrazu pro ně zdaleka nemusí být na prvním místě.....a proč tedy lidé kupují televizi:-)))).Raději býti někdy anonymem než zveřejńovat takový blábol!

  15. Vážený pane Lukáši Strako,
   Váš článek je místy docela humorný, ovšem zde chybí jedna důležitá poznámka a to, že plazmový televizor má ve všech ohledech věrnější podání obrazu než LCD, které vůbec nesouvisí např. s jeho fyzickým rozlišením panelu. V praxi má plazma 106cm s rozlišením 1024x768 jednoznačně lepší podání detailů než např. LCD 80cm s rozlišením 1366x768.

   Váš článek mi trochu připomíná recenzi na sportovní automobil, kde recenzent řeší, jak a čím se mají čistit skvrny na potazích sedaček.
   Jinak Vám držím palce.

   S pozdravem

   Martin Poliak, SACO s.r.o

   P.S. Ať žije LCD!

  16. Prosim vas nejlepsi by bylo kdyby jsem dal nekdo stranku kde se tyto TV testuji a nebo jaky casopis je testuje a kazdy si vybere co uzna za vhodne,ne? Ale mimochodem taky zhanim nejakou tu PLAZMU nebo LCD max do 30 000 Kč Diky! :-)

  17. Ahoj všem..zajímavé co se tu člověk nedočte..ale mě by zajímalo..jestli zvítězí plazma nebo lcd když televizor je do 30000 do normálního bytu pro člověka kterýmu záleží na obrazu..protože proč jinak kupovat televizi??vždyt jinak to nemá cenu..díky a mějte se

  18. Citujem jeden odborny casopis: LCD su uz na tak vysokej urovni, ze tie najkvalitnejsie dosahuju obrazovu kvalitu beznej plazma obrazovky, tak ze je to jasne!Plazma!!!

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.