Pioneer A-30: Doporučeníhodný integrovaný zesilovač

  • Jiří Ptáčník
    Kategorie: Recenze, Zesilovače a receivery
    Bře 11, 2015
    5× Komentováno

    Pioneeru se povedl neobvyklý kousek. A to takový, že přišel na trh s dobře hrajícím zesilovačem, který krásně vypadá a nechybí mu nic podstatného. Ba dokonce má mnohé, co bychom ve třídě levnějších hi-fi produktů nečekali.

    Zesilovač A-30 je k dispozici na trhu již delší dobu, a to nejspíše i díky své značné popularitě. Existují dvě barevné varianty, černá a stříbrná. Začínáme vzhledem, ale i když si to mnozí nepřiznají, nejde jen a pouze o zvuk. Zesilovač mnohdy chceme takový, aby se nám líbil. A dobře se ovládal.

    Integrovaný zesilovač Pioneer A-30
    Výkon2 x 70 W do 4 Ω, 2 x 40 W do 8 Ω
    Příkonaž 175 W, 0,3 W ve stand-by
    Vstupy7x (phono MM, SA/CD, aux, network, tuner, recorder, direct-in)
    Výstupy2x (recorder, sluchátka)
    Repro4 Ω - 16 Ω (A / B), 8 Ω - 32 Ω (A + B), 4 Ω - 16 Ω (Bi-wiring)
    Rozsah vstupu5 Hz - 100 kHz, +0/-3 Hz (line)
    Zkreslení20 Hz - 20 kHz, 0,1% THD při 4 Ω, 0,05 % THD při 8 Ω
    ProvedeníTřída A/B, tranzistorový integrovaný zesilovač
    VlastnostiDirect Energy Design
    Symetrický výkonový zesilovač
    Konstrukce čistého uzemnění
    Izolovaný napájecí zdroj
    Režim Source Direct
    Trans-Stabiliser

     

    Tradiční design z hliníku

    Pioneer zvolil naprosto tradiční a konzervativní design. Převážně analogové ovládací prvky na kartáčovaném hliníkovém panelu. A i ty ovládací prvky jsou hliníkové. Solidnost a robustnost, tak A-30tka nejen vypadá, ale i skutečně taková je.

    Hliník doplňují decentní modré diody, jejichž jas lze ve třech krocích regulovat. Masivní ovladač hlasitosti je plynulý (tedy nikoli krokový), dálkový ovladač jej posunuje motoricky. K rozložení prvků a jejich provedení nemáme výtek. Stejně tak k diodám. Pouze bychom uvítali diodu též na ovladači hlasitosti, protože není dobře patrné, v jaké pozici se kolečko nachází. Je zde pouze vyvrtaná drobná tečka. Do té by bylo záhodnou alespoň kápnout trochu kontrastní barvy (což si lze zajistit snadno svépomocí).

    Repro svorky mohly být lepší

    Přednímu panelu každopádně tleskáme ve stoje. Jak je na tom zadní panel? Trochu hůře. Najdeme zde relativní dostatek vstupů, jeden dokonce vedoucí přímo ke koncovému stupni obcházejícímu vše ostatní. Je tu i MM vstup pro gramofon. Zamrzí ale drobné terminály pro repro kabely. Jsou opravdu plastově chatrné, byť ještě stále použitelné. Spíše, než vodiče do nich šroubovat, bude lepší použít repro banánky. Jsou zde výstupy na 2 páry repro (případně pro využití bi-wiring připojení).

    K verzi A-30 dostáváme plnohodnotný dálkový ovladač v plastovém, masivním, provedení. Směrovost a dosah jsou skvělé, rozložení tlačítek již méně. Nejpoužívanější tlačítka (alespoň power a volume) měla být lépe odlišena.

    Důrazná muzikální síla

    Zesilovač jsme připojili k DVD přehrávači Philips DVP630 a k počítači se zvukovou kartou Asus Xonar Essence STX a také Audiotrak Prodigy HD2 (obě karty bez a pak s upgradem op-ampů na LME49720). Jako repro posloužily Wharfedale Diamond 9.2 připojené bi-wiring způsobem.

    Pro pohodlný a důrazný poslech v bližších pozicích nám bohatě stačila pozice hlasitosti na 25-30 procentech. Čili tento zesilovač má síly nadbytek a rozhýbe snadno i méně citlivé reprosoustavy. Zesilovač se přitom zahříval jen minimálně, nijak v zapnutém stavu nevibroval nebo nebzučel/nebručel a nebyl náchylný na vnější elektromagnetické rušení.

    Vzhledem ke kategorii jsou zkreslení nebo šum naprosto nepozorovatelné. Zvuk se nám jevil muzikální, s neslívajícími se basy, ale přesto důraznými. Pásmo středů a výšek, výšek zejména, je výrazné a detailní. Zvuk nelze charakterizovat úplně jako teplý a měkký, spíše živý a výrazný. Líbil se nám. Porovnávali jsme jej s DIY zesilovačem PA03 a byly si oba dosti podobné (což je vlastně pochvala pro Pioneer i pro PA03). Krátké porovnání proběhlo též s legendárním Harman/Kardon HK970, mnohem dražším a mnohem výkonnějším zesilovačem. Popravdě? HK hrál oproti A-30ce jakoby pod dekou, velmi uhlazeně až nevýrazně, i když jeho ohromná síla byla samozřejmě v pozadí cítit. HK dominoval v příjemnosti, nenápadnosti. Ale menší ohraničenost a dravost, méně výrazné výšky nám ve srovnání prostě chyběly a A-30 se nám líbil více. Největším konkurentem bude na trhu asi Denon PMA-720, který bude umírněnějšího projevu, než Pioneer. Ale smaozřejmě záleží na sladění s reproboxy – totiž právě Wharfedalům, které nijak nevyčuhují, živý Pioneer sedl dobře. Umírněný Denon či zmiňovaný HK pak už nikoli. 

    Režim direct, který přemosťuje zbytečné obvody pro úpravy zvuku, má na výsledek jen malý vliv (pokud zvuk na zesilovači nijak neupravujete, téměř jej není potřeba využívat). Sluchátkový výstup hraje naprosto čistě, bez nějakých ruchů (na rozdíl od HK970, který má sluchátkový výstup nepoužitelný).

    Nic zásadního se nepokazilo a k tomu něco navíc

    Máme tu krásně vypadající a solidně zpracovaný kus železa. Dobře se ovládá a rozhodně se neprojevuje ničím rušivým. Funkce, kdy se po půlhodině nečinnosti sám přepne do velmi úsporného stand-by režimu, je skvělá. Výkonu je opravdu hodně a k tomu to skvěle hraje. Za danou cenu je to výborná volba, která mnohé nezklame.

     

    záporyklady
    - méně přehledné dálkové ovládání+ pěkný a praktický design
    - malá robustnost repro terminálů+ dobré provedení (hliníkový panel a knoflíky)
    - na kolečku hlasitosti je špatně patrná pozice+ intuitivní ovládání na panelu
     + nízká stand-by spotřeba
     + automatické vypnutí při nečinnosti
     + vzhledem k ceně skvělý zvuk

    PŘIDAT KOMENTÁŘ

    5 Komentáře

    1. "hutný zvuk"

      To snad nemůžete ani myslet vážně!Mám doma zesilovač pioneer sa 510 z blue
      edice za 2500kč(slovy za dvaapůltisíce)a to co doporučujete se mu nemůže rovnat a to je stáří toho zesilovače je 20 let.

      Jen za sebe,ještě jsem neslyšel pioneer novější řady hrát! A pokud chcete slyšet zvukově vyvážený zesilovač tak se musíte poohlédnout někde jinde.
      A ano pioneery umí hrát,ale ty staré to jsou špičky a kdo je má mi dá určitě za pravdu.

    2. Zdravím,přesně tak. Tuhle 30tku jsem měl půjčenou,a nepřesvědčil mne. Mám Pioneer A676 a určitě,nikdy,bych ho za tenhle nevyměnil. CD ale mám novější,Pioneer CD-D9J- A spolu si rozumí velmi. A676 je poctivý,16kg vážící zesilovač,který se nedá s těmito tranzistoráky srovnávat.

    3. Boze to jsou kecy.
      Ano pred 40 lety nektere Pioneer zesilovace rady BlueLine hraly velmi dobre na svou dobu a tehdejsi konstrukcni moznosti, obzvlast ve spojeni s firemnimi reproduktory, napriklad rada 722 atd.
      Z dnesniho pohledu je to spis silena japonska dratovacka, ktera pokud nebyly vymeneny kondenzatory a par dalsich dulezitych soucastek, ma velmi pravdepodobne vyschle elektrolity a davno nesplnuje puvodni parametry.
      Z dnesniho poslechoveho hlediska jsou to ukricene zastarale zesilovace, ktere hifi zvukem nemaji nic spolecneho, o hig endu nemluve.
      Jinak jako nostalgicka zberatelska vzpominka vypadaji porad moc hezky, obzvlast ty modre indikatory, pokud jeste maji jas. :-))

  • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

  • Poradna

  • Komerční odkazy

    Používáme fotky z DepositPhotos
  • Anketa

    Jak přijímáte televizní vysílání?
  • Inzerce

  • Užitečné články k přečtení

    satelitní příjem

    Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

    gramofon

    Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?