Panasonic DVD-S53: Panák vrací úder

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
  Říj 15, 2007
  15× Komentováno
  panasonic s53Před nedávnou dobou jsme recenzovali nejnižší model DVD přehrávače od firmy Panasonic, konkrétně DVD-S33. Ten, popravdě, příliš nezazářil. Jak je na tom jeho vybavenější souputník? Mimo jiné nás překvapil vynikající podporou všech formátů MPEG-4 videa a velkým množstvím drobných, leč nadmíru užitečných funkcí.

  Jako panák panákovi

  Do určité míry jsou si oba zmiňované přehrávače podobné – na první pohled vzhledem a například i ovládacím grafickým menu přístroje nebo dálkovým ovladačem. Proto se nebudeme o některých vlastnostech rozepisovat až tak detailně. Pokud budete o nákupu Panasonicu uvažovat, určitě si projděte i dřívější článek.
  Vzhled je stejný jako u nižšího modelu DVD-S33
  Dálkové ovládání je důležitým prvkem každého přehrávače. To od S53 je stejné, jako u nižšího modelu. Má vynikající citlivost, rozložení tlačítek není nejhorší a ani ergonomie vysloveně netrpí. Reakce ovládacího menu a prohlížeče souborů jsou na průměrné úrovni. To znamená, že se dá bez potíží využívat, ale nějaká ta milisekunda k dobru by náročnějším určitě udělala radost.
  DO je citlivé a má spoustu funkcí, reakce menu by mohly být o milisekundy rychlejší
  Už jsme si řekli, že S33 a S53 jsou si dost podobné, ale v čem se vlastně liší? S53 umí přepočítávat obraz až na rozlišení 1080p, takže na Full HD a má tedy i HDMI výstup. Nějaké další extra rozdíly mezi přístroji nejsou patrné a přitom rozdíl ceny přesahuje tisíc korun.

  Rachotící mechanika

  Dílenské zpracování samotného přehrávače je v kategorii značkových přehrávačů celkem standardní. DVD mechanika je dost hlučná a to jak při inicializaci DVD, tak při přehrávání (slyšet je zejména motorek cca do dvou metrů). Je sice příjemné, že přehrávač podporuje spolehlivá DVD-RAM média (bez krabičky), ale náš testovací vzorek s uloženými DivX soubory nenačetl. Je možné, že přístroj vyžaduje pouze DVD-RAM ve formátu UDF 2.0 a vyšším. S načítáním všech ostatních disků potíže nebyly a přehrávat lze ze všech i MPEG-4, MP3, WMA i JPEG soubory. V souborovém menu DVD-S53 je ale nutné volit, jaký obsah bude zobrazován – tedy buďto obraz, nebo zvuk. Samotné souborové menu není až tak špatné, i když zamrzí, že zobrazuje jen 11 znaků z názvu složky nebo souboru (a místa by bylo dost i na mnohem delší).
  Pochvalu zasluhuje práce s playlistem nebo možnosti náhodného přehrávání MP3 souborů
  Pochvalu zasluhuje práce s playlistem nebo možnosti náhodného přehrávání MP3 souborů. Využít lze i náhodný výběr z celého disku. Při procházení adresářů se ale bez zapnuté televize neobejdete. S tím už se ale dnes musí počítat. Fotografie jsou zobrazovány velmi rychle, ani 5 megabajtová fotka S53jku nezahltí.

  MPEG-4 umí na jedna mínus

  Příjemným překvapením pro nás bylo přehrávání MPEG-4 obsahu. Panasonic DVD-S53 přehrál všechny naše záludné testovací soubory, drobné chybky byly jen u některých XviD videí s trojbodovým GMC. DivX byl potom zcela bez chybičky. Textové titulky v MPEG-4 se musí jmenovat stejně jako soubor s videem a rozeznávány jsou varianty s koncovkou SUB, SRT a TXT. Čeština jim nečiní problém a zobrazeny jsou na poloprůhledném podkladu, což zlepšuje čitelnost. Také zalamování jde jako po másle, přehrávač se nebojí ani 4 řádků. Trošku nepříjemné je ale celkové posazení titulků vysoko od spodní hrany.
  Titulky v MPEG-4 umí česky, a zalomí se až na 4 řádky. Jsou ale zbytečně hluboko v obraze

  Mnoho standardních funkcí dělá nadstandard

  Nadstandardní jsou možnosti práce s obrazem i zvukem, přičemž skoro vše lze zapínat a nastavovat z dálkového ovládání přímo. Pokud daná volba svoje tlačítko nemá, docela snadno to jde přes pokročilejší OSD nabídku. Zoom má 3 kroky – automatický, 2x a 4x. Automatika roztahuje obraz tak, aby sedl na plochu TV, což ale způsobuje občas již značnou deformaci (funkce je navíc dostupná jen pro DVD a VCD filmy). Zajímavá je i funkce převodu NTSC formátu na PAL, což není běžná schopnost DVD přehrávačů. Přepočet obrazu na vyšší rozlišení probíhá zcela hladce. Kvalita obrazu je subjektivně mírně lepší. V porovnání s jinými přehrávači jde o nadprůměr, i když najdou se i schopnější kusy (na druhou stranu i většinou dražší). Pro majitele dalších přístrojů Panasonic je k dispozici funkce Viera Link, která dokáže přimět jednotlivé produkty ke spolupráci. Například při zapnutí DVD se současně zapne i televizor a podobně.
  Mnoho voleb a funkcí, které přehrávač nenabízí vůbec zbytečně.

  Fajn přehrávač pro běžné uživatele

  Celkově nejde vůbec o špatný přehrávač, podpora MPEG-4 je výborná a ještě lepší je práce s DVD filmy. Rozdílů oproti levnější variantě ale není mnoho a cena vzhledem k výbavě a konkurenci není adekvátní. HDMI je ovšem dnes jako investice nutnost. Proto je u Panasonicu rozhodně lepší uvažovat raději o S53 nežli o S33 (která HDMI nemá). Aby byl Panasonic DVD-S53 za více než 3 000 Kč zajímavý i vůči konkurenci (např. Philips DVP 5980), musel by mít navíc USB vstup a ideálně i optický výstup nebo 5.1 analogový výstup. Jestliže pro vás uvedené nedostatky nejsou stěžejní a jinak se vám přehravač zamlouvá, lze jeho koupi doporučit.

  Ukázka práce s přehrávačem

  Pro zájemce pohled na vnitřek S33 a S53.

   

  Plusy a mínusy
  + široká podpora MPEG-4- hlučná mechanika
  + slušný obraz a převod až do rozlišení 1080p- nemá USB
  + práce s playlistem a shuffle u MP3/WMA- nemá optický ani 5.1 analogový výstup
  + mnoho dobrých funkcí a voleb pro obraz a zvuk- vyšší cena
  + české menu a podrobný návod
  Parametry
  NázevPanasonic DVD-S53
  VideoDVD, Video-CD, MPEG-4 (AVI)
  ZvukMP3, WMA, CDDA
  HardwareČip Panasonic * Dekodér DD a DTS 2.0 * Audio převodník 192 kHz/24 bitů * Video převodník 108 MHz/12bit
  VýstupyStereo, S/PDIF výstup (koaxiální), Kompozitní video výstup, SCART výstup, RGB přes SCART, Komponentní video výstup, S-Video, HDMI 1080p
  Cenacca 3 200 Kč vč. DPH
  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ano, v rychlých scénách kostičkuje
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano, sporadicky kostičkuje
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano, sporadicky kostičky
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  15 Komentáře

  1. Dobrý den,
   chtěl bych se podrobněji zeptat na ty funkce MPEG4 a jeho schopnostech přehrávání, protože v manuále od tohoto přehrávače je uvedeno, že MPEG4 zvládne pouze jednoduchý profil v kontejnerech od Microsoftu, čili .asf Bože, kdo by to používal?! :-) Divx a xvid zvládne pouze v kontejneru .avi Rovněž je tam psáno doslovně, že funkce divx-ultra nejsou podporovány! A MPEGII zvládne pouze ve formátu DVD! Takže .mpg rovněž neumí přehrát. Suma sumárum, přesně jak starší verze S52 u které mám tohle ověřené. Ta měla problémy i s DVD+R. Mimochodem, v manuálu od tohoto stroje je rovněž napsáno že video na DVD+R nepodporuje. Suma sumárum docela ubohé. Aspoň podle návodu. neměl jsem možnost vyzkoušet jako Vy. Proto by mě zajímalo, co že jste to vlastně všecho zkoušeli ?
   Pro ty, kteří by chtěli stáhnout návod, tak v češtině je k dispozici na stránkách Panasonic- United Kingdom, na českém Panasonicu ho nenajdete :-)

   PS: jestli je všechno tohle pravda, co je psáno v návodu, tak je to absolutně nevhodný přehrávač pro většinu polupace, která vlastní kameru a video ukládá do kvalitního a rachlého mpegII (což v době cenově dostupných 500GB HDD je clekem normální, nebo v tomhle formátu nahrává televizní vysílání, což je častější případ a úplně nejčastější bude po přechodu na digitální vysílání (MPEGII), protože ten datový tok tam je kolem 3-3,5Mbit/s a nemá smysl to dál ještě przdit xvidem či divxem. Na samotné přehrávání DVD je podle mě poněkud předražený.
   Děkuji za odpověď.

  2. Potěším vás. Manuál je sice podrobný a česky, ale v hardcore technických věcech ohledně MPEG-4 dost kecá :) ku své škodě.

   Přehrává opravdu DivX a XviD z DVD a to i z DVD+R/W. Přehrávač "vidí" i soubory s příponou .asf, kromě samozřejmého .avi.

   Co se týče MPEG 1 a 2, tak samostatné soubory .mpg na DVD disku vidí. M2V nevidí. Bohužel samotné soubory s MPEG 1 a 2 mu nejedou, jedině jako autorizované VCD nebo snad SVCD :(

  3. HDMI je ovšem dnes jako investice nutnost - proboha co tu placate za nesmysly - u dvd prehravacu nema zadny prinos - rozdil v obraze pri tomto propojeni zadny -HDMI ma vyznam az u BR a HD DVD prehravacu KDE JE NUTNOSTI pro prenos vysokeho rozliseni u dvd prehravacu stejne kvalitni obraz jak pres kvalitni scart - TAK TU UZ PRESTANTE BLBNOUT NEZNALE CTENARE

  4. Jistě máte jako znalý čtenář nepřeberné množství příkladů, na kterých jste to zkoušel, tak to trochu rozveďte. Neznalé čtenáře by to jistě zajímalo.
   Říct: tohle není pravda, protože pravda je něco, co říkám já a ostatní plácají nesmysly, umí každý. Ale co nějaké konkrétní argumenty?
   Já mohu říct jen ze své zkušenosti toto: upscallin do 720p nebo 1080i/p nemá žádný relevantní vliv na kvalitu obrazu (pokud je upscaller nekvalitní, leda k horšímu)...z PALu prostě HD video neuděláš, ale zatím jsem se nesetkal s tím, že by SCART výstup mohl na LCD televizi nebo plazmě dosahovat kvality neodbytého HDMI výstupu. Navíc i z praktického hlediska, kdy stačí relativně tenčí a kompaktnější kabel k propojení, je HDMI lepší...je to ale jen můj názor, možná jsem ještě neviděl dost televizí a dost přehrávačů, proto neřeknu, že plácáte...máte jen jiný názor;-)

  5. Pán se nám tu soustavně snaží vnutit myšlenku, že analogový přenos signálu v kabelu dost náchylném na rušení a s vodiči malého průměru je lepší, než přenos digitální. To ale nemá cenu dále komentovat :)

  6. Kvalita: Scart=maximálně S-VHS.
   Kvalita S-VHS je horší než kvalita původního záznamu na DVD (standart DVD video)
   Nevím o co se chcete přít.
   Možná jste měl ale na myslii myšlenku, že dobré televizory dokáží lépe přepočítat rozlišení. To je v některých případech určitě pravda, stejně tak, jako že mohou mít i lepší deinterlační filtry, které taky hodně ovlivňují kvalitu obrazu (ale to s tím, o čem se bavíme, nesouvisí)
   Ale když to připojíte přes "ubohý" scart, ihned degradujete rozlišení z 576*720 (zdroje) na nějakých 500-520*480. To je pouze řeč bodů, a když k tomu přidám i fakt, že to musíte touhle cestou převést na anlog a pak zase na digitál, tak není pochyb, že strácíte obrazovou informaci. Dáváte tak televizoru , byť i dobrému, k přepočítání horší kvalitu než přes HDMI. Možná by jste to lépe poznal na zastaveném obraze. Samozřejmě, vše záleží na kvalitě použitých komponent. Jinak to bude z Fergusonu za necelé dva tisíce jinak z Pioneeru za pět tisíc. A to samé platí i o televizorech. Mimochodem, tak mě napadá otázka na redakci, zkoušíte ty přehrávače na stejném (referenčním televizoru, či televizorech)?

  7. pokud máte dvd připojené k LCD TV přes scart, tak vás lituju. Když už si myslíte, že hdmi je zbytečnost, propojte dvd s lcd tv přes komponentní I/O. Uvidíte, že ani kvalitní scart nedosahuje takové kvality. Pokud máte crt tv, pak je scart určitě nejlepší volba...

  8. Zvládne tenhle kontejnér. Nevím, jestli ho nazvad moderním, protože řada lidí si pod tímhle představí, že je .mp4 nějaká "úplná" novikna ve formátech. Já bych to spíš nazval "úplným" standartem.
   Děkuji.

  9. tak já mám s-52 a ta žádné problémy s DVD+ nemá , divxy zobrazuje na plasmě širokoúhle , což hodně přehrávačů neumí ,plynulý zoom jsem taky nikde jinde neviděl, akorát ty titulky u divxu mohly být trochu větší , celkově jsem s ním spokojený do jiné značky bych už nešel .

  10. S53 již nemá zoom po procentech! Rovněž nemá DVD audio a nemá analogový 5.1 výstup. To jsou rozdíly o kterých vím. Víceméně je to hůře vybavený přehrávač než byla S52ka.

  11. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak tento přehrávač zobrazuje fotografie. Zobrazí je v normální rozlišení nebo je nějak různě deformuje?! A ještě by mě zajímalo, zdali tento přehrávač umí přehrát videa ve formátu MOV. Děkuji.

  12. Měl bych dotaz na majitele tohoto přehrávače, zda vám zvládne přehrát DVD-R DL nebo DVD+R DL disky. První dvě minuty jakž takž přehraje, potom se začne zasekávat a do pěti minut skončí s přehráváním. DVD+R DL média zvládá o něco méně trhaně. Je to vada jen u mě, nebo je to vlastnost?
   Předem díky za vyzkoušení.
   J.K.

  13. Chcel som sa spýtať či tento dvd prehrávač prehráva divx v pôvodnom rozlíšení teda 1:1, alebo dokáže divx roztiahnuť na celú obrazovku?

  14. Zdravím ,
   mám problém u přehravače DVD-S33, že nekteré filmy(formáty) nejsou roztažené na celou obrazovku a zoom je nesmyslně 2x a 4x vyžešen........
   Je nejaký Firmware ktery by tento problém vyřešil nebo je
   v Setupu něco o čem nevím že bych to tím vyřešil také? dik moc za nejaký ohlas tř. na maila.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.