Ověřeno: Kvalita obrazu ze satelitu lepší než z DVB-T

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, Digitální vysílání, Satelitní technika
  Led 13, 2013
  5× Komentováno
  dvb-t versus dvb-s

  Přemýšleli jste někdy, zda je kvalitnější DVB-T nebo satelit? Rozhodli jsme se to ověřit. Překvapí vás, že satelit je na tom o poznání lépe? O kolik byste si tipnuli, že je obraz lepší třeba v HD? A co zvuk?

  Máme tu rok 2013 a taktak, že jsme to doklepali ke slušnému pokrytí pozemním digitálním vysíláním v normě DVB-T. (A to jsem měl možnost jej testovat již v roce 2004.) Měli jsme technologický náskok, ale pak se to tak trochu pokazilo a trvalo to skoro 10 let. Dost bylo sentimentu, přejděme k faktům.

  Zatímco DVB-T využíváme a ještě dlouho budeme v jeho první verzi, satelitní technologie postupují kupředu o poznání rychleji. DVB-S bylo již nahrazeno jeho novější normou DVB-S2, respektive obě normy se vzájemně v praxi doplňují. 

  dvb-t versus dvb-s

   

  Jaká je kapacita DVB-T a DVB-S2 a jak je rozdělována

  Digitální vysílání má na určitém frekvenčním rozsahu danou kapacitu. A tuto kapacitu provozovatel nějak musí rozdělit mezi programy, případně další obsah. Zjednodušeně se dá říci, že to platí jak pro pozemní vysílání, tak pro to satelitní.

  Tyto balíky programů nazýváme v DVB-T jako multiplexy, v DVB-S jde sice také o multiplexy, ale potkáme se i s pojmem transpondér (což je zařízení na družici, které takový multiplex vysílá na určité frekvenci).

  • Multiplex v DVB-T má kapacitu maximálně 24 Mb/s
  • Multiplex v DVB-S má kapacitu 45 Mb/s a DVB-S2 až 64 Mb/s

  Hodnoty propustnosti jsou spíše teoretické a v DVB-S2 navíc záleží na mnoha proměnných. I kdyby ale kapacita DVB-S2 nebyla o mnoho vyšší (jakože je), tak satelitní vysílání využívá mnohem více vysílačů (pozic, družic i transpondérů), než to pozemní. Ale z toho se nedá ihned vyvodit, že satelit je lepší. Má sice mnohem větší kapacity, ale také o několik řádů více programů.

  Roli hraje také to, jak je pásmo využito, tedy jaké kompresní algoritmy jsou pro data nasazeny. Například v DVB-T můžeme potkat obraz ve formátu MPEG-2 a H.264/MPEG-4. Druhý jmenovaný dokáže dodat zhruba stejnou kvalitu obrazu při polovičním datovém toku. Takže v multiplexu můžeme mít buďto dvakrát více programů, nebo ty stávající mohou mít dvakrát lepší obraz. Ale MPEG-4 nepodporují všechny set-top-boxy, proto je upřednostňován starší formát MPEG-2. V satelitním vysílání je situace obdobná, jen MPEG-4 je zde již mnohem častější. HD vysílání probíhá právě v MPEG-4.

   

   

  Přiměřeně, přiměřeně…

  Nesmíme také zapomenout na věky osvědčenou zásadu, že dostaneme jen to, co si zasloužíme, respektive zaplatíme. Provozovatelé tedy rozdělují kapacitu tak, aby na ní měli zisk, aby kvalita byla dostatečná a jen přiměřeně lepší, než u levnější konkurence. A proto z DVB-T vymizel kvalitnější zvuk a obraz trpí tím, že v multiplexu je mnohdy i 5 programů, namísto 4. Nejde jen o DVB-T, „ekonomicky“ se chovají i provozovatelé satelitního vysílání. Jaké rozdíly nám tedy ukázal praktický test?

   

  Test kvality DVB-T versus DVB-S2 vysílání

  Při našem testu jsme nahrávali vždy ve stejnou chvíli pořady jak z vysílání satelitního (Skylink), tak z pozemního. Zaznamenali jsme několik testovacích vzorků (vždy celých filmů či seriálů) z různých programů, jak ve standardním rozlišení, tak v tom vysokém (HD). Detaily můžete vidět v následující tabulce:

  Již z tabulky se dá vyčíst, že satelit je na tom o něco lépe, pokud jde o zvuk. Standardně zde vidíme prostorový Dolby Digital formát (AC3), i běžný zvuk MP2 má leckdy vyšší datový tok a tím pádem i lepší kvalitu. Kvalitu obrazu si pak dovolíme analyzovat díky datovému toku, který je mu přidělen. Jsou to totiž spojité nádoby. Graf zde mluví celkem jasně. Vyšší datový tok znamená vyšší kvalitu.

  dvb-t nebo dvb-s

  Srovnání průměrných datových toků u vybraných pořadů v DVB-T a v DVB-S/DVB-S2

   

  Odlišnosti mezi satelitními poskytovateli lze vysledovat i bez nahrávání. Existuje služba, která datové toky ze satelitů monitoruje. Podle výsledků se nedá jasný satelitní vítěz stanovit. Záleží na tom, do jakého multiplexu je který program zamíchán a kolik je mu v něm věnováno prostoru. Jeden program tak má lepší Skylink, jiný zase freeSAT. Snad můžeme konstatovat, že Skylink je na tom ale přece jenom lépe. 

  skylink nebo freesat

  Srovnání datových toků pro konkrétní stanice u poskytovatelů satelitního vysílání freeSAT od UPC a Skylink. Jde o průměry za 3 dny vysílání dle služby linowsat.de

   

  Rozdíl je opravdu znát, ale hlavně v HD

  Jak ukazují data, v běžném rozlišení nejsou rozdíly až tak velké. Satelit zde vyhrává jen o kousek. Ovšem v HD rozlišení jde o rozdíl velmi podstatný. Satelit vyhrává na plné čáře, zejména ČT HD na svém datovém toku nešetří. A je to poznat i pouhým okem.

  Jakousi nadějí pro pozemní vysílání jest DVB-T2, ale to má u nás tradičně ještě přinejmenším několik let čas. Navíc současné přijímače s tímto standardem nepočítají, takže to bude znamenat další investice. Ale to již zabíháme do dalších srovnání satelitního a pozemního vysílání. Více si můžete přečíst třeba v našem velkém průvodci satelitním příjmem, kde se právě věnujeme dalším výhodám i nevýhodám těchto technologií.

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  5 Komentáře

  1. Užitečný článek.
   Nicméně fakt je ten, že HD vysílání na satelitu není levná záležitost, zejména pro lidi, pro které je televize druhořadý zdroj zábavy, což je velká většina lidí. Když nepočítám sledování zpravodajství a čumění na prostoduché seriály.
   Navíc manželka čumí pouze a jen na ty seriály a české reality show, prakticky nikdy jsem ji neviděl koukat na nějaký přírodopisný dokument nebo na nějaký velkofilm, kde hraje vysoké rozlišení roli. A děcka koukají většinou jen na sitcomy pro mládež a americké kreslené pohádky, kde se všichni mlátí jako žito. Leda, že bych si to pořídil jen pro sebe, ale to by mě neprošlo, a jim, na ty osloviny co sledujou, nic takového platit nebudu.

  2. Doktor Ivo Šmoldas říkal, že dřív, když přišel z práce domů vyždímaný, tak si sednul, a třeba dvě hodiny mlčky koukal do zdi, aby si vyvětral hlavu. Prý je to super, jenže když to člověk dělá moc často, tak hrozí, že ho příbuzní nechají proti jeho vůli hospitalizovat v ústavu pro choromyslné. Toto bezpečnostní riziko prý eliminuje tak, že staví mezi sebe a zeď televizor, a tupě na něj zírá. :-)

  3. Zdravím, chtěl jsem se zeptat jak je to s datovým tokem např u UPC. Pouštějí HD/SD signál v takovém bitrate jako u DVB-S? Nebo snad ještě vyšší? Díky

  4. Ano, kabelovka by do porovnání mohla vnést další rozměr... ale zatím k ní nemáme přístup. Jedině, pokud se zde někdo podělí o své zkušenosti. Případně někomu, kdo ji má, můžeme poradit, jak datový tok změřit.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.