Očnice pro videokameru Canon XA10 i pro videokamery značky Sony

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Návody, Videokamery
  Bře 23, 2013
  7× Komentováno
  očnice na kameru

  Sháníte vhodnou očnici pro videokameru Sony CX nebo PJ s optickým hledáčkem, který se konstrukčně výrobci zrovna moc nepovedl? Potom tu pro vás máme snadnou pomoc a šikovné řešení zároveň. S očnicí pro Canon budete mít rázem po starostech, protože sedí i na zmíněné typy kamer Sony. Žádných složitých úprav není třeba. Stačí nasadit a problém je v mžiku vyřešen.

   

  Vlastním videokameru Sony HDR-CX730E. Její hledáček není zdaleka dokonalý, ale jak se říká – zaplaťpánubohu – za to, že tam vůbec nějaký je. LCD panel je u kamer velmi šikovná věc. Při natáčení jsou situace a místa kde má své podstatné místo. Ovšem videokamera, se kterou to člověk myslí při tvorbě opravdu vážně musí mít i hledáček.

  Každý kdo se zabývá natáčením videa, nemá zase až tak veliké ambice, aby byl ochoten investovat obrovskou částku peněz do kamery, která má opravdu skvělý hledáček, jako je tomu zpravidla u poloprofesionálních či dokonce plnokrevných kamer profesionálních.

  Velmi vydařená pryžová očnice např. zde u Sony NEX-VG20EH i pro obrýlené kameramany

   

  Pokročilým amatérským tvůrcům (mezi které se řadím i já) většinou stačí komerční videokamera z horní cenové poloviny. Když se člověk natáčením neživý, ale přesto chce, aby jeho výtvory za něco stály, sáhne po přístroji, který má hledáček. Ten je v mnoha situacích LCD panelem nenahraditelný. Kdyby nebyl žádný jiný důvod, tak hledáček opřený o okolí oka je vítaným třetím opěrným bodem pro to, aby se kamera při natáčení z ruky tolik nechvěla. I ty nejlepší stabilizátory obrazu mají totiž svá technická omezení a prudší záchvěvy rukou nejsou schopny dostatečně eliminovat.

  Komerční videokamery Sony pro rok 2012 a nově 2013, i když mají hledáček, bez jeho úprav je s ním pracovat tak trochu za trest. Má výhodu v tom, že je výsuvný a dokonce – což pozitivně kvituji – výklopný směrem vzhůru. Bohužel to je z konstrukčního hlediska asi tak všechno.

  Vysunutý a vyklopený hledáček kamer Sony řady CX a PJ 7xx s nedořešenou plastovou očnicí

   

  Jeho očnicová část z tvrdého plastu je pro přitisknutí k oku nepoužitelná. Její vlys kolem čočky je tak mělký, že není kam složit řasy na víčkách. Tak ztrácíme již víše popsanou výhodu o opoře a zpevnění při natáčení z ruky, které je u amatérských točičů nejčastější. Našel jsem naštěstí řešení, jak ho snadno a účinně vylepšit.

  Dlouhou dobu jsem měl na mé předchozí kameře Sony HDR-SR11E vylepšení v podobě tenké samolepící pěnové gumy, kterou jsem ihned aplikoval i na nově zakoupenou CX730.

   

  Již v té době jsem samozřejmě snil o tom, jak báječné by bylo sehnat nějakou náhražku, která by dokázala suplovat nějakou kvalitnější očnici. Bohužel jsem na žádnou dlouhou dobu nenarazil.

  Až poměrně nedávno se mi dostala do ruky kamera Canon. Ta měla očnici, která mi připadla poměrně vhodná i na mou stávající CX730. Na předchozí typ SR11 se bohužel nehodila. Proto jsem si jí také cca před rokem, kdy jsem testoval pro Digilidi.cz poloprofesionální kameru Canon XA10 nijak nespojil s možností ji ke svému tehdejšímu přístroji zkusit připojit. Tato asociace ve mně vytanula, až s novějším modelem Sony, protože tvar očnice mi připadl dosti podobný.

  Když se mi tato očnice opět dostala do ruky, neváhal jsem a vyzkoušel ji na hledáček mé Sony CX730. K mému úžasu tam velmi dobře pasovala.

  Pryžová očnice pro kamery Canon XA10 a nově i HF-G25

  Teď přišel čas na možnost sehnat si takovou pro vlastní potřebu. Chvilku to trvalo, ale i díky mému příteli, který měl dobré zkušenosti s jedním opravárenským servisem v Praze, kde mají na starost i výrobky Canon, jsem dokázal tuto pryžovou očnicí sehnat.

  Před tím jsem ji našel ještě v jednom e-shopu, ale za nekřesťanských 690Kč! Moc jsem ji chtěl mít a byl jsem ochoten tyto peníze snad i vydat. Naštěstí měli vyprodané zásoby a já ji nakonec sehnal v AHW servisu Praha za mnohem příjemnějších 388 Kč jako náhradní díl.

   

  Od teorie k praxi

  Hledáček Sony je širší než ten u kamery Canon a má po stranách podlouhlé výstupky, které jsou tam proto, aby se dal hledáček pohodlněji vysouvat. Díky nim se očnice z XA10 za tyto výstupky zachytí a nehrozí tak její případné sklouznutí.

  Očnice na hledáčku pevně drží

   

  Svůj účel plní perfektně. Ať s přimáčknutým okem přímo nebo opřená o sklo brýlí, je v hledáčku vidět celá plocha obrazovky. Přehled o všech funkcích tak zůstává v hledáčku s nasazenou očnicí zachován.

   

  Naštěstí je mezi akumulátorem a hledáčkem dostatečně velká mezera, takže nic nebrání normálnímu vysouvání a zasouvání hledáčku zpět do těla přístroje s nasazenou očnicí.

   

   

  Detailnější pohled na očnici, která udělá dobrou službu i majitelům kamer Sony

   

  K očnici samotné

  Ta je celá vylisovaná z černé pryže. Na oku bez brýlí sedí velmi dobře. Netlačí a zabraňuje téměř dokonale průniku nechtěného parazitujícího bočního světla, které jinak brání v náhledu tím, že se odráží na přední pupile hledáčku. Rozptýlené světlo v něm tak velmi snižuje jas obrazu a mi ztrácíme přehled o tom, co se děje ve snímané scéně před kamerou. Nic nebrání oku v potřebě mrkat.

  Výřez pro šoupě dioptrické korekce kamer Canon způsobující vstup světla do oka spodem

   

  Pro toho kdo nosí brýle je tato očnice už ne tak dokonale odstiňující, ale stále je to nebetyčný rozdíl bez ní nebo s ní. Světlo člověku v brýlích nejvíce proniká spodní stranou, kde je očnice jakoby ustřižená. U kamer Canon je v dírce na spodní straně šoupě pro opravu dioptrické korekce hůře vidícího oka.

  U hledáčků kamer Sony CX a PJ je tento prvek umístěn v přední části hledáčku nahoře.

   

  I pro obrýlené kameramany má tato měkká pryžová očnice velký význam. Nehrozí poškrábání velmi rozšířených plastových skel brýlí tvrdou obrubou původní očnice a dá se o ně velmi pevně a pohodlně opřít a ustálit tak více případný třes rukou třímající kameru.

  Jak jste si mohli víše všimnout, je pryžová očnice pro videokamery Canon neméně vhodná i pro vybrané typy přístrojů Sony. Kdo do teď marně hledal jako donedávna já, má teď už jen jeden problém a tím je sehnat si zde popisovanou očnici. Až si ji pořídí, stane se nedokonalost původní očnice kamer Sony minulostí.

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. Zdravím Romana, který měl (opět) senza nápad!
   K tomu výřezu pro dioptrickou korekci v očnici Canon mě napadlo: Dával jsem přítelkyni opravit boťánky, které měly slušně prošlapaný podpatek. V Praze 7 v Dělnické ulici jsem našel šikovného botaře, tedy - promiňte - ševce. Když uviděl prošlapané podpatky, prohlásil, že do nich bude muset říznout a kus doplnit. Prostě a jednoduše, že nelze jenom tak přilepit nové.
   Za pár dní byla oprava hotova. Když jsem viděl, jak je poměrně malý výřez v podpatku proveden a zalepen novou pryží, smekl jsem klobouk (v mém případě kulicha). A to celá oprava stála jen pár šupů!
   Takže mne napadlo, jestli by šikovný švec nevlepil malý kousek pryže na místo výřezu očnice. Má praxi v tom, jak vhodný kousek pryže připravit.
   Jenom takový nápad...

  2. No, možná jsem se v článku špatně vyjádřil, ale já tím výřezem neměl na mysli tu samotnou dírku pro šoupátko nastavení dioptrické korekce, ale výřez v cloně, která obepíná samotné oko. Jak je na obrázcích velmi dobře vidět. :-) Někdo šikovný by si samozřejmě mohl ten spodní výřez zaslepit nějakým vhodným materiálem. Zde se nápadům žádné meze nekladou. Naopak budu rád, když se zde případní další majitelé této očnice dokážou podělit o další zkušenosti případným vylepšením. Třeba někdo něco šikovného dokáže vymyslet. :-)

  3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli tato očnice se dá použít i na kameru Sony FDR-AX53? A kde se případně dá sehnat?
   Děkuji za odpověď.

  4. Dobrý den. Musím Vás zklamat. Sony FDR-AX 53 má odlišný tvar hledáčku nežli starší CX730. Možná, že by se ale dala nějak přizpůsobit. Netuším. Nemám AX53 v dosahu. Koupil jsem ji před léty zde v Praze: https://www.awh.cz/. Zda-li jí ještě mají nedokáži ovšem odhadnout.

  5. Už je to přeci několik let od zveřejnění diskuse o okuláru a hledáčku kamery Sony FDR AX-53,
   přesto si dovolím podat dotaz zda li je možné se podělit o nejnovější poznatky s použitím Vašich zkušeností v oboru a i problematiku hledáčku kamery s možností sehnání alternativního okulusu jiné podobné kamery.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.