O2 TV: První zkušenosti s digitální TV přes Internet

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: , Digitální vysílání
  Pro 07, 2007
  7× Komentováno

  K čemu jsou nám všechny ty nové LCD a plazmové obrazovky, když je nenakrmíme kvalitním zdrojem obrazu a zvuku. Analogové TV vysílání i kabelovky poskytují tristní kvalitu, digitální (DVB-T) vysílání nabízí jen minimum kanálů na omezeném území a digitální satelit (DVB-S) nezaujme každého. Zbývá už jen IP TV, neboli televize přes datové sítě (např. ADSL).

  Je až s podivem, jak svižně Telefónica O2 zareagovala a tuto moderní technologii u nás uvedla v život. Inu už to není ten zaostalý „žlutý mor“ Český Telecom, ale španělská štika, se zkušenostmi s konkurenčním prostředím. Ale některé věci se bohužel i tak příliš nezměnily…

  Proč O2TV a ne něco jiného?

  K otestování O2TV jsem se dostal následovně: Daná rodina využívala linku O2 pro telefonování a ADSL. Kabelová TV v místě dostupná nebyla, satelit se zavrhl pro relativní velkou počáteční finanční investici. Všemu nahrála speciální nabídka, kdy O2TV při spojení do jednoho balíčku tří služeb (O2 Trio), není až tak předražená, jak se samostatně jinak jeví. Vezmeme-li totiž v potaz, že základní služba stojí asi 550 korun s daní a k tomu je ještě nutné platit dalších 400 korun „paušál“ za linku, dostaneme se na naprosto nehoráznou sumu, která se nevyplatí vůbec nikomu. Takhle v balíčku neomezené volání na pevnou + ADSL 2 Mb/s + O2TV zaplatíme „jen“ 1367 korun s daní a k tomu dostaneme nějaký ten dárek za 2 tisíce zdarma navíc.

  Během týdne po objednání dorazil samoinstalační balíček se vším potřebným. ADSL 2+ modemem/routerem, set-top boxem a všemi potřebnými kabely, návody a podobně.

  Instalace

  Modem D-link DSL 584-T byl předkonfigurovaný, stačilo jej zapojit na místo původního jednoduššího zařízení a propojit s počítačem. Dále došlo na natahování kabelu k televizoru. Naštěstí dodavatel myslel na to, že ten nemusí být hned u PC a dodal 10 m dlouhý síťový kabel. V našem případě to přesně vyšlo a konec kabelu čekal na připojení set-top boxu (přijímače).

  Set-top box značky iCAN 3800TW je slušně vybaveným přístrojem. Mimo jiné disponuje i HDMI výstupem s podporou rozlišení až 1080i, čtečkou dešifrovacích karet pro placené kanály a navíc i digitálním DVB-T tunerem.

  Set-top box iCAN 3800TW je dobře vybaveným zařízením

   

  Ovládání a funkce

  Při spuštění vás překvapí neumě provedené stavové diody na předním panelu, ale žít se s tím nevkusem dá. Grafická nabídka je docela přehledná a intuitivní, rychlost ovládání dostatečná. Nepříjemné je, že pozice kanálů je daná na pevno a pokud naladíte i DVB-T kanály, zařadí se až za pozici 300 a dále. Samotné spouštění přístroje je dosti zdlouhavé, stejně jako přepínání kanálů. Ale vzhledem k tomu, že to vlastně běží přes Internet, počítal jsem, že to bude horší. Není a dá se to strávit.

  Menu služby je povedené, i když na menších obrazovkách hůře čitelné

  Kvalita

  Obraz je kvalitní, přece jenom MPEG-4 nabídne při datovém toku 3 Mb/s mnohem více, než MPEG-2. Zvuk je také v pořádku, navíc občas i ve vícekanálovém provedení. Bohužel zcela marně jsem se snažil zprovoznit zvuk na výstupu SCART. Přitom na stereo CINCH výstupech k dispozici byl. Provoz jako takový byl během několika hodin, po které jsem službu zkoušel, bezproblémový. Modem disponuje funkcí QoS, která zajistí, že data pro TV mají absolutní přednost, takže je další internetový provoz neovlivňuje.

  Pozor na úzké trubky!!

  Největší potíž ale je, že na technicky slabších linkách dochází k tomu, že se jednoduše současný provoz TV a Internetu do „úzkých trubek“ nevejde. Běžně se stávalo, že na internetu se občas nedalo pracovat, rychlost downloadu padala k 0,2 Mb/s, o už tak omezeném uploadu nemluvě. Na tuto skutečnost sice O2 TV někde hluboko na svém webu upozorňuje, nicméně při nabídce této služby a jejím prodeji se nikdo neobtěžoval zákazníka upozornit. A pokud si chcete stěžovat, nebo odstoupit od smlouvy, musíte se zcela ve stylu O2 připravit na hodiny čekání na telefonu, než se někam dovoláte, a nakonec vám stejně řeknou, že máte smůlu, a že je potřeba zaplatit tučné odstupné, které vám potom možná v případě zjištění jejich pochybení, někdy vrátí…

  Není špatná, ale…

  Služba O2TV mě tedy jako taková docela oslovila. TV archiv s Křesťanským magazínem (ano, jsou tam jen vybrané a „vysoce hodnotné“ pořady domácí produkce) se může někomu hodit. Stejně tak videopůjčovna se slušným výběrem filmů a cenami podobnými jako v DVD půjčovnách (tedy spíše o něco málo vyššími). K tomu všemu je dobrý i obraz a zvuk a budoucí flexibilitu této služby dokazuje i jeden kanál, který je v HDTV. Vše ale sráží neadekvátní přístup k zákazníkovi a velice vysoká cena.

  Užitečné odkazy

  Interaktivní demo služby

  Video o instalaci služby

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. Nevíte někdo jak propojit STB od TV-O2 do PC jinak něž analogově ?
   Analogový vstup přes USB kartu jsem zkusil, ale je to nekvalitní a zvuk mi strašně šumí.
   Díky.

  2. Teoreticky by se nic dekodovat ani nemuselo - mám set-top-box ktrerý umí nahrávat na karty SD - jen ej problém , že nahrává přímo to , co je mu posláno po digitálu - výsledkem je hodně poměrně velkých souborů s koncovkou .TS - které však jsem schopný na počítači normálně přehrát... :) - co jsem se dočetl , ej to normální MPEG-4 jen v kontejneru .TS... - chtělo by to spíš nějak aby byl počítač schopen signál vůbec zachytit...

  3. Měl jsem to doma asi půl roku a utíkal jsem jak jen to šlo. Žádné odstupné jsem neplatil a ještě jsem nakonec zrušil všechny služby od O2 pro naprosto nepřijatelné chování tohoto MOLOCHA. Důrazně varuji od této služby pro nekvalitu - rozkostičkování obrazu i jeho absolutní sekání a dokonce i úplné vypadávání. Služba také nebyla k dispozici i několik hodin a to bez jakékoli náhrady ze strany O2.

  4. Službu jsem obdržel včera.Při zařizování služby prověřoval technik O2 propustnost mé linky a konstatoval že je 7 Mbit/s - byl velmi spokojen.Zapojení proběhlo bez problémů.
   S obrazem jsem zatím velmi spokojen,není vidět žádné rušení.
   Jedíná věc, která je pro mě nepohodlná je vyhledáváíní programů.Při navolení kanálu např. 20(HBO) na ovládači, je třeba postupně zmáčknout tlačítko 2 a 0.Doba, za kterou je toto nutné provést je strašně malá a vyžaduje to dost "grif".Při volbě kanálu 21, kdy jsou
   tlačítka ovladače vedle sebe tak to jde docela v pohodě.Snad si ale zvyknu.
   Pro ty kteří se službou nebudou spokojeni - v balíku je kartička, kterou když vyplníte a neporušený kompletní obsah v originálních baleních pošlete do 14ti dnů zpátky na O2 tak služba nebude provozovaná.
   Vím, že mám službu jen dva dny a chtělo by to vyzkoušet trochu déle a pak tady něco napsat, ale nejsem si jistý jestli se tady na stránku ještě dostanu, tak píšu raději zavčas.
   Zatím mohu službu doporučit.Čus.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.