nVidia Tegra: ideální multimediální cestovatel na obzoru

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, Přenosná zařízení
  Bře 03, 2009
  0× Komentováno

  Ideální mobilní multimediální přístroj není snadné najít. Můžete zvolit vychytralý telefon, mini notebook, PDA, specializované řešení jako Microsoft Zune a jiná. Jenže pokud chcete univerzálnější řešení, kromě kompromisů narazíte skoro vždy i na vysokou cenu. nVidia ale nyní přišla se základem pro levná a mimořádně schopná zařízení.

  Nové čipy, které budou základem těchto produktů, kombinují procesor, grafickou jednotku i paměť do jednoho miniaturního (1,44 cm2) prvku s minimální spotřebou. Tegra u nejvýkonnější verze zvládne dekódovat h.264 video o Full HD kvalitě 1080p. Údajně jde o řešení 10x výkonnější a 10x úspornější, než aktuálně velmi populární Intel Atom (například obsažený v mini noteboocích Acer Aspire One ad.). Mluví se o spotřebě 1 W! Srovnání s Atomem ale není úplně fér, protože jde o jinou platformu (ARM versus x86).

  Každopádně v mobilních zařízeních typu telefonů, ultrapřenosných počítačů, MID nebo čistě média přehrávačů včetně TV půjde o malou revoluci. Výrobce vypočítal (zatím ale v praxi neověřil), že bude možné s běžnou baterií poslouchat hudbu na jedno nabití až 130 hodin a přehrávání HD videa vydrží 24 hodin.

  Úplně nejlepší zprávou je, že by mělo být možné vyrábět nové produkty s velmi příjemnou cenou začínající na 100 dolarech. Pokud tak vzniknou zařízení, která vydrží v chodu až desítky hodin na jedno nabití, budou mít slušný displej, širokou konektivitu, dobrý výkon a navíc cena zůstane přijatelně nízko, získají si jistě nejenom mne. Na druhou stranu, kolik takto nadšených zpráv už jsme slyšeli...

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu