
V nové modelové řadě výrobků Panasonic pro rok 2009 se zaměříme na plazmové televizory. Některé modely dokonce mají přístup na Internet, třeba k online archivu televize Nova! Objevují se i tunery s MPEG-4 nebo satelitním HD příjmem.
Jak už je zvykem, u televizorů roste kontrast (a jiné kvalitativní obrazové parametry) a snižuje se spotřeba. Kromě toho ale výrobci začínají tlačit na pilu v rozšiřování funkcí směrem k interaktivitě. To je asi nejvýznamnější technologická inovace, kterou letos mezi dražšími výrobky najdeme. Panasonic si vzal dále příklad u konkurence (Sony) a konečně u některých modelů rozšiřuje typy tunerů – neomezuje se tedy jen na analog a DVB-t, ale přidává třeba podporu MPEG-4 v DVB-t nebo satelitní DVB-S. K tomu všemu zde najdeme i nějakou tu podporu HDTV příjmu.

Luxusní řada Z1
Na špičce najdeme řadu Z1, která obsahuje modely TX-P46Z11E a TX-P54Z11E. Z1 jsou televizory s ultra tenkým designem, nabušenými parametry a propracovanou multimediální podporou. Nejen, že přehrají DivX, s funkcí DLNA se připojí k počítači, ale s funkcí Viera Cast dokonce využijí zdroje na Internetu – přehrají videa z YouTube, fotografie z Picasy nebo vám pohodlně zpřístupní online archiv televize Nova a mnohé další.

High-end V
O něco levnější, ale stále high-endová, bude řada V, která nabídne menší úhlopříčky 42“ a 50“, přičemž výbavou (včetně Viera Cast a DLNA) budou velmi podobné řadě Z, pouze design je konzervativnější. Ohlášeny jsou modely TX-P42V10E a TX-P50V10E. Za 42“ model odhadujeme cenu podle zahraničních obchodů okolo 40 tisíc korun (i když doporučovaná česká cena je smutnějších 48 tisíc).

Rozumný plně funkční kompromis G10 a G15
Dále se ještě potkáme s řadou G10 a G15. I ty disponují Full HD rozlišením a inovativním Viera Castem. Na trhu budou k dispozici modely TX-P42G15E a TX-P46G15E, TX-P42G10E, TX-P46G10E a TX-P50G10E. Například model TX-P42G10E by se mohl cenově vejít pod 30 tisíc korun. Dražší série G15 zase může mít jak MPEG-2, MPEG-4 tak i integrovaný HD satelitní tuner (cenou potom začnou okolo 35 tisíc korun).

Stále ještě Full HD řada S
Řada S potom bude nejlevnější sérií s Full HD plazmovými obrazovkami pro rok 2009. Konkrétně zde najdeme modely o třech velikostech TX-P42S10, TX-P46S10 a TX-P50S10. V nejmenší 42“ velikosti by se cenově mohly pohybovat okolo 25 tisíc korun. V S-kové řadě ale nečekejte Viera Cast a podobné vychytávky.

Nadějný Viera Cast najdete jen v řadách Z, V a G
Klasika v podobě levné HD Ready řady X a low end C
Pravděpodobně nejoblíbenější bude opět mírně lepší druhá nejnižší řada, tentokrát značená X. Ta se vyznačuje již jen HD Ready nálepkou, to znamená podporou 720p. Opět tu budou 3 velikosti, 37palcový TX-P37X10E, 42palcový TX-P42X10E, a 50palcový TX-P50X10E. Model TX-P42X10E se již u nás prodává za cenu mírně pod 20 tisíc s daní. Ve výbavě je na výběr i verze nejen s MPEG-2 tunerem, ale s MPEG-4 tunerem (ty nesou označení TX-P37X10Y, TX-P42X10Y a TX-P50X10Y).

Low-end u Panasonicu nakonec zastupuje ještě levnější řada C s modely TX-P37C10E, TX-P42C10E a TX-P50C10E. Zde již ale narážíme na hodně omezenou funkcionalitu a malou konektivitu (jen dva HDMI).
Podrobné srovnání vlastností a doporučených cen najdete na webu výrobce.
Související články
Recenze plazmy Panasonic TH-42PX70E – nebezpečně blízko realitě?
Panasonic TH-42PX80E: prostě lepší plazma
Recenze Samsung PS50A457: velká plazma za málo peněz
Vzkaz redakci: uvítám recenzi TV Panasonic TX-P42X10Y.
Ps: u žádného modelu tv není v parametrech udáván DVB-C tuner, můžete uvést jaký model tv má mít kabelový (DVB-C) tuner?
No jo SONYbony-obraz LCD nadraka, není nad PDP plazmu.
Když se podíváte do manuálu G10, tak tam DVB-C najdete.Štítek na televizoru udává DVB-C - SWE,FIN, a navíc jsem viděl naladěné kabelové vysílání v Přerově v prodejně EMOS.
Dík za info
Jak jsem se dočetl na UPC fóru, tak po nastavení země na Finsko by měl být DVB-C tuner plně fukční.
TV Panasonic 2009 maji DVB-S tuner což je tuner pro satelit a ne pro kabelovou TV, na to je třeba DVB-C, ten mají zase TV SONY. Takže si to prosím neplette.
Zdravim, ví se už více o funkcích v popisu televizí ? Konkrétně mi zajímají funkce DLNA (TV se připojí Ethernetem k PC ?) a DivX (zřejmě přehraje DivX, ale odkud ? - z USB, pam. karty nebo streaming z PC ?), VIERA CAST si dokážu představit :-)
Škoda jen, že opět chybí USB slot :-(. Panasonic je v tomto směru neuvěřitelně zabedněný, klasická USB FLASH-ka je prostě nejpoužívanější médium...
Hm, na co USB u televizoru? Panasonic "dělá" DVDvideorec. s USB, typ ...88, který mám propojen v tv, to úplně postačuje.
Protože je USB Flashka jako nosič prostě nejuniverzálnější. Opravdu v každém PC je USB slot, ovšem ne všude je čtečka na kartu, navíc mi přijde, že z principu je karta záznamové zařízení, které bych neměl neustále luftovat mezi zdrojem a zobrazovacím zařízením. Jistou výhodu to má jedině při použití zařízení stejné značky (kamera, digitál), kdy tedy co nahraji či nafotím mohu rovnou přehrát na TV, ale ruku na srdce, já tedy vše nejdřív ženu do kompu, video edituji, fotky přebírám, upravuji a pak teprve mohu něco prezentovat. Nakonec stejně z obojího udělám DVD prezentaci a je třeba další krabice na přehrání :-)
Máte někdo zkušenosti s propojením TV TX-PxxG20 pres DLNA k serveru DLNA na linuxu. zkoušel jsem MediaTomb na UBUNTU a ve funkčnosti mám mnoho otázek např. TV neumí oficiálně MP3, ale při použití jiného media serveru lze MP3 přehrávat. Media server musí jen do TV poslat hudbu v jiném formátu. neví někdo jak MediaTomb nastavit?
Dobry den, mozna to nepatri do tohoto fora, ale uvazuji nad nakupem nove televize 37 palcu, cca kolem 20 000 kc. Bohuzel nemam zkusenost, jak s plazmou, tak s lcd. Na internetu jsem nasel spoustu diskuzi o tom, ze plazma je out a lcd bori hranice. Vetsina techto diskuzi byla starsiho data. Osobne mi prijde, ze lcd bori hranice za hranici 30000 kc :-). Otazka je, zda je lepsi plazma ci lcd (v me cenove relaci ).
Dik za radu
Pozn. zatim uvazuji nad nakupem panasonicu TX-P37X10Y