Ideální základ levných HTPC

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Novinky, HTPC
  Bře 08, 2007
  6× Komentováno
  Asus pro nás připravuje novou základní desku M2A-VM HDMI pro patici AM2. Jedná se o zajímavé řešení “vše v jednom“ ideální především pro kancelářské aplikace, ale hlavně také stavbu levného HTPC. Osazen je nový čipset 690G, vzniklý ze sloučení AMD a výrobce grafických karet ATI. Základní deska sama o sobě obsahuje všechny potřebné komponenty pro plnohodnotný HTPC (Home Theater Personál Computer). Především integrovaná grafika s HDMI výstupem podporujícím i standard HDCP a HD Audio 5.1 výstup s vzorkovací frekvencí 192KHz/24-bit včetně digitálního koaxiálního výstupu SPDIF pro připojení receiveru. Přítomný je i kvalitní analogový TV-out YPbPr. Na desce nalezneme i dva řadiče IEE1394a, takže bude možno připojit i digitální videokameru. Podporovány jsou samozřejmě všechny dnes běžné procesory pro patici AM2, tedy Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX. Čipová sada by měla být poměrně nenáročná na spotřebu energie (8W). Škoda, že je zatím AMD poněkud pozadu s přechodem na 65nm výrobní proces u svých procesorů a dnešní 90nm Semprony si vezmou nějakých 62W (nové Celerony mají spotřebu 45W). Je to však jen otázka času, kdy i levné procesory budou vyrobeny 65nm a celá taková sestava zas bude o něco zajímavější. Nízká spotřeba se rovná totiž nízkému tepelnému vyzařování a tedy i nízkému hluku HTPC, o který jde především.
  Výkonově AMD slibuje nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu (x1250 DX9.0c pro plnou podporu Aero ve Windows Vista), nicméně na náročnější hry určitě nebude, pro potřeby přehrávání HD videa však bohatě postačí, čipset je přímo optimalizovaný pro přehrávání HD DVD a Blu-Ray. Deska Asus M2A-VM by se na našem trhu měla objevit během měsíce března a předpokládané cena bude zhruba 2200Kč s DPH. Ostatní výrobci si na čipset 690G brousí také zuby a jistě se objeví i levnější řešení (například MSI K9AGM2-FIH).

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  6 Komentáře

  1. Jenom doplním, že přes HDMI a digitální výstup je k dispozici i výstup 7.1.

   Každopádně, tato deska je pro HTPC aktuálně jedna z nejlepších, škoda jen, že nemá integrovanou Wi-Fi síťovku :)

   -lm-

  2. Chci se zeptat znalych uzivatelu. Jde o to, ze HDMI vede video a audio signal spolu. Kdybych chtel vest video z teto desky primo do televize pres HDMI (rekneme, ze AV receiver nema HDMI konektor) a zvuk bych vedl na reproset pres AV receiver (pres koalix), jde to tak nastavit v PC?

  3. Toto by snad neměl být problém, alepoň u jakéhokoliv obsahu, který není chráněný HDCP. U HDCP by potíže být mohly, ale kolik se chystáte mít v dohledné době originálních HD DVD nebo Blu ray disků :)

  4. Ale má integrovanou 1G síťovku (aspoň 690G od výrobce Gigabyte) a to je pro HTPC daleko důležitější, kvůli rychlosti přenosu velkých objemů dat - video files, které se u htpc předpokládají... Není li to samozřejmě jediný počítač v domě :-)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.