Česká televize dostupná v HDTV!?

 • Lucie Medová
  Kategorie: Novinky, Digitální vysílání
  Čer 29, 2007
  2× Komentováno
  Telefónica O2 Czech Republic nabídne od 2. července 2007 jako první u nás plošné vysílání programu České televize v kvalitě High Definition (HD). To je možné přijímat jak pomocí digitální televize O2TV, tak i díky digitálnímu pozemnímu vysílání (DVB-T).

  Původní obsah se převede, ale objeví se i nativní HD pořady

  O2 nabídne v HD kvalitě program České televize (ČT1), která se na vývoji a implementaci vysílání ve vysoké kvalitě také podílí. V HD kvalitě bude přenášeno kompletní programové schéma, přičemž část obsahu bude na vyšší kvalitu konvertována a část vznikne přímo ve formátu HD, moderní nahrávací technikou s HD technologií. Celý projekt navazuje na zkušební HD vysílání, které O2 spolu s Českou televizí testovala na podzim loňského roku v Brně a které bylo možné vyzkoušet na veletrhu Invex. Na rozdíl od tohoto omezeného provozu bude současné vysílání možné přijímat pomocí digitální televize O2TV, a v lokalitách pokrytých digitální pozemní televizí (DVB-T) digitálním multiplexem společnosti Telefónica O2.

  Zatím jen testy...

  Cílem projektu je především otestovat a vyladit technické parametry služby před uvedením do běžného provozu. Vysílání budou moci přijímat zákazníci, kteří mají set-top-boxy od O2. Těm bude během několika měsíců aktualizován firmware, který umožní signál přehrát ve standardu 1080i na televizních obrazovkách. Intenzivnímu testování podrobí službu také technici přímo v O2, kteří budou zjišťovat dostupnost služby a později provedou vzdáleně aktualizaci všech set-top-boxů. Pro sledování programů ve formátu HD je nezbytný televizní přijímač, který je "HD ready" . Po vyladění služby a ukončení testování dojde k upgradu firmwaru na všech set-top boxech a služba bude uvedena do běžného provozu. Dočasný zkušební režim ani nahrání nové verze softwaru do přijímačů se nijak nedotkne koncových zákazníků, kteří budou moci všechny služby využívat bez omezení. Komentář: Žádná revoluce, jen pofiderní prvenství pro minimum vyvolených. Navíc nativních HD záznamů bude asi minimum, převod původního signálu na 1080i sice přinese pravděpodobně určité zlepšení, ale nadšence HDTV nespasí. Nezbývá než čekat a čekat... nebo se spolehnout na zahraniční pořady, které jsou již běžně v HDTV dostupné. Více informací.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. Dobrý den,
   uvažuji o koupi HDD/DVD rekordéru Panasonic s DVB-T tunerem DMR-EX77EP. Chtěl bych
   se ovšem zeptat, zda nákup takového byť "nabušeného" a kvalitního přístroje není
   krokem zpět v době, kdy se na každém rohu skloňuje HDTV. Mám obavu, aby za dva roky
   tento přístroj nebyl zastaralýv tom, že nebude umět přijímat a nahrávat DVB-T vysílání
   v HD kvalitě. A nebo se s HDTV oficiálním vysíláním v naší republice nemusím na dlouhou dobu vzrušovat?
   Díky za radu, Honza

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu