Neděle , 01. 10. 2023

Igor

Malý multimedián: preview DViCO TViX HD 4130SH

02. 10. 2007

O salvy neutuchající zábavy se v našich obývacích pokojích už zdaleka nestarají pouze klasické stolní přehrávače a rekordéry. Trend je jasný. Soustředit maximum funkcí do jednoho univerzálního zařízení, které bude spravovat multimédia celé domácnosti. Ne každý však chce pořizovat složité HTPC. Jednou z možných alternativ mířících na náš trh je pak DViCO TviX HD.

Přístroj se nám dostal do redakce ještě před jeho uvedením do tuzemské distribuce. Za krátký čas nebylo možno zařízení plně vyzkoušet, aby to vystačilo na recenzi, ale o základní poznatky k tomuto pozoruhodnému zařízení se pokusíme podělit v následujícím preview.


Krabička jen o něco větší než pevný disk

Pokud sledujete naše stránky pravidelně, už jste se s krátkým představením prakticky totožného přístroje od konkurenčního Emgetonu mohli setkat. Nejedná se o klasický přehrávač, protože TViX nemá žádnou optickou mechaniku a “krmit“ jej lze pouze přes některý z dostupných připojených zdrojů dat. Těch může být hned několik. Tím nejzákladnějším je modul s DVB-T tunerem pro příjem pozemního digitálního vysílání (zaklapne se do příslušné šachty a je možné DViCO objednat i bez něj). Televizní program lze nahrávat na vestavěný pevný disk s rozhraním SATA. Ten není ale součástí balení. Můžete použít běžný SATA pevný disk se souborovým systémem NTFS a libovolnou kapacitou. Kromě televizního vysílání, které se ukládá ve formátu TP (jde konvertovat posléze do MPEG, ale utilitu k tomu určenou si budete muset na internetu najít sami). Datový tok tedy odpovídá datovému toku toho kterého vysílaného kanálu a nejde již dále ovlivňovat.


Instalace pevného disku je jednoduchá

Na pevný disk lze ale nahrát jakákoliv další multimédia. Obrázky, videa, tuny hudby atd. TViX má dva USB porty, které komunikují oboustranně, takže lze připojit USB Mass Storage zařízení pro přehrávání jeho obsahu, ale také je možné propojit přes toto rozhraní přístroj s PC a pak se chová jako klasický externí USB HDD, kam můžete data kopírovat, mazat, sdílet dle libosti.


Modularita TV tuneru se může do budoucna hodit

Hlavním komunikačním rozhraním je ale určitě přítomný ethernet 10/100Mbps konektorem RJ-45. Začlenění do domácí sítě tedy v zásadě nic nebrání. DViCO bez problémů podporuje sdílení disků ve Windows. Stačí pár nastavení, nasdílet požadovanou jednotku v PC a už můžete přehrávat celý jeho obsah včetně VOB souborů nebo obrazů DVD ve formátu ISO. Je-li k dispozici připojení do internetu, umí DViCO využít jako zdroj dat pro přehrávání samozřejmě i to. K dispozici je tedy rázem nepřeberné množství internetových rozhlasových stanic atd.


Nejdůležitější je přítomnost RJ-45 a HDMI

Kromě už zmíněných rozhraní na zadním panelu narazíme ještě na základní paletu AV výstupů. Obligátní kompozitní nebo S-Video už asi bude zapojovat málokdo, YUV už se také moc nevyužije a prim určitě bude hrát kvalitní výstup HDMI, poskytující pastvu pro oči všech LCD a plazmových televizorů až do rozlišení 1080p. Do zvukového domácího systému lze zapojit buď stereo analogovým výstupem, ale spíše využijeme digitální koaxiální nebo optický výstup. Bohužel se krabička neobejde bez aktivního chlazení elektroniky a hlavně integrovaného HDD malým čtyřcentimetrovým větráčkem. Jeho otáčky je naštěstí možno korigovat v pěti stupních v kompletně lokalizovaném OSD menu. Nelze ho ale zcela vypnout a tak s drobným cvrkotem se bude majitel muset smířit.

K TÉMATU  Blu ray přehrávače Samsungu: YouTube i MKV

Celé zařízení vypadá vlastně jako přerostlý box na externí disk s velkým grafickým displejem a v podstatě jím opravdu je, jen poněkud (značně) rozšířený o další funkce. Displej je velice dobře čitelný a poskytuje také důležité textové stavové informace. Základní ovládací tlačítka integruje jeden nepřehlédnutelný stříbrný dvojitý prstenec na jinak černém předním panelu. Ten se dokáže i docela nevkusně modře rozzářit na znamení změny stavu, ale naštěstí po chvíli opět zhasne.


Sympatický dálkový ovladač

Dodávaný dálkový ovladač je na první pohled sympatický a velmi pěkně přehledný. Přehled neztratíte ani v noci, nejdůležitější tlačítka poměrně silně fosforeskují. Dosah i citlivost jsou na výborné úrovni a ovládání této miniaturní multimediální stanice nijak neznepříjemňují.


Zalamování titulků snad pořeší novější firmware

Výčet podporovaných formátů, které DViCO přehraje je opravdu vyčerpávající a proto bude lépe shrnout je do tabulky. Nejzajímavější je podpora HD Video formátů, které umí stejně jako nedávno testovaný přehrávač Ziova CS-505 a obecně toho má se Ziovou hodně společného. Hlavně díky podobnému bratrskému čipsetu od Sigma Design EM8623. K dispozici má přitom 128MB operační paměti a 16MB flash paměti pro systém.


Stačí nastavit IP adresu a můžete čile komunikovat po síťi

Českého uživatele může uklidnit, že dobře funguje čeština u titulků stále ještě populárních filmů ve formátu DivX a Xvid. Musejí se ale jmenovat stejně, jako video. K hudebním souborům MP3 zobrazí dostupné id3Tagy. Cizí mu není ani perspektivní hudební formát FLAC. Trošku zarážející je pouze jeden podporovaný formát obrázků, ale možná jen nejsou dostupné technické specifikace kompletní.

VideoFormáty: .avi, .vmw., .mpg, .iso, .vob, .ifo, .mp4, .asf, .tp, .trp, .ts, .m2ts, .mov(H.264)Kodeky: MPEG 1/2/4, AVI, XVID, WMV9(MP@HL), H.264, AVC(HD), VC-1(MP@HL, AP@L3)AudioMP3, WMA, AAC, Ogg, PCM, M4A, AC3, FLAC, WAVObrázkyJPEGTitulky v DivX:smi, sub, srt, lrc, txt, sub (obrazové s idx)
K TÉMATU  Dva obrázky do auta: Sigmatek PDX-1300BN

Za krátký čas, který přístroj pobyl v naší redakci těžko dělat nějaké soudy a není to ani účelem tohoto preview. Každopádně jde o zajímavý inovativní produkt a osvěžení po záplavě podobných a nudných přehrávačů. Doufejme, že přístroj bude mít hlavně dobře odladěný firmware (což bývá u čipů Sigma Design zpočátku většinou problém) a rozumnou cenu. Ta nebyla v době vydání tohoto článku ještě stanovena. Vzhledem k tomu, že na trh se chystá stejný produkt pod více značkami, bude vítězit právě ten, který nabídne nejlepší poměr mezi těmito dvěma proměnnými.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo hledá úložný prostor s větším objemem, než mají běžné flash disky, netouží jej mít připnutý na klíčích a přesto kompaktní, aby se vešel pohodlně do kapsy (nemluvě o kapacitě versus cena), pro toho může být tento „portable“ externí disk to pravé. Může mít i ještě s větší kapacitou, ale to už musí počítat s vyšší cenou a silnější krabičkou, než u tohoto 1 TB obsahem velkého 2,5palcového disku.

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.

Nepřehlédněte

Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek