Neděle , 01. 10. 2023

Igor

Malý krůček vpřed: recenze Ferguson D-780

22. 10. 2007


Není tomu tak dlouho, co DVD přehrávače Ferguson vpadly jako tornádo českých a moravských domácností, a za krátký čas si vybudovali renomé nejlepšího DVD přehrávače pro DivX maniaky. Podporu různých video formátů a nastavení titulků dovedl výrobce po softwarové stránce téměř k dokonalosti. Dnes tu máme nejnovější model, inovovaný Ferguson D-780.

Co zůstává při starém

Nový Ferda D-780 je nástupnickým modelem již našim čtenářům velmi dobře známého Fergusonu D-770 (jeho recenze se stala nejčtenějším článkem dosavadní historie našeho webu). Dalo by se říci, že spíše než nástupcem, je jeho jednovaječným pokračovatelem.


Ferguson konečně opustil laciný čínský design

Hardware zůstal naprosto stejný. Vše tedy řídí čip Mediatek 1389, který má k dispozici totožnou desku se všemi A/V výstupy i DVD obdobnou mechaniku. Stejný naštěstí zůstal i dálkový ovladač, který od nás u modelu D-770 získal výborné hodnocení.


Na zadním panelu trochu chudší konektorová výbava

Pro někoho bude možná zklamáním, že z 99% je totožný i použitý firmware. Ten si sice zachovává svou vypracovanost, podporu mnoha standardních (DivX, Xvid) i nestandardních (Nero Digital, DivX Ultra atd.) formátů, ale nepřináší byť jen jediný nový kodek nebo formát. Veškeré přehrávání, menu i ovládání jsou také totožné s minulým modelem.


Kvalitní ovladač zůstal i u nového modelu

Čip Mediatek je bohužel známý kromě dobrých vlastností i několika zápornými. Hlavní jsou deformace poměru stran JPEG obrázků, neschopnost přehrávat DivX/Xvid video s GMC a relativně velké skoky v zoom režimu (1x, 2x, 3x, 4x, ½, 1/3, ¼). Všechny tyto neduhy měl předchůdce a má je i současný model. Nutno ale dodat, že se jedná opravdu o chybky čipu a výrobce přehrávače je prakticky nemůže eliminovat.


V možnostech nastavení titulků je zatím nedostižný

Pověstné jsou Fergusony vyčerpávajícím množstvím možností nastavení titulků v MPEG4 videích a i to zůstalo zachováno. Nemá cenu znovu vše opakovat, přečtěte si recenzi modelu D-770 a budete vědět skoro vše o D-780. A co vědět nebudete, dozvíte se v následujících řádcích.


Filebrowser je přehledný a nabízí i id3tagy u MP3

Co je tedy vlastně nové

Asi nejzásadnější proměnou, a musím říct, že k lepšímu, prošel zevnějšek přístroje. Zcela nový leskle černý přední panel působí nepoměrně elegantnějším a hodnotnějším dojmem, než předchůdce. Rozvržení je přitom stejné: relativně tichá slim mechanika (bez bočního vybírání disku jako vždy) vlevo, relativně malý stavový displej ve středu, následovaný několika nenápadnými ovládacími tlačítky a završený USB portem úplně vpravo. Ten konečně dostal i kryt, takže čelní panel nehyzdí.


Libovolné posouvání okna s titulky nabízel již model D-770

Displej zůstal prakticky stejný. U modelu D-770 jsme ho kritizovali pro nízkou informační hodnotu a čitelnost. Alespoň v čitelnosti udělal Ferguson pokrok volbou jiné (světlé) barvy podsvícení, jehož intenzita lze navíc v několika krocích korigovat v OSD menu. Suma sumárum, přístroj teď vypadá o dost dospěleji a určitě neudělá ostudu ani v obýváku.


Synchronizace času titulků s videem je ale užitečná novinka

Do firmware byly víceméně přidány jen dvě další, zato užitečné funkce. Mnoho uživatelů vlastnících jednoduché 5.1 reproduktory bez vlastního rozkladu zvuku postrádalo zvukový režim Pro Logic II. Ten umí rozložit relativně inteligentně vstupní STEREO signál třeba z Audio CD do všech šesti kanálů. Kromě Pro Logic přibyla ještě zajímavější věc a tou je nastavení časové synchronizace DivX titulků s videem. Znají to jistě všichni. Titulky jsou buď o nějakou tu sekundu pozadu a nebo ještě hůř vám předčasně “prásknou“ pointu, pokud jsou napřed:). Ferguson D-780 umí provádět časovou korekci v rozmezí –9s-+9s, což by měo pro většinu špatných titulků bohatě stačit. Nastavení je přitom velmi jednoduché. Bohužel v originální příručce se o něm nedočtete a pokud nezabrousíte na internet, těžko zjistíte, že tato funkce se skrývá (stejně jako pohyb s oknem s titulky v prostoru) pod tlačítkem ANGLE. Možná bychom ocenili, kdyby se po každém filmu nastavení posunu resetovalo, protože ho musíte vracet do normálu ručně. Nakonec ještě příjemná drobnost. Po stisku klávesy OSD nad AVI videem se rozbalí menu s podrobnými informacemi o zvoleném videu a jeho zvukovém doprovodu.

K TÉMATU  Recenze Niceboy Vega – cenově dostupná hvězda

Takže?

Výrobce s novým modelem udělal bezesporu pár drobných krůčků k lepšímu a pro zmíněné DivX maniaky je novinka ještě o chlup užitečnější. Design konečně neurazí ani estéty. To je všechno pozitivní a už jen to zajistí přístroji v nadcházející předvánoční sezóně nebývalý úspěch. Škoda jen, že Ferguson neudělal ještě pár dalších krůčků a nevybavil přehrávač kupříkladu kvalitnějším dílem s A/V výstupy. Takže obrazová kvalita zůstává jako u předchůdce průměrná, i když z řadou možností korekcí. Pro majitele CRT televizorů plně postačuje a méně nároční diváci LCD a plazmových TV se spokojí i s jeho obrazem přes HDMI. Ve srovnání s HDMI výstupy jiných přehrávačů je však opět na chvostu. Budete-li chtít připojit přehrávač přes HDMI->DVI redukci třeba k LCD monitoru, narazíte na problém s funkčností většiny dostupných rozlišení na této redukci. Nakonec ještě jedno drobné pozitivum. Příjemně nás překvapil test spotřeby, kdy si v plném provozu Ferguson řekl jen o 5W a ve Stand By méně než jeden watt, čímž se stává jedním z nejúspornějších přehrávačů, které jsme tu zatím měli.


 

Plusy a mínusy
+ všechny klady předchůdce – skoro všechny zápory předchůdce
+ design – průměrný obraz
+ časová synchronizace titulků – nemá optický výstup
+ nízká spotřeba
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek