Neděle , 01. 10. 2023

Igor

Logitech Squeezebox Radio receiver: Nejinternetovější z internetových rádií

23. 05. 2013

23. 05. 2013

Očekáváte, že rádio do kuchyně nebo radiobudík bude chytřejší, než vy? Pak máte jedinou možnost. Pořídit si Radio receiver od Logitechu. Tato firma již dříve dokázala, že její ekosystém hudebních přehrávačů do domácností patří k vrcholu v nabídce. A Radio není výjimkou. Navíc při malých rozměrech poskytuje vynikající zvuk.

Hon na kvalitní internetový radiopřijímač do domácnosti není vůbec snadný. Nabídka na českém trhu je omezená a mnozí se uchýlí k použití chytrého mobilu napojeného na hi-fi věž, MMC nebo AV receiver s funkcemi přehrávání hudby ze sítě a z internetu. Ale pokud potřebujete něco menšího do kuchyně, koupelny, nebo ložnice, tak zmiňované způsoby asi nebudou to pravé. Řešení nabízí Logitech se svým Squeezebox Radio receiverem.

Jas displeje je řízený okolním světlem. Jednoduše drobnost, která nadmíru potěší

Aktuální cena Logitech Squeezebox Receiver v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

O jedné části Squeezebox ekosystému jsme již psali. Stručně můžeme tuto řadu produktů shrnout tak, že má přinášet zvuk do celé domácnosti. A to i díky pokročilé spolupráci více těchto zařízení. Od posledního testu ale uběhla spousta vody a funkce Squeezeboxu expandovaly do neuvěřitelných rozměrů. Ostatně které jiné rádio můžete ovládat přes internet, z jakéhokoli zařízení přes SSH, které rádio vám řekne, jakou teplotu mají jeho akumulátory či vám umožní rozšiřovat funkce pomocí aplikací? A tím nekončíme…

Na zadní straně najdeme Ethernet, Line-in vstup a napájecí konektor. Po boku pak výstup na sluchátka

 

Mnoho zvuku z malé krabičky

Squeezebox Radio působí tak trochu jako podivný klasický radiobudík. Na fotografiích vypadá lépe, než ve skutečnosti. Design vnímáme jistě subjektivně, ale Radio není přehnaně líbivé. Ale snad ani neurazí. Podstatné je to, že na takto malý přístroj dokáže produkovat mimořádně kvalitní zvuk. A to včetně basové složky. Tomu až nebudete chtít věřit, když si jej poprvé pustíte. Výkon zesilovače je dostatečný na běžný poslech v domácnosti. I když není problém si v dobrém rozmaru natočit volume až na 60-70 %. Na zahradě už bychom se ale o dostatek výkonu báli. Ano, na zahradě – Radio lze totiž vybavit i bateriemi. Respektive akumulátory prodávanými výrobcem. Užitečným doplňkem může být i volitelné dálkové ovládání (které ovšem nahradíme bez potíží i chytrým mobilem). 

K TÉMATU  Recenze Sony a6000 – bezzrcadlovka nejvyšší jakosti

 

 

Squeezebox Radio můžeme velmi dobře nastavovat přes internet odkudkoli na světě. Včetně nastavení budíku, nebo editace oblíbených internetových rádií

 

Co nám tedy kromě dobrého zvuku Radio nabízí? Přehraje hudbu ze sítě – přes Wi-Fi nebo i přes Ethernet. Poskytuje výběr internetových rádií, který lze samozřejmě spravovat. Přehraje i hudbu z vašeho počítače nebo NASu v mnoha formátech včetně FLACu. Počítač nebo NAS však musí disponovat nainstalovaným Logitech Media Serverem. Sice je to intuitivní a spolehlivá aplikace, ale přece jenom je to další zhola zbytečná služba instalovaná na počítač. U takto pokročilého zařízení bychom raději viděli podporu klasického přístupu na sdílené složky nebo alespoň DLNA (sic nepovedenou to technologii, ale aspoň trochu standardizovanou). Kromě streamování vlastní hudby, nebo poslechu internetových rádií, je tu ještě možnost využívat internetové služby poskytující přístup k hudbě na vyžádání online. Např. Deezer.

 

 

Pokud si nainstalujete, nebo máte na nějakém dalším zařízení Logitech Media Server, získáte další hromadu funkcí, voleb a ovládacích možností navíc

 

Každopádně vlastní Media Server není podmínkou pro provoz Radia. To funguje i bez něj – v základu poskytuje přístup k internetovým rádiím i bez jakéhokoli účtu. Většina lidí si ale alespoň zřídí účet na serveru Mysqeezebox.com, odkud může Radio ovládat a spravovat. Případnou vlastní hudbu je možné nahrát na některou z online služeb a streamovat si ji odsud. Využití vlastního Media Serveru, ať už na počítači, jiném zařízení Logitechu, nebo na NASu pak přidá možnost spravovat a streamovat své vlastní rozsáhlé hudební sbírky.

 

Nejinternetovější z internetových

A jak je na tom funkčně bohatý přístroj s ovládáním? Po stranách displeje máme 6 předvoleb na oblíbené položky, což není právě mnoho. Pod displejem dominuje hlavní ovládací kruhový volič. Ten je velmi praktický. Tlačítka kolem něj jsou ale utopená a mačkají se docela špatně. Volič hlasitosti je zbytečně malý. Celkově tedy ergonomie ovládání spíše horší. Na druhou stranu vše zachraňují možnosti nastavovat a ovládat přístroj přes web potažmo přes mobilní telefon. Je opravdu snadné stopnout přehrávání, ztlumit nebo změnit stanici přes internetový prohlížeč od počítače, aniž byste museli kamkoli chodit.

K TÉMATU  GPS navigace přehrávající DivX s cenou pod 3 tisíce je realitou

Práce s menu občas drhne díky tomu, že v nabídce je opravdu dost funkcí. Je to jen otázkou zvyku, přičemž měně neznamená vždy více

Squeezebox Radio je po všech stránkách moderní přístroj. Uspokojí i technicky velmi náročné uživatele. Pro přehrávání hudby a rádia dělá všechno. Vzhledem k rozměrům má vynikající zvukový projev. Ergonomie ovládání přímo na přístroji sice trochu drhne, ale možnosti přístupu k přístroji přes web nebo chytrý mobil jsou vyčerpávající. Squeezebox Radio můžeme doporučit všem, kteří potřebují menší přístroj pro kvalitní ozvučení „méně důležitých“ částí bytu a současně jim nevadí vyšší cena produktu. 

 

 
Logitech Squeezebox Receiver lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

zápory klady
– horší ergonomie tlačítek na přístroji

+ vynikající zvuk

– v některých případech nutná instalace Logitech Media Serveru

+ ovládání přes internet, web a mobil

 

+ ovládání mobilem

  + spousta užitečných funkcí

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek