Larmor ochrání displeje digitálních fotoaparátů – domácí úpravy nedoporučuji

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Návody, Videokamery
  Dub 02, 2015
  3× Komentováno

  Jsem docela perfekcionista a mám rád všechno tak akorát. Proto jsem se dnes rozhodl se s vámi podělit o zkušenost s montáží i předcházející úpravou v domácích podmínkách tohoto jinak velmi kvalitního produktu.

  Lze jej pořídit k několika značkám (např. Canon, Nikon, Sony) na několik typových řad. K mému smutku se na kompaktní fotoaparát Sony DSC-WX350 přímo nevyrábí. Vyhlédl jsem si tedy dle mého úsudku sklo tvarem a velikostí, co nejblíže k tomu mnou požadovanému –  Sony RX100/II/III.

  Zakoupil jsem si jej v e-shopu a nechal dovézt na pobočku ve městě. K mému nemilému zjištění jsem po jeho rozbalení zjistil, že obrázky na internetových stránkách prodejce jsou skutečně pouze ilustrativní. Je tomu tak i u mnoha ostatních prodejců u nás, což zákazníkovi výběr vskutku neulehčí.

   

  Rizika svépomocné práce - chce to trpělivost

  Autor obrázku: digitalart, FreeDigitalPhotos.netZjistil jsem tedy, že mnou zakoupené plastové sklíčko je na jedné straně delší, a rozhodl se ho svépomocí upravit. O této úpravě nemá cenu se šířeji rozepisovat. Hned zmíním, že celá operace nedopadla dle mých představ. Sklíčko jsem zafixoval pomocí svorek ke stolu s pravítkem a jal se odstranit přebývající část na pravé straně, kde byl černý rámeček širší a zakrýval ikony ovládacích prvků. Vzal jsem na to ostrý lámací nůž a zakrojil. Ale ouha, až teď mi došlo, že ochranné sklo má na sobě mj. tvrzenou vrstvu. Inkriminované místo se po zatlačení kovovým hrotem, roztrhalo v okolí řezu asi 3 mm do stran v podobě tenkého žilkování.

  Co teď s tím? Dílo zkázy je tedy třeba, když už nejde vzít operaci zpět, dokonat. Několika dalšími tahy jsem přebývající část odpreparoval a lehce začistil. Rozhodnut, že i takto může ještě ochranné sklíčko splnit svou funkci uspokojivě, jsem se připravil na jeho instalaci na LCD displej přístroje, který si tuto ochrannou pomůcku dozajista zaslouží, protože cena krytu (kolem 350 Kč) je pořád levnější, než výměna poškozeného displeje fotoaparátu.

  Podle návodu v anglickém jazyce jsem vyčistil displej vlhčenou papírovou utěrkou přibalenou k výrobku. Pak ještě použil foukací balónek se zpětným ventilem, sundal krycí folii a sklíčko dle návodu aplikoval na povrch displeje. Sklíčko přilnulo na první pokus dokonale.

  Já ale nevyšel s čistým štítem, protože sklíčko nebylo položeno přesně. V návodu je naštěstí pamatováno i na tuto variantu. Podle ní jsem tedy ochranu opatrně sejmul. Opět displej očistil a znovu sklíčko přiložil. Po jeho přitlačení jsem zjistil, že na spodní straně ochranného skla se usadila malinká nečistota a kolem ní k mému zděšení se udělala vzduchová bublina velikosti cca mince 1Kč.

  Zde vypadá míra poškození krycího skla snad hůř, než ve skutečnosti.

  Opět jsem tedy snímací postup zopakoval, ale ouha! Namáhání sklíčka při snímání se šeredně vymstilo. V místech popraskání při řezání, se objevil v pravém horním rohu lom od pravého kraje k okraji hornímu. Věděl jsem, že to co jsem způsobil domácím kutilstvím „na koleně“, se mi už úplně vymklo z rukou. Ale mému očistci ještě neměl být konec.

  Ale mému očistci ještě neměl být konec. Zase bylo ochranné sklíčko trochu „šejdrem“. Při dalším sejmutí praskl pro změnu ještě pravý spodní roh. I tak jsem se rozhodl, že plastový obdélník na displej nasadím, protože jeho ochranná funkce zůstane i přes šrámy mnou způsobenými víceméně zachována.

  Druhý obrázek ukazuje, že je i tak tato ochrana funkční.

  Vzhled tedy nic moc. Nikomu kromě vás tady se s tím moc chlubit nebudu. Pyšný na sebe nejsem, ale beru to jako zkušenost, která možná pomůže v budoucnu někomu jinému, kdo by měl stejnou chuť, podobně jako já, ochranná skla Larmor podomácku upravovat.

   

  Specifikace a uzávěr

  • Chrání povrch LCD displeje před poškozením a poškrábáním.
  • Vysoce transparentní ultratenké japonské optické sklo silné 0,3 mm.
  • Propustnost světla přesahující 95 %.
  • 6 vrstev včetně nano vrstvy.
  • Absorpční výkon: 130 g / cm2.
  • Odolnost tlaku 12 kg / cm2.

  Když si tedy nepoškodíte tento užitečný výrobek vlastní vinou, bude vám určitě dlouho sloužit k velké spokojenosti. Moje zkušenost je i přes jeho mnou zaviněnou „poruchu“ je taková, že obraz displeje se zjasní, omezí se reflexe způsobené světelnými paprsky a co je nejdůležitější, bude velmi dobře chránit displej pod ním.

  Aktuální cena Larmor ochranné sklo na displej pro Sony RX100/II/III v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  3 Komentáře

  1. Víte, čím se liší člověk zkušený od člověka moudrého? Moudrý si umí vzít ze svých zkušeností TA SPRÁVNÁ ponaučení.

   Nad čtením Vašeho článku jsem se bavil. Ani ne tak neodbornou a nešikovnou manipulací, ani já bych jistě nebyl šikovnější, ale celkovou nesmyslností Vašeho počínání a mylnými závěry z něj.

   Jaký byl původní záměr? Chránit LCD, aby se nepoškrábal a byl tedy lépe čitelný. Ten se ale minul účinku, protože nyní máte přes displej samé rušivé praskliny a bubliny:-)

   Už vaše úvaha o finanční výhodnosti chránit displej, abyste neplatil drahou opravu, je zcela mylná. Nezapočítáváte totiž fakt, že pravděpodobnost, že si displej poškodíte do té míry, aby to při focení vadilo, je naprosto zanedbatelná. Sám jsem ještě nikdy neviděl displej foťáku poničený tak jako vidím fólii na Vašich fotkách. Vlastně jednou ano, ale fólie by tomu rozhodně nezabránila. Chránit displej kompaktu za 6 tisíc fólií za 350,- je opravdu nesmyslné. Váš pocit, že se obraz "zjasní, omezí se reflexe způsobené světelnými paprsky" je jen Váš subjektivní dojem, který nemá racioního základu.

   Je třeba připustit si, že to celé děláte JEN KVŮLI LEPŠÍMU POCITU, že je Váš nový foťáček chráněn. Rozumím tomu. Ale za tento "lepší pocit" platíte výrobci a obchodníkům 350,-:-)

   Jaké by tedy mělo být ponaučení z příběhu? I kdyby se Vám aplikace fólie bezchybně podařila, za 350,- a vynaloženou námahu to nestálo;-)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.