Konečně pořádný základ pro HTPC?

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Novinky, HTPC
  květen 20, 2009
  2× Komentováno

  Zatím jsme vždy stavěli HTPC na některé ze standardních desek mATX, určených primárně do běžných sestav. Konečně ale začínají přibývat také motherboardy, které jsou přímo určené pro stavbu domácího kina a mají tomu odpovídající design, funkce i výstupy. Po MSI Media Live Diva je tu ASUS M4A78-HTPC. V mutaci RC dokonce s dálkovým ovladačem.


  Je to už docela dlouho, co se objevil čipset AMD 780, který byl pro běžná HTPC tou nejlepší volbou. Bohužel je tomu prakticky pořád, žádná zvláštní novinka, která by svět HTPC převrátila na ruby, stále nikde. Sem tam se alespoň objevují desky, které jsou něčím výjimečné, jako právě zmíněná MSI Diva. Ta má ve výbavě sice spoustu cinch výstupů a vstupů, ale nejzajímavější je přídavná karta se sedmikanálovým digitálním předzesilovačem.
   


  Asus na trh dorazil s novinkou postavenou na starém dobrém čipsetu 780G a deska je určena, jak název M4A78-HTPC napovídá, jen a pouze pro HTPC. Přítomnost VGA, DVI a HDMI s 1080p překvapí jen někoho, kdo se právě probral z tříletého komatu, ale dva cinch výstupy zvuku (mimo klasické jack 3,5) už tak obvyklé nejsou. Rozšiřitelnost µATX desky zajišťují dva PCI Express x 1 sloty a po jednom PCI a PCI Express x16. Přidání TV tuneru, ale ani pořádné grafiky pro hry s využitím Hybrid CrossfireX (pro ty, kteří nepochopili filozofii HTPC:)), tak nestojí nic v cestě.

   


  MB podporuje všechny běžné procesory pro AM2/AM2+ a Phenom II pro AM3. Bohužel mnoho nového se neudálo ani v oboru úsporných procesorů (s dostatečným výkonem), takže nám nezbude, než prostě osadit nějaký procesor AMD s TDP 45W. Ani nové procesory Athlon II X4 605e, 600e, Athlon II X3 405e a 400e bohužel pod tuto magickou hodnotu TDP nejdou. Zas se zvýší výkon na 1W, ale k čemu to u HTPC je, že?

  Asus alespoň slibuje za pomoci vylepšené technologie Cool'n'Quiet snížit hluk ventilátoru procesoru (pokud ještě nějaký používáte) o 28% a spotřebu procesoru oproti běžné desce ještě o 25%, tak uvidíme. K desce ASUS přibaluje software ASUS Home TheaterGate a jak již bylo zmíněno mutace RC bude mít ve výbavě už i IR dálkový ovladač. O jeho kompatibilitě i s jinými media center programy však zatím můžeme jen spekulovat.

  Záležet si Asus u této desky dal na zvuku, který jak známo je velkým úskalím běžných HTPC řešení. Kromě pozlacení výstupních konektorů je hlavně implementována technologie ASUS Absolute Pitch Hi-Fi, která odděluje napájení audio části od zbytku desky a redukuje tak maximálně šum a rušení, kterého je uvnitř PC vždy dost a dost. Společně s DTS Surround Sensation UltraPC slibuje majiteli nerušený a čistý zvukový prožitek. Nu takových slibů jsme slyšeli už dost, budeme to brzy muset vyzkoušet!

  Deska Asus M4A78-HTPC se pomalu začíná objevovat i u nás s cenou okolo 2500Kč (verze bez RC).

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. bohuzel ficurka Tranquil Mode, ktera ma snizit otazky cpufanu o 28% a zatizeni procesoru o 25% je dostupna pouze pro AM2+ AM3 procesory, cyimz pada moznost pouziti 45W procesoru (jen AMD2). takze kdyz osadite desku AM2+ nebo AM3 tak se mozna dostanete na uroven AM2 co se hluku a tepla tyce, ale bez snizeni vykonu se to si nobejde. ovladac vypada dost nepouzitelne. oddelene napajeni pro zvuk je jediny cim me deska doopravdy zaujala. ale neprvazi to nad tema ostatnima, takze bezva - krok dopredu pro htpc, ale MB pro bezne pc jsou porad na vyssi urovni za stejny peniz

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.