Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Konečně pořádný základ pro HTPC?

20. 05. 2009

Zatím jsme vždy stavěli HTPC na některé ze standardních desek mATX, určených primárně do běžných sestav. Konečně ale začínají přibývat také motherboardy, které jsou přímo určené pro stavbu domácího kina a mají tomu odpovídající design, funkce i výstupy. Po MSI Media Live Diva je tu ASUS M4A78-HTPC. V mutaci RC dokonce s dálkovým ovladačem.

Je to už docela dlouho, co se objevil čipset AMD 780, který byl pro běžná HTPC tou nejlepší volbou. Bohužel je tomu prakticky pořád, žádná zvláštní novinka, která by svět HTPC převrátila na ruby, stále nikde. Sem tam se alespoň objevují desky, které jsou něčím výjimečné, jako právě zmíněná MSI Diva. Ta má ve výbavě sice spoustu cinch výstupů a vstupů, ale nejzajímavější je přídavná karta se sedmikanálovým digitálním předzesilovačem.
 

Asus na trh dorazil s novinkou postavenou na starém dobrém čipsetu 780G a deska je určena, jak název M4A78-HTPC napovídá, jen a pouze pro HTPC. Přítomnost VGA, DVI a HDMI s 1080p překvapí jen někoho, kdo se právě probral z tříletého komatu, ale dva cinch výstupy zvuku (mimo klasické jack 3,5) už tak obvyklé nejsou. Rozšiřitelnost µATX desky zajišťují dva PCI Express x 1 sloty a po jednom PCI a PCI Express x16. Přidání TV tuneru, ale ani pořádné grafiky pro hry s využitím Hybrid CrossfireX (pro ty, kteří nepochopili filozofii HTPC:)), tak nestojí nic v cestě.

 

MB podporuje všechny běžné procesory pro AM2/AM2+ a Phenom II pro AM3. Bohužel mnoho nového se neudálo ani v oboru úsporných procesorů (s dostatečným výkonem), takže nám nezbude, než prostě osadit nějaký procesor AMD s TDP 45W. Ani nové procesory Athlon II X4 605e, 600e, Athlon II X3 405e a 400e bohužel pod tuto magickou hodnotu TDP nejdou. Zas se zvýší výkon na 1W, ale k čemu to u HTPC je, že?

K TÉMATU  Jak se asi podepíše krize na elektronice v roce 2009

Asus alespoň slibuje za pomoci vylepšené technologie Cool’n’Quiet snížit hluk ventilátoru procesoru (pokud ještě nějaký používáte) o 28% a spotřebu procesoru oproti běžné desce ještě o 25%, tak uvidíme. K desce ASUS přibaluje software ASUS Home TheaterGate a jak již bylo zmíněno mutace RC bude mít ve výbavě už i IR dálkový ovladač. O jeho kompatibilitě i s jinými media center programy však zatím můžeme jen spekulovat.

Záležet si Asus u této desky dal na zvuku, který jak známo je velkým úskalím běžných HTPC řešení. Kromě pozlacení výstupních konektorů je hlavně implementována technologie ASUS Absolute Pitch Hi-Fi, která odděluje napájení audio části od zbytku desky a redukuje tak maximálně šum a rušení, kterého je uvnitř PC vždy dost a dost. Společně s DTS Surround Sensation UltraPC slibuje majiteli nerušený a čistý zvukový prožitek. Nu takových slibů jsme slyšeli už dost, budeme to brzy muset vyzkoušet!

Deska Asus M4A78-HTPC se pomalu začíná objevovat i u nás s cenou okolo 2500Kč (verze bez RC).

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek