Jak na klonování disku zdarma

  • Jiří Ptáčník
    Kategorie: Návody, Počítače
    Srp 15, 2021
    6× Komentováno
    klonování disku zdarma

    Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.

    Dnes jsou již SSD disky poměrně standardní záležitostí. Přesto existuje mnoho starších i nových sestav, kde je jako hlavní systémový disk použitý plotnový pevný disk (HDD). A to je extrémní brzda jakékoli práce s daným strojem.

    Vybrat nový SSD disk není až tak jednoduché, byť téměř jakýkoli je lepší, než HDD. Do hry vstupuje rychlost, trvanlivost i rozhraní SSD.

    Klasickou náhradou HDD jsou 2,5palcové SATA SSD disky. Lze je použít jak do většiny notebooků, tak do počítačů stolních. SATA rozhraní je ale dosti limitující svou rychlostí 6 Gb/s (kolem 500 MB/s).

    Dalším typem SSD disku jsou M.2 SSD. Jsou výrazně menší, než 2,5palcové disky. Máme zde rozhraní SATA a NVME. U SATA zůstává problém s limitem rychlosti rozhraní. Nejlepší volbou jsou M.2 NVME disky, které dosahují nejvyšších rychlostí. Je však třeba pečlivě si ověřit, co přesně podporuje váš notebook nebo desktop.

    Rychlost a trvanlivost SSD disků je velmi obšírné téma. Svého času patřily k lepším MLC čipy, dnes již lze říci, že i TLC čipy jsou použitelné, proti QLC. Trvanlivost se pak většinou udává v TBW (kolik terabajtů lze na disk zapsat, než selže). Spíše nedoporučujeme kupovat nejlevnější výrobky a dívat se aspoň na střední třídu Samsungů, ADATA, Seagate, Western Digital, Kingston, Intel, Sandisk. Velmi dobrý přehled o SSD discích lze najít například na zahraničním webu Tomshardware.

    Pokud si projdeme zdárně hardwarovou částí výběru, dojdeme do stádia volby. Instalovat nový disk a na něj nový operační systém, nebo přeneseme vše ze starého disku na nový a ušetříme spoustu času?

    Klonování disku – zdarma, ale má to háčky

    U některých výrobců je k dispozici software pro klonování disku zdarma, ne však u všech. A jde o SW vázaný na přítomnost disku dané značky v sestavě.

    Když se pustíte do hledání klonovacího softwaru volně po internetu, narazíte. Na spoustu aplikací, které zaručeně dělají danou věc a zdarma. Zapomeňte! Většina se tak jen tváří a bude chtít peníze. Pokud už něco zdarma nabízí, je to silně funkčně omezené a například si neškrtnete s disky vytvořenými pro Windows 10 (GPT) a podobně.

    NEinstalujte si AOMEI, MiniTool, Paragon, EaseUS ani Acronis volně stažený z webu. Nejsou to špatné softwary, ale jsou pro rozumné použití placené!

    Klonování zdarma tak aktuálně nabízí pouhé dva programy.

    Macrium Reflect a CloneZilla. Přičemž CloneZilla je velmi složitá aplikace. Vítězem tak je pro běžné uživatele Macrium Reflect. Zadáte svůj mail a na něj vám přijde odkaz ke stažení včetně licence. Dokonce nevadí ani komerční využití této aplikace ve firmách.

    klonování v Macrium Reflect

    Stačí stisknout Clone this disk u disku, který chcete klonovat. Odkaz na stažení aplikace pro klonování disku zdarma: www.macrium.com/reflectfree

    PŘIDAT KOMENTÁŘ

    6 Komentáře

    1. Dobrý den, můj názor je, že asi nejlepším a nejrychlejším řešením je dokovací a klonovací stanice.Ceny jsou od cca 500,- kč.Je rozumné mít vždy záložní HDD s komplet systémem pro případ havárie pc.Stanice se dá použít i jako základna pro extérní 2,5" a 3,5" disky a funkce klonování je jen příjemný doplněk.Například: Axagon USB 3.0 DUAL HDD DOCK ADSA-ST.

    2. Můžu se zeptat, potřeboval bych naklonovat disk.... ale uplně do jiného PC.
      Je i tahle možnost? Hardware je uplne jiný. Starý PC dosluhuje a jsou v nem stare windows.
      Chtěl bych všechny věci co v tom pc mam překlopit do noveho PC s novějšíma windowsama
      jde to?
      dekuji

    3. Jde to, ale nedoporučuje se to. Pokud máte aspoň stejnou platformu Intel/AMD tak novější Windows 10/11 to rozdýchají. Starší až tak moc ne.

    4. Nejspíš správně nechápete pojem "klonování". Jde o kopii 1:1 jednoho disku (včeteně všech dat nebo OS) na jiný disk. Což o to, naklonovat disk, obsahující Windows 7 nebo 10, ze starého počítače do nového není žádný problém. Win si ovladače k novému HW v novém počítači dotahají pomocí Windows Update samy. Jen možná budete muset ručně stáhnout a nainstalovat ovladač k síťové kartě.
      Ale pokud chcete ze starého HW a W7 "přesunout" jen uživatelská data (dokumenty, fotky a tak) a nainstalované programy do nového PC s W10, to klonování neobstará. Existují programy pro "migraci dat", ale nejjistější a nejčistší je do nového PC nainstalovat potřebné programy znova. A osobní data prostě překopírovat.

    5. Díky moc, přesně tuhle informaci jsem potřeboval, protože jsem samozřejmě narazil na všechny ty "free" nástroje, co chtěly peníze :-)

  • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

  • Poradna

  • Komerční odkazy

    Používáme fotky z DepositPhotos
  • Anketa

    Jak přijímáte televizní vysílání?
  • Inzerce

  • Užitečné články k přečtení

    AV receiver

    AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

    gramofon

    Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?