Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Jak na klonování disku zdarma

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.

15. 08. 2021

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.

Dnes jsou již SSD disky poměrně standardní záležitostí. Přesto existuje mnoho starších i nových sestav, kde je jako hlavní systémový disk použitý plotnový pevný disk (HDD). A to je extrémní brzda jakékoli práce s daným strojem.

Vybrat nový SSD disk není až tak jednoduché, byť téměř jakýkoli je lepší, než HDD. Do hry vstupuje rychlost, trvanlivost i rozhraní SSD.

Klasickou náhradou HDD jsou 2,5palcové SATA SSD disky. Lze je použít jak do většiny notebooků, tak do počítačů stolních. SATA rozhraní je ale dosti limitující svou rychlostí 6 Gb/s (kolem 500 MB/s).

Dalším typem SSD disku jsou M.2 SSD. Jsou výrazně menší, než 2,5palcové disky. Máme zde rozhraní SATA a NVME. U SATA zůstává problém s limitem rychlosti rozhraní. Nejlepší volbou jsou M.2 NVME disky, které dosahují nejvyšších rychlostí. Je však třeba pečlivě si ověřit, co přesně podporuje váš notebook nebo desktop.

Rychlost a trvanlivost SSD disků je velmi obšírné téma. Svého času patřily k lepším MLC čipy, dnes již lze říci, že i TLC čipy jsou použitelné, proti QLC. Trvanlivost se pak většinou udává v TBW (kolik terabajtů lze na disk zapsat, než selže). Spíše nedoporučujeme kupovat nejlevnější výrobky a dívat se aspoň na střední třídu Samsungů, ADATA, Seagate, Western Digital, Kingston, Intel, Sandisk. Velmi dobrý přehled o SSD discích lze najít například na zahraničním webu Tomshardware.

Pokud si projdeme zdárně hardwarovou částí výběru, dojdeme do stádia volby. Instalovat nový disk a na něj nový operační systém, nebo přeneseme vše ze starého disku na nový a ušetříme spoustu času?

K TÉMATU  Pioneer DV-600AV-K – kvalita za dobrou cenu

Klonování disku – zdarma, ale má to háčky

U některých výrobců je k dispozici software pro klonování disku zdarma, ne však u všech. A jde o SW vázaný na přítomnost disku dané značky v sestavě.

Když se pustíte do hledání klonovacího softwaru volně po internetu, narazíte. Na spoustu aplikací, které zaručeně dělají danou věc a zdarma. Zapomeňte! Většina se tak jen tváří a bude chtít peníze. Pokud už něco zdarma nabízí, je to silně funkčně omezené a například si neškrtnete s disky vytvořenými pro Windows 10 (GPT) a podobně.

NEinstalujte si AOMEI, MiniTool, Paragon, EaseUS ani Acronis volně stažený z webu. Nejsou to špatné softwary, ale jsou pro rozumné použití placené!

Klonování zdarma tak aktuálně nabízí pouhé dva programy.

Macrium Reflect a CloneZilla. Přičemž CloneZilla je velmi složitá aplikace. Vítězem tak je pro běžné uživatele Macrium Reflect. Zadáte svůj mail a na něj vám přijde odkaz ke stažení včetně licence. Dokonce nevadí ani komerční využití této aplikace ve firmách.

klonování v Macrium Reflect

Stačí stisknout Clone this disk u disku, který chcete klonovat. Odkaz na stažení aplikace pro klonování disku zdarma: www.macrium.com/reflectfree

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek