Kawakami, kxDrivers, ASIO: Vyladění zvukové karty na maximum

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Návody, HTPC
  Úno 17, 2010
  29× Komentováno

  Při nedávném tuningu reproboxů k počítači jsem výrazně překročil jejich kvalitou zdroj zvuku. Tou je klasická zvuková karta v počítači. Kupodivu i její výstup lze kvalitativně ovlivnit, aniž bychom investovali do nákupu nového hardwaru. Oním zaklínadlem jsou ovladače, ASIO a správně nastavená aplikace pro přehrávání hudby.

  Naši čtenáři zřejmě budou vědět, že počítač je jako zdroj zvuku nepříliš vhodným přístrojem. Ale pro jistotu zopakujeme známá fakta: Zvuková data putují do zvukové karty digitálně a zde jsou teprve DA převodníky poslána na analogové výstupy. PC je plné elektromagnetického rušení, které ale hraje roli víceméně právě až „na konci zvukové karty“. Nicméně moderní zvukové karty se s tím již celkem slušně vyrovnávají. Z principu je také zřejmé, že nejlepší cestou, jak dostat zvuk z počítače, je vůbec nepoužít zvukovou kartu a její převodníky, ale vyvést data digitálně mimo počítač a zde jej teprve zpracovat. To je ale značně finančně nákladné – zvládnou to sice AV receivery, ale v nižších cenových relacích spíše jen uspokojivě. O specializovaných DAC modulech nemluvě.

  Jak vybrat zvukovou kartu

  Jak již bylo řečeno, moderní zvukové karty nejsou již těmi generátory šumu a zkreslení, jako dříve. Nemluvíme zde ale o integrovaných zvukových kartách na základních deskách. Ty může pro poslech hudby využívat opravdu jen šílenec nebo kdokoli, komu je to jedno. Přitom starší kvalitní karta stojí pár stokorun a nová potom zhruba od 1500 do 4000 korun. A parametry? Nabízí například 24bitové DA převodníky se vzorkovací frekvencí 192 kHz, odstup signál šum (SNR) 100-126 dB. Z běžnějších nových karet lze u Creative volit X-Fi Titanium a výše, povedené jsou karty Asus Xonar, nebo třeba Auzentech s vyměnitelnými OPAMPy. Maximální kvalitu najdeme u výrobců jako Audiotrak, M-Audio, ESI, Onkyo aj., které ovšem v běžných obchodem s počítačovými komponentami neuvidíte. Každopádně, i když nechcete do zvukové karty investovat mnoho, i levná karta je v 99 % lepší, než integrovaná.

  Audiotrak Prodigy HD2 je kvalitní a cenově dostupnou stereo kartou. Výměnou operačních zesilovačů lze navíc ovlivňovat výsledný zvukový projev.

   

  Jak bylo uvedeno v perexu, dále se zaměříme na vylepšení stávající zvukové karty, bez dalších investic. Postup lze ale samozřejmě využít i u nově koupené karty.

  V počítači mám již mnoho let plnokrevnou Creative Audigy 2 s 24bit/192kHz převodníky (pro stereo) a 106 dB SNR a THX certifikací. Na 8 let starý model to ujde. Přitom tuto starší kartu pořídíte okolo 200 korun! Podobně na tom budou možná mnozí jiní, byť s jiným modelem Sound Blasteru. Je pravda, že Creative je největší výrobce zvukových karet a tím pádem je i nejrozšířenější mezi lidmi. Současně je to ale i bezkonkurenčně nejblbější výrobce, pokud jde o podporu svých produktů.

  Kupodivu na výsledném zvuku se projevuje velmi znatelně ovladač a operační systém, částečně i přehrávač. Hardware tedy zdaleka není vše. Mise ke zlepšení zvuku může sestávat ze dvou podúkolů:

  • Najít nejlepší ovladač pro operační systém
  • Vynechat ze zpracování zvuku operační systém

   

  Hledáme nejlepší ovladač zvukové karty

  První bod zní jednoduše, ale mnoho vlastníků Creative karet mi dá za pravdu, že tomu tak není. V novějších Windows nemusíte ovladače ani instalovat, nějaké vám dodá rovnou Microsoft. Nechal jsem tedy pro svou Audigy 2 výchozí ovladač pro Windows 7 64bit. Nedávno jsem stáhnul poslední driver ze stránek Creative a rozdíl ve výsledku byl ohromující! Creative ale záměrně nedodává pro nové systémy a staré karty některé své aplikace a ovládací panely. Konkrétně ve W7 se objevila pouze Audio konzole, která si navíc nepamatovala vypnutí některých voleb (CMSS).

  Z dřívějška vím, že se na internetu vyskytují profesionálové, kteří vydávají upravené ovladače k Sound Blasterům. Jsou to extrémně košaté a složité kxDrivers, nebo balík ovladačů a aplikací od Kawakamiho. kxDrivery na mě byly moc složité, takže jsem po hodině hledání získal balík od Kawakamiho (zpřístupnil panely a volby, které jinak Creative pro starší karty nenabízí). Takže maximální spokojenost s Kawakamiho balíkem (je k dispozici pro Audigy a X-Fi karty).

   

  Co třeba zkusit ASIO, aneb aplikací přímo na hardware

  Jakmile budeme mít rozchozený nejlepší ovladač, můžeme experimentovat dále. Ve Windows XP docházelo k prznění zvuku přímo tímto systémem – konkrétně jeho mixer v Direct Sound převzorkovával zbytečně zvuk. Z toho důvodu se objevila podpora ASIO v běžných přehrávačích. Audio Stream Input/Output je ovladač/protokol, který umožňuje komunikovat aplikaci přímo se zvukovou kartou, posílá zdroj zvuku tak jak je, bez zbytečných úprav (které si zajistí karta lépe). Většina lepších karet má podporu ASIO, včetně zmiňované staré Audigy 2. Pro některé levné karty, které ASIO nepodporují, je tu ještě možnost zkusit Kernel Streaming (ASIO2KS) nebo ASIO4ALL.

  U moderních systémů jako Vista nebo 7 je využití ASIO diskutabilní (mají již celkem přepracovanou práci s audiem), ale zkusit jej můžete. Zvládne jej starý dobrý Winamp, XMP nebo třeba pokročilý Foobar s příslušnými pluginy. ASIO ovladače jsou většinou instalovány společně s hlavními ovladači od výrobce (nebo s upravenými ovladači). Dále se zaměříme na nastavení Winampu.

  Nastavujeme Winamp pro ASIO

  Naštěstí ani moderní systém Windows 7 64bit s 4 GB RAM není překážkou pro chod ASIO. Vyzkoušel jsem to a dále uvedu postup, jak toho docílit.

  Nejprve si můžete ověřit, zda vám vůbec ASIO funguje. K tomu slouží aplikace ASIO test signal generátor.

  Dále kromě samotného Winampu budeme potřebovat zásuvný modul, který zajistí podporu ASIO v přehrávači. Ten si můžeme stáhnut z těchto stránek – pro Winamp je to konkrétně přímo zde (na webu můžete vidět i 64bitovou verzi, nicméně ta je jen pro XP64bit). Dále jsou tam i plug-iny pro jiné přehrávače.

  Stažený soubor rozbalíme (7-zipem) a z adresáře BIN/SSE2 zkopírujeme soubor out_asio(dll).dll do složky, kde máme nainstalovaný Winamp/Plugins.

  Následně spustíme Winamp, přejdeme do Options – Preferences – Plug-ins – Output. Zde jako výstup zvolíme ASIO output (dll version). Tlačítkem Configure jej potom nastavíme. Pro Audigy 2 je nutné zapnout převzorkování na 48 kHz, protože její procesor požaduje pouze tuto hodnotu (což je škoda). Nyní můžeme Winamp restartovat a vyzkoušet.

  Posouzení, zda je zvuk lepší, nebo nikoli, nechám na vás. Osobně jsem u něj ale zůstal. I přesto, že s ASIO nefunguje v přehrávači nastavení hlasitosti a posun po skladbách je o něco pomalejší. Rozdíl ve zvuku je u mě ale s ASIO zásadně lepší a nejsem sám, kdo to slyší.

  Pro doplnění probíraného tématu doporučuji ještě článek o ladění Winampu a návod pro nastavení ASIO2KS

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  29 Komentáře

  1. Využití ASIO driverů má význam především v audio aplikacích, kde je třeba snížit latenci u karet, které to umí ale "nepodporují". Instalovat ASIO kvůli winapmu je složité a pro normálního uživatele co na PC poslouchá mp3 zcela zásadně zbytečné.

  2. A kde sháníte nahrávky 24bit/192kHz ?... Odhaduju že takových 95% posluchačů stejně poslouchá mp3 128kbps.
   Myslel jsem, že kvalita zvuku závisí především na A/D a D/A převodnících na zvukové kartě a na obvodech za a před nimi (opampy). Jestli jsou ovladače WDM nebo ASIO by mělo být pro běžného konzumenta hudby úplně jedno. Ovladače ASIO vymyslela firma Steinberg pro muzikanty proto, aby se daly v reálném čase používat softwarové syntezátory.

  3. Už jsem zde psal, že článek není určen lidem, kteří nepoznají rozdíl mezi FLACem a MP3kou. Na mojí konfiguraci byl rozdíl mezi WDM a ASIO na první poslech patrný a bez debat jej rozpoznal i kolega. A takový osobní test je lepší, než milion teoretických článků. Skoro každý si to navíc může zkusit. Jinak mám za to, že 24bit/192kHz je právě hodnota, se kterou pracují DA převodníky. A nejspíše se nezměnilo, že 24/192kHz převodník je lepší, než 24/96kHz. Zdroj signálu ani nemusí mít takové rozlišení.
  4. ...už pomalu začínám tušit čím to je - mimo jiné proto, že ASIO driver úplně obchází (mimo jiné) softwarový mixer Windows a posílá jen surová data přímo na zvukovou kartu.

  5. To je pravda, ale proč je mixer i ve W7 z nějakého důvodu horší? Ale to je jedno. Aktuálně řeším jiný problém. Připojil jsem k PC zesilovač a hi-fi repro, přičemž při použití ASIO naprosto chybí hloubky. S předchozími repro to přitom vůbec nebyl problém. Takže nyní jedu na Foobaru 2000 bez zapnutého ASIO, který má o něco málo lepší zpracování zvuku, než Winamp. Dále používám softwarové převzorkování na 24 bitů/96 kHz, což je max, co mi zvukovka vezme. Každopádně zatím bádám, v čem jsou zádrhely...
  6. jakmile jedete přes ASIO tak windows ani jiný aplikace nezasahujou do datovýho toku písničky( blblne nebo pořádně nejde equalizer nebo nejde dsp)
   je to normální a je lepší mít různý upravovače zvuku (dsp) vypnutý

  7. Dá se to poznat, na kvalitní aparatuře a s kvalitní zvukovou kartou, která jemnost posune opět dále a roztáhne prostor. Protože i ty sebemenší seance ve zvuku, může způsobovat latence v ovladačích, či přístupu v mixáku softwarovém.
   Mixák je vlastně směšovací zařízení, ať už u kvalitních zvukovek, harware mix channel, nebo u slabších sotware mix channel, upmix frequency u pluginů, EQ ekvalizér u mixáku, 3D effekty atd. I když se zdá že vetšina efektů je hardwaroví, značnou část toho vykonává ovladač a prostředky paměti RAM a procesor. To vše se projevuje na latency , rychlosti přístupu na daný hardware zvukové karty. Ideální stav je třeba u ASUS XONAD D2 a dobře vyladěném systém latence pod 500 mikro sekund, U Prodigy s VIA ovladači a ASIO 2.0 je to už kolem 100 mikrosekund maximálně na 192 KHz 24 bit.
   Dříve se mluvilo o mili sekundách.
   Proto zvukové karty na USB port, jsou tak citlivé na datový tok na těchto portech, protože USB 2.0 , má stále vyšší latency podstatně, než karta zvuková na PCI slot, či dokonce PCI-Express slot.
   Stručně řečeno, chceš kvalitní zvuk = vypni si ekvalizér, effekty, obejdi přez ASIO Windows a nastav si prioritu procesu ASIO na maximum. Nastav Počítač z úsporného, nebo balance, na výkoný profil v power managementu. A šťavni kvalitní zvuk.

  8. já poslouchám písničky jedině ve FLAC protože mp3 jsou strašný to není písniočka ale jenom zvuk :) a když jsem vyzkoušel asio tak rozdíl byl ještě markantnější a další věc mimoto rozdíl mezi 192khz a 96khz nepoznáte už z toho důvodu že vám to reprobedny stejně nezahrajou a zkreslí to max na rozsah max do 48000hz

  9. Vidím, že jste se problematikou Audigy2 pod Windows7 zabýval. Já také mám Zvukovou kartu Soundblaster Audigy 2 Platinum Ex. Ale nepodařilo se mi s touto zvukovkou rozchodit dodávané dálkové ovládání. Jde mi hlavně o regulaci hlasitost skrze toto dálkové ovládání. Pokud jste s touto problematikou dál, budu vděčný za každou informaci. Vladimír Vogt

  10. Takže zakoupena Audiotrak Prodigy HD2 od výrobce v akci za 69 dolarů (1300 kč) i s poštovným přes e-bay. Ve čtvrtek objednána, v úterý už mi hraje v PC. A určitě hraje líp, než Audigy 2. A to jsem ještě nevyměnil opampy :) Asi tam půjdou 2x LME 49720 a OPA 2604AP, nebo 3x LME nebo uvidíme :D
  11. Můžu se zeptat, na jaké aparatuře jsi zvukové karty porovnával a v čem se ti zdá zvuk lepší? Mám Audigy 2 a zatím "pošilhávám" po NuForce Icon uDAC nebo Icon HDP ...

  12. Aktuálně to mám připojeno k Sony FE520R a Wharfedale Diamond 10.1. Ještě to nemám naposloucháno, ale lepší basy, čistší výšky, vyrovnanější zvuk bez nutnosti jej vylepšovat ekvalizérem a CMSS jako u Audigy 2. Ale ten externí DAC taky nevypadá špatně.
  13. Zatím vložen jeden LME49720. Zvuk je mohutnější. Ale musím říct, že jsem se se svou sestavou dostal do stádia, kdy je slyšet, že každé album hraje jinak. A rozdíly jsou velmi výrazné. Samozřejmě jsem to poznal již dříve, ale to člověk spíše zaregistroval hodně dobře udělané album. Nyní člověk slyší výrazně zřetelněji ty špatně udělané nahrávky.
  14. Zdravím vás, také jsem vlastník Prodigy HD2, přez aktualizaci EEPROM 2006 rok, jsem z ní vytvořil Evny24/HT což je to samé, akorát už to umí nativně ASIO 2.0 ... oproti předchozímu EEPROM 2004 rok, používá nyní přímo ovladače VIA ... protože vlastně Prodigy HD2 ... má VIA chipset tuším ENVY 1720/24 HT .. v linux Mintech běží bohovsky .. .bez jediného zádrhelo v ALSA i Pulse, OSS ... ale Windows 7 x64 s nejnovějšími ovladači z roku 2010, mi běží only na WASAPI a ASIO 2.0 ... ale direct sound ??? nikde vubec neproběhne zvuk, nepustí se youtube zvuk, neběží hry, nic kromě programů s WASAPI a ASIO, takže Mplayer přez WASAPI , Foobar ASIO. Poradí někdo, jestli mu Prodigy HD2 běží ve WIndows 7 x64 bit?? Na netu nikdo o tom nezminuje.
   Kvalita zvuku je výborna kvalitní 3x OPA (operační zesilovače) jsou znát.
   Lepší než XONAR D2 AV200, i AV100 DX na poslech muziky.
   Ale co Windows 7 se svým direct sound a mixákem ??? Co API pro stream video a youtube ?

  15. tak w7 x64 zvuk ověřen, běží i v DirectX, OpenGL, OpenAL ... bohužel, neumí pustit současně více zdrojů zvuku na různých frekvencí.

  16. Audiotrek original EGOSYS Prodigy HD2 s novými vyšperkovanými OPA, se dá pořídit na jediném e-shopu v čechách , výborná zkušenost s nimi, k24.cz .cena 1.750 s daní. což je nádhera oproti XONAR D2 který stojí 4.500.- a má slapší OPA.
   Prodigy předčí XONAR D2 v kvalitně nevídaně, vylezou nedostatky z vašich nahrávek, poznáte drobnosti, které dříve nebylo slyšet. Je to jedinečná karta, která je 100 procentně fuknční full duplex stereo v Linux Mintech x64.
   Pro Win XP stoprocentní kompatibilita, Vista ( občas problémy - při usnutí nenaběhne zvuk poté) , Win 7 x64 - běží pouze ASIO 2.0 ( po ugrade EEPROM) jinak běží na ASIO4All , což je degradace kvality, kvůli větší podstatně latency.+ WASAPI což znamená přehrávač multimédií také běží perfektně ... obojí v analogu stereo na 24 bit. 192 KHz.
   Ale Win 7 x64 direct sound a windows zvuk pryč ! Má někdo nápad jak tomu pomoci, nebo někomu běží zvuk v hrách a youtube , windows zvuk s touto kartou ???

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.