Kabelový ovladač JJC pro kamery a fotoaparáty Sony

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  květen 19, 2017
  0× Komentováno
  Autor: digitalart, FreeDigitalPhotos.net

  Dnes se podíváme na možnou náhradu místo originálního Sony ovladače – RM-VPR1. Tím je JJC SR-F2, který je vyroben s ABS plastu a má rozměry 100 mm × 35 mm × 17 mm a ovladač samotný má hmotnost 25,5 gramu. Kompletní balení potom 133 gramů. K dílenskému zpracování nemám výhrady. Nic se netřepí ani nevrže. Jeho napájení obstarává připojené zařízení.

   

  Tlačítka ovladače

  Vzezřením jsou si s RM-VP1 velmi podobné a logicky toho mají také velmi mnoho společného. Sony má posuvné tlačítko POWER na boku, spoušť fotoaparátu má nad osazením. Na obou ovladačích jsou si velmi podobná tlačítka s aretací pro možnost nechat závěrku v tzv. BULB režimu, tedy otevřenou po delší dobu, která je vhodná zejména pro fotografování za velmi nepříznivých světelných podmínek. Tato foto spoušť se dá použít stejně, jako ta na přístroji. Namáčknutím zaostřit, domáčknutím vyfotografovat. JJC ovladač je celý plochý, na přední straně má navíc tlačítko GRID LINE, pro zobrazení pomocné mřížky, k lepší kompozici budoucího záběru.

  Zoom

  Dále na ovladači JJC vidíme kolébku zoomu ve vertikálním uložení (ovladač delší stranou nahoru). Vlevo (W) oddalujeme, vpravo (T) přibližujeme. U videokamer to jde ve dvou stupních, podle hloubky stlačení. Mírné stlačení, zoom se posouvá velmi pomalu, hluboké stlačení zoom jede maximální rychlosti zoomu, který přístroj dokáže vyvinout. Kolébka zoomu má dva stupně přítlaku. Bohužel v obou případech tlačítko cvakne, což může být v tichém záznamu slyšitelné. Radím v tom případě udělat druhou dlaní „mističku“ a zakrýt ovladač. Cvaknutí pak nebude tak výrazné.

  Poznámka: Zkoušeno s videokamerou Sony FDR-AX33 a se Sony DSC-RX10M3. V obou případech funguje kolébka zoomu dvourychlostně.

  Levnější náhrada za Sony RM-PVR1 vlevo, JJC SR-F2 vpravo.

  Ostatní

  Na zadní straně je vybaven stativovou maticí 1/4 palce a dá se tedy i přišroubovat, nejen připnout sponou k ovladači též dodávanou.

  TIP: Stativ a monopod Benro set s videohlavou v testu

  Držák na sponě je připevněn nýtem s vůlí a dá se otáčet s aretací po 22 a půl stupně dokola v 360 stupních. V každé vymezené poloze má bohužel mírnou vůli, takže se viklá trochu do stran. Samotná spona má pogumovaný úchyt, aby pevněji držela na páce stativu a drží ji na místě poměrně tuhá pružina. K zasunutí ovladače do spony slouží úzké ližiny na jejích užších okrajích. Po úplném zasunutí dochází k aretaci, takže ovladač drží na místě dostatečně pevně.

  Tlačítka na ovladače JJC RM-F2, mají přiměřeně tuhý odpor s mírným cvaknutím. Foto spoušť při pokusu o její za aretování klade dosti tuhý odpor, takže je třeba hodně palcem zatlačit, aby bylo možné ji posunout směrem dolů a tím zajistit její funkci v chodu delší požadovanou dobu.

  Informační dioda

  Vlevo od foto spouště je výrazná led dioda, která svítí jasně zeleně v pohotovostním stavu a červeně při nahrávání videa. Pro někoho to může být až příliš výrazné, mně osobně se to ale líbí. Stativ Sony VCT-VPR1, má na páce s ovladačem jen malinkou bodovou diodu, a její svit se snadno přehlédne. To zde opravdu nehrozí.

  Kabely a návod

  Balení obsahuje dva 1 m dlouhé kabely. Jeden pro MULTI micro B USB 2.0 zdířku a druhý pro propojení s REMOTE zdířkou. Do ovladače se zapojí na horní straně mini B USB konektorem.

  Poznámka: Po zkušenostech s odnímatelným ovladačem na výše zmíněném Sony stativu, by bylo dobré, kdyby měl ovladač přibalený místo hladkého kabelu raději kabel kroucený. Ten by přenášel jemné vibrace určitě méně. Když pracujete s hladkým kabelem, vibrace se v malé míře přenášejí dál. Je proto dobré, je-li to možné, udělat na kabelu alespoň jednu větší otáčku, to kabel od vibrací opět trochu odstíní. Samozřejmě to vadí hlavně při natáčení videa z lehčího stativu. Těch je ale mezi lidmi nejvíce.

  Návod existuje v tištěné podobě v podobě skládačky, bez českého jazyka. Je anglicky, německy a čínsky. Má ale mnoho názorných obrázků, ze kterých se dá snadno odvodit, jak se s SR-F2 pracuje. Pochopení ovládání je tak snadné, že je jeho zvládnutí dílem okamžiku.

  Přístroje kompatibilní s JJC SR-F2 kabelovým ovladačem:

  • Videokamery: AZ1VR, AX33, PJ790, PJ660, PJ510, PJ390, PJ230, CX510, CX390, CX290, CX220, CX405, CX900.
  • SLR fotoaparáty: A99, A77, A65, A58, A57, A55, A37, A35, A33, A580, A560, A550, A500, A450, A900, A700, A350, A300, A200, A100 (Pouze pro funkci uvolnění závěrky), A58 (Tlačítko zoom není k dispozici).
  • Bezzrcadlovky: A6300, A6000, A5100, A5000, NEX-3NL, A7R, A7, A7S, A7 II, A7S II, A7R II.
  • Cyber-shot fotoaparáty: RX100 IV, RX10, RX10 II, RX10 III, RX100 II, RX100 III, HX80, HX300, HX50, WX300, WX200, WX60, WX500, HX400V.

  Zdroj výrobce. Výčet není nejspíš úplně vyčerpávající.

   

  Závěrem

  Tento ovladač jsem si pořídil k Sony DSC-RX10M3. Je skladný a dá se přenášet v brašně spolu s přístrojem. S jeho dizajnem i prací, kterou odvádí jsem spokojen. Drobná výhrada je jen k cvakání kolébky zoomu. To ale u fotoaparátu nevadí, protože posun jeho zoomu je i tak hlasitý a je třeba jej požívat pouze mezi jednotlivými záběry. Ke kameře budu raději používat ovládací páku na stativu, kde je možnost plynulého zrychlování nebo zpomalování zoomu, a navíc úplně bezhlučně.

  Kdo chce při fotografování se Sony přístroji omezit vibrace při jeho ovládání, neudělá s koupí JJC SR-F2 žádnou chybu. Zvláště měl-li původně zálusk na dražší Sony RM-VPR1, ale hodlá nějakou korunu ušetřit, a přitom mít zařízení, kterého se ctí zastoupí. Přiznávám, že jsem Sony ovladač v ruce neměl a nevím, jak je to s jeho hlučností ohledně kolébky zoomu. To si ale vážný zájemce dozajista zjistí, než se ke koupi rozhodne a bude mu na tichosti ovládání zoomu na videokameře hodně záležet. Tomu si ale troufám doporučit ať zváží, jestli nejít rovnou do Sony stativu s ovládáním.

  ZáporyKlady
  - Držák na sponě se mírně viklá do stran+ Kvalitní zpracování
  - Hladký kabel (vhodnější je kroucený kvůli eliminaci otřesů)+ Splňuje účel bezezbytku
  - Cvakání kolébky zoomu+ Levnější než obdobný od Sony
   + Velká barevná dioda

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.