Jde to i bez konverze DivX: recenze Doonio Naut

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Dub 08, 2008
  37× Komentováno

  Osobní mp4 přehrávače už zvládají AVI videosoubory dlouho. Skoro vždy je však nutné nejdříve video konvertovat do nižšího rozlišení, aby se dalo přehrát. To se stává s Dooniem Naut už přežitkem minulosti. Přesvědčili jsme se, že Dooniu běžné DivX i Xvid filmy chutnají bez dalšího “dochucování“ a co víc. Na jídelníčku je také kvalitní displej a velmi slušný zvuk.

  Lahodný displej

  Nové Doonio je designově tak čisté, jak to snad jen je možné. Brzy umatlaný lesklý plast vepředu a stříbrný chladný kov vzadu. Konstrukce díky němu působí bytelně. Zadní kryt narušují pouze dva otvory skrývající vestavěný reproduktor. Ovládací prvky najdeme až při bližším pohledu. Většinu funkcí obstarává pětice až příliš úzkých tlačítek na horní hraně. Zatím co ovládání je vymyšleno velmi jednoduše a přístroj lze ovládnout bez pročítání návodu doslova během několika okamžiků, samotná praxe mačkání “piditlačítek“ je už malinko obtížnější, zvláště pokud nemáte polštářky prstů ztvrdlé poctivou tvrdou prací…jako třeba my:). Poslední ovládací prvek je posuvný a najdeme ho na hraně spodní. Zbývá už jen USB port, slot microSD karty a sluchátkový výstup. Víc toho na těle už nemá.

  Malá a tenká krabička rozměrů 47x86x10mm

  To hlavní je však patrné až po zapnutí přístroje. Velký třípalcový širokoúhlý displej disponuje jemným (vzhledem k rozměrům) rozlišením 420x240 bodů při 16 milionech barev. Je dostatečně kontrastní i při velké intenzitě okolního světla. Je však třeba eliminovat maximálně odlesky hladkého krytu displeje. Intenzitu podsvícení lze ještě korigovat v pěti krocích. Barevné podání je příjemné a boční pozorovací úhly (s výjimkou pohledu seshora) dovolí sledovat video i vašim spolucestujícím.

  Protože se vestavěná Li-pol baterie (750mAh - vzdrží napájet přehrávání nekonvertovaného videa cca 210 minut na střední intenzitu displeje) nabíjí pouze přes USB, příjde vhod, že součástí jinak chudého příslušenství je USB nabíječka do sítě

  Rychlík

  Grafické provedení ovládacího prostředí je velice příjemné, všechny funkce jsou v jednom horizontálním menu a není tedy nic snazšího, než se přesouvat po ikonách doleva či doprava a požadovanou funkci rychle vybrat. Doonio je samozřejmě kompletně lokalizováno do češtiny a tak ani jednoduchá nastavení nejsou žádným problémem. Všechny operace přitom probíhají nebývale rychle a je vidět, že výrobce musel kvůli plnému DivX použít čip s velkým výpočetním výkonem (velkým vzhledem k podobným mp4 přehrávačům).

  Horizontálně posuvné menu s přehlednými ikonkami

  Menu nemají zbytečně mnoho podsekcí, kterými by bylo nutno se bezútěšně brodit. Hlavní nabídka obsahuje tyto položky: muzika, video, foto, e-book, rádio, záznam, ostatní funkce (ta obsahuje kalendář a stopky), knihovna a nastavení. Nejpohodlnější přístup k různým typům souborů je přes knihovnu, kde jsou vedle sebe v seznamu všechny podporované formáty a tak lze třeba pustit mp3 a při jejím poslechu prohlížet obrázky nebo číst txt soubor elektronické knihy.

  Kdyby ty muziky nebyly…

  Pokud se rozhodneme přistupovat k hudebním souborům přímo přes k tomu určenou funkci Muzika, nebudeme sice moci procházet adresářovou strukturu paměti jako u funkce knihovna, ale zato si přístroj z obsahu paměti vytvoří media library a tak můžeme hudbu najít rozčleněnou podle interpreta, alba, titulu, oblíbených či z diktafonu nahraných souborů. Možný je i výpis všech dostupných hudebních soborů. Škoda jen, že Doonio neumí media library vytvořit také z dat uložených na microSD kartě.

  Na prostředí MP3 přehrávače nejde už snad ani nic moc vymyslet nového

  Samotné prostředí přehrávače je opět jednoduché, ale najdeme v něm všechny potřebné informace o skladbě, nastavení přehrávání a zvuku. Jako každá sekce, má i samotný mp3 přehrávač vlastní menu s řadou nastavení, především opakování a náhodné přehrávání skladeb, zobrazení vizualizace ekvalizéru nebo textu písní a široké možnosti nastavení zvuku. Ten nás sám o sobě poměrně příjemně překvapil. Při zapnutí funkce Msplay FX poskytovaly přibalené špunty pozoruhodné množství basů. Trochu na úkor přirozenosti zvuku, ale při pořádném rockovém nářezu velmi efektní. Paleta podporovaných formátů hudebních souborů uspokojí až na výstřední exoty prakticky všechny. Zvládá MP3, WMA, WAV, OGG, FLAC a APE. Pokud je v souboru i text písní, je možné ho zobrazit na obrazovce.

  Opravdu bez konverze, ale zdaleka ne vše

  My jsme byli přirozeně nejvíce zvědaví jak moc si tento drobný strojek poradí s nijak neupravovanými AVI videi a oproti zvyku u MP4 přehrávače jsme do něj “napumpovali“ (rychlost kopírování pohybující je kolem hranice 3200kbps není mnoho vzhledem k tomu, že se přehrávač pyšní rozhraním USB 2.0, ale mezi současnými MP4 přehrávači je to hodnota spíše nadprůměrná) naše kompletní testovací CD. Na konci článku můžete vidět tabulku kompatibility, na kterou jste zvyklí z recenzí DVD přehrávačů. Je z ní patrné, že Doonio si nevede vůbec špatně v kompatibilitě s DivX kodeky. Naopak s kodeky Xvid si zdaleka tak dobře nerozumí a dobrou polovinu jich odmítl přehrát. U obou kodeků jsou problematické tradičně GMC a QPEL.

  Snímek displeje se vyvedl a tak je dobře patrná jemná a detailní kresba přehrávaného videa

  Zobrazené video je na displeji velmi jemně vykresleno a opravdu pěkně se na něj dívá. Pouze při velmi rychlých přechodech světlých a tmavých scén jsme zaznamenali drobné diagonální rozsekávání obrazu, malinko kazící dojem z jinak zcela plynulé reprodukce. Videa se načítají rychle a také posun v nich je plynulý a rychlý. Některé stolní DVD přehrávače mají určitě integrované pomalejší čipy, než tato miniaturka do kapsy. Přehrávač nepodporuje bohužel titulky, i když teoreticky by mohly být na tak precizním displej i docela čitelné. Pro úplnost dodáme, že podpora videa se neomezuje pouze na AVI, ale zvládne také RM, RMVB a FLV videa. Oblíbená 3gp nebo Nero Digital žel nikoliv.

  Další radosti

  Ostatní funkce se již příliš neliší od ostatních MP4 přehrávačů. Prohlížeč obrázků těží z fyzického rozlišení displeje a rychlosti elektroniky, takže načítání snímků je rychlé, delší dobu Dooniu zabral pouze opravdu veliký soubor o rozlišení 6000x4020, ale i ten nakonec docela detailně zobrazil. Přístroj si kromě JPEG, poradí ještě s formátem GIF a BMP.

  E-book sice čitelná, aby se zobrazily české znaky, musí být txt soubor v unicode.

  Díky WQVGA rozlišení by byla dobře použitelná také funkce elektronické knihy, čerpající text z txt souborů. České znaky se zobrazí korektně, pokud je soubor uložen v unicode. Písmo je dobře čitelné, je však třeba zvolit v nastavení vhodné pozadí přehrávače.

  Jednoduché FM rádio se slabším příjmem

  Vestavěný FM tuner rádia je velice jednoduchý, jeho citlivost není vpravdě zázračná, ale v místě silného signálu postačí. Kromě frekvence nečekejte ke stanici žádné doplňkové informace. Stanice lze ladit jak ručně, tak automaticky, úspěšnost automatického ladění není však vzhledem k citlivosti zdaleka stoprocentní.

  Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit stopky...

  Funkce diktafonu nabízí dva kvalitativní režimy záznamu (45kbps a 128kbps). Ten sice obsahuje až nepříjemnou porci šumu a ruchů (kupodivu více ve vyšší kvalitě záznamu) , ale dokáže zřetelně zaznamenat i vzdálenější zvuky. Zbývající doplňky v podobě kalendáře a stopek jsou už jen jakýmsi milým bonusem navíc.

  Displej dělá muziku

  Přístroj se podle nás celkově povedl a to jak po konstrukční stránce, tak po stránce firmware, který příliš nezatuhával, jak mají MP4 přehrávače často ve zvyku (naštěstí, protože nikde není tlačítko reset, v případě nutnosti šel přístroj vždy vypnout normální cestou). Výrobce sáhl po kvalitním displeji a rychlé elektronice, ze kterých vytěžil z nich maximum. Měli jsme k dispozici verzi s 2GB paměti, ale vyrábí se také 4GB. Přítomnost rozšiřujícího microSD slotu je nanejvýš žádoucí s ohledem na nemalou velikost nekonvertovaných DivX filmů. Přístroj nepropadl ani zvukově a přiznejme, že MP4 přehrávače bývají se zvukem občas na štíru. O to více zamrzí nedomyšlené drobnosti, tedy v tomto případě doslova drobnosti, protože titěrná tlačítka opravdu mohla být širší.

   

  Plusy a mínusy
  + displej s velkým rozlišením- úzká ovládací tlačítka
  + rychlá elektronika- šum v nahrávce diktafonu
  + DivX konečně bez konverze- media library pouze pro interní paměť
  + media library- neumí DivX titulky
  + ovládání 
  + zvuk 
  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ne
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ne
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  DivX Ultrane
  Nero Digitalne
   
   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  37 Komentáře

  1. pristroj vypada slibne, ale je nedotazeny do konce hlavne s podporou titulku a ceskych znaku. Nikde jsem se taky nedocetl, jak dlouho vydrzi prehravac na jedno nabiti. Kapacita 2 nebo 4 GB i s podporou microSD karet je zalostne malo, kdyz vemu v potaz, ze filmy maji bezne 700MB, tak kolik si jich pak vemu s sebou, kdyz nekam pojedu? tri ctyri dalsi microSD karty bych s sebou vozit nechtel, takze mozna ze to konvertovani zas neni tak od veci. Navic to nema ani AV vystup, takze nac tam valit 700MB film s vetsim rozlisenim, kdyz to ten prehravac ani nezobrazi? Fakt skoda, DaveP

  2. Výdrž při nejvyšší zátěži, tedy nekonvertované video s polovičním jasem displeje cca 210 minut. U hudby to samozřejmě je nepoměrně více. Pokud potřebujete mít sebou na cestu celou videotéku, pak Vás pravda ani přídavná 4GB microSD karta nespasí a spíše si pořídíte MP4 s pevným diskem, ale na dva tři filmy, nebo pár seriálů na cestu to asi stačí. Nic Vám přitom nebrání video konvertovat a ušetřit kapacitu, ale výhoda je určitě to, že když se s tím zdržovat nechcete, tak nemusíte:)

  3. Obávám se, že Naut SDHC karty nepodporuje a tudíž se dá rozšířit jenom o 2GB, což je vzhledem ke schopnosti přehrávat nekonvertované videosoubory opravdu velká škoda.

  4. Hmmm ste vsichni az moc chtivy myslim ze se pristoj velmi povedl oprti ostatnim hodne tyto pristroje sleduji jedine co je tak minus dotykovy display a ta vydrz kdyz, ale to se da prekousnout jinak doonio se vyrabi i 8gb a tak karta se tam da soupnout jen 2gb coz dava 10 gb myslim ze to je dotacujici protoze kdo se dova na 10 nekonvertovanych filmu za sebou ?

  5. Presne tak prestante tu nadavat na prehravac ze ma malu kapacitu. ten prehravac zato nemoze ze vy nevite konvertovat video ja mam 8GB sony nwz a828 a ked prekonvertujem film tak dostanem z 700mb povodneho filmu 200MB a do 8GB dam cca 38 filmov to nestaci????tak isto je to aj s nautom....

  6. Zdravim vsechny.Jsem uplny lajk a chtel bych se vas zeptat jaky program pouzivate pro konverzi a take zda z videa co je napr. AVi s rozlisenim 640x432 jde konvertovat do formatu RMVB 720x576---v Nautu je demo videa Ghost rider v tomto formatu RMVB a pokud budu chtit prevadet videa do tohoto formatu,jaky potrebuju program a jake je pak nastaveni pro video-bitrate atd?Uz jsem vyzkousel snad 5 programu na konverzi,ale porad se vtom nejak neorientuju co se tyce nastaveni atd.Muzete mi prosim nekdo poradit,diky moc.

  7. Zakoupil jsem si tento přehravač také a mám s tím stejný problém. Zajímalo by mne
   jaký program použit na konverzi filmů. Pokud můžete mi poradit. děkuji.

  8. Jelikož se s timhle problémem budu v budoucnu taky potýkat, zkoušela sem konvertovat videa přes Any Video Converter, a tam mi změnit velikost na 400x240 šla.

  9. Chtel bych se zeptat jetli obrázky jdou přiblížit nebo naky jinak upravit nebo jen prohlížet a jestli titulky nejdou "jen" u DivX a nebo i u Avi

  10. Zdravim, jen bych chtel opravit, ze neni nikde tlacitko reset. Prehravac mi prisel na test uplne novy, po pirpojeni k PC se seknul, v navodu jsem si precetl, ze reset se provede podrzenim tlacitka On/Off cca na 8sec.

  11. při připojení k PC se mi okamžitě našel Trojský kůň, je to normální? Nevím co s tím. A druhý problém, přístroj se mi nechce nabíjet. Nevím jestli mám jen smůlu nebo jsem jen prostě levá:-( pomůže mi někdo co s tím. Mám ten přístroj přesně 1 den:-(

  12. můžete mi poradit na jakých stránkách stahujete filmy které vám v této MP4 fungují bez problémů? A ještě se zeptám, to ty titulky nejdou nějak do filmu vložit?Já jsem si ho totiž dneska objednala a jsem na tyhe věci uplný antitalent, tak moc díky za radu. hanka

  13. Dobrý den, chci se zeptat, dnes mi přišel poštou tento mp4 přehrávač a mám s tím hned dva problémy ale možná že tam něco dělám špatně...když nastavím čas a datum, tak se mi třeba za hodinu ten čas předbíhá nebo stojí, zkusila jsem ho vypnout a znovu zapnout a ten čas i datum byli zase na původním nastavení...nechápu jak bych ho tedy měla uložit aby to bylo vpořádku, a ještě jeden dotaz:nejde mi vůbec vyladit žádné rádio at to zkouším na jakoukoliv frekvenci, máte s tím také někdo problém nebo je to známka toho že je přehrávač vadný?Děkuji za odpovědi, jsem z toho docela zklamaná...

  14. Nevíte někdo, jak velkou Sd kartu tenhle přehrávač zvládne? Uvažuju o jeho koupi, ale jen v případě, že skousne i větší než 2gb, popř. SDHD

  15. Zajima mě kde se snižuje hlasitost.Přidat jsem ji přidal,ale ne a ne ubrat.Nevim co dělam špatně.Zastavilo se to na čisle 17.Je to celkem přijatelne,ale nic na spani.

  16. Když to převedu v Any video converter, tak jediný mínus je že jde zvuk dopředu...a program na převod do RMVB sem sehnal, ale nefaká.....takže jestli mi někdo dá nějaký tip na program, který převede video do RMVB budu moc rád.....ale jinak je to dobrej přehrávač.

  17. Prosím Vás, nevíte někdo, jestli to má funkci "nastavení samovypínání"? A ještě, jak dloho přesně vydrží, né při přehrávání videa, ael při řehrávání hudby? Předem děkuji za odpověď.

  18. pristroj je to docela fajn - jedine dost vadi, ze radio hraje pouze mono i kdyz ho nastavim na stereo. Ale to pri dnesni obecne hluchote asi nikomu nevadi.............

  19. Mam taky problem ze ked zapnem pristroj tak pocut take piskanie, akonahle displey zhasne piskanie prestane. ale pri filme je dispy zapnuty stale. Mate s tym niejake skusenosti ?

  20. Pískání přehrávače je chyba nedořešeného firmwaru, bohužel u těchto přehrávaču velmi častá!... stačí aktualizovat na vyšší FMW nebo pořídit sluchátka s větší impedancí (minimálně než dodávaná). Pokud ani to nepomůže, musíš reklamovat a doufat, že narazíš na bezproblémový kus. Přeji hodně štestí!

  21. hezky den lidi
   rad bych se zeptal vlastniku teto sympaticke hracky, kerouz bych si take rad poridil, zda ma transmitter, nekde na netu sem cetl, ze je touto funkci vybaven! Je to opravdu tak? usetrilo by mi to dalsi vydaje kere je nutno vyplatit pri koupi adapteru k orig. radiu.

   dekuji za odpoved

  22. Vcelku povedený přehrávač. 3'' QVGA TFT¨display v rozlišení 400*240 umožňuje kvalitní sledování videa. Přesto v některých rychlých scénách jsou vidět jednotlivé body. V recenzích se uvádí že je možné sledovat video i na přímém slunci. Bohužel mám jiné zkušenosti. Velmi rušivě totiž působí vnější odrazy způsobené lesklým povrchem displaye. (Na druhé straně může ženám v nouzi posloužit jako zrcátko :). Mimo to je velmi náchylný na otisky.
   Vychvalovanou předností je možnost přehrávat videa bez konverze. Doonio bohužel neumí zobrazit externí titulky (jako většina MP4), takže se konverzi stejně nevyhnete a musíte titulky přidat do souboru "napevno". Velmi se mi osvědčil program Avidemux.
   Zvuk je velmi dobrý při použití kvalitních sluchátek. S dodávanými "peckami" ale zní plechově. Velmi kladně hodnotím hudební knihovnu.
   Největším nedostatkem jinak šikovného přehrávače je malá výdrž vestavěné baterie. Uváděných 12 hod. poslechu audia a 4 hod. videa, se mi nepodařilo dosáhnout ani z poloviny. Zadní kovová strana, se po půl hodině přehrávání videa, dost zahřívá. (Možná že jsem měl "štěstí" a koupil vadný kus).
   Přehrávač je možné rozšířit pomocí mikro SD karty. Výrobce udává 2 GB, ale vezme i kartu s větší kapacitou.

  23. Ahojky,
   ráda bych se zeptala co dělám špatně:
   pokud chci vložit záložku,sice jí vložím,ale po vypnutí přístroje a znova zapnutí se stejně nezobrazí,prostě zmizí,jakobych nic nenastavila, a musím listovat nebo si pamatovat rozečtenou stránku.A pokud se mi přeci jen podaří záložku vložit,pak se mi stane,že po vypnutí přístroje a znova zapnutí se sice záložka zobrazí,ale ta předchozí,takže stejně pak musím listovat nebo si stejně pamatovat stránku kam až jsem text dočetla.
   V návodu stojí pouze kterým znakem vložím záložku.
   Takže pokud se mi záložka podaří vložit a správná,je to spíš zázrak.
   Co dělám špatně?Nebo mám odklepnout víckrát?Podotýkám,že ani jednou ani dvakrát či vícekrát jakoby pro potvrzení se neosvědčilo.
   Poradíte někdo?
   Děkuji

  24. Dobrý den mám velky problém dostal sem tento přehráváč k narozeninám a hned po prvním apnutí se mi sekl .. no co mozna ze se to stava ... ovsem to neni to hlavní po dukladnem prosstourání sem zistil ze mi absolutne nejde funkce hold - zamek kdyz dam hold okamzite se mi přehráváč na tvrdo vypne ?? je to dost na hovno jelikoz mp4 prehrávac nosím vsude kde se dá a zamek opravdu potrbuju mate nekdo podobný problem ?? jak ho mam vyresit ?? myslite ze to muze mit neco spolecneho s tim "seknutím"...

  25. Chtěla bych se zeptat, jestli tento přístroj (Doonio Naut), má funkci trasmitter. Měla jsem Funbeat em750, tam trasmitter byl, ale ten už nikde nemůžu sehnat. Pokud by Doonio Naut trasmitter měl, docela se mi líbí a objednala bych si ho.Děkuju za odpověď.

  26. Asi by bylo potřeba, abyste specifikovala, jaký máte cenový limit a co od přehrávače očekáváte - podporované formáty, kapacita, způsob použití (na doma, na ven, do auta) a podobně.

   Třeba do auta k autorádiu bez interní podpory MP3 a AUX vstupu by mohl stačit tento MP3/MP4 přehrávač:
   http://wigishop.cz/mp4-fm-transmitter-2gb-usb-sd-1-8-quot-umi-adresare
   Ale neumí přehrávat "AVI" filmy (DivX a Xvid).

   Například tento slibuje i podporu AVI:
   http://www.elektroo.cz/product/4gb-mp4-mp3-prehravac-do-auta-fm-transmit...

   Žádný z těch přehrávačů ale vyzkoušený nemám. Můžete stejně jako já zkusit do Googlu zadat 3 slova:
   MP4 FM transmitter
   a projít si výsledky.

  27. Nepřehrává mi flac soubory, což mě mrzí.
         Další rozdíly (oproti popisu):
   - display NEMÁM 420x240 bodů - bohužel (.flv videa 416 díky tomu nejdou přehrát)
   - poloha HOLD odpojuje napájení; funkce hold lze dosáhnout přidržením Volume
   - chybí položka Ostatní (kalendář +stopky ???)
   - jinak řešené screeny (oproti fotkám)
     ...asi odlišný fw (=cineo gold 3.1.0 date:090815)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.