Jaký fotoaparát si pořídit na cesty – kompakt nebo zrcadlovku?

 • placená inzerce
  Kategorie: Návody,
  Črv 17, 2015
  0× Komentováno

  Kompaktní fotoaparát, nebo digitální zrcadlovka? Tak zní základní otázka focení světa, vesmíru a vůbec. Jaká je odpověď? To záleží na vašich preferencích. Podívejte se na výhody a nevýhody obou táborů.

  Kompaktní fotoaparát je skladnější, lehčí a levnější. Na cesty jako dělaný. Pokud si navíc nejste ve focení ještě úplně jistí v kramflecích, bude pro vás i uživatelsky příjemnější.

  Na druhou stranu má většinou méně možností nastavení než zrcadlovka a pomalejší ostření. I mezi zmáčknutím spouště a vyfocením snímku je delší prodleva. Pro focení momentek a reportážních fotek proto nebude tím nejlepším parťákem. Musíte ostřit s předstihem namáčknutím spouště, nebo používat sekvenční snímání.

  Některé kompakty mají také slabší blesk, a je proto lepší si předem ověřit jeho dosah. Jinak byste si z dovolené mohli na fotkách přivést tmavé stíny. Další nepříjemností může být šum, který při vyšších citlivostech ISO vzniká díky menšímu čipu. Proto s kompaktem za šera a v noci foťte ze stativu, nebo si ho alespoň o něco opřete.

  Standardní kompakt prostě víc oceníte během výletu do přírody, nebo při procházce městem, než při pořizování akčních reportážních snímků, či uměleckých portrétů.

   

  Pokud chcete kvalitní  fotky i za zhoršených světelných podmínek, pořiďte si zrcadlovku a objektiv s co největším průměrem. Pokud ale nemáte dostatečný rozpočet a do zrcadlovky můžete investovat maximálně 12 000 Kč, pak tohle zdánlivě dogmatické tvrzení nemusí být pravdivé. Setový (nesvětelný) objektiv zrcadlovky z levného kraje vyfotí  v zhoršených světelných podmínkách snímky kvalitativně téměř srovnatelné, jako dražší kompakt se světelným objektivem. Výhody zrcadlovky se tak projeví zejména ve spojení s kvalitním světelným objektivem. A to už stojí peníze.

  Digitální zrcadlovka, přístroj, který se honosí plejádou funkcí a příslušenství, je sice v současné době díky klesajícím cenám dostupná i fotoamaterům, pořád si ale pro kvalitní zrcadlovku budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Je také dobré si uvědomit, že zrcadlovka nemá autopilota. Pokud vám nezbývá čas na to, abyste se s ní naučili zacházet, bude vaše investice víceméně zbytečná. Na druhou stranu, když zrcadlovku ovládnete, přivezete si z dovolené krásné snímky s uměleckým přesahem. Můžete korigovat hloubku ostrosti, samotnou ostrost snímku a mnoho dalšího.

  Velký díl práce udělá také objektiv, proto si dejte pozor na jeho výběr. Jak už bylo zmíněno výše, je moudré pořídit si objektiv s dobrou světelností (F1,8, F2,8), protože jinak nedostanete ze zrcadlovky to, k čemu byla stvořena. Pokud se se zrcadlovkou teprve seznamujete, ideální je objektiv s 50mm ohniskovou vzdáleností. Jak se vaše fotografické schopnosti budou zlepšovat, můžete objektivy dle libosti měnit.

  K nevýhodám zrcadlovky patří nejen vyšší cena a náročnější ovládání, ale také větší gramáž a rozměry. Umělecky působící fotky jsou tak vykoupeny tím, že s sebou nosíte fotobrašnu, anebo rovnou batoh s poměrně těžkým tělem a třeba i několika objektivy.

  Stručně řečeno, pokud  vám záleží hlavně na tom, abyste si z dovolené přivezli nějaké obrázky, které můžete zastrčit do alba a po letech se nad nimi dojímat, a zároveň nemáte chuť se starat o drahý a “těžký” fotoaparát, kompakt bude ideální. Pokud máte v oblasti focení větší ambice, chcete fotit akční a umělecké snímky, trochu si s fotkami vyhrát a nemáte problém investovat víc peněz, jděte do zrcadlovky.

  A nebo se ještě můžete vydat zlatou střední cestou a pořídit si kompakt vyšší třídy s výměnnými objektivy. Jedná se vlastně o křížence, který má rozměry kompaktu a zároveň disponuje výměnnými objektivy a rozšířeným ovládáním jaké má zrcadlovka.

  Ale buďme konkrétnější. Jaký fotoaparát je vhodný do města, jaký do přírody, a jaký pro fotky z vašeho legendárního roadtripu? Podívejte se na tyhle krasavce.

   

  Cesta z města

  Samozřejmě, že si můžete na výpravu do přírody vzít zrcadlovku. Bude se vám hodit třeba při fotografování zvířat. Co do praktičnosti se vám ale vyplatí spíše digitální kompakt. Nemusíte neustále sundavat batoh, naopak fotoaparát  v případě potřeby lehce vyndáte z pouzdra a jste připraveni fotit za pochodu. Což třeba při výpravě v horách oceníte nejen vy, ale i váš doprovod.

  Ideální pro outdoorové účely je například Stylus Tought TG-2, což je nejodolnější kompaktní fotoaparát na trhu. Vydrží ponor až do hloubky 15 metrů, nevadí mu pád ze 2 metrů a tak dále a tak podobně.

  Panasonic DMC - FZ72 je sice o něco rozměrnější,  vyniká ale velkorysým zoomem, který umí snímaný objekt přiblížit až 60x.  Je vybaven objektivem o ekv. ohniskové vzdálenosti 20-1200 mm, jeho světelnost je f/2,8-5,9. Navíc nahrává FullHD video rychlostí až 60 sn./s. s vysoce realistickým zvukem Dolby Digital Stereo. To kdyby vám focení nestačilo.

   

  Město jako na dlani

  Pokud se při procházkách městem vyžíváte v lovení prchavých okamžiků pouličního života, ve focení uměleckých portrétů, zajímavých budov, nebo lokací, bude se vám zrcadlovka hodit. Není ovšem nutné si hned pořizovat kdovíjaké dělo. Popřemýšlejte o fotoaparátu Nikon D3300, který si kvalitou obrazu v ničem nezadá se svými mohutnějšími sourozenci. Tento fotoaparát možná není tak nabušený funkcemi, jako Nikony vyšší třídy, na druhou stranu je ale lehčí a skladnější, takže se tak nepronese. Jeho míry jsou 124 × 98 × 75,5 mm a hmotnost 460 gramů včetně akumulátoru.

  Zmenšení celkových rozměrů  vychází vstříc i objektiv AF-S Nikkor DX 18–55 mm F3,5–5,6G VRII, který je vybaven skládacím mechanismem.

   

  Pořádná jízda

  Během roadtripu toho zažijete spoustu. Pokud to všechno budete chtít zachytit v hledáčku vašeho fotoaparátu, zvažte pořízení kompaktu s výměnným objektivem. Je vhodný jak pro běžné focení krajiny, měst a vašich přátel, tak pro ambicioznější fotoprojekty. 

  Zástupcem této skupiny je fotoaparát Nikon 1 J5, který na první pohled zaujme retro designem. Důležitější je ale to, co má pod kapotou. Poprvé se totiž v řadě Nikon 1 objevuje možnost časosběrného snímání, kdy můžete nastavit interval 5, 10 nebo 30 s mezi jednotlivými snímky a dohromady jich za sebe poskládat až 300. A to se na roadtripu hodí, ne?

   

  Článek vznikl ve spolupráci se serverem

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.