Pondělí , 15. 04. 2024

Anastázie

Jaký blu-ray přehrávač? Anebo raději MMC či HTPC?

13. 11. 2011

13. 11. 2011

Dnešní značkové blu-ray přehrávače, potažmo rekordéry, jsou natolik vyspělé, že začínají silně konkurovat síťovým multimediálním centrům. A pro labužníky tu stále zůstává segment HTPC. Co tyto zkratky vlastně znamenají a který produkt může být právě pro vás ten pravý?

Pamatujete DVD přehrávač? Nejspíše doma ještě nějaký máte. Kdysi jsme u nich řešili, zda kromě klasického DVD-Videa a CD přehrají i něco dalšího, a jak si poradí s titulky u filmů stažených z Internetu a vypálených na DVD. Po těchto přehrávačích se vývoj rozdělil na 2 větve: Víceméně značkové a jednodušší blu-ray přehrávače a víceméně neznačková a funkčně bohatší MMC, neboli síťová multimediální centra.

 

MMC – co to umí?

MMC (multimediální centrum) bylo a je výborné zařízení, které přehraje téměř cokoli, i ve vysokém rozlišení, včetně bezproblémových titulků. A přehraje to odkudkoli – z integrovaného pevného disku (kam to musíte nejdříve nakopírovat), z připojeného USB FLASH disku, ze síťového disku, nebo třeba z Internetu. A to vše za cenu okolo 2 tisíc korun. Dražší generace MMC pak podporuje i 3D video a USB 3.0, což ne každý potřebuje. 

MMC věhlasných značek mnoho není, jde spíše o v jedné čínské továrně vyrobené přístroje, na které si kdekdo nalepí svou značku. Existuje ale i pár specialistů, kteří doplňují určitou přidanou hodnotu. V hardwaru tedy najdeme většinou jen menší rozdíly, kdežto to důležité je řídící software neboli firmware. Ten určuje použitelnost, komfort a funkčnost produktu. A nejlepší firmware má většinou produkt s největším zázemím a komunitou jeho vlastníků.

Přesto, že MMC jsou většinou především přehrávači, najdeme na trhu i takové přístroje, které disponují DVB-t přijímačem a umožňují i záznam vysílání. MMC se satelitním tunerem v těchto vodách ale hned tak nenajdeme. Naopak existují satelitní přijímače s funkcemi blízkými MMC. 

 

Blu-ray přehrávač či rekordér

Klasické firmy z oboru spotřební elektroniky se vydaly spíše rozvojem původních DVD přehrávačů. Nejprve je nahradily blu-ray přehrávači. A do těch začaly následně přidávat funkce známé z MMC přístrojů.

Takže dnešní blu-ray přehrávače nepřehrávají pouze klasické DVD či blu-ray filmy v HD či 3D, ale mají i síťové rozhraní a USB porty. Přehrají tak obsah z USB disků, ze sítě nebo z Internetu. S podporou široké škály formátů a funkcí to není tak dokonalé, jako u MMC, ale pro běžné potřeby to stačí. Cena je přitom stejná, jako za MMC, přičemž dostáváme navíc klasický blu-ray přehrávač (a zpětně i DVD přehrávač).

Také blu-ray přehrávače nemusí být už jenom přehrávači, ale mohou mít i tuner a pevný disk pro záznam DVB-t anebo DVB-s. Se záznamem na blu-ray disk to příliš slavné není, takový produkt nejspíše ani nekoupíte. Tedy ne u nás. Ale to snad ani nevadí, HDD je stejně nejlepší médium pro data.

HTPC – drahá volnost

HTPC (Home Theathre PC) je počítač speciálně uzpůsobený pro použití v obývacím pokoji. Takové zařízení si většinou postaví někdo, kdo se orientuje v technologiích a současně potřebuje maximální míru přizpůsobitelnosti.

HTPC dnes může být malé, tiché, úsporné, ale ne tak úplně levné. Ale každý má možnost vyladit si jej ke svým potřebám. Přehraje cokoli a odkudkoli, nabídne aplikace, hry a možnosti komunikace. Chcete-li nahrávat ze satelitu, prostě přidáte DVB-s tuner za tisícovku…

Nejslabším místem HTPC je jeho systém. Ten musíte umět nainstalovat a spravovat. Také celková cena HTPC není nejnižší. Spotřeba může být podobná, jako u pokročilých blu-ray přehrávačů s tunerem, ale skoro nikdy tak nízká, jako u MMC. Výkon si můžete zvolit dle svých potřeb, ale platí, že univerzální přístroj nebude nikdy tak efektivní, jako přístroj specializovaný. Ale opravdu někoho trápí rozdíl 20 W při přehrávání filmu?

 

V současné době navíc vstupují do hry takové počítače, které mohou mít minimální spotřebu v řádech jednotek wattů i minimalistické rozměry, třeba Raspberry Pi a mnohé další podobné. I z těch je již možné začít stavět HTPC. I když vzhledem k odlišné platformě (např. x86 u klasických počítačů versus ARM u těchto úsporných minipočítačů) jsou rozšiřitelnost a také výběr systémů o něco menší. 

 

Co je vhodné pro koho?

Pokud sami nestahujete multimedia z internetu, nebo vám je někdo nedodává, je to celkem jasné. Kupte si základní blu-ray přehrávač. Za 2 tisíce budete mít jednodušší přístroj, na kterém si přehrajete svou sbírku DVD, budete-li chtít, tak i blu-ray v HD, stejně tak i hudební CD. K tomu klidně i fotky z USB flash disku, nebo MP3ky. A i celkem dost dalšího, třeba i včetně záznamů z rodinné videokamery.

Dnešní blu-ray přehrávač ale uspokojí i náročnější uživatele, tedy pokud si dobře vyberou. Najdou tu připojení k síti a Internetu, někdy též přístup k některým internetovým službám (YouTube a spol.). U dražších modelů třeba i záznam vysílání na pevný disk. Doporučujeme dívat se ve vodách firem Samsung a LG, které nabízejí dobrý poměr cena/výkon. Chybu ale samozřejmě ale neuděláte ani třeba s Panasonicem a dalšími značkami. 

MMC nabídne o něco širší podporu různých formátů audia a videa, většinou i více možností ovlivnění zobrazení titulků a podobně. O něco propracovanější bývají internetové funkce, někdy včetně přístupu do archivů českých televizí. Pro plné využití těchto krabiček je ale vhodné disponovat alespoň základními znalostmi multimédií či sítí, protože do nich prostě jednoduše nevložíte placku a nehrajete. Obsah si musíte umět uložit na HDD, USB FLASH nebo na síť. Vybírejte u značek jako Xtreamer, Dune, Popcorn Hour, eGreat, Noontec nebo třeba Evolve.

Pro největší „fajnšmekry“ je tu kategorie HTPC. Tady už nestačí jen povědomí, ale chce to mírně pokročilé znalosti počítačů. Ideálně, když si HTPC zvládnete postavit dle svých představ sami. Budete ale odměněni nejširší paletou funkcí a největším výkonem.


TIP: Nahlédněte do našich sekcí o HTPC, MMC a přehrávačích a zjistěte, jak fungují konkrétní produkty! 


A co nejbližší budoucnost nebo již skoro současnot? Všechny zmiňované prvky pravděpodobně čím dál častěji najdeme rovnou v televizoru. Televizory budou chytré – tedy budou mít potřebné tunery, budou z nich umět nahrávat, budou schopny připojit se na Internet a přehrávat odtud obsah, stejně jako ze sítě nebo z USB. Stejně tak nám umožní videohovory a další komunikaci. Budou do toho promlouvat i firmy jako Apple nebo Google či Amazon, které opět tuto oblast o kousek posunou. Ale tato éra teprve přichází. Do té doby si jistě vystačíme s blu-ray přehrávači, MMC nebo HTPC…

 

Srovnání produktů
 

základní blu-ray přehrávač
od 1 500 Kč

           
pokročilejší blu-ray přehr.
od 2 200 Kč 
     
základní MMC
od 1 600 Kč
       
nové 3D MMC
od 3 500 Kč
   
HTPC
od 5 000 Kč
široké možnosti rozšiřování a konfigurovatelnost  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Nepřehlédněte

DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek