Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Jaké bylo setkání Windows 10 devices v Brně?

15. 03. 2016

15. 03. 2016

Ve čtvrtek se v Brně konala akce, kde Microsoft představoval svým obchodním partnerům výhody samotných Windows 10 a výrobci prezentovali svá portfolia. Podařilo se nám akce zúčastnit, rádi proto nabídneme krátké resumé.

Během přednášek sdělili zástupci Microsoftu, že loni zaznamenal trh s PC v naší vlasti pokles několik desítek procent. Navíc v ČR 1/3 obyvatel vlastní PC starší 4 let, proto očekávají koncem roku nárůst i v souvislosti s rozmachem zařízení s Windows 10. Zejména oblíbené konvertibilní tablety „2 v 1“ rostou na úkor klasických notebooků, byť zpočátku lidé chtějí spíše klasiku. Pro ilustraci uveďme několik čísel:

  • o notebooku uvažuje 41 % zákazníků a nakonec si jej koupí 13 %;
  • o „2 v 1“ stojí zprvu pouze 16 %, ale po předvedení v demo skladech je koupí až 35 % lidí.

TIP: Windows 10 nabídnou předinstalované komerční hry a 6 různých verzí

Ale zpět k Windows 10, kde jsme se dozvěděli odpovědi na různé více či méně banální otázky, které třeba zajímají i vás:

  • Bezplatný upgrade opravdu potrvá do 29.7., po té by měl být nějakou formou zpoplatněn. Pokud nicméně své zařízení upgradujete do té doby, pak se klidně vraťte k „Sedmičkám“ či 8.1 a Windows 10 již bude moci na své PC dát kdykoliv po tomto datu stále zdarma, protože se s ním program spáruje.
  • Windows 10 jsou poslední číslovanou verzí operačního systému z Redmondu, dále půjde jen o jejich updatování zdarma, nikoliv o nové systémy a jádra – to v duchu filozofie: Windows jako služba. Takže nečekejme Windows 11 apod. Systém se bude vyvíjet evoluční cestou, nikoliv skokově.
  • Windows 10 mají být jedinou platformou pro všechny typy zařízeni od mobilů, po profesionální počítače. Takže mobilní aplikaci nainstalujete s přehledem i na notebook a naopak.
  • Proč zdarma? Microsoft se asi poučil a chce vydělávat na aplikacích zejména v oblasti středních a velkých firem, nikoliv na samotných Windows, protože OEM trh klesá, jak jsme psali výše.
  • Jedinou podporovanou verzí Internet Exploreru po 12. lednu 2016 zůstává jen IE 11, zbytek už prostě dosloužil. Dále bude MS pracovat a vyvíjet hlavně Edge.
K TÉMATU  Blu-ray disky se budou lisovat i v Česku

Co jsme viděli na stáncích?

Mně osobně zajímal zejména stánek Umaxu, kde byly prezentovány zařízení Umax 9Wi, Umax 10Wi Pro a Umax 11Wi Pro, kde číslice znamená úhlopříčku. Minimálně na první dvě se jistě koukneme v recenzi, první již testujeme. A opravdu se dočkal vylepšení – uchycení je řešeno magnety, nikoliv „zacvakáváním“ a displej lze otočit o 180 stupňů a přiklopit, takže nemusíte řešit, co s klávesnicí. Druhé dva větší modely pak budou již osazeny novějšími Atomy „Cherry Trail“ řady x5-Z8300. Nejde o horkou novinku, ale hodí se.

Mimochodem věděli jste, že i číslování Atomů bude zrcadlit klasické Core procesory? Tj. bude x3, x5 a x7 dle výkonnosti a třídy.

Jinou zajímavostí bylo např. Lenovo ThinkPad X1 Carbon, opravdu lehký a tenký profesionální notebook, který známe z CESu. Ale proč zbytečně popisovat již popsané?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Nepřehlédněte

Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek