Jaké bylo setkání Windows 10 devices v Brně?

 • Igor Viduna
  Kategorie: Novinky, Přenosná zařízení
  Bře 15, 2016
  0× Komentováno

  Ve čtvrtek se v Brně konala akce, kde Microsoft představoval svým obchodním partnerům výhody samotných Windows 10 a výrobci prezentovali svá portfolia. Podařilo se nám akce zúčastnit, rádi proto nabídneme krátké resumé.

  Během přednášek sdělili zástupci Microsoftu, že loni zaznamenal trh s PC v naší vlasti pokles několik desítek procent. Navíc v ČR 1/3 obyvatel vlastní PC starší 4 let, proto očekávají koncem roku nárůst i v souvislosti s rozmachem zařízení s Windows 10. Zejména oblíbené konvertibilní tablety „2 v 1“ rostou na úkor klasických notebooků, byť zpočátku lidé chtějí spíše klasiku. Pro ilustraci uveďme několik čísel:

  • o notebooku uvažuje 41 % zákazníků a nakonec si jej koupí 13 %;
  • o „2 v 1“ stojí zprvu pouze 16 %, ale po předvedení v demo skladech je koupí až 35 % lidí.

  TIP: Windows 10 nabídnou předinstalované komerční hry a 6 různých verzí

  Ale zpět k Windows 10, kde jsme se dozvěděli odpovědi na různé více či méně banální otázky, které třeba zajímají i vás:

  • Bezplatný upgrade opravdu potrvá do 29.7., po té by měl být nějakou formou zpoplatněn. Pokud nicméně své zařízení upgradujete do té doby, pak se klidně vraťte k „Sedmičkám“ či 8.1 a Windows 10 již bude moci na své PC dát kdykoliv po tomto datu stále zdarma, protože se s ním program spáruje.
  • Windows 10 jsou poslední číslovanou verzí operačního systému z Redmondu, dále půjde jen o jejich updatování zdarma, nikoliv o nové systémy a jádra – to v duchu filozofie: Windows jako služba. Takže nečekejme Windows 11 apod. Systém se bude vyvíjet evoluční cestou, nikoliv skokově.
  • Windows 10 mají být jedinou platformou pro všechny typy zařízeni od mobilů, po profesionální počítače. Takže mobilní aplikaci nainstalujete s přehledem i na notebook a naopak.
  • Proč zdarma? Microsoft se asi poučil a chce vydělávat na aplikacích zejména v oblasti středních a velkých firem, nikoliv na samotných Windows, protože OEM trh klesá, jak jsme psali výše.
  • Jedinou podporovanou verzí Internet Exploreru po 12. lednu 2016 zůstává jen IE 11, zbytek už prostě dosloužil. Dále bude MS pracovat a vyvíjet hlavně Edge.


  Co jsme viděli na stáncích?

  Mně osobně zajímal zejména stánek Umaxu, kde byly prezentovány zařízení Umax 9Wi, Umax 10Wi Pro a Umax 11Wi Pro, kde číslice znamená úhlopříčku. Minimálně na první dvě se jistě koukneme v recenzi, první již testujeme. A opravdu se dočkal vylepšení – uchycení je řešeno magnety, nikoliv „zacvakáváním“ a displej lze otočit o 180 stupňů a přiklopit, takže nemusíte řešit, co s klávesnicí. Druhé dva větší modely pak budou již osazeny novějšími Atomy „Cherry Trail“ řady x5-Z8300. Nejde o horkou novinku, ale hodí se.

  Mimochodem věděli jste, že i číslování Atomů bude zrcadlit klasické Core procesory? Tj. bude x3, x5 a x7 dle výkonnosti a třídy.

  Jinou zajímavostí bylo např. Lenovo ThinkPad X1 Carbon, opravdu lehký a tenký profesionální notebook, který známe z CESu. Ale proč zbytečně popisovat již popsané?

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.