Jak na výběr DVD/DivX přehrávače

 • Lucie Medová
  Kategorie: Návody, Přehrávače a rekordéry
  Bře 12, 2007
  23× Komentováno

  Vybrat ten správný přehrávač není jednoduché, obzvláště kvůli nepřeberné nabídce na trhu. Zvážit je třeba své nároky, srovnat vlastnosti, možnosti rozšíření, kvalitu, cenu… Přinášíme tedy několik základních rad, jak vybrat co možná nejlépe. Tento článek se bude věnovat především takzvaným DVD/DivX přehrávačům, které nabízejí výborný poměr výkon/cena, náročnější zákazníci je přitom dnes najdou i mezi značkovými přístroji. Většina zmíněných požadavků a rad se samozřejmě dá vztáhnout i na rekordéry, respektive na jejich „přehrávací část“.

  Kde a jak hledat

  Existují dva typické přístupy k hledání toho správného produktu – buďto se vám zalíbí v obchodě a následně si o něm zjistíte další podrobnosti, nebo nejprve přečtete spoustu recenzí a diskusí, kde se necháte inspirovat. Ani jedna z metod není špatná. Ideální je samozřejmě jejich kombinace. Pokud nemáte možnost si výrobek vyzkoušet v prodejně, je velmi příjemné, že zboží objednané přes Internet můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. 14 dnů je dostatečně dlouhá doba na to, abyste si přehrávač v klidu domova vyzkoušeli a nákup důkladně zvážili.

  Značka ano nebo ne?

  Zpočátku pronikání multiformátových přehrávačů na trh byly k dostání pouze poměrně neznámé značky produktů (u nás například Yamada, Kiss…). Světoví výrobci vyčkávali, jak se situace vyvine. Inu zájem byl velký, takže se postupně přidávali také. První byl Philips se svým modelem 737. Následovali další jako Pioneer, Samsung, dokonce i Sony, které ovšem svým typickým způsobem něco ignorovalo - nepodporovalo XviD. Dnes už DivX/XviD (mpeg 4) podporují i takoví hifi velikáni, jako například Marantz nebo Denon. Z toho nám vyplývá, že i fanda, který rád připlatí za kvalitu a značku, má dnes šanci. Ale co se vyplatí běžnému spotřebiteli? U něj předpokládáme obyčejnou menší TV, levné 5.1 aktivní repro bez dekodéru. Pro něj je investice do přehrávače nad dnešní standardní hranici (2500 Kč) zbytečná. Méně známí výrobci naopak poskytují větší funkcionalitu, než ti značkoví – například dekodéry prostorového zvuku a analogový výstup právě na levné aktivní repro.

  Značkové přehrávače

  + kvalitnější provedení 
  + lepší dálkový ovladač
  + u vyšší třídy kvalitní analogové převodníky (lepší zvuk, obraz)
  + vhodný základ pro high-end domácí kino
  - špatný poměr cena/výkon
  - méně funkcí
  - občas vybíravé na média a formáty
  - občas potíže s firmwarem, jeho slabší podpora u výrobce 

  Neznačkové přehrávače

  + dobrý poměr cena/výkon
  + přehrají téměř vše
  + mnoho funkcí navíc
  + vhodný základ pro levné domácí kino
  + často dobrá podpora při vylepšování firmwaru
  + vychytané titulky
  - občas horší provedení
  - horší dálkové ovládání
  - menší síť servisů

  Parametry kvality

  Jestli vám záleží na každičkém detailu, který dokáže ovlivnit výslednou kvalitu obrazu či zvuku, měli byste vycházet z několika málo základních pravidel. Pokud nemáte reproduktory za 20 000 a výše, zapomeňte na hifi třešničky jako DVD-A a SACD. Když už, tak raději sledujte parametry D/A převodníků. Pro kvalitní zvuk se hodí převodník 192 kHz / 24 bitů a pro obraz 108 MHz / 12 bitů. Převodníky jsou ovšem důležité pouze tehdy, když přehrávač propojíte s televizí a zesilovačem analogově, při digitálním propojení (např. optika pro zvuk a HDMI pro obraz) se signál dekóduje mimo přehrávač a na jeho převodnících nezáleží! Aktuálně je v kurzu HDTV, tedy televize ve vysokém rozlišení. Funkce přehrávače, které převedou standardní rozlišení na HD, se hodí, ale zase na druhou strany je lze lehce oželet. Pokud byste chtěli přehrávač, který podporuje HD video přímo (např. Kiss DP-600), zatím není situace příznivá – výrobci se s technologií teprve perou. Je to škoda, protože zatímco naše bramborová republika si sedí na vedení (a to dokonce i na obyčejném DVB-T, natož HD), z Internetu nebo ze satelitu není problém nahrát si pořady v HD (Prison Break, Ztracení atd.).

  Propojování

  Velký počet různých výstupů je vždy dobrou vizitkou. Jak už bylo řečeno, analogový 5.1 zvukový výstup se hodí pro vytvoření levného domácího kina, kdy přehrávač připojíte s aktivní reprosoustavou (například i takový Genius SW-HF 5.1 5000 udělá královskou službu). Optika pro digitální zvukovou cestu je dnes už snad samozřejmá. HDMI nemá zatím každý přístroj, ale pokud se v horizontu 2 let chystáte na LCD nebo plazmovou TV, uvažujte o něm. Je to výborný způsob přenosu signálu. Více než jinde se u multiformátových přehrávačů setkáváme i s dalšími možnostmi propojení – konkrétně s počítačovou sítí. Ať už přes kabel, nebo bezdrátem (Wi-Fi). To se hodí tehdy, když chcete přehrávat obsah, který máte uložený na počítači nebo síťovém disku. Podrobněji a od základu se propojování přehrávače věnujeme v samostatném článku.

  Firmware

  Naneštěstí mnoho prodávaných přístrojů často v den prodeje nepodporuje vše, co bychom očekávali a výrobce slibuje možnost přidání funkcí pomocí upgradu firmwaru. Bývá to například počeštění menu, nebo třeba lepší podpora a zobrazení titulků v DivX filmech. Pokud něco nesplní výrobce, sejde se mnohdy skupina nadšenců, která upraví vlastnosti přístroje k „obrazu svému“. Vyplatí se tak koukat po rozšířených modelech přehrávačů, které mají šanci stát se oblíbenými u této komunity, nebo sám dovozce/výrobce se dobře stará o vývoj firmwaru (což je doménou spíše neznačkových produktů). Zapomeňte na přehrávače z hypermarketů – mají mizivou podporu výrobce i internetové komunity!

  Podporované formáty

  To, že je u přehrávače uvedeno, že přehraje DivX, ještě neznamená, že je vyhráno. Naneštěstí obrazových i zvukových formátů existují stovky. Samozřejmě je skvělé, že na jedno DVD v DivXu uložíme například celou jednu sezónu seriálu Přátelé, ale ne vždy je zaručeno, že si s tím přehrávač poradí. Záleží na tom, jak je video uloženo. Pokud si je převádíte sami, nevzniknou potíže. Pokud to dělá někdo jiný, může použít takovou volbu, se kterou si právě váš přehrávač neporadí. Situace se sice stále zlepšuje, ale občas se jednoduše stane, že video nepřehrajete (řekněme dva filmy z dvaceti stažených z Internetu nepůjdou). Je třeba se s tím smířit, protože vše přehraje jenom počítač, a to ještě jen v ideálním případě. Přesto při nákupu DVD/DivX přehrávače si dejte pozor na to, aby ideálně podporoval DivX Pro (GMC+QPEL) a XviD taktéž s GMC+QPEL. Potíže občas způsobuje Packed Bitstream, ale naštěstí nebývá používán ve videích tak často. Některé přehrávače podporují i Nero Digital, nebo DivX Ultra, což jsou kontejnery, které přibližují svět komprimovaného videa stále více k jednoduchosti a komfortu původního DVD videa. Lze u nich totiž integrovat do souboru jak titulky, tak třeba kapitoly, menu atd. Nakonec ještě jedna rada – pokud máte širokoúhlou TV, zjistěte si, zda umí přehrávač posílat video v tomto formátu i při přehrávání mpeg 4 (DivX) videa.

  Titulky

  Titulky jsou evergreenem u multiformátových přehrávačů. Zase zde vítězí přehrávač se zvládnutým firmwarem – ten totiž mnohdy nabídne třeba 3 způsoby jejich zobrazení a v těch už si každý vybere. Některé přehrávače potom berou v potaz pouze titulky se stejným jménem jako videosoubor, jiné umožňují jejich výběr před spuštěním přehrávání. Naštěstí dnes není problém zvolit takový přehrávač, s nímž s titulky nebudete mít trable.

  Pořád nemáte jasno?

  Jestli vám není cokoli jasné, nebo jsme na něco zapomněli, neváhejte se zeptat v diskusi pod článkem. Stejně tak, pokud máte nějakého favorita, o kterém uvažujete, dejte nám vědět, pokusíme se jej pro vás otestovat.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  23 Komentáře

  1. Dobrý den , rád bych si koupil nový DVD přehrávač a protože mám hodně kamarádů co mi pujčují stažené filmy, které mi jdou bohužel ze 70% pouze na PC. Rád bych si nechal poradit. Kamarád má Cyber Home CH-DVD 400 ,ale co jsem o něm četl tak bych nevěřil, že mu pustí všechno. Já uvažoval o Forgusonu D 770 a nebo Xoro HSD 2200 DVD. Mám obyčejnou TV JVC 100Hz 72 uhlopříčka , ale zatím stačí. Počítám až slevní LCD tak samozřrejmě koupím placku.
   Děkuji za radu a mějte se fajn.
   Martin

  2. Doporučil bych asi toho Fergusona, má to Mediatek čip, který toho zvládne hodně a hlavně super podporu titulků v DivX (viz recenze). Neporadí si to akorát s GMC v XVid, ale tenhle problém mají prakticky všechny stolní přehrávače. Žádný přehrávač nikdy nepřehraje 100% toho co tomu z netu naservirujete, ale Ferguson by si měl poradit s většinou. Navíc je tam už to HDMI pro případ, že koupíte tu LCD telku.

  3. Co se týče podpory různých formátů videa, nejlépe je na tom asi čip Zoran Vaddis (např. 996), který umí i GMC v Xvidu. Ale zatím jsme neměli možnost testovat takový přístroj, který by jej měl a přitom byl i po stránce dalších funkcí ideální. Zmiňovaný Zoran je například v testovaném Samsungu...

  4. Potřebuji poradit.Vybiram si mezi dvema DVD rekordery LG RH 277H nebo Sencor SHR 8216.Chtela bych, aby slo kopirovat z HDD na DVD a z DVD na HDD.Ktery je lepsi?O sencoru jsem cetla par recenzi a jsou s nim docela problemy.A zase LG kopiruje z HDD na DVD jen JPEG a MPEG2-neni to malo?Dekuji za radu.

  5. Poraďte. Jaký si mám koupit přehrávač. Chci aby uměml bez problému Divx a aby měl dostatečně velké titulky. Nebo na výběr velikosti titulků.
   Koupil jsem Philips 3144 ale tam byli malinkaté titulky. Tak jsem ho vrátil.

  6. Hezký den,chtěl bych se zeptat,jaké by jste doporučil stolní DVD,z 90% přehrávám Divx,ale hlavně mě zajímá,které DVD má nejmenší problémy se zapojením externího disku přes USB bez zapojení ext. napájení např. externí HDD, 2.5", 120GB, 5400ot./min.Předem moc dík.

  7. Dobrý den , prosím o radu na trhu je nabídka DVD rekorderu SONY RDR-HX920 v ceně 8990,-Kč , dočetl jsem se na stránkách SONY , že nemá podporu v češtině.Doporučujete ho ke koupi i přes tuto skutečnost , nebo mi můžete doporučte zhruba ve stejných parametrech jiný ?
   Předem děkuji za odpově a přejí hezký den
   Adam

  8. Dobrý den, měl bych prosbu, zda-li má někdo zkušenost se zapojením tohoto DVD s reprodukroty Genius SW-HF 5.1 5000. Ptám se proto, jelikož jsem někde četl, že by to nemuselo dělat dobrotu. Děkuji za odpověď.

  9. Tyhle "repráky" můžeš zapojit s čím chceš a stejně pořád budou hrát hrozně. Nechal jsi se nalákat na dřevěnou konstrukci - jenže to je to jediné, čím se tahle soustava může pochlubit. Kdyby si místo toho koupil nějaké Logitechy ve stejné cenové relaci, udělal bys mnohem lépe. Získal by jsi mnohem přesnější basy a vůbec tak nějak vyváženější zvuk...

  10. Můžeš upřesnit, který model Logitechu do 2.300 Kč s daní hraje výrazně lépe? Že mají Logitech Z-5500 lepší subwoofer a horší satelity se ví, jenže Logitech Z-5500 stojí TŘIKRÁT VÍC než řada 5000 od Geniusu (5000, 5005, 5050).

   P.S.: reaguješ na příspěvek starý skoro 3 roky ...

  11. Dobrý deň
   Vedeli by ste mi poradiť DVD prehrávač do 3000Sk s čo možno najlepším stereo výstupom. DVD budem 60% využívať na hudbu a 40 % na filmy. Momentálne sa rozhodujem medzi Philips DVP5990 a Pioneer DV-310-K. Doma máme 393ku a je to doposiaľ bezproblémový DVD prehrávač. DVD prehrávač bude napojený na zosilňovač onkyo. HDMI nieje podmienkou. Ale stále sa mi zdá, že PIONEER je zvukovo popredu PHILIPS mi pripadá po stránke funkcii ako vlajkova lod ale po stranke zvuku ako low end.
   Ďakujem

  12. Dobrý den, mohl by mi někdo poradit s výběrem DVD přehrávače. Přemýšlím o koupi přístroje Ferguson - 890HX. Mám či nemám si ho koupit. Budu v převážné většině přehrávat DivX. Děkuji

  13. Ahoj,
   chci koupit DVD přehrávač a váhám mezi Philips DVP 3580 a Ferguson D-890HX. Kromě DVD, originálních i vypálených, video, ale spíš datových, chci hlavně přehrávat filmy z externího harddisku (Verbatim, 1TB, napájení ze sítě). Potřeboval bych poradit, který z nich je podle Vás lepší (a proč) a hlavně, jestli někdo nemáte zkušenosti s tím, jak si poradí s takhle velkým harddiskem. U Fergusonu se mi líbí všechny ty možnosti nastavení, hlavně titulků, kromě vzhledu i možnost výběru titulků s jiným názvem, ale klidně se bez toho obejdu. Který mi doporučíte?
   Předem děkuju.

  14. Ferguson D-890HX neznám. Jeden kamarád měl Ferguson D-780HX a pištěl zdroj. Druhý kamarád měl Ferguson D-880HX a pištěl zdroj a zlobila DVD mechanika. Diskuze o všech Fergusonech je na webu dovozce http://forum.acomp.cz/

   Philips DVP-3580 bude mít schopnosti obdobné jako DVP-5990, takže můžete vycházet z jeho recenze a z diskuze pod ní:
   http://www.digilidi.cz/recenze-test-philips-5990-dvd-prehravac-s-usb

   Porovnat to můžete se specifikací u výrobce:
   http://download.p4c.philips.com/files/d/dvp3580_12/dvp3580_12_pss_ces.pdf

   Pokud Philips, tak bych doporučil spíš vybrat některý z modelů, pro který existuje alternativní firmware, který rozšíří schopnosti značkového DVD přehrávače zhruba na úroveň No-Name Fergusonu. Seznam je zde:
   http://vb6rocod.lx.ro/

   Podle úpravce firmware vb6rocoda Philips 1TB disky podporuje. Disk musí mít samozřejmě primární nebo jediný oddíl zformátovaný systémem FAT32 - toto platí pro všechny DVD přehrávače.

   Na discích Verbatim, iOmega, WD a spol může být skrytý oddíl s jejich firemním spywarem a ten může dělat potíže. Nejlepší je všechny oddíly z disku odstranit třeba ve Správci disků a pak vytvořit jeden oddíl FAT32 třeba pomocí Swissknife:
   http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/sprava...

   Pokud ale chcete přehrávat především filmy z externího harddisku, tak doporučím spíš nějaký Media Player, protože žádný DVD přehrávač nepřehraje žádné video s rozlišením vyšším než 720 x 576 pixelů, takže nepřehrajete žádné Blu-ray ripy, kterých bude přibývat.

  15. Dobrý den,

   koupili jsme přes internet přehrávač SENCOR SDV-7303H s tím, že přehraje hlavně formát DviX, dále MP3, MPEG4 a bude mít výstup pro USB a HDMI.

   Podle uváděného popisu na webových stránkách, odkud jsme přehrávač objednali a také

   na webových stránkách výrobce - přehrávač výše uvedené požadavky splňuje.

   Až na jednu - ani na krabici, ani v uživatelské příručce není nic o formátu DviX (pouze XviD

   - a to jen na krabici) tak, jak sliboval popis na webových stránkách.

   Zkoušela jsem přehrát nějaké filmy stažené z internetu, ale nejde to.

   Poraďte mi, prosím, co s tím?

   Jestli přehrávač vrátit a v tom případě bych od Vás chtěla radu, jaký jiný cenově dostupný

   přehrávač koupit (tento stál cca Kč 1.000,-) nebo

   mi, prosím, poraďte, jaké filmy jsou nejspolehlivější ke stahování, aby to zvládl i náš přehrávač.

   Pozn.: Máme obyč. TV zn. Panasonic, úhlopříčka 52.

   Děkuji.

   Blanka

  16. Dobrý den,

   koupili jsme přes internet přehrávač SENCOR SDV-7303H s tím, že přehraje hlavně formát DviX, dále MP3, MPEG4 a bude mít výstup pro USB a HDMI.

   Podle uváděného popisu na webových stránkách, odkud jsme přehrávač objednali a také

   na webových stránkách výrobce - přehrávač výše uvedené požadavky splňuje.

   Až na jednu - ani na krabici, ani v uživatelské příručce není nic o formátu DviX (pouze XviD

   - a to jen na krabici) tak, jak sliboval popis na webových stránkách.

   Zkoušela jsem přehrát nějaké filmy stažené z internetu, ale nejde to.

   Poraďte mi, prosím, co s tím?

   Jestli přehrávač vrátit a v tom případě bych od Vás chtěla radu, jaký jiný cenově dostupný

   přehrávač koupit (tento stál cca Kč 1.000,-) nebo

   mi, prosím, poraďte, jaké filmy jsou nejspolehlivější ke stahování, aby to zvládl i náš přehrávač.

   Pozn.: Máme obyč. TV zn. Panasonic, úhlopříčka 52.

   Děkuji.

   Blanka

  17. DivX i Xvid většina DVD přehrávačů přehrát umí, i když DivX není v popisu uveden. Pokud nějaký film nelze přehrát, tak nejčastější příčiny jsou dvě:

   1) Rozlišení filmu je vyšší než 720 x 576 bodů. Stačí, když je větší jen jeden z rozměrů - třeba 800 x 480 - a máte smůlu - takový film nepřehraje ŽÁDNÝ stolní DVD přehrávač. Rada - nestahujte AVI soubory větší než 1GB - u nich je velká pravděpodobnost, že mají větší rozlišení a DVD přehrávač je nepřehraje.

   2) Kodek filmu obsahuje rozlišení QPEL a/nebo GMC. To před stažením nezjistíte. Více zde:
   http://www.digilidi.cz/avi-na-dvd-prehravacich-aneb-proc-nektere-hraje-a...

   Řešením je například XtreamerDVD:
   http://www.digilidi.cz/novinka-xtreamerdvd-multimedialni-streamer-s-mech...
   Přehrává DVD, DivX, Xvid i MKV a s vyšším rozlišením nemá problém. Ale stojí cca 3 tisíce Kč a pokud ta vaše poznámka ´obyč. TV zn. Panasonic, úhlopříčka 52 ´ znamená CRT TV s úhlopříčkou 52 cm, tak XtreamerDVD ani jiný Media Player k ní není vhodný, protože pro takovou TV potřebujete přístroj se SCART konektorem a podporou RGB. Pokud to ´obyč. TV zn. Panasonic, úhlopříčka 52 ´ znamená plasmu nebo LCD s úhlopříčkou 52", tak bych doporučil Sencor vrátit a koupit XtreamerDVD.

  18. Dobrý den,
   vlastním DVD přehrávač Sencor SDV-8802T a mám problém, který jsem "protrpěl" už u předchozích dvou přehrávačů jiné značky (Panasonic, LG, Hyundai). Přehrávač má čelní USB vstup pro flashdisky, tudíž přehrávám filmy stažené samozřejmě z netu. Stává se však, že v určitých scénách začne video i zvuk příšerně cukat a nedá se na to koukat. Jedná se o scény tohoto typu: záběr na listnaté stromy, drátěný plot, zrcadlící se mořská hladnina atd. Tzn scény s velkým počtem zobrazovaných pohyblivých světlých částí. Jakoby procesor přehrávače nestačil překódovat takový příval dat. Existuje nějaký program na PC, kterým bych film nejprve prohnal a ten by mu nějak snížil (degradoval ho) kompresi nebo FPS či co aby nebyly tyto scény pro stolní přehrávač tak náročné?
   Díky.

  19. Pokud se nepletu, tak u DivX je datový tok variabilní a je tím vyšší, čím je aktuální zobrazovaná scéna složitější a/nebo čím jsou větší rozdíly mezi jednotlivými snímky. Tím chci říct, že by mohl být problém s pomalou Flashkou. Doporučil bych vyzkoušet to s nějakou jinou zaručeně rychlou Flashkou nebo nejlépe s externím harddiskem. Harddisk musí být samozřejmě naformátovaný filesystémem FAT32 a v případě 2.5" harddisku bude nejspíš nutný i napájecí adaptér pro harddisk, protože většina stolních DVD přehrávačů externí 2.5" harddisk "neutáhne". Jediná výjimka, kterou jsem potkal, bylo domácí kino Panasonic.

  20. OK,
   s tím externím diskem to vyzkouším, tedy až si nějaký půjčím. Problém je, že to nemůžu vyzkoušet ani z disku CD/DVD, protože mi odešlo něco v mechanice a cvaká to tam a disk nenačte.
   Flashku používám docela rychlou - Patriot XPorter, 8 Gb.
   Díky za odpověď.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.