Koncept HTPC: ticho prosím!

 • Lukáš Straka
  Kategorie: , HTPC
  Dub 05, 2007
  15× Komentováno
  V minulém díle jsme si pojem HTPC objasnili a můžeme se tedy s chutí pustit do úvah nad jeho sestavením. Před zbrklým nákupem dílů nutno ještě ledasco promyslet. Dnes se zamyslíme nad spotřebou a související hlučností celé sestavy.

  Buď a nebo

  Kdo si začne pohrávat s myšlenkou stavby vlastního HTPC, stane záhy před nejdůležitějším prvotním rozhodnutím, které vychází z budoucího použití. Buď budeme chtít postavit HTPC, které zastane naprosto všechny funkce našeho domácího PC a herní konzole zároveň, to znamená maximální výkon komponent, nebo postavíme energeticky i cenově úsporný počítač. Ten bude určen jen pro správu všech multimédií včetně videa ve vysokém rozlišení a maximálně pro připojení na Internet. My se dále budeme věnovat pouze druhé koncepci, která mi přijde smysluplnější. Na seriozní práci je vždy vhodnější notebook nebo klasický stolní PC a na hraní k tomu určené konzole. Ovšem budeme komponenty vybírat tak, abychom si v tomto směru nechali otevřená vrátka, a aby byl možný pozdější upgrade na mnohem výkonnější stanici. Cílem je postavit co nejúspornější a nejtišší stroj s dostatečným výkonem. Energetická náročnost přirozeně má s hlukem přímou souvislost. Čím více wattů vyzáříme do case, tím více hlučných ventilátorů budeme pro odvod odpadního tepla potřebovat.

  Pana nebo orel?

  Zásadní součástí, která se nejvíce podílí na spotřebě i hluku je (kdo by to čekal:)) procesor. Hned první dilema tedy spočívá v jeho volbě. Zda vybrat AMD nebo raději Intel. Procesor musí mít přitom dostatek výkonu pro dekódování videa ve vysokém rozlišení, takže o ničem pod 3GHz (nebo s odpovídajícím výkonem) nemá smysl uvažovat. U Intelu přichází v úvahu již dostatečně výkonné Celerony D.V posledních verzích (např. D 352) vyráběných 65nm procesem je však stále jejich spotřeba někde na 86W, což je dost hodně. Obdobně jsou na tom i plnokrevné P4, které však již nejsou tak zajímavé cenově. Nejlépe jsou na tom se spotřebou nové Core2 Duo procesory, nabízející jednoznačně nejpříznivější poměr výkon/watt. Kupříkladu základní Intel Core 2 Duo E4300 má již přijatelnou spotřebu 65W, nicméně jeho výkon je až zbytečně vysoký, stejně jako (zatím) pořizovací cena a cena příslušné základní desky je také vyšší. Na tahu je tedy AMD se socketem AM2. To jen postupně se svými úspornými modely EE přechází na 65nm výrobní proces, nicméně klasický levný Sempron 64 vyrobený zastaralým 90nm procesem spotřebovává pořád akceptovatelných 62W. Athlon 64 a Athlon X2 jsou na tom s 65W obdobně. Nejúspornější procesor, který je momentálně dostupný je AMD Athlon 64 3800+ EE s jádrem Orleans. Při svém výkonu poskytujícím i jistou rezervu, si “řekne“ jen o 45W a momentálně je tedy do HTPC nejvýhodnější. Brzy se jistě bude situace postupně měnit s masivním rozvojem 65nm technologie a hlavně příchodem procesorů vyrobených ještě miniaturnější architekturou 45nm.
  Procesory VIA si vystačí s pasivním chlazením
  Ovšem superúsporné procesory jsou dostupné již dnes (již několik let, lépe řečeno). Jejich vývojem se léta již zabývá VIA a na trhu je spousta desek formátu ITX osazených procesorem VIA C7 s pracovní frekvencí 1.5GHz a spotřebou 12W, případně VIA C3/Eden s 1GHz a 6W spotřeby. Tyto procesory si vystačí s pasivním chladičem a na miniaturní desce ITX je již vše integrováno. Možnost rozšíření takové desky je ale prakticky nulová a výkon procesorů VIA zřejmě na HD video stačit nemůže. Jejich pořizovací cena je přitom nemalá.

  Co ho nechává chladným?

  Pokud pomineme integrovanou nebo pasivně chlazenou grafickou kartu, největší hluk nám nadělá jednoznačně chladič procesoru. Jeho práci a tedy i nutný výkon částečně můžeme usnadnit dobrým rozvržením proudění vzduchu v case, ale o tom až v příštím díle. Neobejdeme se bez speciálního tichého chladiče s ventilátorem průměru nejméně 12cm. Těch je na trhu sice dostatek v různých cenách, ale je nutno si uvědomit, že většina HTPC skříní (opět viz příště) má velmi redukovanou výšku a většina heatpipe masivních ventilátorů se do ní prostě nevejde. Bude nutno tedy použít nízkoprofilový model podobný tomu na následujícím obrázku.
  Chladič Zalman CNPS7000A-Cu s hlučností 18.0 ~ 27.5dB
  Je-li však použitý case dost velký, je možné zauvažovat i o speciálním výkonném pasivním chladiči. Jedním takovým je Zerotherm BTF 95, který svým tvarem žebrování připomíná motýla. Tato více jak půlkilová měděná záležitost má podle výrobce uchladit bez problémů i Intel Pentium Extreme Edition, respektive cokoliv s vyzařovacím výkonem do 150W, což je úctyhodné. Určitě však bude nutno jinak aktivně zajistit správnou cirkulaci vzduchu uvnitř case.
  Masivní kus mědi údajně uchladí až 150W

  Zdroj…hluku

  Druhým hlučným sousedem je bezesporu ventilátor v ATX zdroji a to i když se použije “super silent“ 12cm větrák. Zpravidla je ho u levnějších zdrojů minimálně nutno vyměnit za tišší s regulací otáček od renomovaného výrobce. Sehnat se dají také odhlučňovací boxy a podložky potlačující vibrace. Protože stavíme úsporný počítač, stojí určitě za úvahu použít masivnější zdroj řekněme na 400W a díky malému zatížení nastavit i nižší otáčky jeho ventilátoru.
  Zdroje s pasivním chlazením jsou dost nákladnou záležitostí
  Jediným prakticky nehlučným řešením je zdroj s vodním (to však není zcela nehlučné) a nebo s pasivním chlazením. V obou případech si však připravte 4-6 tisíc korun, přitom se instalací nějakého ventilátoru, který bude přes bednu “prohánět“ vzduch, stejně nevyhnete. Takže tato varianta není pro HTPC nejvhodnější.

  Eliminovat pohyblivé části

  Zbývá nám vyřešit ševel pevného disku a DVD mechaniky. Tu druhou přimějeme k zachovávání klidu a míru softwarově omezením maximálních otáček, ale co s diskem? Možností se naskýtá spousta. Jednak dnešní disky s fluidními ložisky nejsou moc hlasité, ale jejich zběsilé hlavičky slyšet je. Můžeme použít opět některý ze speciálních tlumících boxů. Ty však potřebují také masivní pasivní chladič (kus plechu), aby se disk neupek. Další, ale dost nákladnou, možností je 2,5’’ disk do notebooku, výhodný i z hlediska spotřeby. Cena za 1GB je však proti klasickému disku o řád vyšší a jejich maximální kapacity jsou zatím omezeny.
  Na trhu jsou již i 16GB USB flashdisky
  Poslední zajímavou myšlenkou je použití rychlého USB flashdisku pro operační systém. Víc se toho na něj ani moc nevejde. Pro ukládání videa by pak sloužil klasický levný 3,5’’ disk, který by se však zapínal jen v případě zápisu/čtení. Související články: Koncept HTPC

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  15 Komentáře

  1. Zaujala me myslenka použití rychlého USB flashdisku pro operační systém. Zajimalo by me, zda by nevadil pomala oproti HDD rychlost cteni? Otazka na autora prispevku, zda to ma vyzkouseno nebo to je jen takovy nepad? Predem dekuji za odpoved a za zajimavy clanek (sam totiz uvazuji o stavbe HTPC)

  2. Není potřeba použít zrovna USB flash disk, lze to udělat možná lépe s CF nebo SD kartou, které se připojí pomocí IDE redukce - potom v systému vystupují jako klasický disk. Co se rychlosti týče, je třeba volit takový typ karty, který je co nejrychlejší - ty potom směle konkurují pevným diskům, sice nedosáhnou špičkových výkonů HDD, ale doženou to přístupovou dobou, která je oproti HDD mnohem rychlejší.

   No a nakonec už se začínají prodávat flash "pevné disky" přímo z výroby, ale tam je cena za 16 GB snad 15 000 Kč :)

  3. desky sice nabootujou, ale Windows na to nema ovladac.
   Ale na inetu existoval navod (neni to vsak jednoduche), jak upravit instalacni cdcko WindowsXP, aby potom nainstalovany windows mel potrebne ovladace jiz v kernelu a tedy vubec najel.

  4. Dnes je cena příznivá, tedy nevím jak v ČR, ale z HongKongu se dá sehnat za $2,71 IDE-CF http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.2720 , nebo další za $2,38 http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.711 , nebo SD-IDE za $13,44 http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.1698 , jsou tam i převodníky SATA/IDE, stačí do vyhledávání zadat IDE a vyběhne tam toho celá stránka. Všechny ceny jsou již s poštovným, CLO ani další daň se neplatí, stačí mít platební kartu s možností platby přes internet a je vystaráno.

  5. No, jenom bych krome rychlosti upozornil na jeste jednu spatnou vlastnost flash a to je nizka zivotnost. To se neda s HDD vubec srovnavat. Takze bud byste musel bootovat readonly nebo pri castych zapisech pocitat po case s vadami. Nakonec cena pujde u flash tak dolu, ze to by mozna ani nemuselo tolik vadit. Proste az zacne blbnout, tak byste udelal vymenu.

  6. Mobilní procesory se sice dají sehnat, ale jejich provoz v klasické desce, která s nimi nepočítá, může být značně problematický.
   Z hlediska spotřeby a výkonu bude asi nejlepší si počkat na nové 65nm AMD Athlon X2 se spotřebou 45W. Bohužel ty současné X2 při 65nm stále "žerou" 65W.
   Nové modely označené jako BE-2400 (2,3 GHz), BE-2350 (2,1 GHz) a BE-2300 (1,9 GHz) mají jen 512kB L2 cache pro každé jádro, ale jejich výkon by měl pro Full HD plně vyhovovat. A 45W už se uchladí vcelku tiše.

  7. mám osobní zkušenosti s mobilním procesorem v desktopu.
   + je vyroven z lepšího kusu křeníku
   + odemklý násobič
   + nižší spotřeba při stejném výkonu jako u klasického CPU
   + pokud to deska podporuje je schopen výkon regulovat podle potřeby PC
   + lepší přetaktovatelnost

   - je drahší než klasiké CPU
   - hůž se schání, jelikož ho jent ak někdo neprodává (já sem ho sehnal ve FOX computer)
   - a musí ho podporovat čipová sada desky

   pokud vás zajímá více zkuste se zeptat zde http://www.mach4.cz/forum.html

  8. Snažil jsem se poskládat tiché PC a myslím, že se mi to povedlo.
   Vybral jsem si prostornou bednu s místem na 12cm ventilátor vpředu a vzadu, tichý zdroj Seasonic, tichý HDD (ale seek je slyšet), procesot Athlon X2 4000 EE, chladič na procesor ten samý, co v článku (Zerotherm BTF 95), tiché 12cm ventilátory (jeden dopředu na nasávání vzduchu, druhý dozadu na odvod teplého vzduvhu) a k nim regulátor otáček, grafickou kartu ATI 1950 s pasivním chladičem.
   Ještě jsem uvažoval o boxu na HDD, možná ho časem dokoupím.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.