HTPC – stavěné, kupované nebo žádné?

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Návody, HTPC
  Lis 05, 2009
  12× Komentováno

  Doba se mění a s ní i význam HTPC. S příchodem procesorů Atom se na trhu objevila spousta malých, úsporných a levných počítačů (tzv. nettop), které mohou posloužit i jako HTPC. Vyplatí se tedy ještě stavět vlastní sestavu? A co multimediální přehrávače, nejsou pro HTPC finální hrozbou?

  Máme tu úsporný procesor Intel Atom a s ním úspornou a současně výkonnou čipovou sadu nVidia ION. Oboje již najdeme na dostatečném množství základních desek. Ty jsou sice mírně dražší, ale to už je úděl produktů, kterým chybí konkurence. Pro jistotu zopakujeme, že na zmíněné platformě lze bez potíží vykonávat běžné méně náročné úkony, jako kancelářské práce nebo surfování po internetu, stejně jako přehrávání multimedií či hraní her při nízké spotřebě.

   

  Zdroje, toť oč tu běží

  Základ HTPC pořídíme okolo 3 tisíc, stačí přidat disk a paměť. A také skříň se zdrojem. To je ale nepochopitelně největší zádrhel. Výrobci dlouhou dobu spali a pořád se ještě pořádně neprobrali. Když už najdete pěknou skříňku, potíže budou se zdrojem. Je úplný nesmysl používat zde jakýkoli běžný počítačový ATX zdroj. Ty se dělají cca od 200 W výše, přitom Atomová sestava spotřebuje maximálně 40 W. Počítačový zdroj bude hlučný a neefektivní (spotřebuje více energie, než je nutné). Nabídka méně výkonných, účinných a pasivně chlazených zdrojů je zoufale malá. Ideální řešení je použít notebookový zdroj. Ten ale jako samostatné řešení pro HTPC neseženete – jedině jako PicoPSU ze zahraničí za vysokou cenu. Nezbývá tak, než hledat HTPC skříň rovnou s externím zdrojem ve výbavě. Několik málo jich naštěstí existuje.

  Vzorové sestavy

  Když už budete mít desku, paměti, disk a konečně i skříň se zdrojem, můžete stavět. To mnohým z nás přináší potěšení, pro jiné to ale může být ztráta času a riziko nepovedeného výsledku. Ti, patřící do první skupiny, se dále pustí do složitého ladění chlazení sestavy a následně operačního systému.

  miniHTPC
  Skříň Modecom Feel 202 1 646 Kč
  Zdroj 96 W externí pasivní se skříní 0 Kč
  Deska+CPU+GPU ASUS AT3N7A-I (Atom 330 + nVidia ION) 3 125 Kč
  Paměť RAM Kingston 2GB 800MHz CL5 915 Kč
  Disk Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 500GB 1 095 Kč
       
  Odhadovaná spotřeba idle 23 W
  Odhadovaná spotřeba v zátěži 25-35 W
       
  Cena   6 781 Kč

  Atomová sestava ale není jediným řešením. Pokud chcete lepší odezvu systému a více výkonu, lze si pohodlně postavit „větší“ HTPC na úspornějších desktopových komponentách.

  HTPC
  Skříň 1 300 Kč
  Zdroj CHIEFTEC Green Angel CFP-300-12G, 300W ATX 2.3 1 177 Kč
  Deska + GPU Asrock M3A785GMH/128M 1 680 Kč
  CPU 1 714 Kč
  Paměť RAM A-Data 2GB 1333MHz DD3 921 Kč
  Disk Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 500GB 1 095 Kč
       
  Odhadovaná spotřeba idle 40 W
  Odhadovaná spotřeba v zátěži 45-75 W
       
  Cena   7 880 Kč

  V tabulkách najdete vzorové sestavy miniHTPC na Atomu a dospělého HTPC na platformě AMD. Uvedena není TV karta a optická mechanika, protože jejich výběr je široký a individuální. Někdo navíc může chtít jen přehrávat soubory ze sítě nebo z disku a potom TV kartu ani mechaniku nepotřebuje. U atomového HTPC jsme zvolili desku Asus AT3N7A-I, o které jsme již informovali. Pro AMD platformu potom velmi zajímavou novinku Asrock M3A785GMH - zde už jde o AM3 základní desku s novou grafickou kartou ATI 4200 s vlastními 128 MB grafické paměti.

   

   

  Nettop
  Konfigurace Atom 230 + nVidia ION + 2GB RAM + 160 GB disk + 40W externí pasivní zdroj  
  Název HAL 3000 ION, Prestigio ION, ION PC, Pegatron IPP7A-CP  
       
  Odhadovaná spotřeba idle 20 W
  Odhadovaná spotřeba v zátěži 23-30 W
       
  Cena   5 300 Kč
   

  Nettop jako HTPC?

  Vlastní HTPC vás většinou nepřijde levněji, než koupený hotový produkt. Kromě radosti ze stavby ovšem získáte většinou mnohem více možností konfigurace. HTPC bude přesně podle vašich představ a požadavků. Na druhou stranu ti, kteří stavět nechtějí, mají dnes poměrně slušný výběr hotových řešení, která nejsou ani drahá a ani špatná.

  Multimediální přehrávače stále silnější

  A nakonec jsou tu multimediální síťovo harddiskové přehrávače. Sice existují i v provedení rekordérů, ale těch je zatím méně a nejsou ještě příliš vyladěné a už vůbec ne levné. V segmentu přehrávačů ovšem už najde mnoho velmi schopných přístrojů. Ty jsou oproti HTPC výrazně úspornější a díky optimalizovanému operačnímu systému i rychlejší (většinou). Dále vyžadují méně údržby. Často jsou pasivně chlazené, tudíž nehlučné. Cenové rozpětí je velké, ale mohou být i o tisícikoruny levnější, než HTPC. Přitom umí přehrát skoro vše. Možnosti rozšíření o různé tunery a podobně jsou na rozdíl od HTPC výrazně horší. Stejně tak o jakékoli další funkce, které byste chtěli – tam jsou HTPC nepřekonatelné. Takže zatímco na HTPC si klidně pustíte včerejší zprávy České televize z jejich webu, na multimediálním tanku tohle zatím nepřipadá v úvahu. 

  Popcorn Hour A-110 + 500 GB  
  Spotřeba stand-by   8 W
  Spotřeba v zátěži   16 W
  Cena   7 300 Kč

  Xtreamer + 500 GB    
  Spotřeba stand-by   1 W
  Spotřeba v zátěži   14 W
  Cena   5 900 Kč

  Aby toho nebylo málo, tak za multimediální centrum můžeme považovat i herní konzole jako PS3 nebo Xbox a do hry vstupují i značkoví producenti elektroniky. Ale to si necháme zase na jindy.  

   

  Související články

  ASUS M4A78-HTPC
  Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC
  Windows 7: první zkušenosti s Media Center
  Vista Media Center: co umí a neumí (video)
  22 Wattů do HTPC od AMD
  HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
  Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!
  Xtreamer: výkonný univerzál, ale jen pro někoho
  Popcorn Hour A-100: když výrobce plní přání zákazníků

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  12 Komentáře

  1. Dá se někde uvedený procesor opravdu koupit - Athlon II X2 235e 2x2,7 GHz 45 W TDP?? (zatím je všude na objednávku tj nedostupný...)

  2. Zdá se, že tato novinka ještě do ČR nedorazila, ale snad to bude brzy. V případě spěchu nezbývá, než zvolit Athlon II X2 240 (nebo 5050e s 45W TDP). X2 240 má sice 65 W, ale je levnější. Navíc většinou není problém snížit napětí a dosáhnout 45 W. Dále těch 65 W platí stejně jen v zátěži, v idle mají oba procesory skoro stenou spotřebu.
  3. Dovolím si upřesnit, že AMD uvádí maximální TDP při stoprocentním zatížení všech jader, k čemuž by při přehrávání videa rozhodně docházet nemělo - sestava by měla být navržená s dostatečnou výkonovou rezervou a ne aby FullHD přehrávala "s odřenýma ušima". Ke stoprocentnímu vytížení může docházet při komprimaci, převodu videa a podobně.

   Intel narozdíl od AMD mlží a uvádí blíže nespecifikovanou "typickou" spotřebu, takže CPU Intel s uvedeným "Intel" TDP 45W může mít typickou i maximální spotřebu stejnou jako AMD s TDP 65W:
   http://www.czechcomputer.cz/art_doc-8A3A5E3A51933C71C12571AE005AED3B.html

  4. Jen bych doplnil že základní desku s Atomem a externím notebookovým zdrojem vyrábí Zotac - Zotac IONITX-A-E - ale je nekřesťansky drahá (skoro 4000).

  5. Akorát mi přišly koponenty, vše jsem sestavil a zde jsou výsledky:
   MB Gigabyte GA-MA785GM-US2H
   Case TRACER ELEGANT TRO-423
   Zdroj SEASONIC zdroj 350W SS350ET Energy Knight
   HDD WD CAVIAR GREEN WD5000AADS 500GB
   AMD ATHLON II X3 400e (2,2GHz, 1,5MB, AM3, 45W)
   Wifi Asus
   Změřeno power meterem CP-320, při startu Win7 65W, Idle 60W, přehrávání 1080p 65-70W. PC ještě osadím Skystar HD2 + Cinergy2400i DT a mohu změřit znovu.

  6. Zapnuté nebylo :) Na 40W sestavu ale nedostanu, zkusil jsem zapnout easy energy save od Gigabyteu, ale výsledek téměř žádný. Po druhém měření 50W idle, 55W při zátěži. Zkoušel jsem místo pouštění 1080p zapnout FlatOut a i když grafika byla vytížená naplno, spotřeba nepřekročila 60W, což mne docela překvapilo.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.