HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení - díl 1

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Návody, HTPC
  Dub 25, 2008
  26× Komentováno

  Během následujících dvou týdnů s námi budete mít možnost sledovat stavbu centra domácí zábavy. Protože HTPC jsme na DIGIlidi už stavěli, bude to tentokrát tak trochu extrémní. Ale výsledek bude stát za to! Využijeme externí zdroj napájení (notebookový), spotřebu snížíme na minimum, stejně tak hluk, výkon postačí na veškerý video obsah, zkusíme spouštět systém z flash disku a mnohé další. Jestli fandíte vlastní zručnosti a jste nadšení do počítačových komponent, přidejte se! A i když jste laici, s námi to zvládnete také. Cílem mého snažení je postavit HTPC, tedy počítač, který nahradí multimediální síťový přehrávač v obýváku, DVB-T tuner a rekordér. To vše s minimální možnou spotřebou, nehlučně a levně. A hlavně, přehraje vše, včetně Blu-ray. Výsledek zatím neznám, takže veškeré úspěchy i nezdary zažijete se mnou v sérii několika článků. Pokud si chcete osvěžit problematiku HTPC, navštivte naši speciální sekci a především náš čtyřdílný seriál o stavbě HTPC.

  Škatule – SilverStone SG02

  Výběr skříně pro HTPC už dnes není nic těžkého, nabídka je dostatečná. Vzhledem k mým prostorovým možnostem jsem byl nucen zvolit menší skříň, která nemá hi-fi rozměry (tedy klasicou šířku 43 cm), ale je menší. I přes její menší šíři dovoluje výškou klasickou instalaci rozšiřujících PCI karet (TV tuner, satelitní tuner...). Pokud budete volit některou z nízkých variant, pozor na to! Tam je nutné využít redukci (raiser card) a obecně to nelze příliš doporučit. Raději volte vyšší skříň.

  SilverStone vyrábí skříně s nejlepším poměrem výkon/cena

  Vybral jsem tedy SilverStone Sugo SG02. Původně jsem se domníval, že bude mít přední panel z broušeného hliníku, ale bohužel jde jen o plast v klavírní černi. Hliníková je tedy alespoň kostra a celá skříň působí lehkým a vzdušným dojmem. Mnoho perforovaných částí na plechovém krytu dává naději na dobrý přístup vzduchu. Zda to ale bude ideální pro naše účely, se teprve ukáže.

  Kabely pro připojení k základní desce jsou zbytečně dlouhé * Tělo skříně je ze silného hliníku, který ale místy není důkladně obroušen

  Vnitřní uspořádání je modulární, takže například šachtu pro pevné disky lze odstranit, stejně tak úchytné rameno pro ventilátory nebo držák zdroje. Přesto pro naše účely pravděpodobně ještě dojde na úpravy konstrukce (a budeme vrtat, šroubovat a rovnat…).

  Nepotřebné kabely k přednímu panelu vstupů a výstupů lze odpojit * Skříň má kvalitní nožky, které tlumí vybrace a vypadají efektně

  Provedení skříně se mi celkově líbí, byť místy je hliník ostrý a šroubky jdou hůře šroubovat. Také délka kabelů pro propojení se základní deskou je nesmyslně předimenzovaná a přidává práci v jejím následném skrývání. Cena 1700 Kč s DPH je nicméně odpovídající. Přibalen je i jeden 8 cm ventilátor. Pokud vše dobře půjde, použijeme v celé sestavě jen jeden tichý ventilátor.

  Zdroj – PicoPSU 120W

  Jelikož spotřeba a tím pádem i zahřívání má být co nejnižší, zvolili jsme pokrokovou metodu napájení HTPC. Tou je bezesporu využití externího zdroje (podobně jako to řeší například notebooky). K tomu je nutné vlastnit speciální zdroj PicoPSU, o kterém jsme již informovali. Ten pouze přebírá 12 V dodávaných z externího adaptéru a konvertuje zbývající napětí – například 5V pro pevné disky a optické mechaniky.

  Kompletní vybavení pro využití externího zdroje * Detail zdroje PicoPSU

  PicoPSU sám o sobě zabírá minimum místa a adaptér je mimo skříň. Tím „uspoříme“ zdroj tepla, hluku a také místo, které by obstaral klasický počítačový ATX zdroj. Prostor původně určený pro počítačový zdroj využijeme pro umístění většího chladiče procesoru. Další výhodou PicoPSU je jeho vysoká účinnost (až k 90 %), která uspoří opět další W z celkové spotřeby. Samotný PicoPSU je 120W, ale velkou část práce odvádí externí adaptér. Ten je v našem případě 110W (12V, 8,5A). Teoreticky by námi stavěná sestava ale mohla běžet i s levnějším 80W zdrojem. Trošku problém je sehnat externí adaptér s výstupem 12V a dostatečným výkonem. Řešení ale nabízí přímo výrobce PicoPSU. Ovšem využít lze i jakýkoli jiný adaptér, který se vám podaří sehnat. Dalším řešením je využití PicoPSU modelu, který umí pracovat s širším spektrem vstupních napětí, nejenom s 12V. Nevýhodou mnou zakoupeného externího adaptéru je to, že obsahuje malý ventilátor – ten se ale ozve až ve špičkových odběrech proudu (nad 90 W), což by neměl být náš případ. V mém případě jsem vsadil na jistotu a objednal osvědčenou sestavu PicoPSU 120W se zdrojem EDac jako jeden balíček. Celá transakce vyšla na 100 USD i s poštovným (tedy 1600 Kč) a za týden byl z USA tady. PicoPSU se prodává i v několika českých e-shopech, nicméně za výrazně vyšší cenu. V Česku jsem ještě dokoupil kabel s naším napájecím konektorem (+60 Kč) a redukci pro napájení P4 konektoru na základní desce (+40 Kč), kterýžto konektor na PicoPSU chybí. Možná namítnete, že se externí zdroj nevyplatí. Dnes lze pořídit poměrně levně kvalitní, účinné a tiché počítačové zdroje. Volba je na vás. Pozor ale na jejich účinnost při nízkých odběrech – v některých případech je katastrofálně nízká a spotřeba tak bude zbytečně vysoká. Externí zdroj je extrémní, ale tento seriál není pro bačkory :-)

  Deska – Gigabyte MA78GM-S2H

  Základem našeho extrémního HTPC bude deska Gigabyte MA78GM-S2H. Ta je velmi dobře vybavená všemi potřebnými výstupy (HDMI, DVI, VGA), gigabitovou síťovkou a 8 kanálovou zvukovou kartou. Jejímu obecnému popisu jsme se již věnovali a recenzována byla na mnoha webech. Je to momentálně asi nejlepší deska pro HTPC s čipovou sadou AMD 780G s integrovanou výkonnou grafickou kartou ATI 3200, která výborně akceleruje HD video a má nízkou spotřebu.

  Deska Gigabyte MA78GM-S2H osazená ve skříni * Bohatá výbava konektorů na zadním panelu

  I přesto najdeme několik chyb, které Gigabytu k dobru nejsou. Deska patří k těm dražším (1700 Kč s DPH). Mohla by mít tedy osazeny lepší součástky (například pevné kondenzátory po celé desce, ne jen u napájení procesoru). Také chlazení by mohlo být řešeno lépe, především pasivní chladiče by mohly být větší a také napájecí součástky procesoru by zasloužily chlazení. To vše lze ale dodatečně dořešit. Uvidíme, zda to bude potřeba.

  Dlouhé kabely lze schovat pod přední panel skříně * Detail zdroje PicoPSU zasunutého přímo v základní desce

   

  Pokusné oživení

  Aby nebyl první díl jen nudným výčtem výběru počátečních součástek, přistoupil jsem k prvotnímu zapojení. Zbytek sestavy jsem osadil prozatím jen provizorními zbývajícími komponenty: procesorem Athlon X2 4800+ EE (2,5 GHz, 65W TDP), 2 GB RAM DDR 2 800MHz Kingmax, pevným diskem WD2500KS-00MJB0 a chladičem CPU Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Jak vidíte, rozhodně nejde o nijak úsporné součástky. Dále budeme využívat procesoru s nižší maximální spotřebou TDP 45 W a také jiného disku. O celkovém řešení chlazení atd. nemluvě.

  Žalostný pohled na prvotně zapojenou "sestavu". Ale přece se točí!

  I přesto se prvotní spuštění podařilo a Vista Ultimate běžela bez problémů. Součástky byly relativně chladné a odběr zvládal PicoPSU bez potíží. Jeho ventilátor se ozval jen při finálním startu Windows Vista a na velice krátkou chvíli. Zato postarší pevný disk byl natolik hlučný, že by do HTPC použit být nemohl. Nenechte si ujít další díl, kdy vybereme procesor, disk, osadíme některé finální komponenty, začneme měřit spotřebu, přineseme další fotografie a nahrávky z naší stavby. Následovat budou pokusy s využitím FLASH disku pro systém, rozšiřujícími kartami a celkovému výběru a vyladění systému, který bude HTPC řídit (bude to Windows MCE, Media Portal či Linux?).

  Související články

  HTPC pro odvážné: procesor, akcelerace videa a spotřeba - díl 2

  HTPC pro odvážné: výběr a ztišení pevného disku - díl 3

  HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek - díl 4

  Celý postup stavby můžete diskutovat a ptát se v našem Diskusním fóru.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  26 Komentáře

  1. Je TOPvyrobca, ale treba si aj poriadne priplatit!
   400W Fortron je za cca 1300,-Sk(ucinnost cca up to 80%) a Seasonic 430W=2200,-Sk(ucinnost 80%+), takze s tym SEASONIC-om to az tak ruzovo nevypada.:=(
   350W Fortron(ucinnost min.80%) je za cca 900,-Sk a Seasonic 380W=1900,-Sk s DPH.
   Fortron je BEST "Vykon/Cena".

  2. Při testování jsem si na svém pracovním PC odpálil ATX zdroj Enermax (jelikoz je to zdroj kvalitní, tak se ukázalo, že to rozdýchal) - opravený jej zpátky ještě nemám, tak jedu na PicoPSU s adaptérem 110 W. A naprosto bez potíží. Brzy bude další díl, více občas píšu v diskusním fóru... Už mám i AMD 4850e a sním je spotřeba ještě nižší. Ve špičkách nejde nad +/- na 80 W.

  3. To ze u vseho pises otazniky znaci, ze nemas tuseni, kolik jednotlive casti zerou. Mam doma HTPC s temer stejnymi komponenty (780g+45w cpu+wd gp+bluray mechanika) a v maximalni zatezi ktere pri pouzivani nikdy nedosahnu (occt+atitool chlupata kostka) mam spotrebu 90W s obyc 350 seasonicem.

  4. Jestli v tom čipsetu 780G s integrovanou grafikou TV výstup není, tak s tím výrobce MB nic neudělá. To není jako nějaký přídavný řadič SATA nebo USB portů.

  5. To je sice pravda, ale 690G TV out běžně mívalo, že by jej do 780G už nedali?

   U některých desek to řeší přídavný "bracket". Každopádně ale lze koupit nebo vyrobit VGA - SCART redukci. Stačí hledat...

  6. právě že redukci VGA -> SCART není tak jednoduché vyrobit, resp. nestačí to "nějak propojit" (jiné frekvence) viz Stavba a zkusenosti s VGA -> SCART (RGB) níže

   TV out do 780G asi opravdu nedali :(
   což je velká škoda, protože to pak nejde využít pro HTPC na obyč. TV

  7. sice tady pisete, že vybrat skříň není žádný problém, ale mě se to tak nejeví

   většina skříní je dodávaná bez dálkového ovladače a ty s DO jsou podstatně dražší, mám teda věřit, že DO od TV karty bude schopny ovladat cely MCE, nebo mam koupit ražsí skřín s DO, popr da se kooupit DO zvlasšt treba do PCI ? o necem sem slysel ale nebyly na to moc dobre ohlasy

   to same s LCD monitorem ... ocekavam ze na LCD uvidim alespon cas, cislo stopy atd. (popr. inteligentni LCD abych nemusel pri pousteni hudby poustet TV) ale pridemi ze to vetsina skrini nezvlada ...

   nejvic me teda trapi ten dalkovej ovladac pls poradte, mam vyhlidlou krasnou skrin (s spisckovym LCD a DO) http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=50166 ale cena 5500 je celkem dost, tak jestli vite jak to resit popr nakou alternativu pro ATX desky

  8. Podle mě lze slušnou dálku koupit i samostatně. I ty od TV karet ojediněle svou úlohu splní dobře, i když s menšími kompromisy.

   Pokud jde o displej, osobně si myslím, že je na HTPC k ničemu. Bez zapnutí TV se stejně neobejdeme. Výborné řešení je až to, když je na skříni několikapalcový miniaturní displej, který umí zobrazit plochu operačního systému - a přes něj si řešit například přehrávání hudby, aniž by si pro její spuštění musel člověk zapínat velkou TV. To je ale v oblasti HTPC zatím high-end za spoustu peněz.

  9. Skvělá diskuse, hoši. Trefili jste se přesně do problémů, o kterých už nějaký čas medituji. A co takhle prostě koupit vhodný netbook, rozebrat ho a po částech ho poskládat do nové skříně? Displej by se přidělal dopředu a místo DO by šla používat normální bezdrátová PC klávesnice. Aspoň by každý věděl, kde je které tlačítko :) Dokonce i zdroj by k tomu byl, navíc s vlastní UPS. Joj, to by byla mašinka - budu o tom uvažovat. Díky za inspiraci!

   P.S. Nevíte někdo o netbooku s Atomem 330, čipsetem ION a výstupem HDMI ???

  10. Rozhodně nesouhlasím s tím, že výběr skříně je snadná záležitost. Už delší dobu hledám skříň, která by byla černá, měla rozměry standardní HiFi komponenty (cca š.430 x hl.300 mm) a nebyla zmršená různými caraprtičkami na panelu.

   Nechápu, proč jsou všechny skříně pro HTPC buď podstatně užší než 430 mm, nebo sice mají vhodnou šířku, ale pak jsou zase nepřijatelně hluboké (obvykle přes 430 mm). Když si pak člověk chce všechny ty bedýnky postavit na sebe, tak aby si je doma přiřezával pilkou :))

  11. Tak ještě jednou k problému skříně se šířkou 430 mm.

   Přísloví praví "kdo hledá, najde" a skutečně - po doslova vyčerpávajícím hledání jsem našel 2 (slovy dva) přijatelné kandidáty.

   Prvním kandidátem je skříň HIPERMEDIA HMC 1K53A
   http://www.hipergroup.com/products.php?lv=4&cate=2&type=12&pid=127&actio...

   To je skutečně lahůdka - perfektní rozměry (švh 430x53x270 mm), elegantní strohý panel bez zbytečných ptákovin. Skříň má i novějšího sourozence HMC 2K53A.
   Problém? Na českém trhu po těchto skříních není ani památka.

   Druhým kandidátem je skříň Silverstone Grandia GD05
   http://www.silverstonetek.com/products/p_contents.php?pno=GD05&area=usa

   Na českém trhu sice je, ale rozměry jsou poněkud korpulentní (švh 440x150x325 mm). Nicméně s mým AV receiverem (Yamaha HTR-6230, švh 435x151x318 mm) se celkem dobře shodne, vzhled slušný, cena přijatelná, takže proč ne. A pokud někdo potřebuje chladit nějaký výkonnější hardware nebo přidat nějakou tu PCI desku, výška 150 mm příjde vhod.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.