HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Návody, HTPC
  Čer 12, 2008
  33× Komentováno

  V dalším pokračování naší stavby tak trochu netypického HTPC již pokročíme k finálnímu hardwarovému sestavení a především se zaměříme na chlazení celé skříně a součástek. Dopředu mohu prozradit, že stačí jeden ventilátor a sestava je proto opravdu tichá. A zcela pasivní provoz? Snad pro milovníky adrenalinu… Nejprve zrekapitulujme hardwarové součástky v přehledné tabulce s aktuálními cenami:

  HTPC pro odvážné
  SkříňSilverstone SG021 700
  ZdrojPicoPSU 120W s externím adaptérem 110 W (12 V, 8,5 A)1 500
  ProcesorAMD 4850e (2,5 GHz, 2 jádra, 45 W TDP)1 730
  DeskaGigabyte MA78GM-S2H (AMD 780G s ATI 3200)1 630
  RAMKingmax 800 MHz, DDRII, CL5, 2 GB (v jednom modulu)798
  DiskSamsung SpinPoint M HM250JI1 606
  Chladič CPUArctic Cooling Freezer 64 Pro380
  VentilátorArctic-Cooling Arctic Fan 9PWM109
  Chladiče čipůArctic-Cooling Heatsink pack46
  TV kartaLeadtek WinFast DTV 2000 H1 020
     
  Celkem 10 519

  Oproti minulému dílu došlo k výměně pevného disku za Samsung, který je o nějakých 15-20 % tišší, než Seagate, přitom rychlost je srovnatelná. Rozhodně jsem ale spokojen s tím, že volba padla na 2,5“ disk, který je výrazně tišší, než jakýkoli 3,5“. Zkoušel jsem totiž i Western Digital Green Power (500 GB), který ale na 2,5“ disk z hlediska hluku také nedosáhne. S 2,5“ diskem spotřeba ani ve špičkách nepřekračuje 90 W. V klidu se potom drží pod 35 W. Možná jste si všimli, že v sestavě chybí optická mechanika. Pro mě je HTPC především síťový a USB přehrávač, optickou mechaniku v něm nepotřebuji. Zatím. Až klesnou ceny Blu-ray mechanik ze současných 3 tisíc pod dva (zřejmě do podzimu), budu uvažovat o její koupi. Vypalovat něco na Blu-ray se zatím nevyplatí a originální filmy jsou u nás neskutečně předražené – zhruba 3x oproti USA (nač podporovat zloděje). Čas Blu-ray teprve nastane…

  Chladiče

  Na desce zůstaly původní chladiče a na procesor přišel osvědčený cenově výhodný Arctic Cooling Freezer 64 Pro, z nějž lze snadno odebrat ventilátor a ponechat jej jako pasiv. Protože teplý vzduch stoupá ve skříni vzhůru, není Freezer pro sestavu s deskou uloženou vodorovně, příliš vhodný. Jednotlivé hliníkové lamely si navzájem brání odvodu vzduchu. Proto jsem do chladiče vyvrtal dvě díry, které by mohly samovolnému stoupání teplého vzduchu pomoci. Arctic je chladič dostačující, především vzhledem k nízké ceně a nízkému tepelnému vyzařování použitého procesoru. Rozhodně lze ale vybrat pro naše účely i lepší chladič – jde jen o to, kolik do něj chcete investovat. Při použití PicoPSU a externího zdroje je na něj v použité skříni místa více, než dost. Pokud osadíte klasický zdroj, je nutné zvolit nižší chladič (třeba Arctic Cooling Freezer LP).

  Součástky na desce Gigabyte MA78GM-S2H, které se nejvíce hřejí

  Při zkušebním provozu jsem analyzoval jednotlivé součástky z hlediska jejich zahřívání. Pokud není stroj namáhán, nejvíce se zahřívá jižní a severní můstek na základní desce. Zvýšené tepelné vyzařování mají i cívky napájení procesoru, přičemž mosfety, které jsou na lepších deskách také chlazeny, byly relativně chladné.

  Pro zlepšení chlazení menších součástek se hodí levná sada malých pasivů Arctic-Cooling Heatsink pack. Umístil jsem je na cívky napájení procesoru i na mosfety

  Deska má to štěstí, že je na ní jeden z nejúpornějších procesorů od AMD, proto vše zvládá i bez lepšího chlazení (které výrobce ošidil) i při zátěži. Rozhodl jsem se ale využít malé hliníkové pasivy, které v 8 kusech přijdou na 46 korun. Tři jsem umístil na napájecí cívky procesoru, dva na PicoPSU (čistě pro zlepšení stavu, byť se nijak extrémně nezahřívá) a zbytek jsem rozřezal a umístil na mosfety. Pasivy mají teplovodivou nálepku, takže je stačí přilepit. Při řezání nebo při využití jiného kusu hliníku, který vám někde zbývá, je výbornou věcí samostatně prodávaná oboustranná teplovodivá samolepka (AKASA AK-TT12-80 za 80 korun).

  Nějaké pasivy zbyly, tak proč je nevyužít - PicoPSU se sice příliš nehřeje, ale přidáním hliníku nic nezkazíme. Pro vzdálenější cívku jsem využil jen půl chladiče a propojil jej teplovodivou nálepkou na hliníkovou kostru

  Severní můstek, který obsahuje grafickou kartu, je nejžhavější součástkou v našem HTPC. Jeho teplotní čidlo i v režimu bez zátěže ukazuje 80 stupňů. Gigabyte jej neosadil právě oslnivým chladičem, přesto i za vysokých teplot je systém stabilní. Pokud by někdo chtěl větší jistotu nebo jen lepší pocit, je okolo docela dost místa na větší chladič (který ale potom zamezí použití jednoho rozšiřujícího slotu). Díky tomu, že je v HTPC deska naležato, nemusíme se vázat na uchycení chladiče do děr na desce, ale můžeme jej jen přilepit samolepkou.

  Větrání

  Skříň SilverStone Sugo SG02 není z hlediska chlazení žádný zázrak. Je docela hodně perforovaná, což pomáhá samovolné výměně vzduchu s okolím. Mnohem lepší by ale bylo, pokud by se v ní dal vytvořit vzduchový tunel s nasáváním na jedné straně a odvodem na straně druhé. Perforaci lze sice ucpat, ale i tak je vytvoření tunelu, který by proháněl vzduch z jedné strany na druhou, nesnadné. I proto jsem musel značně slevit z plánovaného efektního a efektivního chlazení. Ponechal jsem tedy perforaci volnou přístupu vzduchu a naprosto nezvykle jsem se rozhodl studený vzduch do skříně přivádět, nikoli odvádět teplý, jak je zvykem. Vzadu na místě pro zdroj jsem přichytil vzhledem k ceně povedený 9cm ventilátor Arctic Cooling, který fouká vzduch na chladič procesoru, napájecí část desky i na severní můstek.

  Uchycení jediného ventilátoru v sestavě, který fouká chladnější vzduch dovnitř a perforací v plechu skříně vychází blízko přední části

  Otvory pro přichycení ventilátoru jsem samozřejmě musel vyvrtat (ale hliník je k tomu přímo předurčen). Stejně tak jsem vytvořil otvor pro napájecí konektor PicoPSU. S tímto druhem uchycení PicoPSU počítá, protože má na kabelu konektor se závitem i šroub pro přichycení – funkční a efektní.

  Teplota versus otáčky ventilátoru

  Deska sice podporuje funkci automatické regulace otáček ventilátoru v závislosti na teplotě procesoru nebo severního můstku, ale bez možnosti hlubšího nastavení. To znamená, že například nelze větrák ve stavu nízké zátěže úplně vypnout, nebo blíže určit, na jakých otáčkách by měl běžet. I tak je ale vhodné funkci Smart Fan zapnout. Na výběr potom je, zda větrák bude regulován PWM signálem (konektor větráku má 4 zdířky) nebo napětím (Voltage), kdy má konektor 3 zdířky. V praxi se ukázalo, že PWM nechá ventilátor točit zbytečně rychle, proto lze dát volbu Voltage, která běží na nižších otáčkách.

  Jak vidíte z grafu, při chlazení bez ventilátoru šplhaly teploty opravdu vysoko, byť počítač se nezasekl. Dále jsem ale již nepokračoval. Pro bezvětrákové chlazení bych musel investovat do lepšího chladiče procesoru i severního a jižního můstku. A těch pár otáček ventilátoru, které jsou na chlazení znát, není nic strašného. Při pasivním chlazení by šly teploty ještě jistě dále nahoru, při ofukování už teplota po 15-20 minutách byla celkem ustálená. Každopádně jde o orientační hodnoty – jednak kvůli tomu, že čidla neměří přesně, a také kvůli odchylkám při opakování měření. Jeden ventilátor s 450-1000 otáčkami je pěkný výsledek, který uši posluchačovi rozhodně nedráždí. Systém chlazení je samozřejmě závislý na konkrétní situaci, na použité skříni, financích, součástkách a chuti si s problémem pohrát.

  TV karta

  Pokud nechcete používat HTPC jen jako přehrávač, ale chcete i zaznamenávat TV program, přijde vám vhod televizní tuner. Jeho výběr ale není jednoduchá záležitost. Rozhodně je vhodné zaměřit se na interní kartu (nikoli USB) pro sběrnici PCI nebo PCI Express (PCIe). Certifikace pro Windows Media Center je rozumnou volbou. Sázkou na jistotu po stránce hardwaru jsou produkty Pinnacle. Softwarově sice neoslní, ale v HTPC stejně přijde ke slovu jiný software pro sledování a záznam pořadů. Také dálkové ovládání Pinnacle není právě designerská perla (a zaslouží si vyměnit za jiné).

  Proto jsem zvolil populární tuner od Leadteku (Winfast DTV2000 H), který se mi osvědčil ve stolním počítači. Software Leadteku je velmi povedený a dálkové ovládání je výborné. Toto dálkové ovládání lze navíc použít i v softwaru Media Center od Microsoftu, takže ušetříte. Co ale Leadtek příliš vychytáno nemá, je kompatibilita. Na krabicích sice najdete loga s certifikacemi pro Windows Vista, i ovladače jsou certifikovány, ale i tak jsem řešil značné problémy se zprovozněním této karty (a je to u Leadteku časté). Těm se budu věnovat více příště. Pokud si zvolíte jiný tuner, nebo jej již máte, pravděpodobně budete potřebovat dálkové ovládání pro Media Center systém. To lze koupit samostatně, buďto infračervené, nebo bluetooth. Na trhu určitý výběr je a ceny se pohybují okolo 500 korun. Pěkný šperk je například dálkové ovládání s pohybovým senzorem.

  Celková spotřeba

  Na závěr je tu celkový pohled na spotřebu finální sestavy. Výsledky jsou výborné, například při záznamu TV programu se dostáváme k hodnotě, které dosahují i některé stolní DVD/HDD rekordéry. Také si opět můžeme povšimnout, jaký drastický vliv má na spotřebu akcelerace videa grafickou kartou (GPU). Bohužel akcelerace nefunguje zatím vždy a všude. Zajímavé je i to, že když v sestavě nebyla osazena TV karta, spotřeba bez zátěže byla úžasných 29 W!

  Spotřeba kompletní sestavy se zapnutým Cool and Quiet, ve Windows Vista Ultimate MCE

  Příště nás čeká těžká bitva se softwarem, ovladači, kodeky, přehrávači...

  Související články

  HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení - díl 1
  HTPC pro odvážné: procesor, akcelerace videa a spotřeba - díl 2
  HTPC pro odvážné: výběr a ztišení pevného disku - díl 3
  Sekce o HTPC na DIGIlidi.cz
   

  Celý postup stavby můžete diskutovat a ptát se v našem Diskusním fóru.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  33 Komentáře

  1. Neusazuje se ve skříni příliš mnoho prachu? Ta díra po zdroji vypadá hrozně otevřeně, i když v ní je větrák..

   a obecně, při použití PicoPSU v libovolné skříni, lze nějak elegantně a jednoduše zaplnit místo zdroje aby ve skříni nezůstala díra?

  2. Prach se bude usazovat vždy, pokud nebude u nasávání prachový filtr. A to v mém případě nejde. Jinak díru po zdroji není problém zakrýt v podstatě čímkoli - nůžky, lepidlo a čtvrtka průhledného plastu nebo něčeho podobného k tomu snadno pomůžou.

  3. a/ nevím jestli je dobrý nápad lepit ty pasivy na cívky
   b/ víte někdo který z PCI DVBT tunerů zvládá zkušební HD vysílání novy?

  4. Proč je rozhodně vhodné zaměřit se na interní kartu (nikoli USB) pro sběrnici PCI nebo PCI Express (PCIe). Z důvodu kompaktnosti celku? Nebo je USB něčím nevýhodné? Kvalita, zátěž apod.?

  5. Práce s USB rozhraním zatěžuje docela dost systém (procesor), což je asi hlavní důvod. Jinak podle mě jsou interní TV karty kvalitněji stavěné, více vydrží, mají více vstupů/výstupů, lepší dálkové ovládání a podobně. USB tuner použít lze, ale chce to mít k tomu nějaký pádný důvod...

  6. Zacinam stavat, no este by mi pomohlo porovnanie MB Gigabyte MA78GM-S2H s ASUS M3A78-EMH. Vratana moznosti doplnenia grafiky do funkcneho hybrid modu napr. HD3650? Som prosty uzivatel co si sice dokaze pc poskladat, ale to je tak vsetko.

  7. Asuska je docela fajn deska, ale nemá v základní výbavě digitální zvukový výstup. Ten je sice na HDMI, ale každý nemá receiver s HDMI vstupem. Údajně se dá ten výstup řešit nějakým přídavným panelem, ale je to starost navíc.

   Každopádně využití digitálního přenosu zvuku z PC silně doporučuji - u Gigabyte se vychvalovala kvalita int. zvukovky, ale není to pravda. Když zesílíte zvuk, je na analogu šíleně nekvalitní. Proto mám do TV zvuk v HDMI a na poslech muziky do receiveru přes optiku.

  8. Vzhledem k těm teplotám by asi stálo za to, vyměnit chladič na severním můstku, dát tam i ventilátor a CPU se může nechat chladit nechat pasivně. Problém bude sehnat něco, co se dá na northbridge připevnit (základna 42×60mm).

   Ventilátor by mohl viset mezi pasivy CPU a chipsetu. Dělal by průvan na oba.

  9. Takže včera som rozbehal moje HTPC:) Zostava je takmer taká istá, akurát disk som použil 3,5" HITACHI 500GB (PK7) a skrinku CHIEFTEC HTPC HT-1B (bol tam aj 300W zdroj spolu so zabudovaným IMon). Nainštaloval som naň WinXP a ako HTPC softvér som zvolil MediaPortal. Viem že vyladenie systému trvá dlho ale mám jeden problém:

   HTPC mám spojené s plazmou PANASONIC 42PX80 cez HDMI. Takisto mám OrangeTV pripojené cez HDMI. A teraz, keď sa prepnem na HTPC, plazma zobrazuje všetko v poriadku. Akonálhe sa prepnem na OrangeTV (teda iný HDMI vstup) a potom späť na HTPC (zase iný HDMI vstup), tak už mi nechce zobraziť obraz z HTPC. Už som skúšal všeličo nastaviť na TV, ale nič nefunguje - proste čierna obrazovka. Iba keď reštartnem HTPC, zrazu obraz naskočí.

   A teraz babo raď... :o)

  10. Ano ano, nastavit systém HTPC je o dost těžší, než postavit jej po HW stránce. Váš problém mi připomíná ten můj, byť je na Win Vista. Ovladače ATI mají problém s HDMI a to takový, že pokud například není při startu systému na TV navolen HDMI vstup, ovladač TV nedokáže detekovat a potom nic na tomto výstupu nezobrazí.

   O problému ATI ví a snaží se jej snad postupně řešit. Jinak existuje řešení, kterým si na nějakou klávesu nebo dálkové ovládání nějakým skriptem nastavíte to, že se pomocí ní přepne video-výstup a TV se tak chytí - teprve se ale chystám toto vyzkoušet.

  11. Ak budete mať nejaké riešenie, umiestnite ho prosím na tieto stránky, bude to určeite pre viacerých nápomocné :o)

   Ináč doplním pár postrehov ohľadne mojej konfigurácie:

   Doska Gigabyte MA78GM-S2 - tu som na cievky okolo procesora nalepil malé pasívy podľa vášho návodu (ono skutočne dosť hriali). Keďže používam zdroj s ventilátorom, ten jemne fúka na tieto cievky aj mosfety (tie až tak nekúria :). Ale čo som si všimol, neúmerne sú zohriate dve cievky okolo severnémo mostíka (jedna hore a jedna dole). Nedá sa na nich udržať prst :( Asi na ne budem musieť tiež nalepiť pasívy, čo vy na to?

   Ten severný mostík sa zohrieva strašne (až sa bojím že sa roztopí :), preto som na jeho chladič skúšobne pomocou teplovodnej pasty prilepil ešte jeden (taký vysoký po PENTIUMiii procesore). Aj ten začal po chvíli celkom slušne kúriť, len neviem či som urobil dobre.

   Preto sa chcem spýtať - aký program používate na meranie teplôt jednotlivých komponentov?

   ...a ešte sa spýtam aj na Váš názor na MediaPortal - myslíte že je to dobrá voľba? Musím hlavne nakonfigurovať Imon ovládač a zatiaľ sa mi na ňom nepodarilo rozbehať prehrávanie DVD z priečinkov VIDEO_TS a to som tam nainštaloval nový ffdshow. Dnes sa tomu budem venovať.

   Kedy vyjde nová časť seriálu týkajúca sa softwéru HTPC? :o)

   Vďaka.

  12. Článek o systému a jeho nastavování určitě bude, jen se sám ještě prokousávám některými obzvláště vypečenými záludnostmi. Cívky jsem na desce kontroloval všechny a nejvíce hřály ty u procesoru, ostatní tolik ne. Se severním můstkem jste myslím chybu neudělal. Teploty měřím v aplikaci SpeedFan, případně Everest. MediaPortal je dobrá volba, velmi se blíží (někdo by řekl, že je i lepší) Vista MCE. Jinak pro širší diskusi bych doporučil naše fórum: http://forum.digilidi.cz/htpc-a-media-center.html
  13. To by bylo opravdu fajn, ale popravdě to v redakci asi už časově v nejbližší době nezvládneme. Jednak se věnujeme klasické elektronice, která bere dost času, a přitom HTPC se chceme věnovat stejně tak. Před sebou máme nyní ale spíše pohled na systémové věci, také přehrávání Blu-ray a další. Pokud by někdo stavěl HTPC na Intelu a byl ochoten se podělit s ostatními, rádi se s ním domluvíme a můžeme být nápomocni.

  14. Děkuji, že se věnujete tématu HTPC. Uvítal bych více informací pro ty, kteří hledají maximální výkon. Například já teď připravuji stavbu HTPC a nemám informace o tom, jak nejlépe se poprat s plným HD - potřebuji 2 tunery DVB-S2 MPEG-4, abych mohl jeden Full HD nahrávat, druhý sledovat (nebo 2 nahrávat), a nevím, jaký HW to utáhne, jaké tunery použít, jak to pojede po síti (diskové pole v síti). HTPC chci mít mimo obývák (za zdí v pokoji) a ovládat to chci radiovým gyroskopem. Také bych chtěl vědět, kolik to bude "žrát" apod. Možná by bylo dobrým tématem zkusit udělat takový High Performance HTPC z toho nejlepšího na trhu. Pokud něco takového neplánujete, dá se s Vámi za nějakých podmínek stavba konzultovat?

  15. Zdravim, jestli uz to nebylo napsano:
   Stavim toto HTPC v teto skrini SILVERSTONE DG02 a klasicky zdroj ATX SEASONIC SS-350ET se v kombinaci s chladicem Arctic-Cooling Freezer 64 Pro PWM, f. AMD Athlon 64
   do teho skrine NEVEJDE !!
   Bude-li mit zajem nekdo z Plzne a okoli (neposilam) za 250,-Kc mam tet 1 ks navic :-((.
   kontakt tonery@seznam.cz

  16. Zdravím.

   Děkuji za pěkný článek, který, myslím, nemá na českém webu obdobu. Narazil jsem na něj náhodou až dnes.

   Rád bych přispěl k tématu svými zkušenostmi. Problematikou HTPC se zabývám už pár let a před více než rokem jsem po dlouhé a pečlivé přípravě konečně postavil své domácí HTPC, které ke spokojenosti celé rodiny od té doby každodenně používám.

   Idle spotřeba 34W dosažená v tomto článku je sice bezesporu velmi pěkná, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se na AMD platformě a za použití běžně dostupných komponent dá jít ještě mnohem níže. Za největší slabinu zde prezentované sestavy, co se spotřeby týče, vidím zvolený chipset AMD 780G. Ten je sice zajímavý z hlediska výkonu a funkcionality, pro stavbu úsporného PC jej však nepovažuji za vhodný. Jeho velmi často vyzdvihovaná úspornost zdaleka není taková, jaká by mohla být, a to zejména z důvodu jeho dvouchipového designu. V tomto článku uváděná vysoká teplota severního můstku a s tím spojená spotřeba tento problém jen dále prohlubuje.

   Pro stavbu svého HTPC, u kterého byla spotřeba jedním z nejdůležitějších kritérií z důvodu předpokládaného 24/7 provozu, jsem zvolil jednochipové řešení od NVIDIA, konkrétně GeForce 7050. Měl jsem štěstí na výběr základní desky. Teprve až po její koupi jsem narazil na diskusi, kde někteří její účastníci uváděli, že s touto deskou dosáhli na spotřebu celé sestavy okolo 18W v idle. Sám jsem tomu nevěřil, ale s trochou úsilí jsem se na tuto spotřebu také dostal. Jedná se však o skutečně nejnižší dosažitelnou spotřebu, ve skutečném provozu se pohybuji okolo 10W výše kvůli dvěma DVB-T/S tunerům, které dohromady dávají v idle právě okolo 10W. Jejich spotřebu se mi bohužel zatím nepodařilo nijak srazit. Níže uvádím stručné parametry mé sestavy (některé lovím jen z hlavy, omlouvám se proto za případné nepřesnosti). K tomu jen doplňuji, že na ní jede MythTV frontend i backend na openSUSE Linuxu.

   Základní deska: Asrock ALive NF7G-HDready
   CPU: AMD X2 3800 65W
   RAM: 1x 1GB DDR2
   Systémový a datový HDD (pro liveTV): 160GB, 2.5", 5400rpm
   Datový HDD: 1TB WD Green (série EADS)
   Zdroj: 120W picoPSU + 120W adaptér

   Spotřeba v idle (spuštěn frontend i backend MythTV): cca. 28,5W
   Spotřeba při sledování TV (DVB-T): cca. 33W
   Spotřeba při sledování TV (DVB-S): cca. 38W

   Uvedené spotřeby jsou měřeny "na zásuvce" přístrojem Energy Logger 3500. Procesor je standardně podtaktován a podvoltován v BIOSu na 800MHz a 0,8V, což přináší úsporu cca. 2-3W. I tak je k dispozici stále dostatečná výkonová rezerva, sledování TV zatěžuje CPU jen na cca. 20%, sledování DVD pak o něco málo více. Dále pak je standardně uspán do standby režimu datový 1TB disk (úspora opět 2-3W) a rychlost integrované síťové karty snížena z 1Gb/s na 100Mb/s (úspora 2W).

   I při takové spotřebě pořád vidím rezervy v jejím dalším snížení. Především pak ve spotřebě obou DVB tunerů. Po několika marných pokusech však vidím jedinou možnost v jejich záměně za USB tunery. Další možnost snížení spotřeby vidím ve výměně 120W zdrojů za cca. 70W, jak picoPSU, tak i adaptéru. Původně jsem volil záměrně 120W, protože jsem počítal, že jím budu napájet i další zařízení (především aktivní síťové prvky). Od této výměny očekávám další cca. 3W snížení spotřeby.

  17. Postavil jsem HTPC na desce s chipsetem G45 a po připojení přes HDMI jsem doslova zhnusen kavlitou obrazu při sledování DVD. Na vině je zřejmě přpočítávání pixelů, protože LCD mi jede na 720p, taktéž je nastaven výstup z HTPC. Nemá někdo zkušenosti jak to vylepšit? Dal jsem do toho 25000 a obraz je několikanásobně horší než z DVD přehrávače za 1500 :-(

  18. Dobry den, koupil jsem podobnou sestavu, tedy postupne skladam, zatim mam sestavu takovou:
   - deska: Gigabyte - MA78GM-S2H --- http://www.softcom.cz/produkt/gb-ma78gm-s2h-amd-rs780-am2-6xsata2-raid-1...
   - tv tuner WinFast DTV2000H --- http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=36463
   - RAM 1GB DDR2
   - Arctic-cooling Alpine 64 PWM --- http://www.softcom.cz/produkt/arctic-cooling-alpine-64-pwm-06-sone-kapal...
   - nejaky obycejny zakladni zdroj 350W, v tydnu vymenim za tissi
   - 3,5" disk 320 GB Western Digital, pristi mesic pordim 2,5 kvuli hlku
   - DVD-RW Rom, pouzivam opravdu zridka
   - system Win XP

   Meril jsem spotrebu a mam takovouto:
   * nabehnuti win systemu cca 1 min okolo ---> 112 W
   * Software PVR2 - sledovani digitalniho vysilani ---> 73/68W
   * MediaPortal - sledovani z disku ---> 68W
   * MediaPortal - sledovani z externiho usb disku ---> 72/70W

   Jak je mozne ze vykon je prakticky dvakrat vyssi nez u vasi testovane rady? cim to muze byt zpusobena, kdyz mam prakticky ty stejne paramtery? mohl by mi nekdo poradit, chtel bych vykon jeste o nejaky ty waty snizit.

   Diky moc

  19. tak jsem dnes poridil zdroj Seasonic SS-350ET a spotreba klesla... ale tedy ne o tolik (alespon je krasne tichy:). Pri sledovani tv v programu PVR, spotreba tech 61-58W, zajimave ze u vas byla 39 W.
   Myslite, ze to muze byt tim ze mam aktivni zdroj a take aktivni chladic na CPU - Arctic-cooling Alpine 64 PWM ?
   Toto je jedine odlisne od vasi sestavy.
   Jedine co jeste, tak pouzivam WinXP...

  20. Jeden z tunerů fungovat bude skoro určitě, oba dost možná, placené kanály skoro jistě ne (to by muselo být možné připojit kartu, řekl bych). Edit: aha, tak CI slot se k tomu připojit dá, čili placené kanály pojedou. Jestli si s tím ale poradí MCE netuším, v dodaném SW nebude jistě problém vysílání sledovat.
  21. Mam stejnou desku a procesor, tedy AMD 4850e 2,5 GHz, a Gigabyte MA78GM-S2H. Chtel bych procesor podtaktovat a ubrat voltaz. Kde to nastavit - primo v biosu? nemam s timhle zkusenosti a nevim jak to nastavit... nebo se to da i v programu EasyTune co byl prilozen u desky? Diky za radu...

  22. Článek sice zajímavý, nicméně seriál je poněkud nedokončený. A to už docela dlouhou dobu... takže jste se na to vyprdl nebo mi něco uteklo?
   Díky.

  23. Co konkrétně vám chybí? HTPC jsem při seriálu dostavěl a dodnes úspěšně používám, za mne dokončený tedy je (byť by se dalo ještě leccos doplnit, uznávám). Podívejte se do naší sekce o HTPC a do diskusního fóra, tam jsem nejen já publikoval další články, které tuto sérii doplňují. Jen už jsou vedeny samostatně.
  24. Po hardwarové stránce jistě dokončený je, ale chybí mi tam věci které popisuje poslední věta... ta těžká bitva se softwarem, ovladači, kodeky, přehrávači. Jedna věc je to poskládat dohromady a druhá to uspokojivě rozchodit. Doufal jsem v nějaké srovnání různých mediálních center, popis právě instalace a nějaké reakce na tv kartu, zátěž procesoru při nahrávání/přehrávání televize, poznatky z delšího používání, co by jste třeba teď dělal jinak vzhledem k celkovým zkušenostem a podobně...

  25. Nj, HW stránka je zajímavá, zábavná a lze se u ní dočkat konce. U SW je to skoro nekonečná záležitost. O výběru softwaru jsem se myslím zmiňoval u článku, co umí Vista Media Center, jeden náš čtenář potom lehce srovnal několik media softwarů u další série článků o stavbě HTPC. Do fóra jsem také dával pluginy pro MCE, které jsem při své anabázi prošel. Nicméně zkusím sepsat nějaké další poznatky formou článku a oživit i tutu sérii.
 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.