HTPC čeká na svého Godota: nové základní desky

 • Lukáš Straka
  Kategorie: , HTPC
  Bře 05, 2008
  6× Komentováno
  Naše netrpělivé čekání na novou generaci základních desek vhodných pro stavbu HTPC snad bude brzy definitivně u konce. AMD na Cebitu konečně oficiálně uvedlo čipset 780G i pro Evropu a taktéž se na nás řítí konkurenční řešení od nVidie v podání MCP78S s integrovanou grafikou GeForce 8200. Podstatné z hlediska HTPC je, že obě integrovaná jádra konečně podporují nativní dekódování HD videa. HD video ať už ve formátu h.264, MPEG-2 nebo VC-1 tedy nemusí dekódovat ani výkonný procesor a nemusíme přidávat do sestavy energeticky nenasytnou samostatnou grafickou kartu. Při stavbě budeme moci použít podstatně levnější a úspornější procesory AMD Sempron 64. Blu ray čtečky do PC začínají cenou atakovat hranici 3000Kč a konečně to začíná být zajímavé.

  ASUS M3N78-EMH HDMI

  Základní deska pro platformu AM2+ osazená čipsetem nVidia MCP78S je klasickým all-in-one řešením. Pro nás je důležitý full HD HDMI výstup s podporou HDCP a také integrovaná osmikanálová HD zvukovka s vzorkováním 192kHz/24bit. Zmíněná grafika GeForce 8200 kompatibilní s DirectX 10 se postará o kvalitní a rychlý výkres videosignálu.
  ASUS M3N78-EMH HDMI ... také zapřísáhlí fanoušci NVIDIE mají možnost postavit solidní HTPC
  Asus nakonec oproti dřívějším obavám z velkého zahřívání čipsetu vystačí s pasivním chlazením a jeho nasazení v tichém HTPC tedy nic nebrání. Samozřejmě využijeme i funkci AMD Cool’n’Quiet pro maximimální ztišení ventilátoru nevytíženého procesoru. První kusy se do oběhu dostanou snad již tento měsíc a nás bude deska zajímat především po stránce spotřeby, která byla avízovaná jako slabší místo čipsetu. Podobnou desku připravují i ostatní výrobci, třeba Biostar GF8200 M2+, ale ta ještě není ani zalistovaná v českých cenících.

  GIGABYTE MA78GM-S2H

  Jeden z prvních, již běžně dostupných, zástupců desek s novým čipem RS780G. Připomeneme, že se jedná o nástupce čipsetu 690G, který jsme v našem seriálu již pro stavbu použily. Nová integrovaná grafika ATI Radeon HD3200, stejně jako nVidia, podporuje DirectX 10 i akceleraci HD videa. Konkrétní deska Gigabyte je velmi dobře vybavena. Nechybí jí ani optický a koaxiální výstup náležící k osmikanálové HD zvukovce Realtek ALC889A. HDMI s HDCP je již standard.
  Gigabyte MA78GM-S2H již běžně v prodeji
  Bohužel nám trochu mešká náš oblíbený Asus se stejnou deskou, označenou M3A78-EHM HDMI. Její přílet na české pulty odhaduji až na duben a tak nedočkavci sáhnou po konkurenci. Desky s čipsetem AMD slibují lepší spotřebu a proto bychom se při stavbě nové generace HTPC rádi opřeli právě ni. Bohužel kvůli problémům s doladěním ovládačů technologie HybridGraphics nabraly zpoždění prakticky všechny desky tímto čipem osazené, ale dočkali jsme se:) Nicméně těch pár výrobců, kteří již desky fyzicky mají, dle našeho soudu situace trochu zneužívá a desky jsou zatím cenově o nějakou tu snesitelnou stovku nadsazené a dá se postupně čekat jejich pokles. Naše zkušenosti s novým železem si určitě nenecháme pro sebe. Můžete se těšit na další sérii. Naše nové, již plně Blu ray kompatibilní, HTPC by mělo být ještě tišší, úspornější a levnější, než to minulé. Jak se nám naše předsevzetí budou plnit si budete snad moci přečíst v následujících týdnech. Do té doby bychom uvítali v diskusi vaše zkušenosti a typy na nejvhodnější case pro nové HTPC, o kterém zatím nemáme ještě zcela jasno.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  6 Komentáře

  1. Vypadá to na dobrý chipset (780G) jen mě trochu mrzí že tyto desky nemají aspon 3xPCI(když bych si chtěl dát nějakou lepší grafárnu na tyto desky, tak mají většinou 2slotové chlazení=1xPCI je v pr.....)což je škoda :-( ale zas vzhledem k tomu, že je to mATX tak tam moc místa není...

  2. Jj, třeba Asus bude mít hned dvě full ATX, z toho jednu i s HDMI výstupem (M3A-H/HDMI). Těch víc PCI se pořád hodí, zvláště, když přidáte grafiku s pořádným chladičem, který překryje i jednu PCI pozici. U HTPC by microATX ale vadit nemělo, dvě PCI jsou tak akorát pro dva TV tunery....

  3. Má např. Gigabyte MA78GM-S2H (či jiná deska s DX10) kromě HDMI výstupu i analogový výstup TV-out (např. S-video) na klasické analog. CRT televize?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.