Zesilovač k PC

 • 1 příspěvek / 0 new
  Poslední
  Zesilovač k PC

  Tuto diskusi zakládám pro výměnu informací o stavbě [b]zesilovače k počítači[/b].

  Než se vrhneme na konkrétní tipy a rady, shrňme si situaci:

  [list]
  [*]k PC si můžeme pořídit méně nebo více kvalitní aktivní reproboxy (tedy s vlastním zesilovačem). Můžeme je případně povýšit [url=http://forum.digilidi.cz/viewtopic.php?f=23&t=43]tuningem[/url][/*]
  [*]k PC si můžeme koupit [url=http://www.digilidi.cz/audiofil-s-pocitacem-kam-az-zajit]nový nebo bazarový zesilovač a připojit jej na pasivní reproboxy[/url][/*]
  [*]můžeme si postavit vlastní zesilovač[/*][/list]

  V čem by měla být stavba vlastního zesilovače lepší?

  [list]
  [*]zábava, kterou nám přinese vlastní stavba[/*]
  [*]zesilovač by měl být násobně lepší, než stejně drahý kupovaný zesilovač (v našem případě řekněme nějaký bazarový za 2 tisíce)[/*][/list]

  Zaměřme se prozatím na co nejjednodušší, ale kvalitní návrhy, řekněme takové, které se dají koupit jako stavebnice.

  A nyní již k vaším tipům a námětům...

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Pro začátek bychom se mohli rozhodnout, zda má cenu počítat s předzesilovačem (korekcemi). IMHO korekční předzesilovač není nutný, "basy a výšky" si můžeme naštelovat v počítači, případně na vhodně sladěných komponentech to není ani potřeba (sám jedu na zesilovači aktuálně na Pure Direct a ani v PC nemám nijak nastavený ekvalizér a jsem spokojen).

  Re: Zesilovač k PC

  Zkráceně - klasické analogové tónové korekce basy + výšky u správně hrající sestavy a u dobrých nahrávek podle mě nemají žádný smysl. Pokud má sestava nebo poslechový prostor nějaké nedostatky, tak je v naprosté většině případů stejně nelze napravit "dvoupásmovým ekvalizérem", jakým jsou klasické tónové korekce basy + výšky, ale je potřeba buďto vyřešit příčinu problému, nebo se ho pokusit eliminovat pomocí vícepásmového ekvalizéru.

  Klasické korekce většina lidí stejně používá jen k tomu, aby při tichém poslechu přidala basy a výšky - a toto umí lépe tzv. fyziologická regulace, která při tichém poslechu respektuje přirozené vlastnosti lidského sluchu - "ucho" má při tichém poslechu "nevyrovnanou frekvenční charakteristiku", protože ucho je "naladěno" tak, aby co nejlépe rozumělo lidské řeči. Při nízkých hlasitostech jakoby potlačuje basy a výšky a zdůrazňuje středy. Správně nastavená fyziologická regulace toto eliminuje - vyrovnává frekvenční charakteristiku při nízkých hlasitostech zesílením okrajů pásma.

  Postavit a hlavně odladit klasické analogové korekce basy + výšky tak, aby byly přínosem a ne "mršidlem zvuku", je hodně složité. Postavit správně fungující fyziologickou regulaci je ještě složitější a vícepásmový analogový ekvalizér prakticky nemožné.

  Pokud uvažujeme jako zdroj zvuku počítač, tak je podle mého názoru podstatně jednodušší a hlavně i kvalitnější provádět ekvalizaci a/nebo fyziologickou regulaci na počítači "digitálně" ještě před DA převodem pomocí kvalitního přehrávacího software s kvalitními pluginy. Já osobně bych nemrhal úsilím a penězi na stavbu klasických analogových tónových korekcí, ale soustředil bych je tam, kde mají větší smysl - reprobedny, zesilovač, DA převodník nebo zvuková karta, tichý počítač, dobrý software.

  Technická - já neodsuzuji používání tónových korekcí jako zaslepený Pure-Direct netopýr, protože například některé nahrávky se mi zdají nahrané tak divně, že bez tónových korekcí je nedokážu poslouchat. Třeba u Depeche Mode - Speak & Spell nebo Kate Bush - Red Shoes musím ubrat výšky a přidat basy, aby to podle mého ucha hrálo "rovně". Nebo naopak původní vydání CD Nerez - Ke zdi je zase přebasované jako blázen. Reedice na CD a původní vinyl jsou v pořádku.

  Perlička na závěr - například současné AV Receivery, vícepásmové ekvalizéry a podobně už neprovádějí tónové korekce nebo ekvalizaci analogově, ale digitálně - pokud připojíte k AV Receiveru třeba CD přehrávač analogově, tak CD přehrávač provede DA převod, AV Receicer provede AD převod, "pokroutí frekvenční charakteristiku digitálně", provede další DA převod a pak zesílí. Přeji dobrý a ničím nerušený poslech :-)

  Zesilovač k PC - stavba koncového stupně

  Na úvod upozorním na to, že u stavby zesilovače je největší problém mechanická konstrukce. Vlastní osazení plošného spoje a následné prodrátování je hotové za hodinku až dvě, ale všechno uložit do dobře větrané a vzhledově důstojné skříně je buďto neuvěřitelně pracné a náročné na nástrojové vybavení při amatérské stavbě skříně, nebo velice drahé při koupi hotové skříně například z http://www.modushop.cz/
  Zajímavou cestou získání skříně je pořízení "vyhořelého" zesilovače - ideálně takového, ze kterého využít i transformátor a chladič. Použitelnost závisí zejména na výstupním napětí transformátoru a mechanickém provedení chladiče a vnitřku skříně zesilovače.

  Trošku "prasáckým" řešením je zesilovač vůbec do žádné skříně nedávat, ale mechanicky dobře spojit plošný spoj s chladičem například pomocí kovových úhelníků a modul zesilovače i s transformátorem třeba přišroubovat ze spodní strany pracovní desky PC stolu nebo položit na nějakou polici a podobně. Zde je nejdůležitější zajistit ochranu před úrazem elektrickým proudem.

  Sázka na jistotu jsou zesilovače s integrovanými obvody LM3886, LM3775 nebo LM4780. Jak se vyjádřil český zesilovačový guru Pavel Macura: "Všechny zesilovače s čipy LM388x nebo LM4780 jsou zvukově zcela srovnatelné s komerčními integrovanými zesilovači ve třídě do 10.000,- Kč." (poznámka: LM3775 je novější revize LM3886).
  Jediným limitem zesilovačů s integrovanými obvody je trošku horší činitel tlumení, takže nejsou ideální volba pro bedny s velkými basáky nebo středobasáky (průměr 20 cm a víc). K PC ale předpokládám spíš regálovky, takže zde není problém. Taky nejsou moc vhodné v kombinaci s bednami osazenými basáky nebo středobasáky Tesla alias TVM, které mají těžké membrány, tuhé závěsy a slabé magnety (vysoké Qts, nízké Fs a nízké EBP). Jeden ze stavebních návodů je například zde:
  http://www.opamp.wz.cz/lama2/lama.htm

  Vyšší liga jsou například stavebnice firmy http://www.aldax.cz/ a asi maximum, co dokáže běžný smrtelník postavit, jsou zesilovače DPA autora Pavla Dudka.

  Z opačného konce se zdají být podle pozitivních ohlasů zajímavé levné stavebnice, osazené moduly nebo i celé "minizesilovače" osazené integrovanými obvody firmy Tripath, které lze objednat z Asie přes eBay. Jsou to zesilovače třídy "T", což je vylepšení principu zesilovačů třídy "D" nesprávně označované jako "digitální zesilovače".

  Pokud má mít stavba zesilovače smysl, tak je potřeba používat kvalitní originální součástky. Při stavbě zesilovače například se zmíněnými "LMky" je cenový rozdíl mezi originály a kopiemi koupenými u prodejců čínské bižuterie typu GME nebo GES pár stokorun, ale kvalita zvuku a zejména životnost elektrolytických kondenzátorů je několikanásobná. Originální součástky lze koupit v obchodech orientovaných spíš na servisní techniky a profesionální sféru - Farnell, AME, EZK. Kvalitní transformátory vyrábí například česká firma Tronic.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Díky Kozoushovi za výborný příspěvek. Pro začátečníky (kterým jsem víceméně i já) bych ještě shrnul, z čeho se zesilovač vlastně skládá:

  [list]
  [*]transformátor neboli trafo. Kdo chce kvalitu, tak si pořídí toroidní trafo v provedení audio (zaručí tiché provozní vlastnosti)[/*]
  [*]zdroj - upravuje napětí z transformátoru. Vyskytuje se buďto na samostatné desce spojů, nebo na jedné desce s jiným prvkem zesilovače, povětšinou s koncovým zesilovačem[/*]
  [*]koncový zesilovač - hlavní prvek zesilovače. Buďto bývá v provedení 2 kanály na jedné desce, nebo každý kanál na vlastní desce[/*][/list]
  To vše dáme do vhodné krabice, dostatečně chladíme, přidáme konektory a ovládací prvky a "je to".

  Zesilovač dále ještě může mít:
  [list]
  [*]ochrany reproduktorů (řeší se u silnějších zesilovačů), někdy jsou opět součástí hlavní desky, kterou koupíme jako stavebnici, nebo na samostatné desce. Základní ochrany nicméně obsahuje většinou již použitý integrovaný obvod zesilovače[/*]
  [*]předzesilovač - může zajišťovat předzesílení signálu, pokud je vstupní signál slabý, nebo se většinou využívá pro korekce signálu (výšky, středy, hloubky)[/*][/list]

  Předzesilovač

  Omyl vidím v poslední větě:
  "předzesilovač - může zajišťovat předzesílení signálu, pokud je koncový zesilovač méně výkonný, ..."
  Předzesilovač nemůže zvýšit výkon koncového zesilovače. Může maximálně zesílit úroveň signálu vstupujícího do koncového zesilovače v případě, že signál ze zdroje zvuku má nižší napětí, než je nutné pro plné vybuzení koncového zesilovače. Pokud se do koncového zesilovače pošle signál s úrovní vyšší, než je schopen koncový zesilovač zpracovat, dojde k přebuzení a limitaci koncového zesilovače, tedy ke zvýšení zkreslení, ale ne ke zvýšení výkonu (pro hnidopichy - samozřejmě výkon v limitaci se zkreslením třeba 10% je o pár procent vyšší, než těsně před limitací, ale praktický význam to nemá).

  K této situaci ale v praxi prakticky nedochází, protože naprostá většina koncových zesilovačů je navržená tak, aby byly naplno vybuditelné tzv. linkovou úrovní signálu, která je standardizovaná na úroveň 0.755V a u CD přehrávače 2V (před cca 30-ti a více lety bývala tuším 0.16V). Signálem z CD přehrávače, zvukové karty, DACu, Media Playeru i ze všech podobných zdrojů standardního linkového signálu lze dostatečně vybudit a i přebudit naprostou většinu koncových zesilovačů bez použití předzesilovače.

  Například LM3866 má maximální Input Level 1V MAXIMÁLNĚ:
  http://www.national.com/mpf/LM/LM3886.html
  Pro plné vybuzení se určitě počítá s linkovou úrovní a například u CD přehrávače je naopak nutné signál zeslabit, což se typicky řeší otočením knoflíku potenciometru Volume "doleva".

  V korekčních obvodech se předzesilovač používá proto, aby vyrovnal ztráty na korekčních obvodech a zesílil signál zpět na linkovou úroveň - tedy proto, aby signál za korekcemi měl stejnou úroveň jako za korekcemi, ale ne vyšší. Dále se předzesilovač může používat kvůli impedančnímu přizpůsobení, zvýšení odstupu užitečného signálu od rušivých napětí a podobně. V těchto aplikacích mívá ale napěťové zesílení 1 (má tedy stejné napětí na vstupu i výstupu) - a hlavně už se pohybujeme zcela mimo zvažovanou kategorii.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Díky za opravu.

  Takže z dostupných stavebnic bych vybral jako tu lepší a dražší možnost, přitom bez zásadních obtížností:

  [url=http://sjostromaudio.com/pages/hifi-projects/36-hifi-projects/73-pa03-pa... PA03[/url] (cca 2500 korun v Aldaxu), 2x 45 W into 8 Ω, zdroj je na desce
  K tomu stačí doplnit v základu trafo za 500 - 1500 korun, chladič (400,- nebo DIY) a skříň s konektory a ovládacími prvky.

  Co k tomu dát jako levnější variantu? MK2 je ok, ale chybí to jako dostupná stavebnice na trhu. Snad tohle jako variace: http://www.gme.cz/cz/f-e-kmd3886sx-p760-525.html

  2 x F-E-KMD3886SX (á 289 Kč) + zdroj + trafo + skříň... ?

  Kolena nevrtat

  Já bych si v GME nekoupil ani bužírku na pomlázku. Ve spoustě stavebnic nejen od GME jsou chyby v zapojení, na plošném spoji, nebo v osazovacím plánu a kdo není schopen celé zapojení zkontrolovat podle datasheetu použitého integrovaného obvodu, tak se může při zapnutí se zlou potázat a vytírat si zbytky integráčů z očí. Chyby jsou taky v umístění blokovacích kondenzátorů. Stavebnice často kmitají v nadakustickém pásmu a kdo nemá osciloskop, tak se diví, proč mu odchází integráč za integráčem. Další problém jsou neoriginální součástky - tzv. "pajcy". Minimálně by to chtělo projít nějaké diskuze a načerpat zkušenosti s různými stavebnicemi.

  Já bych doporučil šetřit jinde. Zkusit sehnat starší transformátor ve sběrném dvoře a podobně a/nebo chladič třeba v kovošrotu - stačí pás hliníku (tzv. šína) a na něj namontovat například nevyžité BOX chladiče od procesorů. Nebo z BOX chladičů udělat aktivní chlazení - ventilátory se většinou spolehlivě rozbíhají už na 7 Voltů a při takovém napětí nejsou skoro slyšet. Nějak se popasovat se skříní zesilovače. Ale na tom nejdůležitějším bych extrémně nešetřil.

  Tady je pěkná vestavba do skříně mrtvého zesilovače Tesla AZS-224:
  http://www.djpeak.cz/elektrotechnika/zesilovac_lm3886/zesilovac_lm3886.htm
  Není to ani potřeba řešit tak složitě - já bych z něj použil jen trafo, chladič a potenciometr hlasitosti - tedy bez korekcí a přepínače vstupů - takže ze vstupních CINCHů rovnou na potenciometr hlasitosti a z něj na moduly výkonových zesilovačů.

  Problém je jediný - většina starších zesilovačů obsahuje trafo, které má vyšší napětí, než je použitelné pro koncové zesilovače s LMky. Trafo by mělo mít výstupní napětí maximálně 2 x 29V, lepší je kolem 2 x 25V, ale pro regálovky u PC stačí klidně i 2 x 20V.

  Vhodná trafa mají zesilovače Tesla AZS-22x, ale vraky těchto zesilovačů se prodávají nesmyslně draho, protože je skupují pobláznění sběratelé - co je pudí k nákupům a opravám těch šumících huhňajících kolabujících paskvilů vůbec nechápu. Vraky zesilovačů Transiwatt jsou k ničemu - trafa nemají dvojitý sekundár.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  O špatné pověsti GM vím, nicméně ty stavebnice, co prodávají, jsou myslím od EZK, resp. EZK je taktéž má v nabídce... ale kdo ví. DPA je DPA, o tom žádná, navíc aktuálně ve slevě...

  Smysl bastlení

  Největší mor současné komerční elektroniky je samozřejmě RoHS, tedy Evropskou Uhnijí nařízené používání pájky (lidově cínu) bez příměsi olova (my samozřejmě objednáváme "trubičkový cín" SnPb). Hned v závěsu je používání mizerných elektrolytických kondenzátorů, čínských kopií součástek (zejména aktivních - tzv. pajců), záměrná ošizení zapojení s cílem ušetřit (vypustit některé součástky), chybné návrhy plošných spojů a samozřejmě mizerné provedení.

  Bastlit (amatérsky stavět) tak, že si objednám pytlíček mizerných falešných součástek s mizerným plošným spojem od prodejce čínské bižuterie a postavím něco na úrovni toho, co cpou Číňani do Geniusů, se mi zdá postavené na hlavu. Bastlení musí mít smysl, nějakou úroveň a důstojnost. Stavět na úrovni čínských manufaktur nemá smysl. Jsou to jednoduché počty: to, co ubastlím, musí hrát lépe než čínský šmejd a musí to spolehlivě fungovat minimálně čtvrt století. Čínský šmejd vydrží v průměru 5 let. Takže jedno vlastoručně vyrobené zařízení nahradí přibližně 5 čínských po sobě a navíc po celou dobu poslouchám lepší zvuk. Investovat do stavby dvojnásobek až trojnásobek ceny čínského šmejdu se královsky zaplatí nejen výslednou nižší cenou, ale hlavně vyšší užitnou hodnotou výrobku po celou dobu jeho používání.

  Kromě toho by měl bastlíř prokázat alespoň trošku samostatnosti a invence a ne jenom tupě poskládat to, co mu někdo předhodí. Něco jiného je samozřejmě set originálního plošného spoje Pavla Dudka a k němu certifikované kvalitní součástky - to je ale jiná liga - průměrný bastlíř nemá šanci vyrobit kopii mistrova plošného spoje se srovnatelnými vlastnostmi a správně vybrat součástky. Jednoduchou stavebnici s integrovaným obvodem ale bastlíř zvládne rozhodně lépe, než z pytlíku odpadků od GME.

  Zde je i odkaz na výrobce plošného spoje:
  http://www.opamp.wz.cz/

  A zde je odkaz na prodejce kvalitních součástek, kterého mi doporučil můj kamarád - vývojář elektroniky:
  http://export.farnell.com/
  Distribuci po Čechách dělá jedna pardubická firma BEZ POŠTOVNÉHO - jen za cenu součástek + DPH. Přikládám postup objednávání:

  Ak objednavate ako sukromna osoba, mate moznost platby kartou, alebo uhradenim predfaktury.
  Tovar zasleme az po pripisani prostriedkou na ucet.
  Ako sposob platby vyberte ‘Podnikatelsky ucet’ a potom ako docasne cisla zadajte:
  Cislo uctu: 111111
  Zakaznicke cislo 111111

  Do poznamky v objednavke zadajte: Prosim poslat predfakturu.

  Potom ti pošlú mail s číslom účtu, vs je číslo FA. Do riadku adresa 2 daj iba bodku, tam je iba chyba. Výhoda je tam, že dáš poštovné raz 5€, a akonáhle príde na sklad položka čo nebola pri prvej expedícii, okamžite odosielajú túto jednu polozku. UPSkom to príde na druhý deň.

  Třída AB s LM3886T/NOPB a LM4780TA/NOPB

  Zjistil jsem, že u Farnella jsou dva typy integrovaných obvodů LM3886 a LM4780:
  LM3886T a LM4780TA ve třídě B
  LM3886T/NOPB LM4780TA/NOPB ve třídě AB

  Třída zesilovačů AB je samozřejmě vyšší level než B a pokud to opravdu chodí v ABčku s nějakým rozumným klidovým proudem, tak by to mělo být hodně slušné. Pecka by byla aktivní dvoupásma - tedy postavit ty konce 4 a před ně dát aktivní výhybku - u beden s citlivostí kolem 90dB by při běžné poslechové hlasitosti výšková sekce vůbec nemusela "vylézat z Áčka" (info o přechodovém zkreslení je třeba na http://www.hifiart.cz). To už je ale "vyšší dívčí" - i klasické slušné dvoukanálové ABčko s běžnými bednami je oproti třídě B paráda.

  Ví někdo něco o verzích NOPB ? Minimálně by to chtělo porovnat katalogová zapojení obou verzí - jestli jsou stejná a zda je tedy možné bez úprav využít výše uvedené plošné spoje. Ujme se toho někdo?

  A ještě mě napadá, že by bylo dobré zjistit u Aldaxu, jestli je u té stavebnice pana Dudka PA03 použitá AB verze LM4780TA/NOPB - pokud je to ABčko a s návrhem Pavla Dudka, tak bych těm, kdo nemají fakt hluboko do kapsy, doporučil nešpekulovat a rovnou objednávat. Samozřejmě PA03 není DPA - ale taky je to naprosto jiná cenová kategorie a jiný level obtížnosti stavby. Původně jsem s LMky nic stavět nechtěl, protože už mám pár modulů s TDA7294 a ty jsou sice údajně horší než Bčková LMka, ale ne o moc. ABčko od Aldaxu mě trošku hlodá ...

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Obávám se, že kdyby tam bylo NOPB, tak by to uvedli. V rozpisu součástek mají uvedeno LM4780TA. Navíc ani na webu National Semi nemají o zmiňované verzi žádné informace. A vůbec, nemá to Farnell špatně? Nepracuje LM4780TA v AB třídě už tak?

  T, TF a TA

  Pokud se nepletu, tak písmeno nebo nic po T ( T, TF, TA) je provedení pouzdra. TF je celoplast s izolovanou kontaktní plochou chladiče, T a TA mají neizolovanou kontaktní plochu. Přehled značení je tady:
  http://www.national.com/analog/quality/marking_conventions

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Ale já měl na mysli právě to záhadné NOPB. Kolega mi potvrdil, že 3886 potažmo 4780, pracují ve třídě AB odjakživa. Nicméně v Ačku toho asi moc nebude.

  Quasi-AB

  Asi je to tak - "ABčkový integráč hluboko v Áčku" by se taky nejspíš upekl. V některých verzích manuálu je uvedeno Quasi-AB a v některých není uvedeno o třídě vůbec nic. Taky je u těch označených NOPB uvedená impedance 4 Ohm a u těch bez NOPB 8 Ohm - tohle by mohl být ten rozdíl (nebo další zmatek ve značení), protože nejvýkonnější a nejvyšší LMka i TDAčka byla vždycky striktně 8-mi Ohmová.

  Ať je to jak chce, nic to nemění na tom, že stavět má podle mě smysl jen a pouze z originálů a když už ne tu stavebnici od Aldaxu, tak jako naprosté minimum alespoň nějakou neořezanou verzi typu té Opampovy.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Ano, určitě souhlasím. Když už si s tím člověk bude hrát, tak ať je to kvalitní. V případě tlaku na nízkou cenu potom tedy ta Lama MKII.

  NOPB a AB - odpověď odborníka

  1/ NOPB je oznaceni bezolovnaty (no plumbum), aby to bylo ekologicky :-)

  2/ Zesilovace B prakticky neexistuji - z pravidla nelinearity tranzistoru kolem 0 napeti (bipolar se otevira kolem 0.7V) by v tride B dochazelo prakticky ke 100% zkresleni.
  Proto ze ustanovilo znaceni AB, ktere zas nema nic spolecneho s tridou A. AB je v podstate trida B, ktera ma buzeny tranzistory nejakym proudem, tak aby se to vyhnulo prechodovemu zkresleni kolem nuly.
  Quasi-AB je konec postavenej pouze z N tranzistoru, casto se pouziva N/P kombinace. V dnesni dobe bych rekl ze budou asi srovnatelne. Quasi se delalo hlavne za komancu, kdy nebyly k dispozici vykonny PNP-cka.

  ---------------------------------

  Takže je jasno:

  NOPB nebrat kvůli nízké životnosti (možná je to jen pocínování vývodů pro budoucí pájení NOPB pájkou - to my ale nechceme).

  TF nebrat kvůli špatnému přestupu tepla na chladič (izolaci od chladiče vyřešíme lepší slídovou podložkou).

  Re: Zesilovač k PC

  Dříve byly ještě aktuální hybridní integráče SANYO řady STK,jenže nynější sortiment je více než slabý.Jedině někde sehnat vrak s tímto IC,a opravit ho.Mám doma jednu starou věž,která ho obsahuje,mám v úmyslu využít základní desku,což je trafo,usměrňovač,elyty a chladič s IC.Vlastně komplet,jen mu vyřadit propojkami zbytek věže.Poslechově je dost dobrý,jinak jsem to neměřil.Detailní,šum mimo vnímání,přeslechy jsem nepostřehl.Zkreslení taky ne.Pro nízkonákladový zesík ideální.

  Integrované obvody SANYO STK

  Původní originální integrované obvody SANYO řady STK byly opravdu nejlepší "šváby" pro výkonové zesilovače. Jenže už se mnoho let nevyrábějí - dají se koupit jenom čínské kopie. To, co se osazuje do současných Low-Endových AV Receiverů, sice má taky typové označení začínající písmeny STK, ale s původní kvalitou to nemá nic společného. Například 5.1 AV Receiver Yamaha RX-V363 alias HTR-6130 je osazený integráči STK433-130-E (2 x 100W) a STK433-330-E (3 x 15W).

  Můj názor a zkušenost je, že pokud někdo shání starší slušný levný zesilovač k regálovkám, který původně patřil do Low-Endu nebo nižší střední třídy, tak sázka na jistotu jsou právě zesilovače osazené těmito integrovanými obvody, protože levné tranzistorové zesilovače ve většině případů za moc nestojí - bývají špatně a ošizeně navržené a aušusově osazené. U zesilovačů s integrovanými obvody se většinou používá doporučené katalogové zapojení výrobce, protože na něm není co měnit a tedy i zkazit. Takže to samozřejmě nebývá špička, ale většinou to ani není vyložený průšvih. Zesilovače s integrovanými obvody SANYO STK se pozbají snadno - "STKčka" jsou hodně velká a mají charakteristický tvar, který lze většinou rozeznat i větracími otvory v krytu zesilovače:
  http://img696.imageshack.us/i/sanyostk.jpg/

  Toto je uvnitř "STKčka":
  http://img155.imageshack.us/i/sanyostkinside.jpg/

  Pokusím se o jakous takous charakteristiku podle tří strojů osazených STKčky, co mi prošly rukama - obyčejná midi věž Samsung, průměrný zesilovač Universum V46012 (obchodní značka Quelle) a špičkový koncák Uher (Harman-Kardon) UMA-200 s nejlepším STKčkem STK4048V:

  "Stabilita nade vše" - neměřil jsem to, ale "uchometricky" jsou oříznuté na basech tak od 45 Hz dolů a i na výškách asi "končí dřív", takže se moc nehodí k velkým sloupům. Ve svých mezích ale hrají příkladně stabilně, takže se nekonají žádné pazvuky způsobené nestabilitou zesilovače a to ani při připojení problematických beden - vůbec jsem nechápal, jak si i ta věžička Samsung dokázala poradit s bednami Tesla 1PF 067 67 osazenými těmi nejhoršími Tesláckými basáky, huhlajícími střeďáky a plastikovými kaloťáky - na nich si vylámalo zuby třeba i Onkyo A-9711.

  "Neopravitelnost" - originální integrované obvody jsou nesehnatelné a i kopie jsou drahé, takže oprava zesilovače v ceně bazarového kusu do 3 tisíc Kč se absolutně nevyplatí. V žádném případě nedoporučuji nákup přes internet bez vyzkoušení a nejlépe rozebrání zesilovače - je potřeba zjistit podle pasty kolem integráče a pájení jeho vývodů, jestli nebyl měněn. Tohle ale platí i pro levné tranzistorové zesilovače, protože u starších kusů bývají originální tranzistory taky nesehnatelné. Rozhodně nedoporučuji nákup přes Aukro - to je plné sflikovaných vraků ze sběrných dvorů.

  "Jen 8-mi Ohmové bedny" - většina STKček je striktně určená pro 8-mi Ohmové bedny - doporučuji to dodržet.

  Při nákupu se vyplatí koukat i po u nás méně známých a "provařených" značkách - Například zmíněné Universum byla obchodní značka obchodního řetězce Quelle, který si zadával výrobu u různých výrobců elektroniky - například u Philipsu. Samozřejmě ne každý model "značky" Universum za něco stojí. Další u nás poměrně neznámá ale v Německu ceněná značka je Uher - to byla německá firma s vazbou na americký Harman-Kardon.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Teda nevím pánové, ale mám ve 12 let starém Soňáku [url=http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/41606/SANYO/STK4221II.html... STK4221II[/url] a že by to byl nějaký odvaz, to nemohu říci (ono taky THD 0,4% o lecčems svědčí). Ale je to fakt macek, to zase jo. Celkem vůbec nešumí, to se musí nechat. Mno, ale budu jej prodávat :) jelikož stavím PA03... :D

  PS: o 8 ohmech jsem doteď nevěděl :) naštěstí nevím, jaké repro mám, jelikož dnes se běžně udává, že jsou repro 4-8 nebo 6 Ohmové, jelikož nemají impedanci vyrovnanou a neměnnou...

  Sony zešilovače jsou pěkný náběh

  To ale není naše chyba, že sis koupil špatný zesilovač od špatné firmy. :-) Tenhle typ STKček byl určen do spotřebek jako jsou mini věžičky a podobné samohrajky. Že ho u Sony nacpali do krabice tvářící se jako Hi-Fi zesilovač je od nich samozřejmě záměrná prasárna. V té řadě STKček jsou i "Hi-Fi" typy se zkreslením 0.08% a 0.02%, což je na dobu vzniku (cca 30 let zpátky) hodně slušné. Od konstrukčně 20 a více let starého zesilovače s kategorie Low-End až nižší střední třída nelze očekávat zázraky. V té době se taky poslouchalo jinak - nějaké "mikrodetaily" a podobné "úchylárny" se tenkrát v této kategorii neřešily, protože to neřešili ani zákazníci. "Správné Hi-Fi" STKčko je sázka na jistotu pro "staromilce" vlastnícího starší reprobedny - třeba Tesly. Pro majitele moderně osazených "rychlých" beden samozřejmě vhodný není - jenže na to není vhodný žádný "komerční" zesilovač starší 20 a více let. 30-ti letý zrepasovaný Hi-Endový zesilovač (Luxman 5xx, Accuphase 3xx a spol.) samozřejmě udělá dobrou službu i dnes - to je ale o naprosto jiných penězích jak při nákupu, tak při repasi.

  Pokud se vrátím k Sony - zesilovače Sony těží zcela neoprávněně z kvality CD přehrávačů řady ES. "ES" CD přehrávače jsou zvukově špička, jenže prakticky jsou úplně k ničemu - nelze pro ně sehnat originální laserové jednotky. Dobrý "ES" CDP nikdo neprodá - ty, co jsou na prodej, jsou ty s laserem půl roku před smrtí, protože platí pravidlo "jak přeskočí, tak vyčistit, přižhavit a prodat". Ze zesilovačů stojí za řeč TA-F870ES, TA-F808ES a s odřenýma ušima sedmistovková řada, ale i ty se prodávají za ceny, za které lze koupit od konkurence lepší stroje. Nižší modely řady ES a nižší řady jsou naprosto o ničem - přesněji - mají nevýhodný poměr cena/kvalita - neboli kvalita neodpovídá prodejní ceně.

  Re: Zesilovač k PC

  Nej IC STK byly řady 4028X - 4044X a 4036XI - 4048XI .Pokud nějaké máte k dispozici,doporučuji je vyzkoušet.Ostatní typy nejsou tak dobré,ale kolikrát lepší než profláknuté TDA 2030

  STK - ověřeno na lidech

  Já je vyzkoušené mám - v Universum V46012 jsou STK 4044XI a v Uher UMA-200 jsou STK4048V.

  Re: Zesilovač k PC

  Taky je otázka,jaké kvality jsou okolní součástky,převážně kondenzátory....Nemohu teď od boku říct,co je ve věži,neboť je složená,ale nějaký horší typ to bude.Věž je AIWA CX-81M.Kdybys někde sehnal zapojení,tak bych byl moc rád.Je naprosto v pořádku,vyjma displaye.Nezobrazuje.Poťáky nešustí,dokonalý stav.Jen není nic vidět.Ani servisní odborník si nevěděl bez schématu rady.... :(

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Mno, tak ta kisna bude větší problém, než jsem myslel. Modushop a podobné shopy jsou drahé a hnusné... nefunkční zesilovače, které by byly hezké, taky moc nejsou k mání.

  Na Ebayi jsou zajímavé hliníkové krabice, které by se mi zamlouvaly, ale velikostně nehrozí, že bych se vešel... a ty velké už jsou moc velké a za drahé poštovné zase...
  http://cgi.ebay.com/Aluminum-Project-Box-Enclousure-Case-Electronic-DIY-...

  Vidím to zatím na koupi uATX počítačové skříně, tam se snad něco najde. Případně tu mám CD player Sony se zdechlou optikou, nebo satelitní příjmač by mohl též jít a je jich dost za babku všude... a k tomu časem pěkný přední hliníkový panel od http://www.quickpanel.sk

  Re: Zesilovač k PC

  Manuál na Aiwu CX-81M jsem nenašel. I na eserviceinfo.com je v hledaných:
  http://www.eserviceinfo.com/most_wanted_link.php?what=list&requestid=10593

  Bednu na zesilovač mám jenom jednu retro:
  http://img824.imageshack.us/i/onkyoa35.jpg/
  Přesněji kompletní zesilovač s jedním nefunkčním koncákem - samozřejmě koupený z aukra jako bezvadný - ten mrtvý konec byl sflikovaný neoriginálními tranzistory, které se upekly kvůli mizerné montáži na chladič a vzaly s sebou ještě další tranzistory. Hrál moc pěkně - asi by stál i za opravu ...

  Ještě k STKčkům - úplně jsem zapomněl na mašinku s STK1070, co mi hraje v hospodě:
  http://www.canuckaudiomart.com/details/80731-aiwa_highend_midi_system_di...
  V roce 1978 stála 3500 USD :-)

  Re: Zesilovač k PC

  Tak dnes se usmálo štěstí,našel jsem schéma.Odkaz od Tebe je už nefunkční,ale jinde jsem uspěl.
  http://www.electronica-pt.com/index.php/component/option,com_remository/...
  Jinak je tam to nedobré STK 4221....

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Náhodou to Onkyo je docela pěkné, na svůj věk :)

  Skříň na zešilovač

  Stačí sehnat dva vhodné chladiče a k nim přišroubovat čtyři obdélníky plechu:
  http://img214.imageshack.us/i/snmek004hn0.jpg/
  http://img255.imageshack.us/i/snmek001mw4.jpg/

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Krása, nicméně PA03 nemá zrovna moc dobře vymyšleno umístění chladiče, takže se musí celkem složitě převádět teplo jinam, tedy pokud má být krabice spíše menších rozměrů.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Tak tady se dá sehnat hliníku dle libosti: http://www.alunet.cz

  chladiče, profily, desky, tyče (hranoly)... vše na míru

  Re: Zesilovač k PC

  Odkazy v tomto vláknu jsou fakt good.Jak na panely,tak na hliníkové profily.Dík za rozšíření vědomí.Jinak jsem chtěl ještě poznamenat ohledně zesíku a beden,co jak hraje.Nebuďme kritiky za každou cenu.Jde hodně o vhodnou trefu na vzájemnou kombinaci.Některé málo detailní mašinky s dostatečným potenciálem ve výkonu si velice sednou s nestandartní impendancí laciných beden překvapivě dobře.Mám odzkoušené úpravy starších Tesla reprosoustav a běžným SONY zesilovačem.Kupodivu to hraje dost slušně.A stejné bedny na Pioneeru hrají naprosto neposlouchatelně....Podle mého zjištění je to způsobené vnitřním odporem zesilovače.Ale není to v celém pásmu stejné,záleží na dělících kmitočtech a kompenzacích součástek.Jak se to spolu shodne.Dva komponenty s e špatnými parametry mohou hrát stejně tak dokonale,jako strašně.A toho využívají i výrobci HI-ENDU.Podle měření není žádný komponent HI-END nic moc.Ale uchaři mu dokážou vybrat na poslech vhodné přístroje ke spolupráci.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Velmi pěkný box i s konektory, cena (800,-) také slušná. Až na to poštovné (dražší, než produkt) :(

  [attachment=0]d96506e095389bb243786221cb4b7c96.jpg[/attachment]

  http://www.aliexpress.com/product-fm/382087510-A-beautiful-Power-AMP-cha...

  Skříň na zešilovač

  Krabička je po sice elegantní, ale trošku mrňavá. Do vnitřního prostoru 17,4 x 29 x 5,4 centimetru nacpeš zesilovač se slušným chladičem a trafo? Podle mě je dobrá tak na "Déčkový" Tripath 2x20W.

  Zkus si projít německý eBay:
  http://audio.shop.ebay.de/Verstarker-/19687/i.html?_dlg=1&_dmd=1&_dmpt=D...

  Do vyhledávání si zadej slovo defekt nebo bastler - tak Němci označují nefunkční zesilovače. Pokud se ti bude nějaký líbit z venku, tak si vygoogli fotky vnitřností, abys viděl, jestli do něj půjde snadno namontovat modul koncáku a použít chladič, co v tom zesilovači je. Taky můžeš zkusit vygooglit servisní manuál kvůli výstupnímu napětí trafa - většinou bývá ve schematu napájecí napětí koncáku už po usměrnění - většina koncových zesilovačů má ale napájecí napětí vyšší, než je vhodné pro LMka. Nejčastější závada zesilovačů je odstřelený koncák. Pokud ten vadný zesilovač bude konstruovaný z modulů a ne všechno na jedné desce, tak by mělo být možné zachovat i vstupní a korekční část zesilovače a vyměnit jenom modul koncáku za ten s LMkem.

  Trošku pakárna je doprava do ČR - DHL je drahé jak čert a jiná alternativa asi není. Navíc spousta národních socialistů odmítá posílat do zahraničí. Nejlepší je mít někoho známého, kdo v Německu třeba pracuje a nechat si to poslat k němu do práce. I když jeden nácíček mi nechtěl poslat zesilovač ani do Žitavy k mému známému do práce :-)

  Ještě mě napadají další zdroje - třeba elektro.bazos.cz - je tam pár prodejců, co inzerují spoustu zesilovačů - zjevně překupníčků - můžeš je zkontaktovat, jestli nemají nějaký nefunkční, který se jim nepodařilo opravit a prodat jako bezvadný.
  Třeba by se našlo něco nefunkčního i tady: http://www.hifiland.net/
  A nakonec i aukro je plné polofunkčních a nefunkčních zesilovačů - jen jsou prodávané za plnou cenu jako funkční :-)

  Ještě mě napadá, že se mi na půdě válí dva nefunkční CD přehrávače. Ty ti můžu poslat jenom za poštovné. U nich by stačilo vyřešit čelní panel a otvory pro chlazení.

  A poslední, co mě napadá, je, že mám asi čtvrt století starý zesilovač, který stavěl můj známý - má jenom hliníkový čelní panel a skříň je velice chytře navržená ze dvou kusů ocelových plechů, které vystřihne a ohne každý klempíř. Třeba u nás je klempírna i s vlastní práškovou lakovnou a dělají tam za hubičku. Zkusím to přes víkend nafotit.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Problém je, že staré zesilovače se na aukru klidně prodávají za 500-600 korun, což je dost na to, aby se člověk raději rovnou díval po něčem lepším. Ale je to o osobních preferencích a o tom, kolik chce člověk ušetřit.

  Jinak ta mnou zmiňovaná krabice je opravdu menší, než by bylo záhodno, ale malý stereo zesák se tam vejde.
  [attachment=0]diy-amp.jpg[/attachment]

  PS: jinak díky za nabídku, mám k dispozici také jeden CD player Sony, takže možná jej použiju. Uvidíme...

  Bedna RFT SV 3000HIFI

  Můj známý nabízí nefunkční zesilovač RFT SV 3000HIFI - ale nevím, jak je to aktuální. Mohl by mít i něco jiného. RFT SV 3000HIFI je zevnitř příšerný (bastl z NDR), ale zvenku je docela hezký - mám ho taky. Rozměry jsou 6 x 30 x 26 cm.
  http://testwebapi.pl/item1202574968_rft_sv_3000_hifi_nehraje.html
  http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1323431.html

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Zajímavost: právě kuchám CD přehrávač Sony z roku 91, made in Japan. Mimochodem, i takto starý kousek vypadá lépe, než dnešní rádoby designové věci... Provedení je o něčem jiném, než dnes. Přístroj váží asi jako 3-4 normální DVD přehrávače. Uvnitř jsou dokonce 2 dost velká trafa. Když jsem odmontoval to větší, byl jsem šokován azbukou a nápisem CCCP. Holt tehdy se asi neshánělo všechno v Číně, jak dnes :)
  [attachment=0]sony-cdp491.jpg[/attachment]

  Re: Zesilovač k PC

  Jo,rusové tehdy jako jedni z mála dělali stíněná trafa sériově.Asi věděli proč.

  Ruské trafo

  Podle provedení odhaduji, že je ten přehrávač Low-End s mizernou optikou KSS-210, KSS-212 nebo KSS-213 - v něm bych dvě trafa rozhodně neočekával. Navíc nepředpokládám, že by tam to ruské trafo bylo originálně z výroby jen tak pohozené a s vývody omotanými izolačkou. To spíš vypadá, že to tam někdo doprasil dodatečně. Navíc na něm vidím jenom dva vývody - pokud jsi tedy další vývody už neodštípnul. Se dvěma vývody by to mohla být tlumivka - tedy amatérský pokus o síťový filtr. Se čtyřmi vývody by to mohlo být převodní trafo 230V/110V - co má ten přehrávač vzadu na štítku za síťové napětí?

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Jo, po bližším prozkoumání je vidět, že to trafo tam bylo přidaný. Focený je už s vytrhanýma drátama... ale trafo 220-110V to nebylo, čili asi pokus o tuning :)

  Low-End CDP Sony

  Navíc to originální nestíněné EI trafo alias rušička je umístěné na nejhorší možné místo - mezi analogovou část a výstupní CINCHe. Takovou prasárnu jsem ještě neviděl. Standardně mají i ty nejlevnější CD přehrávače jediné trafo umístěné tam, kde je zde to ruské trafo nebo tlumivka. Toto nemůže být náhoda, ale záměr výrobce zhoršit zvuk Low-Endového CD přehrávače. Jak je vidět, tak Sony je průkopníkem na poli segmentace výrobků a už v roce 1991 si dával záležet na tom, aby základní CD přehrávač z levných součástek hrál podstatně hůř, než by mohl - tedy kdyby byl vyrobený ze stejně levných součástek, ale správně rozložených. Zkrátka základní model musí hrát slyšitelně hůř než vyšší model. Fuj, hanba. Co je to za model?

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Zajímavé postřehy. Je, tedy byl, to Sony CDP-491. Nicméně majitel s ním byl celkem spokojen a hrál lépe, než současné běžné 2-3 tisícové DVD přehrávače...

  [attachment=0]pa03.jpg[/attachment]

  V tuto chvíli již pomalu přemýšlím o rozmístění vnitřku zesilovače... bohužel asi neseženu hranol na převod tepla do chladiče položeného napříč, jak je na obrázku. Tak zřejmě přijde přímo na DPS a holt bude poněkud asymetricky přečuhovat. Uvidíme, trochu tam s tím vším budu šachovat, než to finálně dořeším...

  Větrání

  Copak vnitřní rozmístění - spíš jsem zvědavý, jak se popereš s větracími otvory v horním krytu tak, aby to k něčemu vypadalo.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Vrtačka, pilník... čekají mě horší věci :)

  Vrtačka? Pilník?

  Vrtačka? Pilník? Ty jsi ještě s tenkým lakovaným plechem nepracoval, viď? No nevadí, až ten kryt zohýbáš a oloupeš, tak si necháš v Traumaxu nebo Auhausu uříznout a ohranit tři kousky dřevotřísky a koupíš si tam k tomu větrací mřížku. Třeba to bude vypadat luxusně jako Luxman L-530 :-)
  http://www.levnestavebniny.cz/ventilacni-mrizka-dakota-cu-a-al-hranata-....
  http://www.audio-extasa.eu/luxman-stereo-integrated-amplifier-530-p-181....

  Re: Zesilovač k PC

  Doporučuji místo dřeva kov.V případě vzhledu použít plech pod dřevo.Kvůli stínění.Zcela nečekaně i u stabilních zapojení dochází k rušení mobily.Je to často slyšet i v profesionálním vysílání televize.A to mají velmi dobré vybavení...Osobně mám odzkoušené settopboxy v plastu a v plechu,plastové rušení téměř vždy měly.

  Zesilovač k PC

  Zdravím fanoušky dobrého zvuku za solidní peníze. Dlouho jsem používal u compu legendární Geniusky, které se tu tunily o 106. Přes půl rokem jsem předělával stůl ke compu a rovnou jsem počítal s místem pro zesák a repro. Dlouho jsem hledal info o přehrávání zvuku na PC. U zesáku jsem měl jasno, tuším v roce 1995 jsem koupil ve výprodeji Teslu AZS 224. Jenže brzo jsem si koupil hifi komplet Technics a Tesla šla do krabice, ale konečně jsem pro ni našel uplatnění. Je to stařeček, jednou za čas zlobí souběh, ale balance to dorovná. Jinak hraje čistě s živým zvukem. Repráky jsem sehnal na netu od neznámé firmy Koda. Jsou bytelné, skladné, decentní, hodí se k monitoru. Výšky a středy dobré, v basech to není úplně ono, ale časem je vyměním za Tannoy Mercury M2, která mám jako součást hifi apartatury....... Každopádně problémem je získat dobrý signál z PC. Běžné zvukovky nejsou to pravé, měl jsem Audigy 4 tuším a zvuk byl opravdu prasečí a nepomohlo moc ani Asio a neoficiální drivery. Asus Xonar mi přišel zbytečně drahý.... Nakonec jsem objednal na ebay zvukovku Audiotrak. Viz http://www.audiotrak.net/products/prodigyhd2/ . Zvuk se konečně dostal trochu jinam. Má i samostatný výstup na sluchátka. Trochu problematické jsou drivery, ale dají se použít i oficiální Via. Poslech šel nahoru a užíval jsem si to, hned byly slyšet zvuky, dříve neslyšené. Přesto jsem stále cítil rezervy. Analogová cesta z počítače prostě není to pravé. Tak došlo na DAC. Seženete super kousky, ale ty jsou obvykle dost drahé.:-( Nakonec padl kompromis na DAC Zero. Recenze třeba zde http://www.head-fi.org/forum/thread/269458/review-zero-24-bit-192khz-dac... . Už mám doma dva kousky. Z compu používám optický výstup, ale dá se použít i USB spojení a máte externí zvukovku. Hold univerzální zařízení, které má patice na operáky, tedy můžete měnit zvuk pohodlně a bez pájení.:-) Za cca 3k Kč nemůžete čekat zázraky, ale zvukově to jde zase nahoru. Rada na závěr, zvuk určuje vždy nejslabší komponenta řetězce.

  Anonym
  Re: Zesilovač k PC

  Díky za příspěvek. Audiotrak HD2 mám taky a drivery mi tedy šly ve Windows 7 64bit hned na poprvé. Zvukovka je to myslím za svou cenu výborná. Ještě jsem do ní napral 3x LME49720 a celkem nemám probléma. Ale ono taky záleží na zbytku PC a kvalitě komponent jako je zdroj atd. Předpokládám, že když někdo narve těsně nad zvukovku nějakou pažravou grafickou kartu se dvěma větráky a dvojitým napájením, nebude to značka ideál 8-)

  Re: Zesilovač k PC

  Tak vyměň ještě ten AZS224 za třeba domácí bastl s LM3886,a budeš na pomyslném vrcholu.S těma Tannoyema to bude pravý luxus,o kterém se málokomu jen zdá.AZS224 je opravdu šumící paskvil bez jakéhokoli detailu.Netestoval jsem to po částech,ale odhaduji že to prasí korekce.Tak pokud ho chceš použít,vyřaď je.Koncák by podle mě mohl být slušný.Ale říkám,že jsem to nezkoušel!

  Hlavně bacha na uDAC a podobné ChinaDACy

  Různé čínské samohrajky - DACy, pidizesilovačíky třídy D a T (Tripath) a podobně jsou strašný mor. Taky jsem skočil na oslavné ódy na fórech hluchoněmých a koupil si uDAC verze 1 - a je to tedy děs běs i s ASIO a foobar2000. Největší sranda je, že uDAC stojí 3200 Kč a je to jenom mizerná zvukovka, která k provozu potřebuje počítač. Nejlevnější verze Logitech Squeezbox Touch stojí zhruba dvojnásobek, obejde se bez počítače a hraje asi 50x líp než uDAC. A vůbec nejkomičtější je to, že Touch vypadá jako radiobudík z tržnice a natrhne sedací nerv i NADu S500, což je CD přehrávač za 40 klacků :mrgreen:

  Už je na světě uDAC verze 2 - ten je prý o 2 procenta lepší (přesněji méně tragický) než uDAC verze 1:
  http://nwavguy.blogspot.com/2011/02/nuforce-udac-2-drama.html
  http://www.head-fi.org/forum/thread/542281/nuforce-udac-2-drama-detailed...

  AZSko je velká bída

  Teslácké zešilovače AZS 22x jsou v originále strašná tragédie. Řešení je několik:
  1) Prodat a za utržené peníze koupit normální zesilovač - lidi AZSka kupuji za pro mě naprosto nepochopitelné částky
  2) Vykuchat a dát do něj LM3886 http://forum.digilidi.cz/topic545.html#p1782
  3) Pokud na AZSku lpíš, tak ho nech vytunit od Sinclaira http://www.aldax.cz

  Stránky

  Přidat komentář

  CAPTCHA
  Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
  inf_rmace:
 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?