Tuning repro Genius SP-HF 1250x

• 1 příspěvek / 0 new
    Poslední
    Re: Tuning repro Genius SP-HF 1250x

Ohledně svitků 4,7mikro jsou na trhu malé kostičky 2,2mikro.Ty by šly dát místo nich dva paralelně,třeba na delší vývody.A ktomu poslednímu případu-pokud nedošlo ke zkratu,jako minule,což počítám že jo,tak někde upadl nějaký drát.Nejspíš zem mezi korekcema a koncákem,napájení,nebo odešla zenerka.Proměřit to.A doufám,že jsi vyměnil a zkontroloval ten kabel k druhé bedně a případně do zvukovky!!!Tam je hodně pravděpodobný zkrat nebo přerušení,kablíky jsou otřesné kvality.

Jo,ty LMka...Já bych je tam dal,když to tuníš.Měly by mít lepší zkreslení i šum.Ale kolik to u kterého výrobce bude,to těžko zjistit teoreticky.LMka by měly být modernější koncepce,tak bych na ně vsadil. ;)

Hadato: když vyloučíš upadlé dráty, jak píše chorche, bylo by dobré začít měřit. Pro tohle hledání do objímek zastrč původní operáky. Chyba bude někde, kde jsi něco dělal. Třeba ty odpory, cos tam dal, mají 470ohmů? Měřil jsi je? Dál napětí napájecí operáků. Dál výstupy operáků by měly být na polovině napájecího (=0 proti zemi = středu napájení) atd.
    Naměřené hodnoty si zapiš do vytisknutého schématu a přemýšlej o nich. Nebo se zeptej zde.
    Nevzdávej to, dáš to dohromady.
    (i mě teď napadlo, že jsem se nedíval osciloskopem, jestli mě to nekmitá, napravím to.)

Kozousch:
    - musím říct, že se zvukem jsem po dalším večeru poslouchání moc spokojený. Celé pásmo se srovnalo a roztáhlo nahoru i dolů, hloubky jsou mnohem níž. Škoda, že ty bedýnky nemají 50litrů, to by bylo posloucháníčko.
    Trochu mám chuť udělat si z laťovky pořádné skříně(+vytlumit), a celý vnitřek včetně reproduktorů do nich přestěhovat. Bohužel zrovna se v konstrukci reproskříní moc neorientuju, i když tuším cosi o rezonančním kmitočtu hloubkového repra, přes který "nejede vlak" (nakonec vše se dá dneska nastudovat na internetu)

- po pravdě se mi do té náhrady LM místo TDA moc nechce. Nebýt toho nekritického nadšení evžena zpočátku téhle diskuse, tak by mě to ani nenapadlo. Nechci si zadělat na nějaké kmitání. I když ty LM mají dle kat.listu cca 10x menší zkreslení, nevím, jestli to uslyším...nechám to v sobě uzrát a pak uvidím...

chorche666:
    cituji: "Ohledně svitků 4,7mikro jsou na trhu malé kostičky 2,2mikro"
    dej odkaz na ty malé kostičky, dík.

Ha, díky Kozouschi za ten bezva seznam firem, třeba tady http://www.semic.cz/pasiva/B01_04.pdf mají hezké mrňavé 4,7mikrofaradu (hned vlevo nahoře), možná do nich půjdu.

Ta rychlost 25V/mikrosekundu je asi v pohodě pro zvukové aplikace?

Já bych to, chlapi, s těmi investicemi do materiálu nepřeháněl. Ty bedny mají svoje limity a když výrazně zlepšíte jednu část, třeba zesilovač, tak vás stejně bude limitovat kvalita ozvučnice a reproduktorů. Já bych doporučoval brát to spíš jako úkol dosáhnout co největšího zlepšení za co nejmíň peněz a vychytat tomu mouchy bez velkých investic - odstranit zemní smyčky, vyměnit bídnou kabeláž, operáky a kondíky ve výhybkách. Tím netvrdím, že děláte něco, co nemá přínos - naopak! Jen je potřeba u každé investice zvážit, co se ještě vyplatí a zda to přinese zásadní zlepšení CELKU, tedy zda se to zvukově projeví, nebo to zlepšení zamaskuje nedostatek v jiné části. Zkrátka například vyměnit elektrolyty před výškáči za běžné svitkáče za dvacku je OK, ale vyměnit je za Mundorfy po tisícovce je nesmyslné plýtvání.

Elektrolyty jsou v signálové cestě i u podstatně lépe hrajících zesilovačů než je ten v Geniusech a nijak je zásadně nelimitují, takže bych to asi neviděl jako problém ani zde.

Stavět nové ozvučnice, jak píše "I" je už opravdu nesmysl, protože to stojí dost peněz za materiál a práce je to fakt hrozně moc - stavět z levného materiálu se absolutně nevyplatí. Pokud stavět bedny, tak podle ověřeného návodu a s lepšími reproduktory. Když budete mít dobrý návod a dáte do reproduktorů a výhybek 5 tisíc Kč, tak postavíte bedny na úrovni komerčních beden kolem 20ti tisíc Kč. Pokud vás navíc ta práce baví, tak je úspora 15 tisíc Kč rozhodně zajímavá. Stavět z levnějšího materiálu se nevyplatí. Investovat podobné množství práce do Geniusů za tisícovku aby hrály jako bedny za 2 tisíce je opravdu mrhání.

Zásada č.1 autotunigu je: "Když chceš rychlé hezké auto s dobrými jízdními vlastnostmi, tak si ho kup!" Stavět "závoďák" z naftové Oktávky 66kW je jako stavět ponorku z bojleru.

A tady je to stejné. Zlepšení jedné části se nemá šanci naplno projevit, pokud vás limitují ostatní části. A vyměnit úplně všechno vlastně znamená všechno vyhodit a postavit znova a pak nemá cenu Geniusy rozebírat. Pokud máte chuť a čas "bastlit", tak tu chuť a čas investujte do projektů, které vás posunou výš.

Kdo se do kompletní stavby zesilovače a/nebo beden pouštět nechce, nechť Geniusům vychytá mouchy a prodá je někomu z kamarádů, kteří nemají vyšší cíle, a pořídí si něco lepšího. Například já jsem měl u PC léta ruské reprobedny Radiotehnika S-30B za tisícovku:
    http://elektro.bazos.sk/inzerat/5091815/reprobedne-radiotechnika-S30B.php
    a k nim obyčejný stereo zesilovač taky za tisícovku. A to je vážně jiná liga. Na základě zkušenosti s S-30B jsem si pořídil i S-50B a S90B:
    http://vef-rrr.ucoz.ru/index/akustika_80_ykh_vm/0-9

Dneska jsem bedny znova zapnul a najednou byl při plném zesílení slyšet zvuk z pravého repra, ovšem velice slabě, asi jako když pustíte sluchátka nahlas. Levé repro jenom Hlasitě hučelo. V naději ve zlepšení nebo dosažení původního stavu a zvuku jsem přemontoval vše tak, jak bylo. Vyměnil jsem odpory i operáky za staré, jenom patice jsme tam nechal. Výsledek byl ovšem furt stejný, pravé repro hraje velice potichu a levé nahlas hučí.

Kondíky jsou dostupné v GESu,a stejné jsou i ty co jsou od "I" v odkazu.Asi i stejný výrobce.Podle mě to má i GM.To hučení je určitě nějaká chybka,něco odešlo.Asi oba koncáky.No to na dálku těžko poznat,musíš proměřit.Začni stejnosměrné napětí,jak bylo už řečeno,na vstupech i výstupech operáků i koncáků,taky zdroj,jestli není jedno napájení shořené.Měř se zkratovaným vstupem,ať to je stopro bez signálu!Jinak můžeš naměřit nějaký brum.

Kozousch: Ty ruské bedny,to je fakt designové maso!Asi nehrajou úplně extra,ale mě se líbí vzhledově.Je to pěkně syrové.Vychytat,doladit a jiné do smrti už nebrat...Oni mají rusové dost bytelné výrobky co nás možná přežijou.

Retro repro made in CCCP

Ty 30 let staré Radiotehniky podle mě hrají lépe, než vypadají. I když je pravda, že když se natřou vyšisované membrány černou tuší a stříbrné šrouby vymění za černé, tak vypadají podle mě velice zajímavě:
    http://img177.imageshack.us/img177/6015/s50bands30b.jpg
    To je část domácího kina, co jsem poskládal pro kamaráda - 2 x S-50B (1000 Kč) + 3 x S-30B (750 Kč) + nejlevnější AV Receiver Yamaha HTR-6130 (4000 Kč). Poměr cena/výkon podle mě nepřekonatelný.
    Všechny středové a basové reproduktory ve všech modelech mají lité koše, což se dnes vyskytuje občas u beden přes 50 tisíc Kč za pár, ale spíš až od 100 tisíc za pár. Mají velké silné magnety a měkké závěsy, takže i mizerné koncáky v té Yamaze rozhýbou poměrně velké basáky v S-50B jakoby nic. Svitkové kondenzátory a vzduchové cívky v poctivých výhybkách 2. řádu jsou samozřejmostí.

Když porovnám zvuk se zhruba stejně starými bednami Tesla, co mám ve sbírce a jejichž zvuk zná asi každý, tak Tesly hrají ve srovnání s Radiotehnikami vyloženě komicky. K S-50B jsou velikostí odpovídající 1PF 067 08":
    http://www.repromania.net/tesla/ruzne-reprosoustavy-1pf-067-08/ruzne-rep...
    Ty jsou dobré tak k nostalgickému přehrávání starých nahrávek, protože mají zastřený a "líný" zvuk.
    1PF 067 67 alias "Bratislavské ARS 1038" se nedají poslouchat ani z nostalgie:
    http://www.repromania.net/tesla/ruzne-reprosoustavy-1pf-067-67/ruzne-rep...
    Kaloty mají zvuk jako ping-pongové míčky, střeďáky mají zkreslení asi 120 procent a basáky s tuhými závěsy a slabými magnety jen hučí.
    K S-90B by byly velikostně odpovídající přeceňované ARS 1054/1058. Pro ty platí to samé, co pro 1PF 067 67 nebo ARS 1034/1038, jenom ve větším.

S-30B bych se kvalitou zvuku nebál srovnat s cca 10 let starými bednami Tannoy mX1 a S-50B s Tannoy F2 nebo mX4. Charakter je samozřejmě trochu odlišný, ale neodvážil bych se prohlásit žádné z nich za jednoznačného vítěze.
    Proti S-90B nemám co postavit, protože pak už mám jen dražší bedny, ale rozdíl mezi Radiotehnikami a bednami za 60 tisíc Kč je menší než mezi Radiotehnikami a Teslami.

Omlouvám se za příspěvek mimo téma. Pokud má někdo zájem v tom pokračovat, nechť založí nové téma třeba "Výběr reprobeden z druhé ruky" a podobně.

Hučení levého repra bylo opravdu koncákem, vyměnil jsem ho a ten levý kanál hrál. Poté jsem zkusil vyměnit operák za [url]http://www.gme.cz/cz/-p310-512.html[/url], který byl doporučen a nestihl jsem se divit. Najednou se začalo kouřit ze 3 koncáků, než jsem to stihl vypnout, zvuk už nešel ani z levého repra ani z pravého. Je možné, že mi to celé způsobil ten operák i to, že hrál pravý kanál velice potichu? Navíc jsem si u něj všiml, že po zapnutí hrál tak, že skoro nešel slyšet a poté asi po dobu 3 sekund zesiloval,načež se ustálil na hlasitosti, která byla tak 3x větší, ale pořád velice slabá? Nemohlo by to být tím, že odešel nějaký kondík v signálové cestě?
    Jinak napětí jsem měřil, zenerky byly v pořádku, zdroj taky.

Tak já zase - jsem tam vrátil s pokorou ty 4558D! a asi tam už zůstanou!

Proč?

Protože s těma LME49720 to sice hraje líp, ALE děsně se zvýšila citlivost na okolo ležící mobily, mobil vzdálený cca až 3,5metru se při povídání s BTSkou nebo přijímání SMS hlasitě v bedýnkách projevuje, což s 4558D ani náhodou. Než jsem je vyměnil, tak jsem si nikdy mobily neuvědomoval. Zato teď jsem měl přehled, naučil jsem se dokonce odlišovat, zda se mobil vypíná, či byl zapnut, délku SMS a podobně!
    Prostě to zapojení je minimalisticky jednoduché a funkční, a rychlejší operáky s větší šířkou pásma by se musely více ošetřit.

Tuning zastavuju u výměny kondu před výškáčem, zatlumení beden a větších kondů pro vyhlazení zdroje.
    Jít dál nedoporučuju!

P.S. už chápu, proč to odrušovací "šílenství" na str. 16a 17 téhle diskuse!

S kapacitou filtračních kondenzátorů to taky nepřehánět. Doporučil bych maximálně dvojnásobek původních kapacit. Při zapnutí se vybitý kondenzátor chová jako zkrat a čím větší kapacita, tím déle trvá, než se kondenzátor nabije. Můžou odejít diody v usměrňovači nebo trafo. Diody lze nahradit silnějšími, ale měnit trafo se nevyplatí. Lepší vlastnosti má filtrace složená z více kondenzátorů (například 4 kusy 2.2G místo 2 kusů 4.7G). Většinou je ale není kam umístit a není to ani nijak kritické. Spíš je důležitější vybrat nějaké slušné kondenzátory, které budou mít nějakou kapacitu déle než 2 roky (viz doporučení prodejci).

http://img258.imageshack.us/img258/2836/chinacap.jpg

U drahých zesilovačů s velkými kapacitami filtračních kondenzátorů se používá tzv. softstart - po zapnutí zesilovače je před primár trafa vřazen omezovací odpor, který se po několika sekundách přemostí kontakty relé. To jen pro doplnění - ne že by se vyplatilo to do Geniusů dodělávat.

Myslím si,že kouření z koncáků nebude jen výměnou operáku.I kdyby celé zapojení kmitalo nadoraz,nemá trafo tak velké proudy,aby odpálilo koncáky jen signálem.Ty vydrží mnohem víc,pokud nejdou do zkratu.Ale to asi šly.Buď jsou vadné repro,nebo dráty,cínový můstek někde.Taky mě napadlo jestli jsi nedal operák obráceně?Koukal jsem na to už dost dlouho,ale mimo těch odporů v napájení to vypadá jako nezáludné zapojení.Takových jsem už viděl dost,a žádné nehořelo.Někde máš zašitého zkrata... :(

Zkrat to tak na 99% nebyl. Měl jsem tam původní operáky a levý kanál hrál úplně bez problémů. Jakmile jsem tam však dal ten nový operák, tak to začalo čadit, ty koncáky na obou kanálech všechny najednou, a to je dost divné, při zkratu mi předtím odešel vždy jenom jeden. Jo a určitě byl dán správně, na to jsem si dával moc velký pozor. Spíš by mě zajímalo, proč ten pravý kanál hrál jenom tak potichu, navíc, když byli oba koncáky na pravém kanálu nově vyměněné.

To mě taky překvapuje,vypadá to že výstup byl v saturaci k jednomu napájení.Buď je vadný nový operák,nebo vazební kondíky mají svod.Těžko bez měření zjistit.Něco by mohlo napovědět měření bez signálu se zkratovaným vstupem.Zkusil jsi to?Psal jsem to už několikrát.A samozřejmě mít tam ty odpory 470ohm v napájení.Pokud by měl operák málo proudu,mohl by se do saturace dostat.

Není situace, kdy jsou mrtvé oba koncáky a je problém i s operáky, vhodná na to celou tu mizernou elektroniku vyhodit a postavit nějaký slušný externí zesilovač? Než kupovat stále dokola další a další TDAčka, není lepší koupit nějakou ověřenou stavebnici s LM388x nebo LM4780? Když i Pavel Macura (autor Dispre) prohlásí, že konce s LM388x nebo LM4780 jsou na úrovni komerčních integrovaných zesilovačů ve třídě do 10.000,- Kč, tak to nejspíš bude pravda:
    http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=4018&postdays=0&postorder=asc...

Také jsem se trápil několik dnů s tzv tuningem. Nakonec jsem dospěl k názoru, že je to ztracený čas. Alespoň jsem přišel na pár zajímavých a hlavně nepříjemných poznatků.

1. Reproduktory: Výškový je celkem přijatelný. Basový, tak tohle je jedním slovem katastrofa. Nechápu jak někomu nevadí dunící NEbasy (i po zatlumení) a prakticky žádné středy (jakoby by byl zapnutý loudness). Náprava byla provedena výměnou basáku za repro TVM ARN 130-60/4, které dokáže hrát od 50Hz do 15000Hz. Bylo nutné i upravit výhybku. Tlumivka do serie s basákem + svitek do serie s výškačem a otočená polarita. Konečně zvuk byl čitelný ve všech spektrech a také ve velmi důležitých středech.

2. Elektronika: Skoro se mi nechce o tom ani psát. Úpravy kapacit elytů se ukázalo nepřínosné. Problém je návrh obrazce plošného spoje + nekvalitní signálové kabely které se připojují ke zvukovce. To celé dělá pěknou anténu na chytání všeho možného, aby si uživatel vychutnal sem tam i nějaké rádio či jiné vysílání. Soustředil jsem se na signál který vede k OZ (výměna za typ LM4562NA originál, v GME jsou jen pajcy!!!), protože už tam byl signál degradován. Po pár úpravách to bylo ještě horší než bych čekal. Výrobce zřejmě to takhle dosral vědomě, protože jinak by to nebylo únosné. Napájení OZ je katastrofa. Místo +-12V je tam nějakých +-8,5V. Není se co divit. Odpor + zenerka, to se takhle dělalo jen v době před půl stoletím kdy nebyly k dispozici vhodné tranzistory. Přitom by opravdu stačily 2 tranzistory za 1.50Kč, aby to bylo někde jinde. Jediné co trošku pomůže a co mě vyloženě sralo, je úprava vstupního OZ změnou odporů R13 a R28 z 22kohm na 47kohm nebo i více. Tím se zmenší zesílení stupně a tím i bordel který leze do konců či sluchátek. Koncový stupeň jsem nechal tak, i DC servo, protože výměnou za LM1875 si už moc nepomůžeme. Mě nejvíce sere to rušení byť už je hodně malé. Navíc, pokud strčíte sluchátka do zdířky, tak se odpojí vstup koncových zesilovačů a navíc je tento vstup zkratován proti zemi, což je správné. Ale pokud ty sluchátka vybudíte, tak repráčky stejnak trošku hrají. Přes různé vazby či mizerné napájení + špatně navrženou zem signál prostě pronikne až do koncáku.

3. Závěr: Vyserte se na tuning tohoto šrotu a kupte si tohle: http://www.audiotek.cz/product-29484-jmeno a už nikdy nebudete muset řešit nějaký problém se zvukem. Že jsou drahé? Nejsou, čas je drahý a trápení které věnujete zbytečnému tuningu.

Jo,MAudio budou asi výborné.No,zdejší tuning je pokus o vlastní vylepšení,výzva pro nadšence.To že si lze koupit lepší ten pocit z vlastního úspěchu nenahradí.Já osobně vychytal zvuk ve svém autě,a to za poměrně malé peníze na velice dobrou úroveň.A moc mě to těší.Jinak souhlas.

Tuning má význam pokud dosáhnete významného úspěchu za rozumné peníze. Co se týče těchto geniusu, tak by se muselo použít zcela jiné zapojení, nové plošné spoje a nakonec možná vyměnit i repráky. A to by už byl zcela jiný výrobek a také podstatně dražší. Možná i dražší než je výše zmíněne M-Audio. Samo na bežný poslech geniusky stačí, pokud si zvyknete ;)

Funkční stereo zesilovač se dá při troše trpělivosti koupit do tisícovky v bazaru nebo na německém eBayi, případně postavit s LM3886 nebo LM4780. Základ je nekupovat ojetý zesilovač přes internet v ČR - zejména aukro je přeplněné lajdácky opravenými vraky ze sběrných dvorů nebo koupenými z německého eBaye za pár Euro z rubriky "Defekt - für Bastler".

Starší regálové reprosoustavy se taky dají pořídit za slušné peníze nebo postavit - česká DIY scéna poskytuje stavebních návodů velké množství. Ty levné ale bohužel v převážné většině obsahují reproduktory z produkce bývalé Tesly/TVM a to je velká bída. Reproduktory Tesla/TVM se vyplatí jen a pouze v případě, že reproduktory seženete skoro zadarmo. Já jsem například včera neodolal a za 400 Kč pořídil domácky vyráběné dvoupásmovky obsahující reproduktory ARV-104-00/4 (385 Kč za kus) +
    ARN-226-03/04 (415 Kč za kus) + fabrické výhybky 2. řádu (310 Kč za kus) - vše jako nové:
    http://img208.imageshack.us/img208/8251/tvmbastl.jpg
    ARN 226 samozřejmě nejsou do dvoupásma ideální, ale papírově na středech díra není - basáky mají katalogový rozsah 30Hz až 3kHz a výškáče 2.5kHz až 18kHz. Skříně a mřížky docela ujdou. Všechny stěny a předek jsou z dřevotřísky. Jen bude potřeba předělat zadní stěny (je to papundekl a pod ním polystyren) - a přidat tlumení (ARN-226-03 jsou do zatlumené uzavřenky přímo určené). A vyměnit ve výhybkách elektrolyty za svitky a přidat terminály. Pracovitější stavitel by samozřejmě mohl použít jen samotné reproduktory a postavit vlastní třípásma. Kupovat ale reproduktory Tesla/TVM za plnu cenu je čirý nesmysl, protože za srovnatelnou cenu pořídíte lepší kvalitu třeba u Visatonu a podobně.

Za slušné peníze lze v Praze pořídit bedny třeba u mého známého:
    http://tesla.iplace.cz/
    Hlavně vzhledově horší kousky bývají za rozumný peníz a nemá jen Tesly. Kdo se nebojí tmelu, šmirglu a barvy nebo samolepicí fólie, určitě si vybere.

To je sice hezké co jsi tady napsal, ale myslím, že tady jde hlavně o bedýnky k PC. Používat reproduktory ARN-226-03/04 při blízkém poslechu když sedíš u compu není zrovna ideální. Plocha membrány je už opravdu příliš velká. Navíc nemá tato řada bezroptylové magnety, takže to může ovlivňovat monitor. Pokud by byly umístěny dále, tak budiž, ale nepřipadá mi to moc ideální.

To máš samozřejmě pravdu - byl to jen příklad výhodného nákupu. Já je taky k PC dávat nebudu. Zkusím je dát ke mě do hospody do poslední neozvučené místnosti a pokud budou hučet, tak je někomu za trest daruju nebo je prodám. Tesly rozhodně nejsou jako monitory vhodné, protože mají citlivost kolem 86dB a tuhé závěsy středobasů, takže potichu hrají hrozně špatně - vím o čem píšu, protože mám dvoupásma Tesla 1PF 067 62, ARS 914 a ARS 1018, třípásma Tesla 1PF 067 08 a 1PF 067 67 a nakonec třípásma RS 234B od Elektroniky Praha. A taky doma dělanou kopii Bandpass subwooferu Bose s basáky Tesla :-)

Jeden typ od Tesly ale doporučím -1PF 067 62:
    http://www.repromania.net/tesla/ruzne-reprosoustavy-1pf-067-62/ruzne-rep...
    Byly jako příslušenství k radiopřijímačům Sextet a ještě k nějaké věži Tesla - možná Studio. Občas se dají koupit do pětistovky, protože mají nevzhledné plastové krycí mřížky. Ty když se sundají a čelní stěny natřou černou matovou barvou nebo polepí černou tapetou nebo kobercem černé barvy, tak vypadají k světu. Jsou osazené ještě starou řadou reproduktorů Tesla, která má sice "líný" zvuk, ale ne tak podivně zkreslený jako novější řady reproduktorů.

Pokud máme zůstat při zemi a v rozumné cenové hladině, tak úplně postačí libovolné menší dvoupásmové regálovky s citlivostí minimálně 89dB (ideálně přes 90dB) a s měkkými závěsy středobasáků. Třeba Radiotehnika S-30B se do tisícovky občas koupit dají. Lepší jsou třeba Tannoy F1, M1 a mX1. Ty se ale prodávají za 2 až 3 tisíce Kč.

K PC jsou samozřejmě nejlepší monitory určené pro poslech v blízkém poli (pozor - ne všechny monitory jsou automaticky určené pro poslech v blízkém poli). A úplně nejlepší ze všeho jsou bedny s koaxiálními reproduktory (Tannoy s reproduktory Dual Concentric nebo KEF s Q v názvu modelu), protože čím jsou blíž bedny k uším, tím roste úhel mezi dvěma zdroji zvuku u dvoupásmovek - mezi výškáčem a středobasem - a na to jsou uši citlivé a působí to nepřirozeně. Extrém jsou komponentní repra v autech - středobasy ve dveřích a výškáče v palubovce - to přímo nenávidím. Tannoy ale s koaxiálními reproduktory dělá až dražší řady beden. Ze starších KEF jsou špička Q15, Q15.2, Qmini nebo Q1. To už jsme ale v cenách kolem 5 tisíc Kč.

Za levno je to vždycky o kompromisech:
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7485737/Regalove-Reproduktory-QUADRAL-Al...
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7547436/Reproduktory-SONY-SS-A107.php
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7457909/SANSUI-SP-X222D-110W-8ohm-2-pasm...
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7485747/Regalove-Reproduktory-ELTAX-Cent...
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7508089/zesilovac-ONKYO-A-8420.php

Komu jsem Tesly nevymluvil, může být uspokojen taky:
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7391310/tesly-bedynky.php

Ještě jsem narazil na tento inzerát vhodný pro ladiče z jiného soudku:
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7535622/SHAN-SV-04.php
    Ty bedny mají nějakou botu ve výhybce, ale s upravenou údajně hrají dobře. Já je slyšel s neupravenou výhybkou a basy špička, ale středy a výšky mizerie. Pokud by ale někdo uvažoval o stavbě vlastních beden, tak tyhle mají špičkovou skříň a basáky - to se za 7500 Kč nepořídí ani omylem. Stačilo by v nich vyměnit středy a výšky a odladit výhybku ...

Kdo hledá sloupy za 20 tisíc, s těmito chybu neudělá - ty samé má můj kamarád:
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7525104/CANTON-ERGO-1200-DC.php
    Ale potřebují fakt dobrý zesilovač ...

Pár tipů na starší zesilovače

http://elektro.bazos.cz/inzerat/7485775/Zesilovac-SONY-TA-F30.php
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7445020/Telefunken-HR-660--receiver.php
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7230755/Zesilovac-s-radiem-KRAUS-SRC-80.php

A na závěr skutečná perla mezi starými zesilovači:
    http://elektro.bazos.cz/inzerat/7378388/DUAL-CV-1260.php
    http://www.vintageshifi.com/dualcv1260part2.pdf
    Německá Hi-Fi fóra doporučují od firmy DUAL následující modely: PA 5060, PA 5030, CV 1460, CV 1260
    Případně hodně staré: CV 1600 a CV 1700
    Slušné jsou prý i CV 1100, 1400 a 1462
    PA serie je od Rotelu, CV serie je Denonu

Děkuji vám všem za rady a snahu, nakonec jsem to zprovoznil asi po půldenním měření a letování. Přeměřil jsem všechno a bylo to v pořádku. Přeletoval jsem teda znova patice a taky součástky, co nevypadaly moc, že drží, přeletoval koncáky a vyměnil operáky (jeden 4558 a druhý tam je OPA 2604AP) za nové a ono se to rozjelo. Musel tam být někde studený spoj, který se mi měřením nepodařilo zjistit nebo ještě musel být špatný operák.

Pro Kozousch-No,koukám že tady někdo dělá někomu reklamu!Ne,že by mi to vadilo,ale komentovat tady něco jako že kvalitu repro,nadávat na repra v autě a vychvalovat Tannoye apak NABÍDNOUT JAKO DOBRÉ přístroj osazený operáky 1458 a tesla bedny s papírovými výškáči,to je teda vrchol demagogie.Sorry,ale asi jsi mírně mimo mísu.To i tyhle geniusy hrajou lépe,a jestli to neslyšíš,netřeba už dalšího tunění.Kup staré tranzistorové chrchle a je to to samé.

teda musím souhlasit a podpořit chorcheho:

tyhle bedýnky opravdu hrajou velmi dobře a shazovat je je hloupost.
    Zkuste si je třeba připojit ke sluchátkovému výstupu jakékoli televize, a uvidíte ten rozdíl!

Možná nějaké větší M-audio hrajou líp (teda určitě), ale abyste viděli opravdu rozdíl ,museli byste jít aspoň do 8-mi palců http://kytary.cz/m-audio-bx-8-a-deluxe/HN101049/ a tam už je cena 7x větší, nevím, jestli to zrovna k počítači nebo televizi má smysl?!?

Musíme si taky uvědomit,že tyhle bedničky jsou určeny pro poslech nablízko!Jestli to někdo chce použít na ozvučení pokoje,tak ať na to rovnou zapomene.To nebude mít žádné basy,jen dunět.Já osobně mám dokonce ucpané bassreflexy.A musím říct,že na poslech u monitoru to vyvine s přehledem pěkné hromobití,včetně velmi nízkých tónů,ale jen tak do 2metrů.Tohle je základ,než budeme bedničky odsuzovat.Pokud chcete ozvučit pokoj,použijte nějaké regálovky,a u menších i subwoofer.To sice já moc neuznávám,ale budiž.Technaři těžko bez subu budou spokojeni.U těchto i bedniček nablízko je sub zbytečný.Kdo ví,o čem je řeč,tak mi dá za pravdu.

To chorche666: S reklamou jsem to nepochopil - dal jsem odkazy na inzeráty více různých prodejců a u jediného, kterého znám, jsem to výslovně napsal. Navíc nevím nic o tom, že by bylo v tomto diskuzním fóru zakázáno doporučit nebo nedoporučit nějakého prodejce nebo napsat dobrou či špatnou zkušenost s nějakým konkrétním výrobkem. Kdyby jsi moje příspěvky četl pozorněji, všiml by sis, že bedny Tesla nedoporučuji - naopak před nimi varuji. Jako dobrý zesilovač jsem označil pouze Dual a ten podle servisní dokumentace operáky MAA-1458 neobsahuje - ty má předpokládám Kraus a ten jsem nijak nechválil. S objektivní kritikou rozhodně nemám problém a rád se nechám od zkušenějšího poučit - kritizuj ale prosím mé výroky a ne jejich překrouceniny. Pokud jsi dyslektik, tak se ti samozřejmě předem omlouvám.

Nebudeme se hádat,ale cituji: Jeden typ od Tesly ale doporučím -1PF 067 62:
    http://www.repromania.net/tesla/ruzne-r ... 067-62.php
    Ty mají papíráky,nebo ne??? :D

Rád bych ještě doplnil,že tady se snažíme vyměnit operáky 4558,a onen Dual je má osazeny....To jen tak na okraj.

Oukej, na slovíčkaření 2:0 pro tebe. Já to taky neberu jako hádku - spíš to beru tak, že by člověk neměl brát a prezentovat svoje zkušenosti a názory ovlivněné i osobním vkusem jako absolutní pravdu a kategoricky prohlašovat nějaká technická řešení jako vždy a obecně lepší než jiná. Proto se taky snažím co nejvíc používat obraty typu "podle mého názoru je dobré/špatné toto" nebo "ne/doporučím toto" a ne "toto je špička a toto je šmejd". Občas to ale asi nenapíšu dost jasně a pak samozřejmě dojem hlásání absolutní pravdy vzniknout může.

Například bych se neodvážil tvrdit, že zesilovač Dual s kvalitními tranzistorovými koncáky bude hrát hůř nebo maximálně stejně dobře jako zesilovače v Geniusech s koncáky s čínskými pajcy TDAček jenom proto, že oba mají v předzesilovačích operáky se stejným označením. Konkrétní výrobce stejných modelů operáků a i vlastní konkrétní zapojení a kvalita součástek "okolo" může mít taky dost podstatný vliv a u této kategorie bych viděl spíš limity v kvalitě koncáků než v typu operáků. Tím netvrdím, že nemá smysl operáky měnit za jiné typy, ale spíš že se domnívám, že TDAčka mají limit podstatně níž než konce v Dualu i operáky v obou zesilovačích.

Taky jsem se domníval, že poté, co jsem jasně popsal limity beden s reproduktory Tesla a ty 1PF 067 62 doporučil koupit jen proto, že se dají koupit fakt za hubičku, tak to každý pochopí jako doporučení Low-Cost řešení a ne pozvánku do Hi-Endu. Navíc znám spoustu lidí, kteří pokud mají u opravdu levných beden volit mezi Tesláckým papírovým výškáčem, Tesláckou plastikovou kalotou případně nějakým čínským piezovýškáčem nebo podřadnou kalotou, tak zvolí Teslácký papírák. To je ale samozřejmě taky otázka osobního vkusu a konkrétní "konkurenční" bedny.

A opravdu nic ve zlém - nic z toho, co kdo tady prohlásil nepovažuju za problém. Naopak každý byť občas neobratně vyjádřený názor beru jako přínosný, protože cesta ke slušnému zvuku není jediná - to by bylo moc jednoduché a asi i nudné ...

Určitě.Navíc já osobně vůbec Tesly neodsuzuju,sám mám auto osazené TVM.Originální bedny jsou slušné skříně,jen ty papíráky vyměnit za nějaké kaloty a upravit výhybky.Bohužel tesla papírové výškáče šustí.A to i nynější modely od TVM.Kaloty TVM jsou v pohodě,ale díky velkému průměru je potřeba jim snížit citlivost asi o 4dB,jinak je hodně převýškováno.Platí o všech bednách Tesla.Ohledně starých zesilovačů mám výhrady ke starým kondíkům,které bývají vyschlé.Když se nahradí,obvykle se zvuk výrazně zlepší.Ale některé staré koncové tranzistory nejsou nejvhodnější,bývají pomalé.To pak i ono TDAčko bohužel často dopadne daleko lépe.Už mi pár různých kousků starších strojů prošlo rukama,a musím říct že zrovna luxusní zvuk to nebyl.Obvykle to vypadalo na zkreslení,v hudbě byl neklid,a celkově velké přeslechy mezi kanály.

zdravim ludkovia, bolo to tu už spomínané ale prešiel som celú túto tému ale nikto sa už tomu viac nevenoval, tak sa pýtam, dal b sa tento tuning uplatnit aj na model 1800A? ak ano mohol by tu niekto dat popis? dakujem pekne

Já se domnívám, že přesně stejné úpravy jako u 1250x téměř určitě provést nepůjdou. Model 1800A vypadá i uvnitř zcela jinak:
    http://davidsigut.rajce.idnes.cz/Reproduktory_Genius_SP-HF_1800A/

[quote="Zlatovlaska"]zdravim ludkovia, bolo to tu už spomínané ale prešiel som celú túto tému ale nikto sa už tomu viac nevenoval, tak sa pýtam, dal b sa tento tuning uplatnit aj na model 1800A? ak ano mohol by tu niekto dat popis? dakujem pekne[/quote]

Zkus najít schéma,mohu na to mrknout....

Zde uvedený tuning je nesmyslný. Operační zesilovače u koncového zesilovače neleží v cestě signálu ale slouží jako tzv. servo zajistující minimální stejnosměrné napětí na výstupu. Lze proto se stejným výsledkem použít i levný TL071. Schéma různých typů se moc nemění, je to všechno na jedno brdo, někde je 2030, jinde 2050. Největší vliv na zvuk má výměna 2030 za LM1875 a náhrada všech elytů v signálové cestě za SVITKOVÉ kondenzátory. Totéž u bipolárního kondenzátoru který je u výškového reproduktoru. Vámi používaný keramický kondenzátor je sice lepší než neznačkový šmejd elyt co tam je, ale svitek je nejvhodnější. Ubyde šumu, zkreslení na výškách, zvuk se výrazně pročistí. U typu 1250 je výsledek opravdu ohromující. Pokud by byl zájem mohu sem dát schéma a malý popis.. stejně jdou vylepšit i korekce. Ono prásknutí při zapnutí se omezí pokud se paraleně k sekundárnímu vinutí trafa připojí svitkový kondenzátor např. 470n.
    Pro dobrý pocit je vhodné vyměnit všechny elyty v bedýnce za kvalitní, má to vliv na životnost. Špičkou je Nippon Chemicon který dodává fa Ecom. To co tam je je nejlevnější čínský šrot.

Plošný spoj je velmi bídký proto musí člověk mít alespon základní zkušenosti s pájením, odsávačku a hodně trpelivosti.

Pokud by byl zájem mohu sem dát schéma, popis, dodat sadu tunících součástek nebo bedýnky rovnou otunit...

Sice schéma by bylo super, ale 1250x jsou nesehnatelné. Ani v bazarech a na Aukru jsem je od objevení tohoto fóra nenašel (cca rok)...
    Co dyžtak zkusit udělat nějaké jiné, aktuálně nabízené bedny? To by se to schéma hodilo víc ;)

[url=http://forum.digilidi.cz/topic541.html]Jedny by som mal na predaj[/url] :)

Dost mě překvapuje, že někdo po přečtení této diskuze zatouží si ty bedničky koupit a zcela zbytečně je zkoušet tunit.

Já jsem se domníval, že ten, kdo tyhle bedny nemá a přečte si tuto diskuzi, tak bude naopak hrozně rád, že je nemá :lol: :-)

[quote="Roberto"]Zde uvedený tuning je nesmyslný. Operační zesilovače u koncového zesilovače neleží v cestě signálu ale slouží jako tzv. servo zajistující minimální stejnosměrné napětí na výstupu. Lze proto se stejným výsledkem použít i levný TL071.
    Ono prásknutí při zapnutí se omezí pokud se paraleně k sekundárnímu vinutí trafa připojí svitkový kondenzátor např. 470n.[/quote]

V bedýnkách jsou použity dva OZ a to dvojité, takže místo TL071 je nutno použít TL072. Ten druhý, který je na jednom spoji s korekcema v přední části bedýnky, může být i NE5532. Jenže velký podíl na tom, že z repráku uslyšíte při zapnutí a vypnutí pěkné lupnutí či jiné rázy, má právě tento OZ. Pokud se použije LM49720 je to skoro zanedbatelné. Ale každého věc. Výměna elytů za svitky je omezena prostorem na desce regulace hlasitosti a korekcí. Už jen vstupní kondíky 1uF jsou stěží nahraditelné přímo ze strany součástek a ze strany spojů rovněž. Dále jsou tam 47uF a 220uF, které by nebylo možné změnit za svitky ani omylem :) . Jediná schůdná cesta je tam dát značkové elyty ze strany spojů přiletovat svitky 100nF. Na desce výkonových zesilovačů postupovat podobně co se týče kondenzátorů. Místa je tam více. A co se týče výkonových IO je možné vyměnit za LM1875. Ideální by bylo dát napajecí transformátor mimo bednu, prostě externí napájení + jedno navíc jen pro OZ. Ale na to se asi každý vy*ere ;)

Že Roberto spletl jednoduchý a dvojitý operák (TL071 a TL072) není tak podstatné. Že výměna operáků může snížit lupání při zapnutí taky není to hlavní, co se zde tak dlouho řešilo.

Podstatné je to, zda má Roberto pravdu v tom, že výměna operáků nemůže zlepšit zvuk, protože "Operační zesilovače u koncového zesilovače neleží v cestě signálu ale slouží jako tzv. servo zajištující minimální stejnosměrné napětí na výstupu"

Anonym

Roberto pravdu nemá. Respektive teoreticky ji mít může, ale prakticky bych to nesměl vyvrátit tím, že jsem slyšel ten rozdíl po jejich výměně :)

Psychoakustiku nechme stranou :-)
    Má někdo schéma?

Anonym

Kdyby to byla psychoakustika, tak bych ke korekcím nakonec nevrátil původní 10x levnější operák, protože 49720 mi tam neseděl :)

Jinak manuál máme: http://www.uloz.to/5347421/sp-hf1250x-service-manual-pdf

Tak jeden operák tam opravdu v signálové cestě je - mezi potenciometrem hlasitosti a korekcemi. Další dva jsou ve zpětné vazbě koncáků a to bude to DC servo, kde výměna nejspíš smysl nemá.

Nechce se mi znovu procházet celé vlákno a paměť mi neslouží - nezkoušel někdo vyřadit korekce a poslat signál z potenciometru hlasitosti přímo do koncáků - tedy obejít operák a korekce? Nejlepší operák je vyoperovaný operák :-)

Anonym

Takže myslím, že v tuto chvíli se shodneme, že tunit aktivní repro je sice přínosné, ale mít zesilovač zvláště, je lepší. Pojďme tedy rozvíjet toto téma: [url=http://forum.digilidi.cz/post1774.html#p1774]Zesilovač k PC[/url]

Co takhle zkusit vytunit MC-HF24 od ModeComu . Mají bassreflex vpředu viz stránky výrobce, sice je to relativně nově uvedený produkt na trhu , myslím od prosince 2010 za cca 1050-1260 Kč. Ale cena půjde dolů... Není důvod proč by měli stát přes 1000,-.
    Rozměrově jsou jen o málo menší než 1250X a vypadají docela dobře. Nemá někdo info jak hrají ...
    Evžen

Rozhodně komponentní sestava bude hrát o dost lépe. Ale cena za pořízení cca 8000,-+ spotřeba el. cca za rok to vynese cenově někam jinam. Samostatný zesilovač si vezme jen na prázdno to co spotřebují geniusky k hraní. Vyzkoušel jsem si Geniusky ve spojení s repro Mordaunt Short ( přes cca 8 lety vyhrály test v regálovkách do 20 000,- v Audio magazinu). Tedy použil jsem jen zesilovač v Geniuskách a připojil jsem MS repro. Zvuk byl detailnější , plastičtější , bylo jasné že reproduktory v Geniuskách jsou prostě určité kvality kterou nemohou překročit, samozřejmě včetně ozvučnice.
    Ale v současné době bych preferoval nízkonákladová řešení. A jak píše Jirka zesilovač za 2000,- hodně kvalitní , byť vyrobený před X lety se dá sehnat ale repro to je dost problém. Pod 5000,- se to dají sotva pořídit.
    Proto tunění v tomto smyslu nevidím doslovně. Zesilovač si stavět v tomto případě je úplně mimo mísu, když se dá sehnat
    i pod tisícovku. Tuhle jsem viděl nabídku značkových zesilovačů 2x100W s toroidem už za cca 1500 Kč hrající...

Ale je to o pohledu na věc. Když budu chtít poslouchat opravdu kvalitně, tak zainvestuji.

Tuning šmejdu nikam nevede

Základní poučka auto tuningu zní: Když chceš dobré auto, tak si kup dobré auto. Aneb koupit si dehtovou Ochcávku a pak z ní zkoušet udělat dobré auto laminátem a pichtuningem nikam nevede.
    U Hi-Fi tuningu je to to samé. Smysl to má jen a pouze v případě, že tuněný komponent má jednu dvě snadno odstranitelné slabiny a zbytek komponentu je dobrý. Například pokud výrobce dal do jinak slušných reprobeden mizerné kondenzátory, tak má smysl kondenzátory vyměnit za lepší. Pokud to jsou pixly z tvrzeného papíru poslepované suchým z nosu a osazené aušusovými reproduktory, tak to smysl nemá - stejně z toho kvalitní reprobedny nikdy nebudou - to je jako vyrábět ponorku z bojleru.
    Smysl má taky repase starších původně slušných komponent. Pokud si člověk koupí třeba starší reprobedny, které mají v pořádku reproduktory, ale jsou třeba omlácené, tak má smysl pohrát si s povrchovou úpravou a vyměnit ve výhybkách vyschlé kondenzátory. U beden, které i jako nové stály za starou bačkoru, to ale smysl nemá - to je mrhání časem a penězi.

Zesilovač za 1500 Kč

pro Návštěvníka: Můžu se zeptat na ty značkové zesilovače 2x100W s toroidem už za cca 1500 Kč ? To myslíš bazarové kusy?

Ohledně spotřeby - jestli Geniusy berou ze sítě průměrně třeba 20W a slušný stereo zesilovač 2x100W ve třídě AB při běžném domácím poslechu průměrně 40W, tak ten cenový rozdíl v "propáleném proudu" nebude nijak dramatický. I kdyby to ročně dělalo pár stokorun, tak já osobně je rád investuji do celoročního výrazně kvalitnějšího poslechu.

Stránky

Přidat komentář

CAPTCHA
    Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
    teplot_: