Tuning repro Genius SP-HF 1250x

• 1 příspěvek / 0 new
    Poslední
    Re: Tuning repro Genius SP-HF 1250x

[quote="Martin D."]Pro [b]Evžena[/b]
    Ja mel problem ze to hucelo hodne po naletování koncovych zesilovacu LM1875T a tak sem dal zpatky stare a ted se bojim abych nezkazil desku opetovnym preletovaním - dokoupil jsem jeste jeden a budu skouset pokus - omyl.
    [/quote]

Na koncáky se teprve chystám, bohužel jsem z Pardubic a tady něco sehnat je problém. Jezdím ho Hradce Králové, tam je GM i GES. V Gesu bohužel neměli kondíky k výškáčům, tak jsem se v tom ještě nehrabal. Chci to udělat komplet najednou. A v GM jsem musel objednat operáky, zavádějí teprve prodejnu a je to takový obchod na půl cesty.:-) A o kabelech stíněných napájecích toho moc nevěděli.:( Možná lepší nějakou speciálku pro elektrikáře? Ten Helukabel jsem snad ani nenašel v žádném e-shopu. Jinak bedýnky mám dvoje a první už mám částečně hotové a zvuk je výrazně jasnější. Díky tomu mě to donutilo, abych vyměnil zvukovku v počítači. Mám Audigy 4 a stereo nic moc, i když používám KX drivers, přehrávám Přes Foobar s pomocí Asio. Z Korei už se žene Audiotrak Prodigy HD2. Přece jen si vytuněné bedny žádají lepší zdroj signálu.

[quote="chorche666"]Zatím jsem nezkoušel nic navíc,než jsem tehdy popsal,ale doporučuji vyřadit operák na desce koncáku.Je to jen servosmyčka a ta podle všeho chytá veškerý binec v síti.Myslím že bude nejlepší zapojení koncáku dle datasheetu výrobce.Proto taky někomu po výměně operáku bedny nehrají nebo kmitají.Servosmyčka je tam podle mě naprosto zbytečná.Má upravovat stejnosměrný signál na výstupu,ale ten by tam vůbec být neměl![/quote]

Můžeš to vyznačit na schématu zapojení, pokud se stále bavíme o 1250x. A popsat praktické provedení. Přece jen jsem snaživý amatér a za dobré rády jsem vděčný. ;)

Co se týče tlumivky je to tato(viz níže), mám jí z avelektronik z Teplic, koupil jsem jich 8ks.
    Název produktu: Dvojitá síťová tlumivka EPCOS 1,4A/250V 2x27mH Vaše cena s DPH 39,33
    Mám de fato udělanou prodlužku (tam zapojuji audio , tedy i Geniusky), nejdříve tři tlumivky zapojené paralelně (uložené v plastové krabičce- má zástrčku 2-kolíkovou, je určena na externí zdroj, v GES cca 49 Kč) a pak HELUKABEL stíněný 3x 2,5mm asi 4m .
    Je to poslechově vyzkoušené a bylo to dílo experimentovaní, odrušovací filtry se tady neosvědčily. Vtip je v tom že je zapojena jen fáze a nula, již od zásuvky ze zdi(zem není zapojena vůbec- přívodní kabel k Geniuskám je taky jen 2-vodičový), takže to jde hned na cívky tlumivky. Jedna tlumivka je dobrá ale tři za sebou je optimum, čtyři už nejsou poznat. Odtud vede HELUKABEL, zajímavé je že tento kabel,který má stíněný pláštˇ tvořen jen pletenými vodičemi/punčochou (ne folií), výrobce zde uvádi 85% stíněnost, je nejlepší (100% stíněný kabel se kupodivu nesvědčil, ubírá poslechově na prostorové složce zvuku).
    Tato konfigurace-nejdříve tlumivky pak stíněný přívodní kabel se ůžasně osvědčila na vše audio co doma mám.

HELUKABEL mají snad všude, stačí hledat a je za pakatel 1m za 29 -49Kč podle toho je-li to 3x1,5 či 3-4x 2,5 atd.
    Ladˇa je přivezl tuším z Loděnice u Prahy je tam velká prodejna. Jinak je na netu velká diskuse co se týče sítových stíněných přívodů pro audio aplikace, doporučuje se leccos ale cenově je to jasné, nebudeme přece používat kabely za řádově za tisíce když 1250X stoji pod 1000Kč.
    Je to prostě více "muziky" za málo peněz.
    Jinak jsem zkoušel i vf filter z tlumivky vinuté na jádru z plechů (jako trafo ) , bylo to z televize Panasonic co se tu v Plzni vyrábí a to teda byla bomba, takovou čistotu zvuku jsem jen tak neslyšel. A taky jsem vyzkoušel tuto a toroidní dohromady , před a za přívodním sitovým kabelem zároveň. Výsledkem byl téměř studiový zvuk, člověk by nevěřil co ten bordel v síti dokáže zderadovat v audio zařízení.
    Bohužel tlumivka na trafo plechách se dnes už obtížně schání, resp, pořizovací cena je značná.
    Přeji Vám hodně úspěchů, na závěr chci řici, že po filtraci hrajou všechny audio zařizení výborně i třeba přenosný radiomagnetofon (zkoušel jsem všechny třidy audia) a není špatných zařízení, to je má zkušenost .

*

Máš pravdu Martine,
    vzhledem k času jsem leccos přehlédl zejména ohledně otázky koncovych zesilovacu LM1875T .
    Tohle tunění je Ladovou škola, ten to sype "z rukávu", dělal zvukaře ve studiu. Tak tam hned "přišije" i kondíky o kterých se nemluví a proto mu to hned funguje. Navíc má různé typy reprosoustav a prostě si tak hraje. Pokusím se ho přinutit aby tady zkouknul ty komentáře. Dnes je už je i schéma k dispozici, snad to vyjde, aby popsal co tam "nasypal".
    Jeho Geniusky už jen vzdáleně připomínají to co koupil, dal tam i to toroidní trafo. Dokonce i tlumení v bedínkách "vytunil" na optimum, protože zase to nesmí přetlumit a ne každý materiál je vhodný aby to neztratilo dynamiku.
    Pamatuji že k LM1875T jsme letovali kondíky (už to budou 2 roky) ale Láda si tam ještě přidával další aby to bylo optimální a bylo to výrazně stabilní. Chyba byla že jsme hned nezdokumentovali, v té době nikdo netušil že bude zájem.
    Spíš jsme se chtěli vrhnout na nějaký nový model uvedený na trh, ptotože všude avízovali že 1250X jsou výrobně ukončené.
    Tak snad to vyjde a zkompletujeme co se podařilo.

Zapojení tlumivek

Tak jsem tento příspěvek zrušil, aby to někoho nemátlo.:)

Tak takhle jsem to rohodně nemyslel, to schéma zapojení tlumivek je úplne jinak.
    Jso u zapojené kaskádovitě za sebou, tj. do serie(blbě jsem to nazval paralelně) obecně řečeno ze zásuvky resp. zástrčky mám pouze dva dráty fázi a nulu. Každá tlumivka má dve vinutí,
    každé vinutí vstup a výstup., takže fáze přijde na vstup první tlumivky výstup se propojí se vstupem druhé tlumivky výstup z druhé tlumivky se propojí na vstup třetí a výstup skončí jako fáze na Helukabelu. To same bude na nulovém vodiči ze zásuvky-zastrčka
    vstup druhého vinutí první tlumivky z vystupu na vstup druhé tlumivky atd., skončíš s nulou na druhém vodiči HELUKABELU.
    Takže všechny vinutí tří tlumivek jsou za sebou tedy jsou v serii.
    Kup si tu krabičku v GESu tam se fyzicky vejdou a stačí krátké vodiče na propojení cca 4cm , dáš je všechny tři tlumivky za sebou
    a napájíš spojky po obou stranách, je to hned.
    Takže mám krabičku s dvojvidlicí tam jsou tlumivky, ven jde kousek dvojlinky a je tam zásuvka. Do té dávám zástrčku s HELUKABELEM a na konci mám 5 zásuvku. Znamená to že stínění není zapojené a už vůbec se nepočítá se spojením na uzemnovací kolík. Tak to hraje nejlépe. Ostatně z audia ,tzn. z Geiusek vede také jen dvojvidlice. Kdybych věděl jak sem umístit obrázek tak to nafotím a nakreslím. Filtrace je dobrá a hlavně se to těžko odhaduje dopředu co udělá se zvukem. Rady musíš zapojit a uzemnit
    stínění atd, ukázaly že to funguje úplně jinak. Je to výsledek experimentování , ale hlavně nezapomeň že je tam 220V tak pořárně izolovat žádné nekryté spoje , musí tobýt bytelné. Proto jsou tlumivky v krabičce (je učená na ex. zdroj -trafo -na tyto účely to GES prodává). Takže kontroluj a bytelně izoluj isolací včechny živé vodiče, resp. ty kousky na spojích).

[quote="evzen"]
    Jso u zapojené kaskádovitě za sebou, tj. do serie(blbě jsem to nazval paralelně) obecně řečeno ze zásuvky resp. zástrčky mám pouze dva dráty fázi a nulu. Každá tlumivka má dve vinutí, každé vinutí vstup a výstup., takže fáze přijde na vstup první tlumivky výstup se propojí se vstupem druhé tlumivky výstup z druhé tlumivky se propojí na vstup třetí a výstup skončí jako fáze na Helukabelu. To same bude na nulovém vodiči ze zásuvky-zastrčka vstup druhého vinutí první tlumivky z vystupu na vstup druhé tlumivky atd., skončíš s nulou na druhém vodiči HELUKABELU. Takže všechny vinutí tří tlumivek jsou za sebou tedy jsou v serii.
    Kup si tu krabičku v GESu tam se fyzicky vejdou a stačí krátké vodiče na propojení cca 4cm , dáš je všechny tři tlumivky za sebou
    a napájíš spojky po obou stranách, je to hned.
    Takže mám krabičku s dvojvidlicí tam jsou tlumivky, ven jde kousek dvojlinky a je tam zásuvka. Do té dávám zástrčku s HELUKABELEM a na konci mám 5 zásuvku. Znamená to že stínění není zapojené a už vůbec se nepočítá se spojením na uzemnovací kolík. Tak to hraje nejlépe. Ostatně z audia ,tzn. z Geiusek vede také jen dvojvidlice. Kdybych věděl jak sem umístit obrázek tak to nafotím a nakreslím. Filtrace je dobrá a hlavně se to těžko odhaduje dopředu co udělá se zvukem. Rady musíš zapojit a uzemnit stínění atd, ukázaly že to funguje úplně jinak. Je to výsledek experimentování , ale hlavně nezapomeň že je tam 220V tak pořárně izolovat žádné nekryté spoje , musí tobýt bytelné. Proto jsou tlumivky v krabičce (je učená na ex. zdroj -trafo -na tyto účely to GES prodává). Takže kontroluj a bytelně izoluj isolací včechny živé vodiče, resp. ty kousky na spojích).[/quote]

Už ti začínám rozumět. To paralelní zapojení mi u tlumivek nedávalo moc smysl. Ale jsem laik, tak jsem myslel, že je to nějaká vychytávka.:-) V neděli večer to překreslím a hodím to sem pro kontrolu, jsem na víkend pryč. Jinak fotky by se hodily. Někdy to řekne daleko více.:-) U těch tlumivek je asi jedno jestli fázi pošleš po levé straně a nulu po pravé straně že?

Když píšeš příspěvek, tak pod ním klikneš na Příloha, objeví se ti Název souboru, dáš procházet a pak přiložit soubor a je to.:-) Pokud by ti to nešlo vložit, můžu ti dát email, pošleš mi to a já bych to sem vložil. Tohle jsou velmi cenné informace. Ono pračky napětí se prodávají za nehorázné ceny a ono i ty super přívodní šňůry mohou stát majlant. Přitom mě osobně jde hlavně o kvalitu za rozumnou cenu a pokud máš skvělé nápady, tak to stojí za testování. Rád si dělám věci sám. Přes zedničinu, truhlařinu, zahrádkářství, stavím počítače, kola,... Neříkám, že to dělám perfektně, ale časem se prostě ke slušným výsledkům dostanu. Hlavně k tomu mám pak určitý vztah. ;) Rád se učím nové věci.:)

Tlumivky si objednám v eshopu a až pak si vezmu v Gesu krabku, abych měl určitou představu o rozměrech.:-)

Jak izoluješ spoje? Používáš smršťující bužírku? Nebo to jen omotáš příslušnou barevnou izolepou a konec zajistíš stahovacím plastovým páskem? Předpokládám, že to taháš i v krabici 2,5mm drátem z Helukabelu? Ovlivní délka Helukabelu efekt?

Ty tlumivky nějak přichytíš ke krabce nebo je necháš tak nějak volně jen na vodičích?

Trochu tam vidím problém, když pak do prodlužky zapojíš trojkolík a nemáš uzemněno. Jinak pro klasické dvoušňůry by to mohlo být v pohodě. Mě bude stačit zapojit jen geniusky, zesík a DAC, který pojede na adaptér. To jsou všechno dvoušňůry. Ale proč do něj neposlat tu správnou šťávu. Počítač si nechám tak, jak ho mám, tedy na přepěťovce.

No snad to půjde, nakreslím schéma a dám ho sem, aby to bylo jasné, snad i nějakou fotku.
    Cela koncepce vycházela z myšlenky, vyčistit napájecí sít 220V pro audio. Tak jsme nakoupily sítové filtry (ty se osvedčily jinde, ne v této aplikaci). Tak jsme experimentovaly, třetí žíla Helukabelu + stínění na uzemnovaci kolík zasuvky a různě jsme kombinovaly. Logicky jsme simysleli že musí být stínění uzemněné atd. Stačí s podívat jinam co to tam doporučují. Ale to teda vůbec nehrálo přirozeně. Takhle to prostě hraje čistě a přirozeně. Mimochodem ty sitové filtry to také dost zkazí, prostě to sem nepatří.
    Vyrobil jsem si tři nezávislé kablíky zastrčka-tlumivka-zasuvka, dva kablíky se sitovým filtrem a tři nezávislé HELUKABELY -kabely, každy cca 4m. Ateď jsem to různě pospojoval.
    Třeba nejdříve filter , pak Helukabel apřed Geniusky tlumivku nebo dvě či tři. A tak jsem porovnával jak to hraje.
    To co jsem popsal v dřívějším příspevku už byla nejlépe hrající kombinace, naprosto čistý přirozený zvuk s prostorem.
    Není na tom nic těžkého a drahého, spojená místa jsem izoloval elektrikářskou isolací, navíc je to v té krabičce.

[quote="evzen"]No snad to půjde, nakreslím schéma a dám ho sem, aby to bylo jasné, snad i nějakou fotku.
    Cela koncepce vycházela z myšlenky, vyčistit napájecí sít 220V pro audio. Tak jsme nakoupily sítové filtry (ty se osvedčily jinde, ne v této aplikaci). Tak jsme experimentovaly, třetí žíla Helukabelu + stínění na uzemnovaci kolík zasuvky a různě jsme kombinovaly. Logicky jsme simysleli že musí být stínění uzemněné atd. Stačí s podívat jinam co to tam doporučují. Ale to teda vůbec nehrálo přirozeně. Takhle to prostě hraje čistě a přirozeně. Mimochodem ty sitové filtry to také dost zkazí, prostě to sem nepatří.
    Vyrobil jsem si tři nezávislé kablíky zastrčka-tlumivka-zasuvka, dva kablíky se sitovým filtrem a tři nezávislé HELUKABELY -kabely, každy cca 4m. Ateď jsem to různě pospojoval.
    Třeba nejdříve filter , pak Helukabel apřed Geniusky tlumivku nebo dvě či tři. A tak jsem porovnával jak to hraje.
    To co jsem popsal v dřívějším příspevku už byla nejlépe hrající kombinace, naprosto čistý přirozený zvuk s prostorem.
    Není na tom nic těžkého a drahého, spojená místa jsem izoloval elektrikářskou isolací, navíc je to v té krabičce.[/quote]

Bezva na fotečky se těším.:-) Schéma jsem trochu zjednodušil. Všude vlastně stačí třeba jen kabel 2x2,5 že? Stále mám problém najít e-shop, kde by nabízeli Helukabely. U nás jsem našel prodejce Helukabelů jen mezi velkoobchody.:(

NO vida to je ono, nakreslené spravně a za tlumivky HELUKABEL, ještě se k tomu dále vyjádřím

tlumivka

Sehnal jsem zatím tyto tlumivky.
    WN 68209 odrušovací tlumivka (2x6,3mH) - 6A
    Můžou být že? Jen dumám, jak to zapojit. Co je vstup a co je výstup? Může mi někdo poradit. Díky.

Tak tahle tlumivka vypadá zajímavě, už díky ceně v Hadexu je mají za cca 10Kč.
    Zkus to a napiš jak se to chová resp. jak to pomohlo ve filtraci poslechově. Zapojíš to tak že fázi tj. drát nalevo zástrčky naletuješ jako vstup na jednu cívku tlumivky a pak z výstupu téže cívky budeš pokračovat dál . Nulák na druhé vinutí tlumivky a z toho ven.
    To znamená že každá cívka je zapojená vždy jako drát se vstupem a výstupem.
    Nesplet si to a ne abys to zapojil jako trafo, to by okamžitě vyletěl jistič , protože odpor drátu cívky je minimální a šlo by to do zkratu.
    NEjlépe je si udělat takovou malo prodlužku. Zástrčka z té povede dvojlinka na tlumivku a z té na treba dvoj nabo trojzásuvku, abys tam event. mohl připojit geniusky atd, a také CD nebo DVD přehrávač.
    To schéma zapojení viz výše je vodítkem, tak musí být zapojené tlumivky nebo tlumivka.
    Vše připravovat pečlivě a isolovat spoje je tam 220V.

tlumivka

[quote="evzen"]Tak tahle tlumivka vypadá zajímavě, už díky ceně v Hadexu je mají za cca 10Kč.
    Zkus to a napiš jak se to chová resp. jak to pomohlo ve filtraci poslechově. Zapojíš to tak že fázi tj. drát nalevo zástrčky naletuješ jako vstup na jednu cívku tlumivky a pak z výstupu téže cívky budeš pokračovat dál . Nulák na druhé vinutí tlumivky a z toho ven.
    To znamená že každá cívka je zapojená vždy jako drát se vstupem a výstupem.
    Nesplet si to a ne abys to zapojil jako trafo, to by okamžitě vyletěl jistič , protože odpor drátu cívky je minimální a šlo by to do zkratu.
    NEjlépe je si udělat takovou malo prodlužku. Zástrčka z té povede dvojlinka na tlumivku a z té na treba dvoj nabo trojzásuvku, abys tam event. mohl připojit geniusky atd, a také CD nebo DVD přehrávač.
    To schéma zapojení viz výše je vodítkem, tak musí být zapojené tlumivky nebo tlumivka.
    Vše připravovat pečlivě a isolovat spoje je tam 220V.[/quote]

Díky, tomu rozumím dobře. Fáze pojede přes jednu cívku a nula přes druhou. Zem se nekoná.:) Je to jedno, jestli vezmu jako vstup červený drát a jako výstup modrý? To jediné mě mate. Uvidíme, kdy se k tomu dostanu. Musím ještě pro krabku a pak to zkusím bez helukabelu, ten je zatím v hledání.:( Vzal jsem 3 cívky a zkusím to hezky od jedné, co to bude dělat.:)

Tady u těch tlumivek by mělo být jedno jestli bude zapojená každá větev na vstupu černém nebo na výstupu červeném drátu, pokud to tam není výslovně napsano.
    Aspoň na toroidních proudově kompenzovaných tlumivkách tomu tak je. Uvidíš sám. Hlavně aby to poslechově pomohlo.
    Tak se pak vyjádři. Musím říci že nevíme jak na filtraci projeví zda tlumivka má 10mH nebo 27mH a více. Viděl jsem grafy a spektra jak v rozsahu od 100kHz do 2MEGAHZ to fitruje, některá více některé kmitočty, atd. , ale nevíme jak která sít má na sobě za vyšší frekvenční balast, tj. v které oblasti to nejvíc potřebuje.

[quote="NEKRO"][quote="chorche666"]Zatím jsem nezkoušel nic navíc,než jsem tehdy popsal,ale doporučuji vyřadit operák na desce koncáku.Je to jen servosmyčka a ta podle všeho chytá veškerý binec v síti.Myslím že bude nejlepší zapojení koncáku dle datasheetu výrobce.Proto taky někomu po výměně operáku bedny nehrají nebo kmitají.Servosmyčka je tam podle mě naprosto zbytečná.Má upravovat stejnosměrný signál na výstupu,ale ten by tam vůbec být neměl![/quote]

Můžeš to vyznačit na schématu zapojení, pokud se stále bavíme o 1250x. A popsat praktické provedení. Přece jen jsem snaživý amatér a za dobré rády jsem vděčný. ;)[/quote]

Takže zapojení beden je dle obrázku GENIUS.Doporučuji vyndat operák a místo něj upravit zapojení podle doporučeného,obrázek LM1875.Tím odpadne i většina rušení,včetně lupanců.

[attachment=0]LM 1875.jpg[/attachment]

[attachment=1]Genius.jpg[/attachment]

Pro upřesnění-stačí po vyndání operáku odpojit odpory R42 a R21 od země a připojit je přes kondenzátory 22mikroFarad.Ostatní zbylé součástky okolo bývalého operáku nebudou mít již žádný vliv.Rýpalům ale nerozmlouvám jejich vyletování. ;)

[quote="chorche666"]Čistě teoreticky by v tomto zapojení měl být výškový reprák zapojený obráceně.Jde o zpoždění signálu na kondenzátoru,oficiálně se tomu říká fázový posuv.Ale je pravda,že otočení funguje jen když je posuv mezi 90-270stupni.Takže to by se nejdříve muselo změřit.Předpokládám,že u této vyhybky bude někde kolem 90.Takže by zvuk měl být velice podobný.Měření takto blízko reproduktorů nemá žádný význam,neboť dochází k odrazům přímo na čelní straně bedny,zpoždění signálu je také neurčitelné,repra jsou téměř stejně daleko od sebe jako od mikrofonu.Proto bych viděl ty propady v křivce,které byly naměřeny.Ve vzdálenosti 1 metr myslím by křivka vypadala velice podobně,ne-li úplně stejně.Zvuk se navenek může lišit,ale hlavní problém budou korekce.Pokud chcete měřit,tak nejdřív korekce přemostěte!Takto to může být i skutečný propad,ale na korekčních obvodech,ne na reproduktorech.[/quote]
    Urobil som nove merania, ale nepamätám si, ako som dostal obrázky z počítača do textu. Keď kliknem v odpovedi na Img, aby som vložil obrázky, chce to odo mňa http:// image_url . Neviem, čo ďalej, poraďte.

Anonym

Miloši, Img slouží pouze pro vložení obrázku umístěného někde na internetu, musí se zadat jeho adresa. Ale zde lze ke zprávě přiložit přílohu (i obrázek) a tu následně vložit do textu příslušným tlačítkem.

[quote="chorche666"]Čistě teoreticky by v tomto zapojení měl být výškový reprák zapojený obráceně.Jde o zpoždění signálu na kondenzátoru,oficiálně se tomu říká fázový posuv.Ale je pravda,že otočení funguje jen když je posuv mezi 90-270stupni.Takže to by se nejdříve muselo změřit.Předpokládám,že u této vyhybky bude někde kolem 90.Takže by zvuk měl být velice podobný.Měření takto blízko reproduktorů nemá žádný význam,neboť dochází k odrazům přímo na čelní straně bedny,zpoždění signálu je také neurčitelné,repra jsou téměř stejně daleko od sebe jako od mikrofonu.Proto bych viděl ty propady v křivce,které byly naměřeny.Ve vzdálenosti 1 metr myslím by křivka vypadala velice podobně,ne-li úplně stejně.Zvuk se navenek může lišit,ale hlavní problém budou korekce.Pokud chcete měřit,tak nejdřív korekce přemostěte!Takto to může být i skutečný propad,ale na korekčních obvodech,ne na reproduktorech.[/quote]
    Zmeral som korekcie nastavené na nule (napätie na výstupe pre reproduktor), v mojom prípade sú takmer lineárne (plus mínus jeden dB), takže meranie neovplyvňujú (obr1.). Potom som urobil nové merania vonku v záhrade v bezodrazovom priestore. Reproduktor bol 1.8 metra nad trávnikom, mikrofon AKG C460 asi 1 meter od repra, poloprof. zvuk. karta E-MU 0202USB, soft ARTA s korekciou frekv. charakteristiky mikrofónu. Takže to, čo vidíte, je skutočný frekv. priebeh 1250X. Keďže meranie bolo vonku, boli pridané 2 dB na basoch, aby sa veľmi mierne kompenzoval úbytok basov v otvorenom priestore oproti reálnej situácii, keď repro hrá v miestnosti blízko steny (baffle step compensation). Výsledky merania sú na obr.2, s výškovým reproduktorom zapojeným vo fáze aj v protifáze. Mal som doma na chvíľu aj 3000A, tak som zmeral aj tie - obr.3. Pozn: meral som vždy len tú bedňu, kde nie je elektronika.

[quote="milos"][quote="chorche666"]Čistě teoreticky by v tomto zapojení měl být výškový reprák zapojený obráceně.Jde o zpoždění signálu na kondenzátoru,oficiálně se tomu říká fázový posuv.Ale je pravda,že otočení funguje jen když je posuv mezi 90-270stupni.Takže to by se nejdříve muselo změřit.Předpokládám,že u této vyhybky bude někde kolem 90.Takže by zvuk měl být velice podobný.Měření takto blízko reproduktorů nemá žádný význam,neboť dochází k odrazům přímo na čelní straně bedny,zpoždění signálu je také neurčitelné,repra jsou téměř stejně daleko od sebe jako od mikrofonu.Proto bych viděl ty propady v křivce,které byly naměřeny.Ve vzdálenosti 1 metr myslím by křivka vypadala velice podobně,ne-li úplně stejně.Zvuk se navenek může lišit,ale hlavní problém budou korekce.Pokud chcete měřit,tak nejdřív korekce přemostěte!Takto to může být i skutečný propad,ale na korekčních obvodech,ne na reproduktorech.[/quote]
    Zmeral som korekcie nastavené na nule (napätie na výstupe pre reproduktor), v mojom prípade sú takmer lineárne (plus mínus jeden dB), takže meranie neovplyvňujú (obr1.). Potom som urobil nové merania vonku v záhrade v bezodrazovom priestore. Reproduktor bol 1.8 metra nad trávnikom, mikrofon AKG C460 asi 1 meter od repra, poloprof. zvuk. karta E-MU 0202USB, soft ARTA s korekciou frekv. charakteristiky mikrofónu. Takže to, čo vidíte, je skutočný frekv. priebeh 1250X. Keďže meranie bolo vonku, boli pridané 2 dB na basoch, aby sa veľmi mierne kompenzoval úbytok basov v otvorenom priestore oproti reálnej situácii, keď repro hrá v miestnosti blízko steny (baffle step compensation). Výsledky merania sú na obr.2, s výškovým reproduktorom zapojeným vo fáze aj v protifáze. Mal som doma na chvíľu aj 3000A, tak som zmeral aj tie - obr.3. Pozn: meral som vždy len tú bedňu, kde nie je elektronika.[/quote]
    Repro v protifázi má menší propady,i když jsou dva.Viděl bych to na fázový posuv přes 90°,bez komplikované výhybky neřešitelný.Ale nevypadá to nijak zle,jsou i daleko horší u jiných výrobků.A to i u těch,které hrají subjektivně velice dobře.Spíše bych se zaměřil na rušení a nestabilitu po výměnách operáků.V tom by měla pomoci má rada v příspěvku výše.

Ahoj, chtěl bych si vytunit podle vašich návodů 1250A , ale dotazy "postižených", kterým se to (po výměně OPA) rozkmitalo, zůstaly nezodpovězeny.
    přišli jste někdo na to, proč to kmitá a jak to odstranit?

Dále, má smysl měnit kondenzátory v signálové cestě u těchto (1250A) bedýnek, nezkoušel jste někdo?

[quote="l"]Ahoj, chtěl bych si vytunit podle vašich návodů 1250A , ale dotazy "postižených", kterým se to (po výměně OPA) rozkmitalo, zůstaly nezodpovězeny.
    přišli jste někdo na to, proč to kmitá a jak to odstranit?

Dále, má smysl měnit kondenzátory v signálové cestě u těchto (1250A) bedýnek, nezkoušel jste někdo?[/quote]

Jistě,stačí se podívat o stránku zpět!Vynechat tu servosmyčku!Kondíky měnit jen za svitky,pokud to je možné.Tedy ty 1mikro a 2,2mikro.Jinak to stejně asi nebude poznat.Hlavně ne za keramiku,jak tu mnozí blábolí,to je vyslovený nesmysl.Keramika zkresluje jak prase.

Díky za reakci, ale mluvím o 1250A, tj. zapojení jiné, společné třeba s 2000A (je tu někde dříve servisní návod i se schématem), tam už ten operák ve smyčce není, a vazební kondíky jsou 2x větší, tj. 4,7mikroF, tam už náhradu za svitky vidím jako nereálnou, na desku se kvůli velikosti nevejdou.

Provedl jsem zatlumení, náhradu kondu před výškovým reproduktorem, náhradu prvních vyhlazováků za 10000G, a ptám se zda už někdo vyřešil náhradu opáků aby nekmitaly?

[quote="l"]Díky za reakci, ale mluvím o 1250A, tj. zapojení jiné, společné třeba s 2000A (je tu někde dříve servisní návod i se schématem), tam už ten operák ve smyčce není, a vazební kondíky jsou 2x větší, tj. 4,7mikroF, tam už náhradu za svitky vidím jako nereálnou, na desku se kvůli velikosti nevejdou.

Provedl jsem zatlumení, náhradu kondu před výškovým reproduktorem, náhradu prvních vyhlazováků za 10000G, a ptám se zda už někdo vyřešil náhradu opáků aby nekmitaly?[/quote]

Tak pošli schéma,mrknu na to teoreticky....Můžeš klidně mejlem, chorche666@volny.cz

Vím, že to sem nepatří, ale pustil jsem se do tuning 3000a. Z minulého týdne jsem měl vyměněný jeden ten 10000 kondík u zdroje a vytlumil, jeden protože jsem jenom zkoušel, jak to půjde a nebyl čas.. Dneska jsem se opět k tomu dostal, vyměnil jsem kondíky u výškáče a hrálo to znatelněji lépe. Vyměnil jsem posléze 2. 10000 u zdroje a všechno fungovalo, jak mělo. Namontuju to do bedny a najednou mi nejde jeden kanál, rozebral jsem to a všechno drží, jak má. Nevíte, čím by to mohlo být? Odpálil se nějaký kondenzátor nebo zesilovač?

Asi po hodině důmání mi to nedalo a znovu jsem se podíval na plošňák, a zase jsem nic nemohl najít, když jsem to už chtěl vzdát, tak jsme na to konečně přišel. Je to prasklý koncový zesilovač. Nechápu to, rozdělil se na 2 části, musel to být asi vadný kus, protože jsme s ním nicc nedělal. Stalo se to už někomu? Myslíte, že mohl vzít s sebou i něco dalšího, je to možné? nebo bude stačit vyměnit pouze tento zesilovač?

Prosím o co nejrychlejší odpověď.

Tomáš

[quote="hadato"]Asi po hodině důmání mi to nedalo a znovu jsem se podíval na plošňák, a zase jsem nic nemohl najít, když jsem to už chtěl vzdát, tak jsme na to konečně přišel. Je to prasklý koncový zesilovač. Nechápu to, rozdělil se na 2 části, musel to být asi vadný kus, protože jsme s ním nicc nedělal. Stalo se to už někomu? Myslíte, že mohl vzít s sebou i něco dalšího, je to možné? nebo bude stačit vyměnit pouze tento zesilovač?

Prosím o co nejrychlejší odpověď.

Tomáš[/quote]

To se stane tím,že se vyzkratuje výstup.Hádám to je na bedně připojené kabelem?Dodávaný drátek je v konektoru tak mizerně zalitý,že se to někdy stane.Mluvím ze své zkušenosti.Takže vyměnit koncák a připojit až po výměně drátu a pořádné kontrole na zkrat v konektoru!

Děkuji za radu. Doufám, že to bude stačit, zítra objednám koncák, zkontroluju, popřípadě přepájím konektory a snad to bude fungovat.

A jestli se někomu podaří vyřešit tu stabilizaci napětí na operačních zesilovačích u 1250a/2000a/3000a, tak ho prosím, aby to umístil aji sem.

2 chorche:

poslal jsem ti mailem schéma, a chci se ještě zeptat na další věc - dle mého názoru proudově slabé napájení 4558iček:

V tomhle schématu jsou operáky (4558) napájeny (na rozdíl od tvých bedýnek) z Ucc přes odpory 2K a zenerky 9,1V - když jsem koukal do datasheetu 4558, při 10V by měly mít odběr asi 5mA, jenže to přes ten odpor 2k sotva taktak dostanou (cca10V/2kΩ) a navíc oba dohromady, což je jen 2,5mA na jednoho, to je přece málo! - nechtěly by trošku víc proudu? Zdá se mi, že se bedýnky při větších hlasitostech dusí!

u 1250X je tenhle odpor 470Ω, tam už je to s proudem v pohodě..

Co ty na to? Navíc ty zenerky jsou jen na 9,1V na rozdíl od tvých 12V !
    Připadá mi to jako schválně, aby to nehrálo moc dobře.

datasheet 4558 s proudovou spotřebou
    možná že to kmitání LME 49720 v 1250A je tím slabým napájení

Ha, teď mi blýsklo, možná že ty problémy s výměnou OPA v bedýnkách 1250A (a dalších A) jsou způsobené tím slabým napájením!

Nezkusil byste někdo, kdo máte ty operáky na paticích, přiletovat paralelně(ze strany spojů) k odporům 2k ještě např. 560Ω odpor, aby to bylo podobné, jako u těch 1250X (výsledný z 2K||560Ω je cca 470Ω ).

no jasně, oba (LME 49720 i OPA2604) chtějí aspoň 10mA !

no jasně, oba (LME 49720 i OPA2604) chtějí aspoň 10mA !, ale ten napájecí obvod v 1250A (a dalších "A") jim to nemůže dát, proto to nejede!
    Mohli byste to prosím někdo, kdo ty operáky už k 1250A nakoupené máte, zkusit i v praxi?
    Dík!

Jestli rozchodím ty moje 3000a, u kterých mi praskl koncák, tak bych to mohl zkusit, operáky mám doma i s paticema už koupené, jen přeletovat bych to musel. Ale dřív než o víkendu to asi nebude, pokud mi vůbec dojde ten koncák do pátku. Myslím, ale že už to tu někdo měl i s paticema naletovanýma.

[quote="l"]2 chorche:

poslal jsem ti mailem schéma, a chci se ještě zeptat na další věc - dle mého názoru proudově slabé napájení 4558iček:

V tomhle schématu jsou operáky (4558) napájeny (na rozdíl od tvých bedýnek) z Ucc přes odpory 2K a zenerky 9,1V - když jsem koukal do datasheetu 4558, při 10V by měly mít odběr asi 5mA, jenže to přes ten odpor 2k sotva taktak dostanou (cca10V/2kΩ) a navíc oba dohromady, což je jen 2,5mA na jednoho, to je přece málo! - nechtěly by trošku víc proudu? Zdá se mi, že se bedýnky při větších hlasitostech dusí!

u 1250X je tenhle odpor 470Ω, tam už je to s proudem v pohodě..

Co ty na to? Navíc ty zenerky jsou jen na 9,1V na rozdíl od tvých 12V !
    Připadá mi to jako schválně, aby to nehrálo moc dobře.[/quote]

Jaj,tak tohle jsem ve schématu přehlédl!Jak jsem říkal,koukám teoreticky,mám to druhé zapojení.No jasně,dej tam ty 470ohm,a klidně i zenerky na 12V,PODLE OPERÁKU I NA 15V!A k nim odpovídající kondíky,na 16V,vejdou-li se tak na 25V,ať mají rezervu.To bude asi ten hlavní problém,podle všeho jsi na to kápnul.

Tak bedny jsme uvedl do provozu, naštěstí to byl jenom ten prasklý koncový zesilovač + jsem vyměnil výše zmíněné kondenzátory u zdroje a u výškových repro. Zítra se pustím do měnění operačních zesilovačů, pokud se mi teda podaří oddělat ty staré. Odpory už mám taky koupené, tak vyzkouším, jestli to bylo tím malým proudem.

Tak výměnu operáku nevyzkouším, nemám jak odletovat ty staré. Pokud nikoho nepřesvědčím, aby mi to přeletoval, tak je asi budu mít na nic.

když jsi pájel ty koncáky, tak proč bys nemohl operáky? Proste vytvaruješ pájecí smyčku trafopájky tak aby překryla všechny vývody operáku, roztaviš cín na vše
    ch vývodech najednou a operák vytáhneš. Pak jehlou od injekční stříkačky uděláš že strany spoju díry do cínu (krouživými pohyby jako kdybys vrtal).

pak tam napájej objímky, ať už podruhé ten tišťák nemusíš trápit!

Já používám třeba profukovačku.V očku mám vnitřek elektrikářské čokolády,v ní prostrčenou měděnou trubičku a na ní připojenou stříkačku.Zapnu,nasadím na vývod,až se cín ohřeje profouknu.Rozcáklý cín pak ometu,nedrží.Nic se neodtrhne,šváb vypadne sám...

Mám mikro-pájku, takže takže ohýbání oka nepřipadá v úvahu, ale díky za radu. S tím profukováním mě to taky dneska napadlo, ale nechtěl jsem,ať je cín po celé místnosti, když to profouknu. Spíš jsem uvažoval, že bych si vyrobil nějakou jednoduchou odsávačku, třeba z petky, do které by vedly 2 hadičky, jedna na vysávaní vzduchu a druhou by šel vzduch do vody i s odsátým cínem. Snad se k tomu v brzké době dostanu.

odsát nebo odfouknout je jedna možnost, druhá, kterou používám bez problémů už dlouho, je jak píšu:

Ty díry tam jakoby provrtat ze strany spojů injekční jehlou běžného průměru - je šikmo seříznutá ostře, a cín se tím krásně provrtá, aniž bys mohl nějak poškodit tišťák, poněvadž je to za studena.

Zatím díky za snahu hadato i chorche!

Asi už to nevydržím, a taky si ty součástky někde seženu. Jen doufám, že to nebude zbytečná úprava s těma operákama, všechno ostatní mám vytuněné a zdá se mi, že už ty moje 1250A hrajou i bez výměny operáků dost dobře.

Anonym

Já si vystačil v pohodě s tímto za stovku: http://vo.gme.cz/cz/index.php?product=730-369&menu_type=2

Taky jsem to dříve používal,ale vzhledem k těžkotavitelnému hodně olovnatému cínu se mi často povedlo odsát i tišťák.Což u stále se zmenšujících pájecích plošek mě vedlo k používání profukovačky.Nikam daleko to cín nerozstříkne,jen pár cm.A je to zatím nejlepší amatérský způsob jak odletovat i několik hodně stísněných nožiček bez poškození tišťáku. ;)

Přesně tak - odsávačka je problém. Taky je varianta pro ty, kdo si nejsou úplně jistí s páječkou v ruce, ale jinak jsou zruční a mají modelářskou brusku (Dremel a podobně). Ti můžou starému do desky zapájenému operačnímu zesilovači uřezat nožičky přímo u pouzdra a pak nožičky vypájet jednu po druhé (vytahat pinzetou). Pak už stačí jen zprůchodnit díry v plošném spoji třeba výše popsaným způsobem páječka plus jehla a nakonec osadit patici.

Bezletovací vytahovák součástek
    Re: Bezletovací vytahovák součástek

[quote="Kozousch"]http://www.elektroworld.info/modules.php?name=News&file=article&sid=217

Nemám to vyzkoušené ...[/quote]
    Tak to mě zase poučilo,že učit se musíme pořád.Výborný nápad,určitě ho použiju v kritickém ohrožení tišťáku.Díky! :D

Asi po hodině snažení o odletování operačního zesilovače to vzdávám. Odfouknout to vůbec nejde, ten cín. a odsát mi to taky nejde. jedinou možnost vidím v tom odřezání nožiček operáku, což se mi nejeví jako dobré řešení, protože by se mohlo stát, že to rozkolísání nebylo napětím a já bych už neměl zesilovač, který bych tam dal a se kterým by to hrálo.

No, já jsem taky pokročil, součástky jsem sehnal.
    (moje bedýnky HF1250A, schéma velmi podobné tomu, co je na str.6 téhle diskuse od Jiřího Ptáčníka)
    Včera jsem teda vyměnil odpory R43 a R44(na schématu jsou údajně 2KΩ, ve skutečnosti po vyndání a změření to byly 1KΩ, to mi bylo hned podezřelé, přes ty údajné 2KΩ by nestačil proud ani pro 2x 4558 - potřebujou podle katalogového listu každý cca 5mA), dal jsem tam místo nich 470Ω, kteréžto dají odhadem proud cca 20mA, což je pro dva LME 49720 akorát - no a překvápko, po osazení objímek a zandání nových dvou 49720 všechno funguje jak má!
    Zvuk je zase jiný než předtím, nikdy bych nevěřil, že zvuk procházející přes operační zesilovač se zesílením naprázdno stovky tisíc, stržený zpětnou vazbou k zesílení 3 (resp 1) může být dán ještě něčím jiným než součástkama ve zpětné vazbě!
    No,takže zvuk je (IMHO) lehce průhlednější, více středů, jasnější a vyšší výšky, ale bohužel zase méně těch zahuhlaných hloubek! Teď už jsou to opravdu monitory, žádné dunění už se prostě nekoná, kmitočtová charakteristika se zdá vyrovnanější !

Mám dvě otázky na znalé:
    1. mám tam ještě původní koncáky TDA2030, má nějaký smysl jejich výměna za LM 1875T ? A jaký přesně?

2. kondenzátory vazební v cestě signálu jsou bohužel běžné polaritní elektrolyty 4,7mikrofaradu (C15,C16,C17,C19,C40,C41), přičemž do signálové cesty se obecně elyty nedoporučují, jsou prý pomalé a výšky přes ně moc neprojdou.
    Náhradu z důvodu velikosti za fóliový nevidím reálně, proto se ptám: myslíte že by mělo smysl ke každému tomuto elytu přidat paralelně např. kondenzátor keramický 1mikrofarad, čímž by se průchod nejvyšších kmitočtů zlepšil? (totéž k C21,C22) ?

Ostatní všechny úpravy popsané v téhle diskusi mám hotové.

A zdravím všechny odvážné bastlíře!

Pořád lepší objemově méně basů, ale kvalitnějších, než když ti hučí v uších jako potápěčovi :-)

1. Měnit TDA za LM podle mě smysl nemá. Určitě ne koupené u prodejců čínské bižuterie (GM, GES, a spol.) Jestli by byl slyšitelný rozdíl při zakoupení slušných integráčů těžko říct. Kvalitní součástky lze koupit spíš u prodejců orientovaných na servisáky a profesionální sféru (Farnell, AME, EZK, Ecom, Semic Trade, RS Components, Ryston, ....)

LM1875T by měl být s TDA2030 kompatibilní, ale nejjistější je porovnat katalogové hodnoty a doporučená zapojení.

2. Keramické kondenzátory jsou v signálové cestě ještě horší než elektrolytické. Paralelním zapojením elektrolytu a keramiky by se taky mohly nepěkně spojit nevýhody obou typů. Pokud tam nechceš nebo nemůžeš nacpat svitkáče ani "na prasáka" (kondík ze spodní strany plošňáku, levitující kondík na dlouhých přívodech), nech tam elektrolyty.

Nechápu proč, ale po výměně operáků mi přestal jít jeden kanál úplně, začal vydávat brum. Vymontoval jsem to, nic nenašel a znovu namontoval. A najednou už nehrál ani druhý kanál, ten ale začal hlasitě šumět. Nevíte, co s tím může být? Odpory jsem vyměnil za ty 470 ohmové.

Stránky

Přidat komentář

CAPTCHA
    Vyřešením této otázky prokážete, že nejste robot.
    t_plota: