Fiji je venku aneb Vista Media Center TV Pack 2008

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, HTPC
  Srp 29, 2008
  8× Komentováno
  Kódové označení „nových“ Windows znělo Fiji. Znělo jako příslib něčeho velkého, ale opak je pravdou. Prachobyčejný update Vista Media Center nadstavby Windows Vista. Má něco přes 40 MB a oficiálně jej zatím neseženete. Jmenuje se Vista Media Center TV Pack 2008 nebo také KB953272. Co tedy vlastně umí? O Fiji se toho dlouho moc nevědělo. Nejprve se spekulovalo, že půjde o víceméně nový komplet systém, později se odtušilo, že to bude vylepšení Media Center. Jak rozsáhlé ale věděli jen testeři. Nyní víme, že oproti očekáváním o nic „velkého“ nejde. Tedy alespoň pro běžné uživatele. I ti zde ale najdou svých pár zlepšení (lépe řečeno oprav toho, co mělo být v systému už dávno). Záměr Microsoftu je zdá se takový, že TV Pack určil jen výrobcům sestav (OEM), a proto ani není oficiálně na webu MS ke stažení (nyní je ale i na různých dalších lépe přístupných místech). Dále se uvádí, že je TV Pack určen jen na nové instalace. To ale není pravda, lze jej instalovat i na zaběhnutý systém Vista s SP1. Pouze dojde k resetu některých nastavení (vyzkoušeno). I když TV Pack mění formát souborů pro ukládání záznamu z TV, původně uložené pořady jsou stále podporovány. On už i název samotný napovídá, že hlavní změny se udály v oblasti sledování a zachytávání TV vysílání. Z těch i pro nás patrných změn zmiňme, lepší podporu některých TV tunerů (např. s Leadtek Winfast DTV 2000H se nyní zobrazuje TV program u více stanic), lze využívat funkce teletextu, rozšířeny byly i nabídky s funkcemi při sledování TV a DVD, také TV program samotný doznal drobných změn (podle mě ovšem stále nedostatečných). Něco jako výkřiky nadšení k tomuto balíčku oprav můžeme ale zaznamenat v zámoří. Vylepšena totiž zdá se byla hlavně podpora příjmu HD stanic, snad i podpora kódovaného vysílání. To ale nemohu potvrdit, přece jenom v USA nežiju…
  Stejně tak jako někomu může přijít tento update vhod, někomu může způsobit velké potíže. Zřejmě proto jej Microsoft „pustil“ jen osvědčeným výrobcům sestav. Při mém krátkém testování jsem na problémy nenarazil a přínos hodnotím kladně. Možná TV Pack obsahuje další zajímavé novinky, které jsem během krátké testu a hledání na internetu neobjevil. Pokud jste měli větší štěstí, určitě se podělte o své zkušenosti.
  Vzhledem k neobvyklému dění okolo této „kauzy“ musím na závěr zmínit i určité pochybnosti, které se objevují. Je totiž možné, že Fiji teprve vyjde a bude volně dostupná všem uživatelům a přinese i jiné změny. Popravdě na to ale příliš nevsázím. Další informace viz sekce doplňků pro MCE na našem fóru.

  Související články

  Vista Media Center: co umí a neumí (video)

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  8 Komentáře

  1. Takže jsem objevil (nebo nepochopil jak na to) nedostatek - nelze si seřadit TV kanály manuálně, je tu jen řazení dle čísla (přiřazuje multiplex asi) a jména. Sice přibylo něco jako Oblíbené skupiny, kam lze vybírat TV programy a rádia dle libosti (že to nemá na těch našich pár kanálů smysl, je celkem nasnadě, ale v USA nad tím jásají) - ve skupinách ale tay nelze měnit pořadí programů...
  2. Seřadit lze, např. zobrazit Program, pravý klik na názvu kanálu, Upravit kanál. Lze měnit číslo (pořadí), přiřadit program - Upravit data atd.

  3. Znamená to tedy, že fiji půjde nainstalovat jen na Media edition, nebo si tak můžu vylepšit i Vistu bez media nástavby???

  4. Vidím na screenshotu možnost zvětšit obraz, je to vlastnost TV (nemám TV kartu) nebo je to novinka a je i pro přehrávání videa?

  5. Prave jsem ten KB953272 nainstaloval. Ackoli jsem toho moc neocekaval, tak jsem velice spokojen. Po instalaci vsak clovek prijde o nastaveni TV karet. To je jedine minus. Vlasne dve - prehazeni kanalu podle toho jak jesem zvykly jde mnohem hure. Jinak jen plus:
   - pri nsataveni parametru kanalu je obraz videt na cele plose ne v malem ctverecku v rohu
   - DVB-T uz konecne nastavi pomer stran ze signalu
   - Kdyby ne tak se z menu vyvola "lupa" a ta umozni menit poner stran
   - Teletext
   - Programy (guide) nejen pro 4 TV stanice, ale i pro CTSPORT, CT24 atd.

   Minus:
   V Praze jiz bezi "1 verejnopravni multiplex" (konecne plny signal) a pro nej se zatim nenajdou popisy TV stanic ani radia - zdlouhave rucni nastaveni.

   Co jsem jeste nevyzkousel:
   - otaceni fotek podle Exifu - ale asi to tam nebude
   - spravne zobrazeni pomeru stran z AVI a jinych kontejneru ( ale to pujde znasilnit pomoci "lupy"

   MS moc rad nemam, ale tady MCE opravdu vylepsil.

  6. tak jsem si to nainstaloval a když mám puštěné očko tak to po půl hodině ztratí signál a musim restartnout celý comp žádný program už nejde, předtím to nedělalo a ostatní programy jinak jdou bez problému

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.