Pátek , 01. 03. 2024

Bedřich

Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá čisté svědomí!

30. 06. 2010

30. 06. 2010

Není výškový reproduktor jako výškový reproduktor. Pozor tedy na podvádění zákazníků aneb imitace výškových kalotových reproduktorů v zahraničních reprosoustavách.

 

 

  

Takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách “značky” Superior LS-190 prodávaných v Kauflandu za 1999,- Kč

Jedná se o klasický výškový reproduktorek s papírovou membránou, který kryje plastová mřížka. Reproduktorek je samozřejmě asijský brak s maloobchodní cenou v ČR cca 15 Kč (bez krytky).

 

A takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách značky Pioneer, model S-H240 (cca 4.500,- Kč za pár), Pioneer S-V240 (5.0 set za cca 7.000,- Kč) a jistě i v dalších modelech této řady.

Jde o piezoelektrický měnič, který znáte jako “pípák” v digitálních hodinkách z asijské tržnice. Ten opět kryje plastová mřížka imitující vzhled kalotového reproduktoru. Obdobný piezoelektrický měnič lze v české maloobchodní síti pořídit bez krytky za 5 Kč. Ne pět na stole v českých, ale slovy pět korun českých!


Pro srovnání – takto vypadá skutečný kalotový reproduktor Tesla ARV 3604

Šlendrián v Kauflandu nepřekvapí

Ze strany obchodního řetězce Kaufland se pravděpodobně nejedná o právně napadnutelné klamání spotřebitele, protože u výrobku není nikde uvedeno konstrukční provedení jednotlivých měničů. Imitaci kalotového reproduktoru lze snadno obhájit snahou výrobce o esteticky “hodnotné” provedení výrobku a tedy přínos pro zákazníka.

Obdobně například motorističtí novináři stále dokola píší a mluví o “hodnotných” materiálech v interiérech automobilů (zejména u Über značek), přestože jde o umělohmotnou kůži, umělohmotný chrom, umělohmotný hliník a umělohmotné dřevo. A zákazníci to nejen akceptují, ale dokonce tomu snad i opravdu věří!

“Okrasa” v podobě plastové krytky u reprosoustav Superior bohužel pohltí většinu zvuku vyzářeného membránou, protože kryje celou plochu membrány. Čtveřice otvorů v krytce je umístěná nad vrchlíkem (kopulkou) uprostřed membrány.

K TÉMATU  Novinky do HTPC v roce 2008

Šlendrián u Pioneeru? To překvapí!

Ze strany firmy Pioneer se pravděpodobně jedná o prokazatelné klamání zákazníků. Na webu výrobce je jako typ výškového reproduktoru uveden Dome Tweeter. Tento výraz se používá pro kalotový reproduktor: http://www.lautsprechershop.de/hifi/aka_hoch_en.htm

V českém překladu je v rozporu s originálem uvedeno kuželový reproduktor, což je nevhodný překlad anglického výrazu Cone Tweeter – výškový reproduktor s membránou kuželového tvaru – tedy reproduktor s “klasickou” membránou jako například Tesla ARV 161. Uvedené údaje jsou i přes vzájemný rozpor nepravdivé oba dva, protože skutečně použitý výškový reproduktor je piezoelektrický. Rozhodně není ani kalotový, ani nemá “klasickou” membránu.

Doplním, že piezoelektrické měniče u obou reprosoustav Pioneer “odešly”, a to “překvapivě” po uplynutí záruční doby.

Autor: Pavel alias Kozousch, více na http://tesla.iplace.cz/
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek