Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá čisté svědomí!

 • administrator
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  Čer 30, 2010
  14× Komentováno

  Není výškový reproduktor jako výškový reproduktor. Pozor tedy na podvádění zákazníků aneb imitace výškových kalotových reproduktorů v zahraničních reprosoustavách.

   

   

    

  Takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách "značky" Superior LS-190 prodávaných v Kauflandu za 1999,- Kč

  Jedná se o klasický výškový reproduktorek s papírovou membránou, který kryje plastová mřížka. Reproduktorek je samozřejmě asijský brak s maloobchodní cenou v ČR cca 15 Kč (bez krytky).

   

  A takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách značky Pioneer, model S-H240 (cca 4.500,- Kč za pár), Pioneer S-V240 (5.0 set za cca 7.000,- Kč) a jistě i v dalších modelech této řady.

  Jde o piezoelektrický měnič, který znáte jako "pípák" v digitálních hodinkách z asijské tržnice. Ten opět kryje plastová mřížka imitující vzhled kalotového reproduktoru. Obdobný piezoelektrický měnič lze v české maloobchodní síti pořídit bez krytky za 5 Kč. Ne pět na stole v českých, ale slovy pět korun českých!


  Pro srovnání - takto vypadá skutečný kalotový reproduktor Tesla ARV 3604

  Šlendrián v Kauflandu nepřekvapí

  Ze strany obchodního řetězce Kaufland se pravděpodobně nejedná o právně napadnutelné klamání spotřebitele, protože u výrobku není nikde uvedeno konstrukční provedení jednotlivých měničů. Imitaci kalotového reproduktoru lze snadno obhájit snahou výrobce o esteticky "hodnotné" provedení výrobku a tedy přínos pro zákazníka.

  Obdobně například motorističtí novináři stále dokola píší a mluví o "hodnotných" materiálech v interiérech automobilů (zejména u Über značek), přestože jde o umělohmotnou kůži, umělohmotný chrom, umělohmotný hliník a umělohmotné dřevo. A zákazníci to nejen akceptují, ale dokonce tomu snad i opravdu věří!

  "Okrasa" v podobě plastové krytky u reprosoustav Superior bohužel pohltí většinu zvuku vyzářeného membránou, protože kryje celou plochu membrány. Čtveřice otvorů v krytce je umístěná nad vrchlíkem (kopulkou) uprostřed membrány.

  Šlendrián u Pioneeru? To překvapí!

  Ze strany firmy Pioneer se pravděpodobně jedná o prokazatelné klamání zákazníků. Na webu výrobce je jako typ výškového reproduktoru uveden Dome Tweeter. Tento výraz se používá pro kalotový reproduktor: http://www.lautsprechershop.de/hifi/aka_hoch_en.htm

  V českém překladu je v rozporu s originálem uvedeno kuželový reproduktor, což je nevhodný překlad anglického výrazu Cone Tweeter - výškový reproduktor s membránou kuželového tvaru - tedy reproduktor s "klasickou" membránou jako například Tesla ARV 161. Uvedené údaje jsou i přes vzájemný rozpor nepravdivé oba dva, protože skutečně použitý výškový reproduktor je piezoelektrický. Rozhodně není ani kalotový, ani nemá "klasickou" membránu.

  Doplním, že piezoelektrické měniče u obou reprosoustav Pioneer "odešly", a to "překvapivě" po uplynutí záruční doby.


  Autor: Pavel alias Kozousch, více na http://tesla.iplace.cz/
   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  14 Komentáře

  1. Protože mi bylo líto vyhodit necelé 3 roky staré bedny kvůli mrtvým výškáčům, objednal jsem rozměrově naprosto dokonale padnoucí kaloty včetně pozic pro šrouby:

   http://www.ame.cz/QIShop/detail/153798_10699/AME/Reproduktory-mikrofony-...

   a teprve potom jsem sloupy Pioneer S-V240-W rozebral. Provedení výhybky mě skutečně šokovalo. Nic takového jsem doposud neviděl ani v aušusových bedničkách k "Hi-Fi" věžičkám, v PC Speakerech typu Genius 5.1 a podobně.

   Basové reproduktory byly samozřejmě zapojeny bez výhybek napřímo k reprosvorkám. To je v kategorii "ChinaSound" naprosto standardní ošizení. Cívka je totiž značně nákladný prvek :-)

   Středové reproduktory byly zapojeny přes bipolární kondenzátory 1.2 mF, to znamená, že do nich šly frekvence od 16.5 kHz nahoru. To u Pioneeru považují za pásmo středních frekvencí? Vzhledem k tomu, že běžný repráček s papírovou membránou frekvence od 16.5 kHz nahoru prakticky nehraje, byly v původním zapojení reproduktory tvářící se jako "střeďáky" pouze na ozdobu.

   Bomba na závěr - výškové piezoelektrické reproduktory byly zapojeny bez výhybek také! Pokud tedy Pioneer nepoužívá nějaké zázračné piezoelektrické měniče obsahující kondenzátor ... vzhledem k tomu, že oba výškáče během běžného provozu záhy odešly, tak předpokládám, že žádné kondenzátory ve výškáčích nebyly (ani by se do nich nevešly) a právě toto ošizení nejhrubšího zrna způsobilo zničení výškáčů.

   Foto té hrůzy je zde:
   http://img827.imageshack.us/img827/5167/pioneervyhybka.jpg

   POPIS OPRAVY/ÚPRAVY (ladiči beden prominou):
   Před každý basák jsem předřadil poctivou vzduchovou cívku Tesla o indukčnosti 0,75 mH. Tím byla daná dělicí frekvence basy/středy 1.7 kHz. Mělo by to být níž, ale jiné cívky v šuplíku nebyly a šetřit musí nejenom u Pioneeru :-)

   Před každý středák jsem předřadil "bipolární" kondenzátor 11mF/100Vss vytvořený ze seriového zapojení dvou elektrolytických kondenzátorů 22mF/50Vss mínusy k sobě, což je "skoro" 1.7 kHz (přesně 1.8 kHz). Přechod středy/výšky jsem neřešil (hanba mi), protože vhodné cívky v šuplíku nebyly a motat se mi opravdu nechtělo.

   Před každý nový výškáč SAL DT20-05 8 Ohm/20W jsem předřadil svitkový kondenzátor 4.7 mF/100Vss. Dělicí frekvence středy/výšky vychází cca. 4.2 kHz. Asi by bylo lepší přidat seriový odpor a kondenzátor zmenšit, aby se výškáče trošku zatlumily a začínaly hrát výš, ale nechal jsem to tak.

   VÝSLEDEK?
   Překvapivě snesitelný. A to jsem porovnával se sloupy za 50 tisíc Kč. Hluboké basy samozřejmě chybí - basáčky o průměru 14 cm papírově vylhaných 40 Hz samozřejmě "zahrají" tak s útlumem 40 dB. Středy překvapivě nechybí a jsou i srozumitelné bez výrazného zkreslení. Výšky jsem měl trošku zatlumit, ale vzhledem k ceně nových výškáčů to mohlo být výrazně horší a plechovější.

  2. Porovnáváte neporovnatelné. Já jsem před čtvrt stoletím dal za dvě reprobedny Tesla Bratislava 1PF 067 67 celé dvě průměrné měsíční výplaty:
   http://www.repromania.net/tesla/ruzne-reprosoustavy-1pf-067-67/ruzne-rep...
   Mám je už jen z piety - poslouchat je pravidelně bych nechtěl, ani kdyby mi za to platili.

   Kritizovaný set pěti reprobeden Pioneer stál třetinu průměrné měsíční výplaty. Použití podřadného materiálu chápu, ale výhybku mohli udělat alespoň trošku funkčně, to je fakt.

   Trošku mi to připomíná podobně nefunkční výhybky v papundeklových imitacích reprobeden Jamo Studio 170, které si můj kamarád koupil hned po sametové revoluci taky asi za dvě měsíční výplaty. Hrůzy z této řady Jamo Studio se pravidelně objevují na aukro.cz s popisem "skvělý zvuk" :-)

  3. Porovnatelne, neporovnatelne je to podvod resp. minimalne neslusne jednani a snaha uvest zakaznika v omyl. Navic ne vzdy jde o penize. Nektere upravy ci nahrady nejsou zase tak nakladne. Zvucne firmy by to nemely delat i kdyby to bylo za 1/10 platu. Tot muj nazor ohledne velkych hracu.

  4. Pioneer rozhodně vždycky nedělal jen a pouze sračky. Naopak dřív patřil k absolutní špičce a i dnes patří některé jeho výrobky ve svých kategoriích k tomu nejlepšímu. Třeba ze současných stereo zesilovačů je například základní A-109 mizerný, ale A-A9-J je ve své kategorii pecka. A staré zesilovače SA-8800, SA-9800 a nebo nejlepší série SPEC patřily ve své době na vrchol. Posuzovat značku jako celek jen podle 5.0 setů za pár tisíc se mi nezdá objektivní.

   Co se týče B&W - řada 800 je samozřejmě legenda, ale řada 700 je naprosto průměrná a řada 600 je ve své kategorii pěkná bída ...

  5. ale jako, taky se dá narazit na piezo které "doopravdy" hraje :) ale je to 1:50 a to není případ autorového problému. včera jsem ty pieza vybrakoval ze staré televize (na první pohled sice vypadají jako běžný alektrodynamický ale má pár rozdílů, nemá závěs, má ale papírovou membránu) a hraje neskutečně vysoko až k 21kHz i s citlivostí okolo 85dB, vživotě jsem piezo tak kvalitně hrát slyšel, sice se tu teď neboavío zkreslení které by se dalo krájet :D ale je to mazec :) impedance 140R :D

  6. Téměř stejně kvalitně jsou osázeny bedny Sony 55-R209 a to jsou ve vcelku velké dřevotřískové skříni.Ze všeho co doma mám mi nejlépe hrají staré Tesly. Nemůžu si pomoct.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.