Eltrinex SportCam HD: Mini kamera, která odolá i adrenalinu

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  květen 27, 2011
  9× Komentováno

  Zaznamenat své zážitky i v prostředí a situacích, které běžně technice nepřejí, jistě napadlo mnohé. A mnozí zde též riskují s běžnými kamerami. SportCam HD je ale specialistou na záznam dění při sportu nebo v extrémních situacích. Zaujme všemožné závodníky, cyklisty, motorkáře, horolezce, lyžaře, rybáře nebo třeba potápěče?

   

  Kamera šitá pro sport

  SportCam HD je velmi malá kamera, pro kterou je v prvé řadě charakteristická odolnost. Je to kamera pro outdoorový sport, k čemuž jí pomáhá vodotěsná a prachotěsná konstrukce. Jednoduché provedení stojí za tím, že přístroj vydrží dosti hrubé zacházení. Masivní plast, který tvoří tělo kamery, sice není gumový, jak by se mohlo zdát, ale i tak je dost pevný.

  Na těle je pouze jedno tlačítko, kterým se spouští nebo zastavuje záznam, potažmo celé zařízení. Pak už tu je pouze jedna miniaturní dioda, která signalizuje stav zařízení – záznam, připojení k PC, vypnuto. Pod šroubovací krytkou v zadní části najdete slot pro microSD paměťovou kartu, resetovací zapuštěné tlačítko a mikrofon. Krytku jistí gumové těsnění, které při dostatečném utažení krytu zaručí vodotěsnost do 10 metrů hloubky. Mikrofon pod utaženým závěrem zaznamenává spíše jen šum, při povolené nebo sundané krytce je to lepší.

  Nabíjení probíhá přes USB kabel. Kromě odolnosti disponuje kamera slušnou výdrží. Tomu opět napomáhá její jednoduchá konstrukce bez zbytečných „spotřebičů“ energie.

   

  eltrinex

  Pod vodotěsnou krytkou najdeme slot pro microSD kartu, mikrofon a resetovací tlačítko. Vně kamery už je potom jenom jedno ovládací tlačítko a špatně čitelná stavová dioda

   

  Jednoduchost kamenem úrazu?

  U zařízení tohoto typu musíme počítat s kompromisy. Zde jsou dány již zmiňovanou miniaturností, odolností a nízkou spotřebou. Bohužel jakkoli je SportCam HD dobrým nápadem a mnoho uživatelů by po něm rádo sáhlo, musíme zde zmínit několik nedostatků.

  Dioda signalizující stav kamery je velmi špatně „čitelná“. Venku si budete muset hodně stínit, abyste věděli, zda „nahráváte“ či ne. Zvuková signalizace zapnutí a vypnutí by zde značně pomohla. 

  Ke kameře je přibaleno několik prvků pro její upevnění. Dvě různá pouzdra se suchými zipy, čelenka na hlavu, dvě objímky na řídítka, samolepky a nalepovací suché zipy (např. do auta na palubní desku). Potěší i náhradní zadní krytka a několik těsnění.

  sportcam

  Výbava pro uchycení kamery na různá místa je dostatečně bohatá. Škoda jen, že trefit samotnou kamerou správný úhel je tak těžké

  Robocop se nekoná

  Jakkoli je ale připevňovací výbava bohatá, tak je s ní největší potíž. Na řídítka nebo do auta ještě kameru umístíte relativně správně. Stejně tak není problém se záznamem z ruky. Ale nejvíce lákavá možnost, kterou je záznam „z vlastní perspektivy“, je velmi obtížně realizovatelná. Upevnit si na hlavu kameru doutníkového tvaru tak, aby se držela horizontu, je těžké. Ještě těžší je trefit úhel pohledu. Možná získá majitel po delším zkoušení potřebnou praxi, ale nám se tak při několika pokusech nepodařilo. Možná by pomohl laser dostupný na stisk tlačítka, čímž by bylo možné ověřovat směr snímání a kalibrovat uchycení na hlavě. Případně existuje i verze  SportCam W-HD se snímaným úhlem 135°. Ta by mohla vyřešit určité potíže se směrovostí při záznamu „vlastníma očima“. Nicméně obraz zde již nepůsobí přirozeně.

  Na video se můžete podívat i na našem YouTube kanálu. Pro detailnější představu o obrazu si přepněte na vyšší rozlišení videa


  Využití by se našlo, ale zatím ne pro všechny

  Miniaturní snímač (optika opravdu asi není to správné slovo) je na své rozměry docela schopný. Zaznamenává nativně bez dopočtu v 720p rozlišení (1280 x 720; 30fps). Nelze zde čekat žádné zázraky, detaily chybí, barvy občas ujedou, ostření a expozice nejsou vždy ideální, ale ve výsledku je to použitelné (roli hraje zejména dostatek světla). Obzvláště pokud budete výsledné video sledovat na televizoru a případně je proženete softwarovou stabilizací (vyhlazením otřesů). Zatím jsem mluvil o záznamu na souši, protože pod vodou se SportCam HD příliš nechytá – jedině snad ve velmi prosluněných a čistých vodách Rudého moře, protože v řece a v akváriu to bylo marné.

  Srovnáte-li SportCam HD např. s kamerami GoPro, které míří do stejného segmentu, ale cenově jsou 3 až 4krát draší, tak zjistíte, že obrazová kvalita Eltrinexu je vlastně vzhledem k ceně vskutku dobrá. 

  Záznam probíhá ve formátu AVC (h.264) u videa, zvuk je ukládán jako PCM (32 kHz / 16 bitů, mono). Toť schováno v kontejneru MOV. Jakkoli je formát videa zvolen dobře, zvuku již hůře, tak kontejner MOV je celkem nevhodný, nepřející chybám záznamu a přenosu a ani střihu. Ale překousnout či konvertovat se to naštěstí dá.

  Kategorie sportovních kamer není zatím nijak bohatá, takže někteří možná raději počkají na širší nabídku trhu a nové verze stávajících produktů (zvážit můžete například vodotěsný kompaktní fotoaparát, který jsme testovali loni). Zájem i prostor pro zlepšování zde určitě jsou. Chcete-li zaznamenávat sportovní či jiné outdoorové události hned a chcete-li si se SportCam HD pohrát a naučit se s ní pracovat, může být. Ideálně asi při záznamu jízdy autem, na motocyklu či na kole. Eventuelně při jiných příležitostech, kdy se nechcete strachovat o poškození běžné kamery. Záznam z pozice hlavy však zatím považujeme za spíše problematický, než použitelný. 

   

  plusymínusy
  + miniaturní rozměry- nedostatečná signalizace chodu
  + odolnost- problematická kalibrace pro správný úhel záznamu
  + výdrž 
    

  Produkt zapůjčila společnost EMPEI

   

  Snímač3 Mpx
  Rozlišení1280x720
  Formát videaH.264 / 30fps
  Úhel záběru63°
  Paměťový slotMicroSD (max 32 GB)
  Kapacita3 GB / 1 hodina záznamu
  Baterie500 mAh
  Výdrž baterie3 hodiny
  USB2.0
  Rozměryprůměr 22 mm, délka 78 mm
  Hmotnost32,5g
  Cena2490 Kč vč. DPH

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  9 Komentáře

  1. S tim, ze "lepsi kvalita obrazu" bych nesouhlasil. Vetsina kamer ma vyssi rozliseni pouze interpolovane, takze bych to videl, ze to nativne nahrava na 640x480 a pak to jen prepocita. Kamera v testu ma rozliseni nativni 720p...kdyz si vezmes 117 dolaru + clo, tak jsi na cene tyhle kamery.

  2. Co takto si najprv nieco o tej kamerke z DX a potom pisat?

   Pros:
   - It truly is a 720p camera. Picture quality is good especially in good light. In low light conditions there is some noise, but it's not bad.
   - It's possible to switch date and time on video on and off.
   - RF remote control is great.
   - No "jello" effect when camera vibrates as in most cheap helmet cameras.
   - A lot of mounting options included.
   - Build quality seems to be good.

   Cons:
   - Strong barrel distortion but that can be expected in such a wide angle lens.
   - Vignetting from upper left corner.
   - No option to use aaa batteries in case the li-ion battery runs out of juice.
   - Sound quality isn't that great, but that can also be expected in a waterproof camera.
   - Could be smaller.
   - No night vision.

  3. Mám o této kameře zjištěno a proto píšu. I proto si dovolím tvrdit, že to není nativní 720p kamera a teď už také to, že obraz z ní je naprosto neporovnatelně horší, než z kamery testované.
   Video uvedené v hodnocení, ze kterého jste část vypustil mluví za vše (a to je ještě celkem dobré):
   http://www.youtube.com/watch?v=XT_7CxsWL9M

  4. Já mám tři ale:je asi 4x větší,5x těžší a v návodu zapoměli napsat,že se nesmí používat v zimě(ulomený zkřehlý patent dvířek-neuznaná reklamace)-Tescam 020.Obraz srovnatelný šunt,jen Tescam přepaluje na sněhu záběry.Za ty prachy bych volil raději Eltrinex SportCam HD,i když životnost kamery je omezená natvrdo zabudovanou baterkou.

  5. Kamera se po připojení na USB tváří jako další disk (Mass Storage) a nabíjí se. V tomto režimu podle mých zjištění záznam možný není.

   I když pokud by bylo zařízení zapojeno jen na napájení, ne na žádný počítač, možná by to mohlo fungovat.

  6. Na hraní dobré, ale obraz v 720p vypadá jak 320p sampl :D ..ale na blbnutí stačí. Pokud chce člověk něco lepšího, mrknul bych na Contour HD nebo na Drift HD 170 (tam je obraz ještě o trochu lepší). Je fakt, že ty peníze jsou jinde, ale obraz je opravdu někde jinde. Dobrá videa ke kamerám jsou na vimeu nebo na webu sportkamery.

  7. Mám tuto kamerku necelý týden,ale první zkušenosti jsou opravdu skoro totožné s tou recenzí.Chybí zvukový signál při zapnutí,či vypnutí,protože kamerku je samozřejmě lepší mít na přilbě,abych odstranil větší roztřesení obrazu a také abych mohl za jízdy občas "švenkovat" po zajímavém okolí.V návodu je totální nedostatek informací,zejména o práci diod,ba dokonce tam je dost nešťastně formulován průběh nabíjení baterie a jeho signalizace diodou.Ale záznamy z této pidikamerky jsou naprosto vynikající,i kvalitou.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?