Doonio Tynman: dvě SIMky jednou ranou a video na cesty

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Zář 22, 2008
  21× Komentováno

  Počet aktivních SIM karet v ČR už překročil počet obyvatel a tak hodně z nás tahá po kapsách dva a více mobilních telefonů. Většinou osobní a firemní. Výrobci MT by byli hloupí, kdyby toho nevyužili a nezačali nabízet také modely pro dvě SIM karty. Doonio Tynman odlišuje od konkurence velký dotykový displej, evokující zdání MDA. Ten je navíc ideální k přehrávání videa na cestách. Dotykový 2,6'' displej s průměrným rozlišením 320x240 bodů je také hlavním tématem celého telefonu a vyžádal si především mírné upozadění běžné klávesnice. Tam jsou čísla nezvykle pouze ve třech řadách, takže nula je na pravém boku, na což je třeba si zvyknout. Černostříbrný design přístroje je poměrně konzervativní a kvalita jeho povrchu nepůsobí nijak laciným dojmem. Po bocích Doonia najdeme pouze dvojité tlačítko pro zvyšování a snižování hodnot na levé straně a spoušť 1.3Mpx fotoaparátu na straně pravé. Tu obkličují gumou chráněné šachty pro microSD kartu a USB portu. Do něj se připojují také sluchátka, takže jejich výměna za jiné je prakticky nemožná. Po vzoru PDA, nebo chcete-li MDA, skrývá pravý dolní roh tužku pro práci s displejem.

  Klávesnice se musela uskrovnit na úkor dotykového displeje. Slot na microSD karty a USB port až příliš důkladně chrání gumové kryty a jejich odklopení je u zcela nového přístroje jen pro šikovné a trpělivé.

  Pod Li-ion baterií s kapacitou 1000mAh se skrývají dvě šachty na SIM karty. Je přitom jedno kterou dáte do které, nebo jestli jednu zatím necháte volnou. Když jsme u baterie, musíme zmínit, že v standardním příslušenství je dokonce jedna náhradní a nejen to. Nechybí ani samostatná nabíječka a nabíjecí USB adapter do sítě, takže k nabití baterie telefon nepotřebujete. Kromě zmíněných sluchátek výrobce přibalil ještě elegantní pouzdro za opasek a tak musíme za celkový obsah příslušenství Doonio pochválit a připsat mu bod k dobru.

  Omluvte sníženou kvalitu záznamu, chyba není žel na vašem přijímači...:)

  Citlivost a přesnost dotykového displeje nás velmi mile překvapila. Po nezbytné kalibraci je ovládání pomocí tužky velmi pohodlné. Dokonce většinu operací lze obstarat i pomocí nehtu a samozřejmě je ovládání zdvojené, takže vše obstaráte i pomocí kurzorových a potvrzovacích šipek (ale nevypadá to tak efektně:)). Pěkné a přehledné je také operační prostředí telefonu, ale nečekejte žádný “pravý“ operační systém. Nicméně prostředí pracuje velmi pohotově a s příjemnou rychlostí reaguje na prakticky všechny povely. Jedinou výtku tak máme k čitelnosti displeje na přímém slunečním světle, která pak velice nepříjemně zvláště kvůli odleskům klesá.

  Psaní SMS

  Protože je psaní SMS v našich končinách stále extrémně populární, zaměřili jsme se zvláště na schopnosti Doonia Tynman po této stránce. Malá a nezvykle organizovaná klávesnice není pro psaní SMS ideální, nicméně pokud to nepřeženete se stříháním nehtů, dá se celkem snadno použít. Zajímavější je možnost zadávání písmen pomocí tužky a dotykového displeje.

  Bohužel naše nouzová záložní kamera nezaznamenala všechny detaily, ale pro základní představu o rychlosti tohoto telefonu a psaní SMS pomocí tužky postačí

  Nejrychlejší je vyťukávání písmen tužkou na zobrazené QWERTY klávesnici, ale neméně zajímavá je možnost znaky přímo psát na displej a pokud nemáte extrémní škrabopis, přístroj písmena celkem úspěšně rozpoznává. Škoda jen, že nelze napsat a rozpoznat najednou celé slovo, což by tento způsob zadávání značně urychlilo. Pokud Doonio rozpozná písmeno špatně, zobrazí ještě na dolní lince alternativní písmena, která lze ťuknutím vybrat ručně.

      Prostředí telefonu je jednoduché a rychlé

  Foto, audio, video

  Instalovaný 1.3Mpx digitální fotoaparát má extrémně jednoduchou optiku a jeho výsledky jsou spíše horší. Nepodařilo se nám pořídit alespoň průměrně ostré snímky a barevné podání má také k věrnosti daleko. Je to škoda, protože po stránce firmware disponuje fotoaparát možností částečného manuálního nastavení a také různých více či méně kreativních efektových režimů. Normální fotoaparát určitě na dovolené nenahradí, ale na nějaký ten dokumentární snímek jedou za čas postačí. Podobné je to se zachytáváním videa. Už jeho rozlišení pouhých 174x144 bodů mluví za vše. Kameramany-amatéry tedy neosloví, ale když už vám na ulici po výbuch plynu spadne dům před očima, tak vám to Doonio zachytit a výhodně prodat TV Nova pomůže:). Mnohem zajímavější je možnost přehrávání videí 3GP a MP4. To sice umí dnes kdejaký telefon, ale Doonio opět těží ze solidní úhlopříčky svého displeje a tak je sledování videa na cestách na tomto GSM telefonu srovnatelné s běžnými MP4 přehrávači.

  MP3 přehrávač je jednoduchý a hlavně neumí adresářové struktury

  Samozřejmě nechybí ani obligátní MP3 přehrávač, který je hodně jednoduchý. Nám vadil hlavně fakt, že všechny MP3 musí být na kartě v jednom adresáři. Ozvučení zařizují instalované stereo repráčky na zadní straně přístroje nebo sluchátka. Těm však už nejvyšší dovolená hlasitost nikterak nechutnala a zvuk začínal být zkreslený. Při běžné hlasitosti je ale poslechová kvalita zvuku dobrá. FM rádio Doonio neobsahuje.

  Schizofrenní dva mozky

  A teď to nejdůležitější. Jak spolu pracují dvě SIM karty? Musíme říct, že se snášejí dobře, jedna musí mít ale vždy navrch. Po spuštění telefonu se inicializuje nejdříve hlavní karta A a potom druhá SIM karta B. Displej pak zobrazuje sílu signálu pro každou kartu zvlášť, což se hodí. Většina funkcí je pak dostupná pouze pro kartu A, včetně telefonního seznamu a paměti SMS.

  Zakládání pravé SIM karty je trochu obtížnější kvůli plastovému výčnělku, ale jinak je jejich instalace snadná.

  Příjem hovorů je potom zcela jednoduchý, prostě zvoní obě čísla, ať voláte na kterékoliv. Dokonce je možné si pro hovory z každé karty nastavit vlastní zvonění. Pokud budete volat vy, tak si v telefonním seznamu můžete vybrat, ze které SIM chcete na daný kontakt volat. Stejně to funguje také u SMS. Jediné úskalí nastane,pokud budete chtít přímo vytočit určité telefonní číslo, které není v seznamu. Potom se vás Doonio už na nic neptá a rovnou použije kartu A. Fyzická výměna karet A a B ve slotech není naštěstí zapotřebí, přepínání funguje v nastavení. Nicméně se bohužel nevyhneme nutnosti telefon vypnout a zase zapnout. Telefon sice komunikuje kompletně v českém jazyce, ale nastavení týkající se druhé SIM karty překladu nějak unikly a jsou anglicky. Tohle by ještě mohl doladit nový firmware.

  Jako telefon obstojí

  Byly jsme zprvu zvědaví, jestli vůbec GSM telefon od výrobce MP3/MP4 přehrávačů má šanci obstát v konkurenci zavedených harcovníků na poli mobilních telefonů. “Dvojsimkový“ model má například Samsung, ale jeho cenová relace se pohybuje o řád výše. Doonio prokázalo, že s přehledem zastane běžný telefon, nebo vlastně telefony, odpovídající nižší střední třídě renomovaných výrobců. Obsahuje i všechny nezbytnosti, jako přehledný organizér nebo rozhraní bluetooth. Pokulhává přitom víceméně jen v kvalitě instalovaného fotoaparátu a horší čitelnosti displeje na slunci. Zato v rychlosti ovládání by se od něj některé renomované kusy mohly učit. Když ještě zvážíme přítomnost dotykového displeje a bohaté příslušenství s náhradním akumulátorem, vychází Doonio Tynman jako zajímavá volba pro všechny majitele dvou aktivních SIM karet, kteří za takový přístroj nechtějí dát zbytečně moc peněz.

   

  Plusy a mínusy
  + dotykový displej- omezená klávesnice
  + rychlá elektronika- špatný fotoaparát a kamera
  + přehledné prostředí- čitelnost displeje na slunci
  + různá zvonění pro obě SIM karty 
   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  21 Komentáře

  1. jen upřesnění samozřejmě že i při vytočení čísla přímo si muže volající vybrat či se má hovor uskutečnit z sim a nebo sim b nahoře kde se zobrazuje vytukávané číslo jsou dvě okénka sluchátko a sluchátko b a je to.

  2. Jsou K baleni pribaleny sluchtka a psali jste ze vymena sluchatek se temer nemozne jakto ???? A pri se da dat jen 2 GB katu jakto.
   Dekuju za odpovet

  3. U vetsiny levnych telefonu tohoto typu je podpora miniSD jen do 2GB. Nedivim se tomu, je to telefon, ne flashdisk. Podobne je tomu i u jeho konkurenta Mivvy Dual, Emgeton Cult a dalsich telefonu pro dve SIM. Sam bych doporucil Emgeton. Je to cesky vyrobce :-)

  4. poradí někdo jak a odkud si stáhnu nové melodie pro příchozí hovory ?
   Osm současných typůvyzvánění mě nenadchlo.
   Dále se ptám, zda k telefonu nepatří nějaký SW ? Např. pro kopírování kontaktů do PC, pro umístění foto jako tapety pod.
   Děkuji za jakýkoliv názor.

  5. Telefon po připojení k PC nabídne tři možnosti (Velkokapacitní paměťové zařízení, webkamera, COM port), dle potřeby potvrdíme na displayi volbu a podle toho začne telefon komunikovat s PC. Pokud zvolíme Velkokapacitní paměťové zařízení, začne se chovat jako běžná flashka, která nabídne již hotové adresáře Moje hudba, eBooks, Obrázky, Fotky, Videa a Doručené. Není zapotřebí žádný speciální software, jde o běžnou práci se soubory.

  6. Dobrý den,
   musím Vám oponovat, když se takto mobil připojí není tam vůbec složka: "Doručené". Takže já tvrdím,že tento mobil potřebuje software na stáhnutí SMSek a MMSek. Používám tento mobil už rok,tak vím co píši.

  7. Pokud máte O2, stačí poslat SMS ve tvaru: NASTAV WAP na telefonní číslo 999111. Totéž lze poslat pro nastavení MMS: SMS ve tvaru: NASTAV MMS na č. 999111. Přijde Vám zpráva a telefon tak automaticky přijme nastavení pro wap a mms. Jestli jste u jiného operátora, stačí zavolat na jeho infolinku, kde Vám ochotně poradí

  8. Ahoj,zajímalo by mě,jestli někdo používáte v tomto telefonu každou simku od jiného operátora,a jak Vám s nimi telefon funguje?Díky L.

  9. chci se zeptat jak se v tomto mobilu nastavi wap. Protoze jsem si koupil sim kartu od Vodafone a potrebuji stahnout aplikaci z wapu na posilani sms-gratis a nevim jak na to .diky za odpoved a za strucny popis PatrikNaroda@seznam.cz

  10. Telefon mám pár dní a zatím ještě nebyl v ostrém provozu - nejdřív se v něm musím vyznat ale výrazně mi chybí naprostá ale velice šikovná drobnost - nemá možnost přivázání na
   poutko - prostě chybí ta miniaturní hrazdička/čep/kolíček, kolem kterého se ta šňůrka ováže.
   Na manuálu by se také dalo lecos zlepšovat ale závěrem chci říct, že koupí určitě neprohloupíte. Už jenom ten dotykový displej je supr.

  11. muzu se zeptat furt nepobiram jak se daj pouzit ty simky protoze kdyz nekomu chci zavolat neda mi to navyber z ktery si prosim poradte dekuji moc predem jinak jako teleon je good a doporucuji

  12. na klavesnici su dve tlacitka na vytacanie hovoru.spodne /zelene/ je pre sim A, a vrchne je pre sim B.staci vybrat cislo v telefonnom zozname a zatlacit bud jedno alebo druhe.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.