DVD přehrávač: který že je nej?

 • Lucie Medová
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry
  Zář 24, 2007
  17× Komentováno
  Pro větší názornost jsme se rozhodli postavit vedle sebe námi testované klasické DVD přehrávače. Všechny jsou navíc multiformátové, takže zvládají MPEG-4, různé hudební formáty a to vše povětšinou ze všech médií. Některé potom dokonce i z USB. Sony DVP-NS38, Philips DVP5980, Samsung DVD-HD870, Panasonic DVD-S33E, Ferguson D-770HX, Biostek XS-250A, Next Wave NW-3255, Xoro HSD 8410 – který že je nejlepší?
  Nejlepší DVD přehrávače a DVD/HDD rekordéry pro rok 2008 najdete zde!

  Čeho si všímat

  Než se pustíme do rozboru jednotlivých DVD přehrávačů, řekněme si, jak by měl vůbec vhodný kandidát na koupi vypadat, jakými vlastnostmi by měl disponovat:
  • tichou, rychlou a dobře čtoucí DVD mechanikou
  • slušným dílenským zpracováním a pěkným vzhledem (dle subj. nároků)
  • ergonomickým a citlivým dálkovým ovladačem
  • intuitivním grafickým menu s rychlou odezvou
  • širokou podporou médií a formátů z nich přehrávaných
  • dostatkem moderních audio a video výstupů (dnes především optický audio a HDMI výstup)
  • USB vstupem nebo čtečkou paměťových karet (v dnešní době opravdu užitečné)
  • kvalitním obrazem (je třeba soustředit se i na kvalitu obrazu s přepočítaným vyšším rozlišením přes HDMI)
  • dobrou podporou titulků v MPEG-4 videu
  Výčet by jistě mohl pokračovat, například bodem o schopnostech zobrazování fotografií, schopnostmi práce s obrazem jako zoom, krokování obrazu, posuvem a dalšími detaily a drobnými „fíčurkami“. Podstatnou informací bohužel je, že na trhu není přístroj, který by splňoval alespoň ty nejdůležitější body. Skoro vždy se najde nějaké to „ale“. Dále tedy hledáme ten nejmenší kompromis…

  USB, upscaling... neboli pozor na nové vlastnosti!

  Většina uvedených vlastností snad mluví sama za sebe, zastavme se jen u novinek, kterými jsou podpora USB a přepočítávání videa na vysoké rozlišení (upscaling, upconversion). FLASH paměti jsou stále levnější, kapacity rostou a díky moderní koncepci jsou přímo předurčené k přenosu či uchovávání multimediálních dat. Aplikace USB vstupu, přes který se tyto paměti mohou připojovat, je tedy více než žádoucí. Na USB lze dále připojit i externí pevné disky (HDD) – jde ale o neoficiální funkci a problémy bývají s kapacitou, formátem, napájením. Jednoduše řečeno, zprovoznit externí HDD s DVD přehrávačem není jednoduché. Některé přístroje si poradí dokonce i s připojením fotoaparátů a dalších zařízení, jako jsou čtečky paměťových karet a podobně. Poslední modely přehrávačů současně s příchodem HDMI rozhraní začaly poskytovat přepočet klasického rozlišení DVD videa a jiných zdrojů na HD (high definition, vysoké rozlišení). Samozřejmě nelze získat z nižšího rozlišení vyšší tak, aby to bylo srovnatelné s originálem nasnímaným v HD. Ale určité zlepšení pozorovat lze, především na velkých obrazovkách. Levnější přístroje ale tento přepočet ne vždy zvládají bez problémů a nelze jej tedy i přes jeho proklamaci výrobcem využít.

  Sony DVP-NS38

  Nejnižší model od Sony. Výrobce, jehož činy dávno nejsou silnější než slova. Obzvláště v segmentu DVD přehrávačů nemá v podstatě co nabídnout. NS38 je mizerně vybavený přístroj, u kterého platíte stokoruny navíc jen za značku. Alespoň, že zpracování není nejhorší a dálkové ovládání je taktéž relativně slušné. To, že je podporován formát MPEG-4 včetně XviDu a českých titulků, je na Sony dobrý výkon, ale vzhledem ke konkurenci jde o standard. Ničím vás nepřekvapí.
  Plusy a mínusy
  + docela dobré dálkové ovládání a odezva- minimum výstupů a vstupů
  + jednoduché zapojení- horší mechanika
  + umí české titulky v MPEG-4- minimum funkcí
  Celkové hodnocení: 35 %

  Philips DVP5980

  Philips byl prvním z velkých výrobců elektroniky, který začal prodávat DVD přehrávače s podporou populárního MPEG-4 formátu. Navíc nedělal cavyky se standardy a vše se dalo přehrávat rovnou z DVD. DVP5980 je již několikátou generací těchto výrobků a je vidět, že Philips z brzkého vstupu na trh ještě stále těží. DVP5980 je designově a zpracováním povedený přístroj, podporuje širokou škálu formátů videa a různých médií, včetně těch na USB vstupu. Škoda jen malého dálkového ovládání. Zcela nečekaná je také cena, za kterou jej lze pořídit. Potěší vás. Vytknout můžeme snad jen to, že v nabídce Philipsu už nad 5980tkou není další model, který by měl zvukový analogový 5.1 výstup, za který by si někteří rádi připlatili. Jinak je pro nás Philips DVP5980 jasným vítězem mezi značkovými DVD přehrávači. Experimentátory navíc potěší slušné možnosti vylepšení, jež skýtají neoficiální firmwary (řídící software), které lze najít na Internetu.
  Plusy a mínusy
  + design a zpracování- slabší dálkové ovládání
  + HDMI s 1080p- méně výstupů
  + dobré titulky v MPEG 4 a v DVD- neumí GMC v Xvidu
  + přehrávání z USB
  + bezproblémový provoz
  Celkové hodnocení: 85 %

  Samsung DVD-HD870

  HD870 je vzhledově povedený DVD přehrávač s dálkovým ovládáním, které má horší citlivost. Dobrou službu odvádí jeho DVD mechanika. Obraz je přepočítáván až na rozlišení 1080i a na naší referenční TV vypadal kvalitnější, než bez přepočítávání. Osazený procesor zvládá přehrát téměř všechny nuance MPEG-4, což není ještě zdaleka pravidlem. Také ovládací menu je dobré, u MPEG-4 lze dokonce volit z vícero titulků. Čeština v nich je podporována, ale bohužel jen ve formátu UNICODE, který není rozšířený a je potřeba soubory na počítači konvertovat. Jejich zobrazení ale není příliš povedené. Ve výsledku mírný nadprůměr.
  Plusy a mínusy
  + dobrý obraz až 1080i přes HDMI- nejisté reakce ovládání
  + výběr titulků k MPEG 4- čeština v MPEG 4 titulkách jen v UNICODE
  + tichá mechanika- testovaný kus "zatuhával"
  Celkové hodnocení: 65 %

  Panasonic DVD-S33E

  Od Panasonicu se čeká profesionálně vypadající přístroj – a to se mu navenek daří. Také dálkové ovládání je ergonomické a citlivé. Zastarale působí grafické menu, u kterého je navíc potřeba nastavovat, jaký formát souborů chcete prohlížet. Titulky v MPEG-4 umí v češtině a jsou čitelně vykresleny. V době testu neuměl model S33E formát Xvid, ale pravděpodobně šlo o vlastnost rané série. Pozdější kusy už zvládaly jak DivX, tak Xvid. Jakožto levný model renomované značky je S33E jen stroze vybaven funkcemi i výstupy. Proto nemůže konkurovat jiným námi testovaným DVD přehrávačům. Pokud chcete mermomocí Panasonic, dívejte se raději po dražších modelech.
  Plusy a mínusy
  + design a DO- strohé prostředí
  + značka za málo peněz- poměr cena/výkon/výbava
  + podpora DivX Ultra
  Celkové hodnocení: 60 %

  Ferguson D-770HX

  Ferguson D-770HX je štika v rybníce multiformátových přehrávačů. Má zcela vypilovánu práci s titulky v MPEG-4, u kterých lze nastavovat mnoho vlastností. Samozřejmostí je široká podpora formátů, médií i USB zařízení. Jak už to bývá u těchto „levnějších“ značek, trochu trpí design, ale dálkové ovládání je v tomto segmentu nezvykle dobré. Naneštěstí reakce přístroje jsou celkově trošku pomalejší – systém je vzhledem k funkcím zřejmě vytížen na maximum. Mnozí uživatelé u tohoto přístroje referují problémy s kvalitou obrazu, který je přepočítán na vyšší rozlišení. Jinak "Ferdu" D-770HX můžeme směle doporučit. Poměr funkce/cena je zde téměř nepřekonatelný.
  Plusy a mínusy
  + odladěný český firmware se spoustou nastavení- jednoduchý displej
  + libovolné titulky k DivX- absence síťového vypínače
  + HDMI a USB- nefunkční režim HD JPEG přes HDMI (snad dočasné mínus)
  + dálkový ovladač - nejde propojit HDMI -> DVI
  + DivX Ultra a Nero Digital
  Celkové hodnocení: 90 %

  Biostek XS-250A

  Kompaktní levný přístroj s šířkou 32 cm a běžných parametrů. Dálkové ovládání se nepovedlo, podpora formátů a médií je více než dobrá. Titulky v MPEG-4 v době testu nepatřily k nejlépe čitelným, ale s bezproblémovou češtinou. Kvalita obrazu MPEG-4 ale patří k podprůměru. Vzhledem k velmi nízké ceně a k faktu, že jde spíše o doplňkový přehrávač (např. do ložnice, na chalupu), můžeme jej dané cílové skupině doporučit.
  Plusy a mínusy
  + čeština- dálkový ovladač
  + široká podpora MPEG-4 formátů- absence síťového vypínače
  + design, rozměry a cena
  Celkové hodnocení: 55 %

  Next Wave NW-3255

  Typický zástupce levných neznačkových DVD přehrávačů. Tuctový vzhled naštěstí od přístroje nepodědil docela použitelný dálkový ovladač. Grafické menu je nedotažené, titulky v MPEG-4 jsou špatně čitelné, i když češtinu zvládají. Kvalita obrazu i zvuku je podprůměrná. Vzhledem k nízké ceně potěší analogový 5.1 zvukový výstup. Dobrá volba jen pro nemajetné a nenáročné.
  Plusy a mínusy
  + tichá mechanika- chybí HDMI nebo DVI výstup
  + slušný ovladač- titulky v MPEG 4
  + pěkný design- slabý souborový manažer
  + DD, DTS a DPL II 5.1 dekodér- horší obraz a zvuk
  Celkové hodnocení: 45 %

  Xoro HSD 8410

  Xoro HSD 8410 je přímý konkurent uvedených přehrávačů Philips DVP5980 a Ferguson D-770HX. Podporou médií a formátů se Fergusonu vyrovná, ale nemá tak pokročilé volby pro zobrazení titulků v MPEG-4. Slabou stránkou je také dálkový ovladač. Na rozdíl od Fergusonu poskytuje Xoro vyšší kvalitu obrazu v přepočítaném rozlišení a při HDMI propojení. Ovšem někteří majitelé narazili na horší kvalitu DVD mechaniky některých dodaných kusů. Celkově tedy podobně jako u Fergusonu dobrá koupě vzhledem k ceně a množství funkcí, které Xoro HSD 8410 má.
  Plusy a mínusy
  + skvělý poměr výkon/výbava/cena-citlivost dálkového ovladače
  + nekompromisní konektorová výbava, USB a čtečka karet- nefunkční lupa u obrázků v HD režimu
  + kvalitní D/A převodníky značící dobrý obraz i zvuk- problematická kompatibilita USB portu zvláště s velkokapacitními médii
  + mnoho podporovaných formátů včetně Nero Digital a Ogg Vorbis
  + DivX titulky mohou mít jiný název a lze zvolit jejich pozici na obrazovce
  + dostupný firmware s českým OSD menu
  Celkové hodnocení: 85 %

  Resumé

  Dost možná ještě pořád nemáte jasno, i když stejně jako my jste omezili výběr na tři kandidáty. Philips DVP5980, Ferguson D-770HX a Xoro HSD 8410.
  Celkové srovnání testovaných DVD přehrávačůsrovnani DVD prehravacu
  Philips z dané trojice vyčuhuje svým značkovým kvalitním provedením a „leskem“; navíc za výbornou cenu. U značkových rivalů nemá konkurenta. Snad jen některý z vyšších modelů Pioneeru by jej pokořil kvalitou obrazu a zvuku, ale za dvojnásobnou cenu. Chcete-li alespoň základní záruku kvality a značky, berte Philips DVD5980. Pokud fandíte zejména filmům z Internetu v MPEG-4, vystačíte i s Philpsem, ale raději se zamyslete na Xorem nebo Fergusonem. V něčem se může hodit jeden (volba z různých titulkových souborů – Xoro), v jiném druhý (totální nastavení titulků – Ferguson) a v něčem jsou srovnatelné (vstupy, výstupy). Další rozdíly hledejte v jednotlivých recenzích, a samozřejmě budeme rádi, když se s ostatními podělíte o zkušenosti v diskusi.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  17 Komentáře

  1. Velice často platí, že je třeba, aby měl externí box s harddiskem vlastní napájení, dále musí být formátován jako FAT32 s jediným oddílem. Dále to ale je kus od kusu, model od modelu...

  2. S vysledky testu celkem souhlasim, osobne mam D-780HX (nastupce D-770) a nemuzu si stezovat. Zamakali na designu, pridali dalsi super veci do FW, jako je DPLII nebo casovani titulku u DivX. Za ty prachy neznam lepsi volbu.

  3. Dobrý den,
   chtěl bych se zeptat, jestli jste někdo našel / zkoušel nějaký jiný firmware? Zejména by mě zajímalo, jestli existuje k 5980 nějaký firmware, který má české OSD menu? děkuji za odpověď a přeji pěkný den Petr Souček

  4. Přehrávače Pioneer jsou kvalitní, i když mnohdy poněkud předražené. Toto srovnání vychází z produktů, které jsme postupně testovali. A jednoduše na některý z nových Pioneerů se doposud nedostalo. Stejně jako na jiné značky, třeba Toshiba a podobně. V případě Toshiby to bude ještě tento týden napraveno. U Pioneeru možná v budoucnu také.

  5. U Xora 8410 bych opravil větu "někteří majitelé narazili na horší kvalitu DVD mechaniky" na většina majitelů narazila na špatnou kvalitu DVD mechaniku. Už jsem měl dva a u obou shitozní DVD mechaniky.

  6. ano souhlasím 2x jsem reklamoval, pokaždé jsem dostal nový, tedy az budu za 8 mesicu reklamovat znovu nedostanu nic. Xoro v poho, ale "diskova jednotka" neni nejlepší.

  7. Mám SilverCrest KH 6510, což je Xoro prodávané pod značkou elektroniky Lidlu. Za 1500,- Kč na konci roku 2006 bomba - funkční USB, DivX + české titulky bez chyby, dokonce české menu .... za rok používání jsem nenašel chybu, až na tu mechaniku. Po roce minimálního používání (cca 3 přehraná DVD týdně) načte zhruba půlku médií tak na popáté, druhou půlku vůbec. A to i originál lisovaná CD a DVD, samozřejmě v perfektním stavu. Lidl má záruku 3 roky, takže reklamace

  8. To samé. Koupeno loni v dubnu. Hrán minimálně. Nejdříve odmítal přehrávat vypálená dvd, strašná odezva dálkového ovládání. Pak přestal číst i originály. V reklamaci vyměněn za novější model 8430. Reakce dálky byly zpočátku rychlejší, ale pak to samé a navíc odmítá absolutně komunikovat a nechce vyjíždět tray (neustále přeskakuje fce open-tray a nic se neděje). Dal jsem minulý týden na druhou reklamačku. Akorát mě pracovník na reklamacích v Cybexu na dotaz, jestli po 3x dost řekl, že se to prý počítá na jednom konkrétním typu, což je podle mě blbost. Takový šmejd už nikdy. Raději oželet funkce a vzít něco s kvalitní mechanikou (Philips). Ostatně např. jejich CD mechaniky CDM-12.1 používala celá řada high-end výrobců (NAD, Marantz, Harman/Kardon, Rotel atd.)

  9. po trch reklamaciach od februára 2007 kedey mi vzdy menili kus za kus mi vratili peniaze za tento najhorsi prehravac na trhu Od xora by som nechcel nic ani zadarmo uz . Kupil som Philips 5980 a spokojnost

  10. Ferguson - čekal jsem víc
   mám 770, koupil jsemho po pečlivém výběru a rad kamarádů. A hned jsem zkusil svoje speciální špatně čitelné Divxové filmy. Jáké bylo moje překvapení ,když začalo zatuhávat. Tak jsem ho vzal na mámin Luctronic D 27 za 700 Kč a světe div se tam to běhalo. Takže můj závěr ,že mám bď smůlu na zvláštní kousek a nebo je to tak , že opravdu ty levné přechroupají všechno.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.