Sobota , 15. 06. 2024

Roland

DVB-T tuner jako standard: rekordér LG RHT297H 160GB

17. 02. 2008

DVD rekordéry osazené pouze analogovým TV tunerem začínají pomalu, ale o to jistěji vytlačovat nové modely s tunerem kombinovaným. LG RHT297H je zas o něco levnější, než značková konkurence. Nechybí mu HDMI, FireWire, papírově ani multiformátová podpora. Jak ale obstojí v tvrdé konkurenci Sony nebo Panasonicu?

Twiggy

LG se nepouští tentokrát do žádných designových eskapád, dokonce upustilo od podle nás nepěkného předkusu minulé řady RH27xH a drží se zaběhnutého konceptu kombinace stříbrného krytu s černou lištou pojímající jak kryt mechaniky, tak trochu hůř čitelný displej a většinu ovládacích tlačítek. Jejich kulaté provedení, které LG v poslední době používá, však moc moderně nevyhlíží. Předlouhá lišta na spodním okraji kryje tradiční sestavu analogových vstupů cinch a FireWire pro připojení kamery. Bohužel nekoná se ani čtečka karet, ani USB vstup.


LG nasadilo svým rekordérům rovnátka a nepěkný předkus minulých modelů řádně srovnalo

Tělo rekordéru je nezvykle štíhlé. Pouhých 5,5cm výšky z něj dělá pěkně kompaktní přístroj. To je ovšem vykoupeno menším vnitřním prostorem pro chlazení a také samozřejmě použitím zvenku instalovaného ventilátoru průměru pouhé čtyři centimetry. Snaží se svým chodem příliš nerušit, ale v tichu ho přece jen prozradí drobný nepříjemný cvrkot.


Žádné konektorové překvapení. Malý ventilátor “v kleci jatý” o svém uvěznění dává tichouz zprávu

Zadní panel se nese plně v tradici značkových přístrojů, tedy jen nezbytné minimum konektorů. Oproti konkurenci si combo tuner alespoň vystačí pouze s jedním vstupem pro anténu. SCART výstup má příjemné a vyvážené podání barev i solidní ostrost, přirozeně není nad to využít výstup HDMI s upscallingem do 1080i. Konkurence už více používá kvalitnější upscallery s progresivním zobrazením nejvyššího rozlišení 1080p, nicméně k debatě je otázka, jestli má kvalitativní smysl do něj vůbec ubohé PALové rozlišení přepočítávat.


Oproti předchozí generaci doznal ovladač barevného odlišení a svítící hlavní tlačítka ve tmě

Dálkový ovladač je pořádné pádlo. Ergonomie je v pořádku, všechna důležitá tlačítka na dosah palce. Přítomna je základní sada pro ovládání libovolného (podporovaného) televizoru. Méně používané funkce kryje vespod výsuvná lišta. Oproti prakticky totožnému ovladači modelu RH277H už jsou některá tlačítka barevně odlišena.


Uvnitř vše řídí procesor LSI, sekundu je mu LG tuner s mechanikou a HDD Hitachi

Uvnitř si to přede, a nutno dodat, že i lehce vibruje, normální IDE pevný disk Hitachi se 7200ot./min. Všechny části elektroniky slučuje jedna velká základní deska. LG použilo pro řízení stroje čipset od LSI. Firemní multiformátová vypalovačka se na první pohled tváří, jako běžná počítačová komponenta, ale jedná se o spaciální odvozenou a uzpůsobenou verzi. Ke koncepci zdroje nemáme výtek. Kvalitní součástky nás nezásobily nepříjemným vysokofrekvenčním pískotem, příliš se nezahřívá a hlavně ve Stand By režimu neodebírá měřitelný proud. Pokud je nastavený časovač, vezme si přece jen 5W a v provozním režimu už ne tak hezkých 28W-30W. HDD přitom neusíná, i když není používán, což je nepochopitelný jev velké části všech stolních rekordérů. Přitom uspávání pevného disku umí i prachobyčejné neznačkové PVR rekordéry (třeba Yamada Vaova DTV-3200) za pár korun.

Plejme

Při prvním startu (tedy cca 20 sekund po něm, které k aktivaci potřebuje) nás LG pěkně uvítá, v krátkém úvodu automaticky naladí všechny analogové i digitální kanály. O ladění DVB-T však nepodává žádnou informaci a teprve po jeho skončení se dozvíme, zda vůbec LG něco našlo. Oba tunery vykazovaly slušnou citlivost a poradily si i se slabším signálem. LG vytvoří dva seznamy kanálů, zvlášť analogových a zvlášť digitálních. Ty lze sice různě editovat, ale třeba oproti Panasonicu EX77EH pouze v rámci svého “druhu“. Nepodaří se nám tedy namíchat analogové a digitální kanály do jednoho seznamu, což je dost škoda.


EPG je zobrazeno korektně a jedním stiskem lze zadat časové nahrávání zvoleného pořadu

Také detailní informace ke každému pořadu je zobrazena správně

Samotné přepínání kanálů není z nejrychlejších a prodleva mezi skokem z digitálního kanálu na analogový je ještě delší. Přítomen je jak průvodce EPG s bezchybnou češtinou, tak klasický teletext. Ten však funguje jen u digitálních kanálů. LG přidalo užitečnou funkci PIP, tedy obraz v obraze, ale použít ji lze pouze při přehrávání. Umožní tedy během sledování záznamu nebo DVD neprošvihnout očekávané živé TV vysílání.

K TÉMATU  Recenze Xtreamer Prodigy: Vlajková loď se spuštěnou kotvou

Alba, alba a zase alba

Cele ovládání přehrávání různých multimédií, respektive jeho filozofie a navržení žel od minulých modelů nedoznalo prakticky žádné změny. LG tvrdošíjně trvá na svém filebrowseru s obrazovými náhledy všech videí i obrázků. Klasického jmenného seznamu se dočkáme pouze u písniček. Na první pohled jsou náhledy efektní, ale během několika málo chvil začnou doslova otravovat. Zvláště pokud je na médiu spousta souborů, je třeba si vždy nemalou chvíli počkat než se náhledy načtou. Potom teprve lze s obsahem disku operovat. Stačila by přitom jen prostá možnost změny na jmenný náhled.


Jednoduché a přehledné rozhraní ovládacího menu

Navíc má opět každý typ obsahu, tedy video, hudba a obrázky, vlastní browser, ve kterém nejsou ostatní druhy viditelné. Oboje je to škoda, protože jinak je české prostředí rekordéru uzpůsobeno vcelku přehledně, evidentně se snahou maximálně ulehčit práci s přístrojem naprostému laikovi.


Doplňkových informací k hudebním souborům je poskrovnu

Za velmi přínosné bude určitě mnoho uživatelů považovat možnost nahrávat všechny podporované formáty médií do přehledných alb na pevný disk a všechna oblíbená videa, obrázky nebo písničky mít po ruce. Alba lze přejmenovávat, kopírovat na jiné místo HDD, vytvářet podsložky atd. AVI videa lze na disk nahrát i s příslušnými titulky a vše je pak dostupné ve stejné složce (pokud si nevytvoříte novou), kde jsou ukládána videa nahraná do MPEG4 samotným rekordérem. K tomu ale později. Bohužel opět chybí krůček k dokonalosti v podobě možnosti vytvořená alba vypálit na optický disk. Ven data prostě nelze dostat, je možné je maximálně smazat. Pro plnění alb by se také určitě hodilo rozhraní USB.

Formátová (ne)podpora

Nemá cenu ztrácet čas s reprodukcí DVD. Kvalita obrazu je dána do podstatné míry pouze kvalitou toho kterého disku. LG reprodukuje (zvláště přes HDMI) věrně, vyváženě a v rámci možností DVD standardu i ostře a nelze mu prakticky nic vytknout. Taktéž firemní mechanika, dáme-li jí chvilku strpení na načtení, louská všechny běžné disky včetně relativně poškozených, velmi obstojně.


Detailní informace o každém rozpoznaném souboru

Příliš nás však nepotěšila podpora multimediálních formátů. To, že odmítá existenci jiných zvukových standardů, než MP3 a WMA, je žel u rekordérů stále běžné, ale drobná zklamání nám LG přichystalo zvláště v oblasti video formátů. Deklarovaná podpora DivX a Xvid je sice pravdivá, ale LG si poradilo jen se zlomkem testovaných kodeků (viz tabulka na konci). Dlouho se nám už také nestalo, že bychom nepřehrály klasický MPEG2 (*.mpg). DivX Ultra sice rozpozná, ale snaží se nám namluvit, že video má příliš velké rozlišení, a nepřehraje ho.


Na rekordér velmi pěkné DivX titulky

Abychom nebyli pouze negativní, velice pěkné jsou titulky. Až tři řádky velkého, pěkně ohraničeného fontu. Titulky lze přímo k videu vybrat. Z nepochopitelného důvodu není funkční jak u MPEG4 videí, tak ani u obrázků lupa. Ta funguje pouze a jen u DVD videa a to ještě v hrubých krocích 1x, 2x a 4x.

19,875

K takovému číslu dojdeme, pokud vydělíme maximální počet nahraných hodin čtyřiadvaceti. Samozřejmě jedná se jen hypoteticky o takřka 20 dnů nepřetržité nahrávky v nejhorší MPEG4 kvalitě, do které umí rekordér na 160GB disk nahrát. Nutno dodat, že obraz z tohoto režimu je již opravdu hodně komprimovaný, ale sourozence Gondikovi od sebe stále rozeznáte (podle vlasů:)). Nahrávání do MPEG4 není u LG žádnou novinkou, bohužel novinkou není ani fakt, že takto nahrané video nelze nijak editovat, ani vypálit na DVD disk. Relevantní využití tohoto režimu nacházíme tedy pouze pro opravdu dlouhou nahrávku třeba z bezpečnostní kamery.

K TÉMATU  Recenze Panasonic HC-X920 – skvělá kamera pro náročné amatérské tvůrce

Rekordér disponuje pěti kvalitativními režimy nahrávání do MPEG2 a stejnými pěti pro MPEG4. Žel kompresní algoritmy použité LG na první pohled oproti konkurenci mírně ztrácí dech. Nejúspornější režim je opravdu jen pro příznivce rozpitého, skoro by se dalo říci YouTube videa. Druhý režim od konce je na tom již lépe, ale poměrně znatelně kostičkuje. O reálném nenáročném použití se tedy dá uvažovat až u třetího režimu. Dva nejkvalitnější režimy pak již poskytují kvalitu zaměnitelnou s originálem a nemáme k nim zásadních připomínek.

Nastavení časovače lze realizovat buď z EPG prostým označením uvedeného pořadu, nebo ručně u analogových, ale i digitálních programů. V seznamu časovače bude stejně nutné časy nahrávek z EPG ještě upravit a přidat nějakou tu minutu na konec, neboť dosud u digitálu nefunguje přesné nahrávání se začátkem a koncem vysílaného pořadu. Analogové vysílání to umožňuje. Přítomné jsou obvody pro rozpoznání VPS/PDC, funkce ShowView nikoliv. Časové nahrávky se spustí pouze pokud je přístroj ve Stand-By a za provozu je možné nahrávat jen ručně.


Vystřihněte si svého politika:)

Jak již bylo zmíněno, editovat lze pouze video uložené v MPEG2. K dispozici je celá standardní paleta od dělení videa, slučování, až po vystříhávání jeho částí (reklam, případně politiků, kteří vám zvedají krevní tlak:). Střih je jednoduchý a přesný, nicméně na místě vystřižené scény vznikají nepříjemné “trhance“. Problematický je také posun na vzdálené místo v editačním módu, který může zabrat u dvouhodinového filmu nepěkně dlouho dobu, protože chybí možnost skoku na určité místo. Při vypalování uloženého videa si lze zvolit opět kvalitativní režim kopie, což se může hodit, pokud by se třeba film v nejlepší kvalitě na disk nevešel a nechtěli bychom ho přitom dělit. Je to však vykoupeno kopírováním v reálném čase. Je možné vybrat i rychlé kopírování a to probíhá (podle druhu média) až šestnáctinásobnou rychlostí. Aby byl disk čitelný v jiných přístrojích, musí se finalizovat a tento proces LG zabere až nepěkné čtyři minuty (plný disk DVD-R).

Génius průměrnosti

LG RHT297H rozhodně nemůže zcela konkurovat špičkám v oboru, které jsme měli možnost už otestovat. Jeho výkony jsou opravdu ve všech ohledech průměrné. Funkce, které by ho mohly posunout dál, jsou nedotažené a kromě DVB-T tuneru vlastně nepřichází s ničím novým. A to je trochu málo. Už jsme se naštěstí dostali do doby, kdy je přítomnost DVB-T brána již téměř jako samozřejmost. LG se snaží oslovit ty, co si nechtějí hrát s množstvím funkcí a nastavení, ale chtějí prostě mít jednoduchý, přehledný přístroj, jednoduše ho ovládnout a jednoduše používat. Proti tomu nelze mít námitek a takovému majiteli jistě dobře poslouží, ale v tom případě by LG měla poupravit také svou cenovou politiku, protože ve chvíli, kdy tento model stojí jen o pár set méně, než Sony nebo Panasonic, volba digilidí je jasná:)

 

Plusy a mínusy
+ jednoduché ovládání – cvrkající ventilátor
+ DVB-T tuner s češtinou – filebrowser s náhledy
+ alba – málo podporovaných formátů
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ne
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ne
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
DivX Ultra ne
Nero Digital ne
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?
Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek