DVB-T přijímač Evolve DT-0202-HD: s HDMI a za tisícovku

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Digitální vysílání
  Říj 15, 2008
  18× Komentováno
  Digitální zemské vysílání postupuje a nákup set-top-boxu je v některých regionech věcí téměř davového šílenství. Ale málokdo tuší, co by měl přístroj umět a recenzí, podle kterých vybírat, je jako šafránu. Zkusíme pomoci naším testem velmi levného, přitom dobře vybaveného přístroje Evolve.
  V balení nenajdete žádné propojovací kabely

  Pozor na dálkové ovládání, ergonomii a spotřebu

  Kromě vzhledu musíme u set-top-boxů (STB) sledovat i další velmi důležité parametry. Jsou to například spotřeba, ergonomie ovládání, stabilita, citlivost tuneru, propojitelnost a další. Samozřejmě ideální je stav, kdy máte DVB-t tuner zabudovaný přímo v televizoru. Další krabička navíc zvyšuje spotřebu a především radikálně snižuje komfort obsluhy při sledování televizních pořadů. Dva rozdílné dálkové ovladače nejsou opravdu důvodem k radosti.
  Ovladač je drobný a gumová tlačítka jsou poněkud tuhá

  LCD či plazma bez DVB-t? Chtějte set-top-box s HDMI!

  I tak se mohlo stát, že jste nedávno koupili novou TV, která DVB-t tuner nemá. A pokud má tato TV i moderní HDMI vstup, není od věci jej chtít i na STB. Jedině tak přenesete obraz a zvuk při zachování jeho parametrů. Je to nejlepší volba. Ale STB s HDMI není na trhu rozhodně nějaký velký výběr. Evolve DT-0202-HD za cenu velmi blízko kroužící okolo tisíce korun je tak jasným účastníkem výběru. Kromě příjemné ceny zaujme dostatečným počtem výstupů a kompletní českou lokalizací. Jak je na tom ale v praxi?
  Možnosti propojení jsou výborné, potěší především HDMI
  Dálkové ovládání je extrémně důležité. Televizory mnohdy mají tuto součástku velmi dobře podchycenou, ale STB poté vtrhne do vašeho obýváku s novým dálkovým ovladačem, často pochybných kvalit. Ovladač STB se přitom stane hlavním prvkem pro přepínání kanálů, což je asi nejčastější činnost u TV. Ovladač Evolve nebudí dojem kvalitního produktu, už šedá barva je pro mne zklamáním. Hmotnost je též dost nízká. Ale drží se nakonec pohodlně. Gumová tlačítka mají velký odpor, takže je pro stisk třeba vyvinout větší tlak. Pro „hrubší“ ruce to ale může být výhoda. Základní funkce lze ovládat křížovým voličem – nahoru a dolů pro přepínání kanálů a vlevo/vpravo pro volbu hlasitosti. Tedy spíše pro její jemné doladění – rozsah změny je dost malý. Reakce přístroje na povely jsou rychlé a rychlé je i přepínání programů.
  Programy lze seřadit dle vlastní chuti * K dispozici je i časovač zapnutí a vypnutí přístroje

  Tetris jako bonus navíc

  Grafické rozhraní je ve výchozím stavu česky. Možnosti nastavení jsou dostatečné, ale volbu pro napájení zesilovače v anténě jsem nenašel (tu ale každý určitě potřebovat nebude). Příjemná je dostupnost tří jednoduchých her v menu (tetris, had, othello), hratelnost je přitom na přijatelné úrovni.
  Kompletní přehledové EPG se načítá delší dobu a je mírně nepřehledné
  EPG poskytuje dostatek informací, ale trvá dlouho, než se načte v podobě přehledu více kanálů na jeden den. Jeho grafické provedení je dosti spartánské a ovládání neintuitivní. Teletext je bez potíží funkční. Obraz přes HDMI je kvalitní a platí to i pro SCART (ten ale byl testován jen na TV s úhlopříčkou 55 cm). Citlivost tuneru je průměrná, až mírně podprůměrná (na dálkový příjem rozhodně nevhodný). Udávaná spotřeba je pod 15 W. Tu mívají značkové přístroje většinou nižší. Pokud TV nesledujete, je tedy vhodné přístroj vypínat. Start STB ale vezme dlouhých 10 sekund.
  Teletext funguje bez problémů a jako bonus jsou přítomny 3 jednoduché hry

  Za tisícovku dobrá koupě

  Vzhledem k nízké ceně je Evolve DT-0202-HD velmi dobrou koupí. Dobrý dojem v podstatě kazí jen levně vypadající dálkové ovládání (i když už jsme viděli horší). Provedení samotného přístroje je jinak docela kvalitní, provoz bezproblémový a nad konkurenci vyčuhují především nadstandardní možnosti propojení.

   

  Plusy a mínusy
  + nízká cena- mírně horší dálkové ovládání
  + dostatek výstupů včetně HDMI- delší start přístroje
  + česká lokalizace- slabší EPG
  + bezproblémový provoz
  + slušný obraz
  + tetris

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  18 Komentáře

  1. Tohle bude asi řešit EU nařízením výrobcům. Když může mít jeden STB spotřebu stand-by hluboko pod 1 W, tak můžou i ostatní. Stejně tak není důvod, aby STB bral 15 W namísto 8 W za provozu jen proto, že je návrhář a výrobce lempl. A protože to zákazníci (trh) neřeší, přijde to rozkazem a ušetří se obrovské spousty energie. Tedy možná :)
  2. Jen doplním, že neodpojuji elektronické přístroje od sítě jen kvůli spotřebě ve Stand-By, ale hlavně kvůli strachu, že v nepřítomnosti vyhoříme. Zapínám je jen při používání a s práškovým hasičákem v ruce :-)
   Bohužel jsem pár současných elektronických zázraků viděl i zevnitř a jsa bastlíř amatér a navíc vzdělán v příbuzných oborech (SŠ energetika + VŠ automatizace), jsem z konstrukcí a provedení spínaných zdrojů značně deprimován. Kritizované PC noname zdroje (čti Eurocase) a spol. jsou proti tomu poctivost sama.
   S prodlužovákem z Lidlu to byl fór - nějaký podobně kvalitní z Traumax-X či odkud jsem ho měl jsem taky rozebral, protože "neprodlužoval". Tak pěkně pájené (čti lepené) spoje jsem nikdy neviděl. Vypínací prodlužováky si "stavím" sám - kupuji v elektro velkoobchodě flexošňůry a pětizásuvky s vypínačem. Je to dražší a pracnější, ale za klidnější spaní se mi to vyplatí ....

  3. Pod tohle se podepíšu. Já veškerou CENNOU elektroniku (audio/video, PC, lednička) mám zapojené přes pejsky nebo zásuvky s přepěťovou ochranou od APC či Belkina. Navíc elektroniku, která nemusí zrovna stále běžet, vždy vypnu od sítě, pokud ji nepoužívám. Ono úplně stačí, když jsem se na záznamovém osciloskopu (sbírá data v nastavitelnám časovém rozpětí) podíval, jaký lítaj po síti špičky a rušení od souseda Franty samodoma míchačky, sekačky, apod.

  4. Nevím proč u podobného Mascom MC 520 T (mají shodný fw i ovladač) všichni citují zvýšenou spotřebu opsáním ze štítku přístroje (alespoň že Vy čestně píšete "udávaná spotřeba" :-) ). Dimenze zdroje 15W ano, ale třeba konkrétně ten Mascom MC 520 T u kterého všichni recenzenti papouškují spotřebu 15W baští v reálu zapnutý asi jen 7-8W (přibližně, už je to delší doba, a měřeno ampérmetrem), a vypnutý asi 3W, což považuji za standart a věřím že tento STB na tom bude hodně podobně.
   Poněkud víc žerou některé PVR s nahráváním na HDD, a to žel i ve stand - by.
   Jinak tento ovladač, byť nevypadá krásně, mi do ruky sedl a je příjemně malinkej, dobře se mi držel.
   Mascom měl paměť na mnoho stránek txt, myslím že zde to bude shodné.

  5. Spotřebu jsem opravdu neměřil, takže díky za upřesnění. 8 W při zapnutém přístroji je dobré, 3 W ve stand-by je ale pořád ještě dost - např. Philips to má většinou pod 1 W velmi blízko nule.
  6. Dobrý den,

   měřil někdo z vás skutečnou spotřebu u tohoto modelu? Ve stand by docela hřeje, takže se obávám, aby nežral opravdu hodně.

   Škodí STB vypojení od sítě? Případně po jak dlouhé době se anuluje paměť?

   Děkuju

  7. Souhlasím, do té doby ceny HD spadnou a hlavně bude jistota že budou fungovat skoro 100% :-). Nepříjemné to ale bude to u současných HD TV s tunerem již vestavěným jen SD (komfort)...

  8. Jo a jak asi chcete přijímat Nova HD, která už na MPEG 4 běží? Nebo snad Nova plánuje dowgradovat v budoucnu na MPEG 2, to asi ne ? A až bude v pásmu moc těsno tak stejně všichni přejdou na MPEG 4 a to odhaduji na 3-4 roky, chcete si pak kupovat dnes běžně nedostupné dekodéry do CI/PCMCIA slotu aby jste mohli vidět i MPEG 4? Kdoví jestli budou kompatibilní se všemi zařízeními a jaká bude jejich cena

  9. Ve vzduchu těsno nebude, máme tu 3 multiplexy a 4tý bude taky. Programů je v nich sice dost, ale jeden horší než druhý. Za ty 3-4 roky jich minimálně třetina zkrachuje. Taky bych měl radši vysílání v MPEG-4, ale všichni víme, jak to u nás funguje. Vše trvá a trvá...
 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.