Duel sluchátek Sennheiser PX100 II versus V-Jays

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  květen 03, 2013
  2× Komentováno
  Sennheiser PX100 II versus V-Jays

  Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

  Možná jste uvažovali o pořízení dobře hrajících sluchátek, která byste si mohli brát sebou, jež by spadala spíše do cenově dostupné kategorie a zároveň nejste příznivci mušlových (obepínajících, circumaurálních) ani špuntových sluchátek. Pak jste skoro jistě museli někdy narazit na produkty, jako jsou Sennheiser PX100 nebo Koss Porta Pro – tedy lehká, přenosná, (polo)otevřená, supraaurální sluchátka s cenovkou kolem tisíce korun. Právě tyto produkty jsou nejvíce doporučované… jenže.

  Minulost je tu s námi

  Kdysi byla jasnou volbou Koss Porta Pro. I když o nich tento duel není, zmínit je musíme. Poskytovala nejlepší zvuk vzhledem k ceně a také provedení bylo relativně kvalitní. A nezměněné se prodávají dodnes. Avšak byla jim vytýkána zejména přemíra basové složky ve zvuku. Pro všechny, kteří to vnímali právě tak, přišlo spásné řešení v podobě Sennheiser PX100. Možná ještě lépe provedená sluchátka ze stejné kategorie, přitom s mnohem vyrovnanější zvukovou charakteristikou. Jenže PX100 se již nevyrábějí, máme tu jejich nástupce…

  Sennheiser PX100 II – kvalita provedení před zvukem

  PX100 druhé verze se od první liší navenek zejména tím, že kabel je veden jen z jedné strany a drobné rozdíly najdeme ve vzhledu jako takovém a v příslušenství. Dílenské zpracování PX100 II je stále vynikající – lehké a skladné, přitom odolné. Potěší kovové součástky, mušle na kloubech dostatečně kyvné pro vaše pohodlí, měkké náušníky, tenký a poddajný kabel. Sennheiser PX100 II je radost nosit, radost používat. A radost poslouchat?

  Výrobce si možná řekl, že se chce více přiblížit Koss Porta Pro a jeho obrovskému úspěchu. Ale jak toho docílit? „V čem se nejvíce odlišujeme? Ve vyrovnaném zvukovém projevu, který všichni chápou tak, že máme prostě méně basů. Tak to napravíme…

  Fatální chyba! Sennheiser PX100 II se skoro nedají poslouchat, jejich projev je naprosto strašný. Tak šíleně přestřelené hloubky neocení snad ani příznivci taneční hudby a nechci je přeceňovat, ale ani čerství teenageři, pro které čím více basů, tím víc cool. Také ostatní pásma zvukového spektra působí poněkud zastřeně. Sennheiser PX100 II mají nyní dokonce ještě více basů, než Koss Porta Pro, jenže mnohem „rozplizlejších“. Zejména vzhledem k minulosti tohoto modelu jde pro mne o obrovské zklamání.

   

   

   

   

   

  Sennheiser PX100 II - výborné provedení, mizerný zvuk

  V-Jays  – především TEN zvuk

  Protiváhou ke zvukově nepovedeným Sennheiserům mohou být sluchátka V-Jays od švédské společnosti Jays. A taky, že ano! V-Jays umí přesně tu vyváženou polohu, kterou bychom si představovali. Hloubky zahrají důrazně, čistě a ohraničeně přesně tehdy, když se to po nich chce, když to v nahrávce je. A když se chcete nechat nést hudbou ještě intenzivněji, prostě přidáte volume. A do hlavy dostanete více zvuku v celé šíři spektra, což u PX100 II nehrozí.

  Kde ale V-Jays ztrácejí, je provedení. Vzhled pomineme. Byť je až švédsky studený, je předmětem subjektivního vnímání. Horší je to s plastovým dojmem, ze kterého se v podstatě nelze nijak vymluvit. Z obrázků to není patrné, ale při manipulaci s výrobkem se neubráníte dojmu určité lacinosti. Kloub mušlí je velmi flexibilní a dobře se přizpůsobí uším, stejně tak náušníky jsou dostatečně měkké. Ale i na normálně velkou hlavu budete muset ze sluchátek vytáhnout dost z mostu a na hlavu vám pak sluchátka tiskne „plastová páka“ – tedy tlak vyvinutý právě rozevřeným mostem. Sluchátka pak sedí na hlavě dost pevně, ale ještě stále aniž by přehnaně unavovala. Ale již se to blíží kritické hranici.

  Kabel na rozdíl od PX100 II vychází z obou mušlí a je docela tlustý a nepoddajný. Navíc je mimořádně krátký a dohání to přiloženou kvalitní prodlužkou. I když jen 1 metr dlouhou. Tloušťka kabelu a jeho nepoddajnost jsou ne úplně příjemné, ale krátký kabel jinak neodsuzujeme – doma stejně musíte většinou použít prodlužovačku a o dost delší, takže byste se tomuto stejně nevyhnuli.

   

   

   

  V-Jays: Až moc plastové provedení, ale výborný zvuk!

  Srovnání PX100 II a V-Jays

  Provedení PX100 II je o kilometry kvalitativně dále, než V-Jays. Stavíme tu proti sobě profesionální osvědčenou konstrukci z kvalitních materiálů, proti levnému plastovému provedení. PX100 II tak sice „vypadají“ mnohem lépe, ale v samotném nošení nakonec není tak velký rozdíl. Dokonce se mi stalo, že s PX100 II jsem si otlačil jedno ucho, kdežto s V-Jays problém nebyl. Vykloubení sluchátka do boku u V-Jays lze totiž provést do většího úhlu, než u Sennheiserů. Nic to ale nemění na tom, že trvanlivost provedení V-Jays vám bude dělat starosti.

   

   

  Z hlediska provedení a pohodlí tedy vedou PX100 II. Rozhodně jsou kvalitněji zbudované a asi se budou většině lidí i lépe nosit. V-Jays působí plastově a nikoli odolně, ale na uších sedí také dobře, zejména díky většímu dostupnému úhlu vykloubení sluchátek do boku. PX100 II hrají do okolí trochu méně, než V-Jays. Ale ani jedny okolí příliš neruší.

  A nyní již konečně k přímému zvukovému porovnání. Když si poprvé pustíte hudbu z PX100 II, budete nejspíše zaskočeni přemírou nejistých hloubek. Možná se vám to bude i chvíli líbit, ale dlouhodobě je to unavující. Zbývající zvuková pásma, tedy středy a výšky pak působí velmi nevýrazně. Středy jsou upozaděné, výšky nejsou ostré, což by se dalo ocenit, ale jejich šíře by mohla rozhodně širší. Lidově řečeno, PX100 II hrají „zahuhlaně“.

  Rozdíly si uvědomíme právě při vystřídání s V-Jays. Ty mají přesné basy, ohraničené a důrazné, když je to třeba. Z V-Jays ale především slyšíme mnohem více zvuku. Neslívá se k dolnímu pásmu, středy a zejména výšky jsou oproti PX100 II o několik úrovní zřetelnější. Každé pásmo zde má svůj prostor. Podobně jako u PX100 II jsme kritizovali nepřirozeně velký důraz na spodní pásmo, u V-Jays je trošku (opravdu jen trochu) výraznější pásmo nejvyšší. Trochu parazituje na středním pásmu, ale rozhodně to není takový problém, jako u Sennheiserů. Navíc zřetelnější vyšší pásmo jsme zaznamenali až při připojení ke kvalitní zvukové kartě (Prodigy HD2 s LME49720), na běžné kartě v notebooku do sluchátek takto vysoké frekvence stejně nešly a bude to asi případ i většiny běžných zdrojů zvuku. Když bychom si rýpnuli do PX100 II, tak těm nepomohlo nic… jedině ekvalizér.  

  Co říci závěrem? Pokud vám jde o zvuk, riskněte to s V-Jays. Sennheiser PX100 II si raději nekupujte v žádném případě. To už raději Koss Porta Pro...

  UPDATE po 6 letech používání: Sennheisery mají měněné molitany a výstelka mostu se drolí (koženka se rozpadá). Nicméně hrají a nic dalšího nebylo třeba měnit. V-Jays drží bez potíží celou dobu, jen se též měnily molitany (stačilo použít levné kulaté molitany z ebay, na hranaté mušle se přizpůsobily dobře). 

  Jays v-Jays lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
  Sennheiser PX 100 II lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
  Sennheiser PX100 IIV-Jays
  - mizerný zvukový projev, důraz na basovou složku, která táhne ke dnu zbytek spektra, zastřené středy a výšky+ vynikající zvuk s přesnými hloubkami, zřetelnými a prostorovými výškami a středy, celkově vyrovaný poslech všech pásem
  + výborné technické provedení- plastové provedení, menší důraz na celkové technické zpracování
  + tenký a poddajný kabel vycházející z jedné mušle- tlustší kabel vycházející z obou mušlí
  -/+ méně kyvný kloub mušlí, ale celkově sedí sluchátka na uších a hlavě pohodlně-/+ velmi dobře výkyvný kloub mušlí, na uších sedí sluchátka velmi pohodlně, avšak tlak mostu je o něco vyšší, než u PX100 II
  + sluchátka nehrají příliš do okolí (neruší)- sluchátka hrají velmi mírně i do okolí, ale stále ještě příliš neruší
  - minimum dodaného příslušenství+ bohatší dodané příslušenství

   

  Za zapůjčení sluchátek V-Jays děkujeme společnosti EMPETRIA s.r.o.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. Po dvou letech s JaysV musím NEpotvrdit tezi o menší trvanlivosti těchto sluchátek. Dva roky intenzivního každodenního používání na sluchátcích, kabeláži a dokonce ani náušnících není nijak znát. Nošeno po kapsách, volně v batohu, na krku.. Praktičností i zvukem překonali PX100II, měl jsem je současně a po týdnu jsem si vybral "ty nový" jays.
   Do dnes jsem nenarazil na vhodného nástupce, takže pro jistotu, kdyby už nebyly, kupuju jedny do foroty. Jsou totiž BOŽÍ!

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.