Dálkové ovladače - revoluce, o které se nemluví

 • Lukáš Honek
  Kategorie: , Televizory - projektory
  Pro 17, 2012
  0× Komentováno
  Dálkové ovladače

  Televizory si postupně prošly různými revolucemi, v poslední době to byla jejich placatost a velké rozměry, potom HDTV a nakonec třetí rozměr. Nesmíme zapomenout ani na víceúčelovost a integraci více zařízení do jednoho, alias chytré televize. Ale jedno podstatné v tom trochu zapadlo. Ovládání tohoto možná nejpopulárnějšího přístroje na světě. Jenže ono je natolik podstatné, že to v případě ignorace dokáže jiné vlastnosti spolehlivé zabít. A nejen u televizorů.

  Revoluce je mnohdy silné slovo, spíše je to marketingové označení pro evoluci. V každém případě jak pro základní, tak i pro rozšířené funkce televizí a jiných přístrojů je naprosto klíčové to, jak se ovládají. Skoro stejnou měrou, jako je u televizního přístroje podstatný obraz, je to i dálkové ovládání a vůbec způsob práce s ní. Ano, s ovladačem v ruce trávíme až nepěkně mnoho času.

  Moderní televize potřebují nový způsob ovládání. Ale to, které drží sličná korejka, to zrovna není...

   

  V jednoduchosti je síla

  Staré známé hranaté ovladače plné tlačítek. Tak o těch už snad brzy ani neuslyšíme. Jsou k ničemu, jsou zbytné! Má-li přístroj dobře navržené ovládací menu (chcete-li GUI či OSD), bohatě si vystačíme se směrovými šipkami a několika málo tlačítky. Ideální pak je, pokud dálkové ovládání reaguje na pohyb.

  Tak takto opravdu ne! Kdy si výrobci uvědomí, že komfort ovládání je jedním z nejdůležitějších prvků současné elektroniky?

   

  Kdo jiný, než Apple, už v roce 2007 přišel se svou Apple TV, která měla mimořádně jednoduchý ovladač. V mezičase (2008) vznikaly snahy o pohybové ovládání méně známých průkopníků, ale spíše šlo o přidávání pohybu klasickým mnohatlačítkovým univerzálním ovladačům. V roce 2010 přichází společnost LG se svým jednoduchým pohybovým ovladačem Magic Motion Remote Control. A zde nastává opravdová revoluce. Protože v ergonomicky velmi příjemném a jednoduchém ovladači je obrovská síla. Televize se s ním ovládá skvěle. Kdo nevyzkoušel, neuvěří. 

  Magic Motion od LG (vlevo) se povedlo a navíc je dostupné. Apple už v roce 2007 věděl, že ovládání musí být jednoduché a účelné (vpravo)

   

  Dotykové neznamená pohybové

  O to, co nakonec uvedlo ve skutečnost LG, se snažili a snaží i mnozí jiní. Většinou jde o univerzální ovladače. Ty čínské pohybové ovladače ale tradičně neví nic moc o ergonomii. LG zabodovalo totiž i dostupnou cenou a možností použít Magic Motion i u svých běžných modelů. A co další renomovaní výrobci televizorů? Samsung, Sony, Panasonic, Philips? Nic moc! Snad jen u nejvyšších modelů najdeme nějakou tu snahu o moderní ovládání. Například Sony i Panasonic se snažilo využít pro pohyb kurzoru přes dálkové ovládání touchpad známý z notebooků. Ale dost možná to byla slepá ulička. Philips zase letos ukázal pohybové oboustranné ovládání, které vypadá velmi nadějně. Ale dostupné je zřejmě jen pro jeho nejvyšší modely televizorů.

  Panasonic (a podobně Sony) vzal touchpad z notebooku a jeho vize nového dálkového ovládání byla hotova. Philips zase zkouší prosadit oboustranné ovládání s klávesnicí a pohybovým senzorem

   

  Hlas a gesta

  A co dále? LG zdokonaluje Magic Motion a letos mu přidalo hlasové ovládání. Jiní výrobci zase zkoušejí pohybové ovládání (Samsung), ale tentokrát nikoli pomocí ovladače, ale rovnou tělem diváka (gesty snímané kamerou). Jenže zatímco jednoduché pohybové ovladače můžeme směle doporučit již dnes jako zvládnuté a užitečné, zmiňované nové technologie typu hlas a gesta musí nejspíše ještě chvíli zrát…

   

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.