Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 3.

 • administrator
  Kategorie: Návody, HTPC
  Úno 25, 2009
  12× Komentováno
   
  Jak jsem již několikrát psal, rozhodl jsem se postavit vlastní case, protože jsem na trhu nenašel žádný v provedení desktop se čtyřmi 5,25“ pozicemi. Rozhodl jsem se použít lamino – dřevotřískové desky s povrchem imitace dřeva. A podařilo se...
   
  Článek je pokračování seriálu o stavbě HTPC jednoho z našich čtenářů. První díl najde zde, druhý díl o výběru MCE systému zde.
   
  Standardní tloušťka desek je 18 mm. Materiál jsem bez problému sehnal v prodejně nábytku. Vybral jsem si barvu černý antracit, cena 390 Kč je včetně olepení hran a DPH.
   
   
  Čelní desku jsem pak ještě odvezl truhláři, majiteli NC frézy, aby mi vyřezal otvory. Ten si za 3 hodiny práce řekl o 400 Kč.
   
   
   
  Desky jsou spojené obyčejnými železnými úhelníky z OBI, cena 12 Kč/kus. Já jich celkem použil jedenáct.
   
   
   
  Když už jsem byl v OBI, koupil jsem ještě krabičku vrutů 3,0 x 16 mm, sadu šesti gumových pralinek pro podložení základní desky, čtyři přísavky pro uchycení pevného disku a čtyři pogumované knoflíky k šuplíku, které jsem použil jako nožičky celé skříně. Nákup za celkem cca 300 Kč. Pak už jen půl dne práce a zde je výsledek.
   
   
   
  Na poslední fotografii je vidět že místa je více než dost, v případě nouze mohl být case kratší a užší. Já jsem se rozhodl využít luxusu většího místa. Taktéž jsem nijak neřešil chlazení, chladič je i po hodině provozu pouze vlažný. Uvidím, co s teplotou udělá uzavřený prostor. Původně jsem myslel, že transformátor dám také do skříně, ale jeho teplota mě přesvědčila, že mu bude venku lépe. Ve skříni ještě není uklizeno. Pokud hledáte pevný disk, je volně položený pod DVD mechanikou.
   
   
   
  Otáčky ventilátoru na chladiči procesoru jsou sníženy na 20% pomocí programu AMD 64 CPU Assistant, verze 0.6.4.230 (http://www.hexy.name/AMD64CPUAssistant.html). Pozor, aktuální verze 0.9.2.341 již regulaci otáček neumožňuje. Samozřejmě vám nic nebrání použít SpeedFan.
   
   
  To je asi k hardware všechno. V nejbližší budoucnosti mě čeká vyřešit problém přenosu obrazu z PC do TV. Současnosti používám S-video, ale obraz je takový mdlý, barvy se slévají, písmo je špatně čitelné. Budu testovat přenos z VGA –> RGB SCART s pomocí programu PowerStrip, v záloze mám ještě cestu YPbPr –> SCART.
   
   
  EraserHead

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  12 Komentáře

  1. Tak ta dřevotřísková skříň dopadla nakonec myslím výborně :) je to levné, funkční a každý si může navrhnout svůj design a rozměry. Jen nechápu, co ten stolař ty 4 hodiny vyřezával :-o A také by to asi ještě chtělo pořešit chlazení - ale to to pořeší par děr v bočnici, případně by bylo možné vyrobit tam otvor přesně na usazení ventilátoru. A jak je řešena zadní stěna?
  2. add truhlář) za zadkem jsem mu nestál, informaci o času (3 hodiny) mám pouze zprostředkovanou. Chtěl abych mu tam nechal všechny panely. Výsledkem jsou díry, do kterých se panely zasunují pěkně ztuha, nikde nic nevaklá, nikde není odšťípnutá hrana. Já jsem z jeho prací spokojený. Desku dělal v pátek odpoledne, takže věřím že neměl důvod ten čas nějak protahovat. ;-)

   add chlazení) počítám s dírou ve víku nad chladičem procesoru, mřížku mám připravenou. Zatím tam ta díra není, čekám na výsledky teplot z reálného provozu - pak se rozhodnu jestli ji tam budu dělat nebo ne.

   add zadní stěna) zadní stěna nebude vidět, takže jsem ji odbyl a udělal to nejrychlejší a nejlevnější řešení. Použil jsem novodurovou desku "Bezpečnost práce při práci na frézce" (rozměr 42 x 30 cm), do které jsem pasparťákem (ulamovací nůž) vyřezal díry pro karty a konektory. Připevněno 7 malými vruty. Toť vše.

  3. A co tomuhle řešení říkají rozhlasové a televizní přijímače v okolí? Slyšel jsi někdy o elektromagnetické kompatibilitě? Na kvalitních PC skříních se dělají dokonce po obvodu bočnic pružné kontakty, aby vnitřnosti byly dokonale odstíněné a PC nevyzařovalo. Máš kliku, že si to nepřečetl někdo z Radiokomunikačního úřadu - kdyby to přišli změřit, tak zaplatíš parádní pokutu.

  4. Jejdananku to hned musim svuj plastikovy netbook hned omotat do alobalu.

   A co teprve plechova skrin s akrylatovym oknem, vzdyt to je uplna smerova antena - zmerit, zazalovat a zavrit.

   Jinak se na me nezlobte, ale testovani skrine na elmg kompatibilitu je IMHO nesmysl, vdyt by by potreba otestovat vsechny kombinace zdroju a hardware aby mohla byt nejaka skrin prohlasena za elmg kompatibilni.

   I trafo nabijecky mobilu vyprodukuje silnejsi elmg ruseni nez pocitac postaveny bez skrine.

   By the way, pruzne kontakty co jste videl se delaji pravdepodobne proto, aby bocnice nevibrovaly.

  5. upřímně řečeno přední strana vypada dost hrozně, ale pokud de o domací použití, kde se hodnocení designu nečeká a důležitá je funkčnost tak no problemo (lehke reseni designove krize me napada: 1) a) dat vypinac nekam na bok nebo zarovnat do roviny s necim b) dat mechaniku a ctecku do jedny vodorovny roviny a cely prekryt nakyma plechovejma na cerno nastrikanejma vyklopnyma dvirkama - treba i pres pul čela casu (dost dobre by muselo vypadat na cerno nastrikany jemny ocelovy pletivo, nebo proste jen lesklej kus cerny umely hmoty) + ovladaci panel zasadit do vodorovnyho pruhu nad dvirka mechaniky a ctecky, trochu vyssi nez panel tak pul centimetru nad i pod. ten pruh - vyriznout korytko par milimetru a vyplnit zase kusem leskly cermy umely hmoty nebo na cerno nastrikanym jemnym pletivem 2) panel mechaniku a ctecku dat do svislyho pruhu uprostred, zese pruh by mel tak 1 cm presahovat sirku 5,25" mechanik bud pul centak vyriznout a vyplnit nebo i proste jen vyvysit, aby proste ty jednotky zapadly do jednoho celku a nevypadali jako ze tam prilitly z marsu

   ale hodně mě zaujalo řešení zdroje, trochu bych se bál jestli 120 w stačí, když si při přehrávání full hd sahne procesor i grafika na svy dno, ale prodava se i 150w varianta, která by uz snad mohla stačit. jen sem nikde nevykoukal kolik se na to dá připojit disků, z toho zdroje kouka jeden molex takže kdybych chtel 4 disky a mechaniku tak by to znamenalo 1 molex 5x rozvetvit? to mi pripada tochu krkolomny ...

  6. Ahoj, úpravy které tady popisuješ už zavánějí moddingem - na to je zapotřebí pár věcí: čas, prostředky, schopnosti a cit pro design. Upřímně se přiznám, že nemám ani jedno. Proto jsem zvolil tento "styl IKEA." Kdybych snad v budoucnosti stavěl ještě jeden HTPC, použil bych kontrast - velmi světlé dřevo (jabloň, hruška) a černé panely. Tady moje invence končí.

   Co se týká zdroje, zatím nemám problémy. Vybral jsem ten nejsilnější, který byl v daném okamžiku k dispozici, tj. 102W. Jaká je aktuální spotřeba - nevím, wattmetr si teprve budu půjčovat. Předpokládám připojení tří disků. V současnosti je zapojen 1x HDD 2,5" (notebookový) + 1x DVD mechanika. Třetí disk bude výměnný (v šuplíku), napájený z USB. Zatím je tato pozice prázdná.

  7. Prosím pěkně, mladý pane, kde se v tom softíku nastavuje snížení otáček ventilátoru CPU? Nějak jsem to nenašel, ani na té doporučené verzi...
   Jinak řezač otvorů, tzv. truhlář počítám bude asi již brzy milionář.

  8. Add ovládání otáček ventilátoru: najdi kartu Sensors a ve spodní polovině to máš. Viz obrázek na http://www.hexy.pochta.ru/Sensors_QFan_InitPol.png. Pohrát s nastavením si už musíš sám.

   Co se týká truhláře, začínáte mě pěkně štvát. Pokud dokážete vyrobit přesné díry (ve kterých nic nevaklá a na desku už se nemusí ani šáhnout), za mnohem kratší čas a nižší cenu, tak jste právě objevili díru na trhu. Půjčte si v bance pár miliónů, kupte stroje a jděte do toho. Světlá budoucnost vás nemine. Jasně, mohl jsem v rozích díry navrtat čtyři díry, pižlat to pilkou a strávit s tím jeden den. Za ten jeden den (asi na rozdíl od vás) vydělám víc než čtyři stovky, takže já transakci považuji ze své strany za výhodnou. Uvědomte si, že součástí ceny je i požitek z volného času, který získám, když si nechám věc vyrobit. Amen.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.