Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.

 • administrator
  Kategorie: Návody, HTPC
  Úno 09, 2009
  19× Komentováno

  Koncepce HTPC se mi líbí už pár let, ale stavbu vlastního stroje jsem odkládal. Současná sestava DVD přehrávače H&B DX-3255, VHS Sony, zesilovače Sony a reproduktorů Genius SW-HF 5.1 5000 (čelní satelity nahrazené reproduktory AQ) doposud plně dostačovaly. Ze „zimního spánku“ mě probudila informace o nahrazování analogového TV signálu v naší společné anténě za digitální. Představa o mariáši se čtyřmi ovladači se nelíbí nejen manželce ale i mě. Nastal čas postavit si vlastní HTPC.

   

  Požadavky a cíle

   

  • postavit dobrý základ pro přehrávání většiny médií s důrazem na snadnou rozšiřitelnost v budoucnosti
  • jednoduché ovládání (manželka a děti)
  • dosáhnout co nejnižšího hluku
  • dosáhnout co nejnižší spotřeby elektrické energie

   

  Sestava a ceny komponent

  AMD Athlon64 X2 Dual-Core 4850e 2.5GHz
  1460,-
  ASUS M3A78-EM, AMD 780G,AM2
  2000,-
  Kingston 2GB 800MHz DDR2 Non-ECC CL5 DIMM
  500,-
  Seagate HDD Momentus 5400.4 120GB, 2.5'', 8MB cache, 5400RPM
  1140,-
  LG GH22LS30 SATA, Black, SecurDisc, LightScribe
  580,-
  Pinnacle PCTV Dual DVB-T Pro PCI 2000I
  1300,-
  Panel do 5.25" pozice Aerocool Infinite, CteckaFlash 25v1+suplik 2.5HD
  800,-
  120W PicoPSU-120 DC-DC Power Supply & 102W AC Adapter
  2250,-
  IMON UltraBay
  1900,-
   
   
  Kovový spínač
  180,-
  VGA kabel propojovaci DB15M-SCART 2m
  190,-
  Napajeci kabel k notebooku 1.8m (trojlístek )
  60,-
  Redukce napajeni 2x S-ATA
  50,-
  Rozdvojka napajeni interni 1x 5,25" - 2x 5,25"
  30,-
   
   
  CELKEM (mezisoučet):
  12 440,-

  Ceny jsou uvedeny s DPH včetně nákladů na dopravu, zaokrouhleno na desetikoruny.

   

  TO DO list (zbývá dořešit = námět do diskuse):

   
  1)      case
  2)      výběr Media center software (iMEDIAN HD, XBMC, MediaPortal)
  3)      vyladění systému
  4)      chlazení CPU
   
  1) Case
   
  Na trhu jsem nenašel vhodný case v provedení Desktop se čtyřmi 5,25“ pozicemi. Rozhodl jsem se postavit si vlastní „krabici“. K výrobě použiji laminové desky o tloušťce 18 mm. Hlavním důvodem k tomuto rozhodnutí je umístění HTPC do TV stolku, kde použití middle tower nepřichází v úvahu. Od lamina si také slibuji robustní konstrukci, nepřenášející vibrace. Rozměr skříně bude 430 x 220 x 450 mm. V současnosti (začátek února 2009) mám již desky objednané. Počítám že s výrobou začnu někdy za 10-14 dní. Fotky ze stavby budou následovat.
   
  Jednotlivé komponenty budou v desce rozmístěny následujícím způsobem:
   

   Rozmístění komponent v čelní desce. Omlouvám se za kvalitu obrázku, bastleno ve Wordu.

   

  2) Software
   
  Chtěl bych použít nějakou bezplatnou nadstavbu Media Center nad WinXP Professional. Vyzkouším následující:
   
  • IMON iMEDIAN HD, pravděpodobně ve verzi 7.20.0502
  • XBMC Live ve verzi 8.10
  • Media Portal II
   
  Kritériem pro výběr bude hlavně snadnost obsluhy dle požadavku manželky a dětí.
   
  3) Ladění systému
   
  V současnosti používám klasickou CRT televizi, není důvod honit vysoké rozlišení. Počítám, že budu procesor podtaktovávat. Plus hledat optimální nastavení pro režim spánku, nahrávání ...
   
  4) Chlazení
   
  Asi jste si všimli že v rozpisu železa chybí chladič procesoru. Ve fázi ladění použiji dodaný boxovaný chladič s regulací otáček AMD CPU Assistant. Do budoucna počítám s použitím pasivního chladiče, bude-li to možné. Uvítám tip na vhodný chladič.
   
  To je zatím vše. S řešením problémů vás seznámím až nastanou. Jsem teprve na začátku cesty a ještě nevím co mě čeká. Diskuze je vám otevřená.
   
  EraserHead

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  19 Komentáře

  1. Mám skvělé zkušenosti s procesorem AMD 3800+ EE (35W). Dal se v pohodě uchladit pasivně. Ze skříní doporučím Thermatake vpodstatě cokoli. Mám zkušenosti s Bach + DO + jejich mediacenter. Jako zdroj jsem měl 80+ Chiftec 350W. Chladič se téměř netočil, ale dokázal uchladit i pasiv na CPU.

  2. Neoplati sa pockat na nvidia ION? podla testu na tom's hardware to prehrava bez problemov aj full HD. Len neviem, ci by to stacilo na to TV kartu, v specifikacii som nasiel ako minimum 2GHz procak

  3. ION je fajn věc, rozhodně lepší než Atom a Intelovské čipové sady. Ale podle mě je to nakonec stejně hrozný šnek. I podtaktované a podvoltované dvoujádro od AMD se nakonec spotřebou Atomovým řešením přiblíží, přitom výkon je úplně někde jinde... Na druhou stranu, pokud někomu Atom přijde vhod, tak těch požadavků k TV kartě v podobě 2 GHz procesoru bych se nebál.
  4. Zkušenost mě naučila věřit odzkoušeným řešením než být zklamaný nesplněným očekáváním. Navíc mě trochu tlačí čas - potřebuji mít HTPC hotový dřívě než zaklepou montéři od antény. ;-)

  5. Zdravim, kdy bude další díl stavby ? Chci se do HTPC také brzy pustit a tak sem lačný po nových informacích, hlavně praktických zkušenostech se stavbou, kterých je tak žalostně málo....

  6. poraďte mně jak donutí, aby se HTPC zapnulo pro nahrávání? Využijete režimu spánku nebo to jde i nějak jinak. Jaká je spotřeba v režimu spánku?

  7. Dneska přišel zdroj, takže mám všechno pohromadě. Zapojil jsem "pracovně" motherboard na stole a připojil k televizi pomocí kabelu VGA-> SCART (http://www.softcom.cz/produkt/vga-kabel-propojovaci-db15m-scart-2m/?flist=1). Bohužel na televizi ani ťuk.

   Otázka tedy zní: jak propojit PC a televizi přes SCART (podle výrobce TV je SCART plně zapojen).

   Možnosti:
   1) Podle mě jde z portů na desce využít jenom VGA port. Nejslibnější řešení asi bude udělat si vlastní kabel s redukcí podle http://www.root.cz/clanky/televize-jako-rgb-monitor-v-xfree86/ a podtaktovat grafickou kartu programem PowerStrip (http://entechtaiwan.com/util/ps.shtm). Až budou výsledky, budu vás informovat.

   Na digitální výstupy (DVI-D, HDMI, DisplayPort) bych musel mít nějaký převodník (pokud vůbec existuje), což je další investice a žrout energie. Tyto výstupy se hodí později, až bude nová televize.

   2) Nejnouzovější řešení: z druhého motherboardu mi zbyl nevyužitý modul do PCI Expressx16 sběrnice, jehož součástí je S-video konektor. Bohužel se tento modul ještě zapojuje na desce do interního YUV/SPIDF_OUT konektoru, kterým nová deska (ASUS M3A78-EM) již není vybavena. Nejsem 100% přesvědčen, že bude tento modul pracovat v jiném motherboardu.

   Máte nějaký jiný nápad, jak propojit HTPC a CRT TV? Děkuji za reakce.

  8. Rekl bych ze to bude snimkovou frekvenci - pokusil bych se laborovat s PowerStripem (frekvence, synchronizace a rozliseni).

   Ja mam HTPC spojene s televizi prez DVI->HDMI. Chvili jsem to tahl prez TVOut a taky SVideo ale kvalita obrazu byla otresna.

  9. Pokud propojením VGA -> SCART máš na mysli vzít RGB z D-Subu na kompu a poslat do Scartu na TV, tak realizovatelné to sice je, ale velice komplikovně a navíc výsledek bohužel vždy stojí za starou bačkoru. Zkoušel jsem Matrox G550 a ATI Radeon 9800 a při porovnání s obrazem z obyčejného DVD přehrávače je to nekoukatelná rozklepaná mazanice. A to obě zkoušené karty na 21" CRT EIZO kreslí naprosto dokonale. Se synchonizací a kvalitní kabeláží jsem se taky něco natrápil - žádné tkaničky z E-Shopu, ale samostatné 50 ohmové VF koaxiály pro každou složku i synchronizaci a .... prd. Oproti obrazu přes S-Video Out téměř žádný kvalitativní přínos. Přitom třeba z DVD přehrávače RGB kvalitou převálcuje S-Video o několik řádů. Je to smutné, ale je to tak. A to například výše zmíněný Matrox podporuje RGB do TV už přímo z výroby - stačí na D-Subu propojit dva piny a správné TV časování řeší karta sama bez mordování se s PowerStripem

   Posílám pár odkazů, ze kterých jsem čerpal:
   http://4um.overclocking.cz/showthread.php?t=36972
   http://ryoandr.free.fr/english.html
   http://www.idiots.org.uk/vga_rgb_scart/
   http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=136811&page=4&pp=15
   http://www.youritronics.com/vga-to-scart-rgb-converter/
   http://www.nada.kth.se/%7Efeldt/vgascart/tv.html
   http://www.nexusuk.org/projects/vga2scart/

   Máš jedinou šanci na rozumný obraz v případě, že máš na TV YUV vstup. Už jsem sice viděl i základní desku, která YUV výstup měla (už si ale za boha nevzpomenu jakou), ale ta tvoje to asi opravdu nebude. Alespoň v manuálu jsem to nenašel a ani YUV Bracket jako volitelné příslušenství jsem neobjevil. Takže jedině dokoupit grafiku s YUV výstupem.

   Já na svém CRT Finlux YUV vstup nemám, takže jsem v P..... Ale dokuď obrazem přehraje každou cenově dostupnou plasmu (o LCD snad ani nemá smysl mluvit), radši oželím v obýváku další hučící krám .....

  10. Kabel si nechávám dělat podle zapojení z prvního odkazu (...overclocking.cz). Měl by být hotový příští týden.
   Jinak oproti rozpisu došlo ke změně - výše uvedenou desku jsem dal do starého počítače a v HTPC použiju ASUS M2A-VM HDMI (čipset ATI 690G), která TV výstup má. Na desce (i v manuálu) jsem objevil piny YUV, takže jestli kabel nebude fungovat, zkusím ještě najít řešení, které tyto piny využije. Až budou nějaké výsledky, napíšu pokračování článku.
   Pokud mě pan Ptáčník předběhne článkem na téma "propojení PC -> CRT," budu jenom rád.

  11. Díky za inspirující článek.

   Ohledně HW - mé zkušenosti:
   Mám case AntecFusion V2, který je pouze pro mATX, má tichoučký zdroj a na boční stěně dva větráky. Ty větráky mají 3 regulační stupně. Při tom nejvyšším mi vlály záclony, takže jsem je přiškrtil, přesto jsou ještě slyšet. U ventilátorů obecně doporučuji Xilence - čím větší tím lepší, se kterýma mám dobrou zkušenost, pokud se přiškrtí pod 1000RPM, dříve si o ně brnknete uchem, než je uslyšíte.

   Deska a CPU - v podstatě to samé, jen od Gigabytu. Nový chpst 790G má samostatnou paměť pro grafiku, je ale na trhu jen ve fullATX. To by mohlo být ještě o fous lepčí.

   Chlazení CPU: Jde to i pasivně! místo boxovaného chladiče jsem pořídil Arctic Cooling Freezer 64 LP, který se jako jediný rozumný chladič do desky i case vešel. Větráčky jsem nakonec sundal, ten boxovaný chladič přiřízl a nabastlil na ten AC. Přiškrtil jsem napájení CPU o 30% a nechal běžet. Po dvou hodinách filmu nad GeeXboXem měl CPU 38°C a Nordbridge 40°C. Ve WinXP bude asi náročnost CPU vyšší, ale i tak si myslím, že je lepší zastavět vnitřek bedny žebrováním a dát si práci s návrhem proudění vzduchu, než mít spousty větráčků a honit teplo bednou dokolečka. Jak koukám na čelní panel té bedny, tak tam by se vešlo tak 5 kil mědi :-).

   BTW: V rozpisu komponentů a cen mi ale chybí jedna položka - Windows XPP, která je dále v textu uváděna. Takže to jsou v OEM cca 2kKč navíc.

   Právě z důvodů jednoduchosti ovládání (mezi které patří i rychlý rozběh) se snažím jít cestou Linuxu, zkouším (jak mi děti dovolí :-) ) experimentovat např. s MythTv na Ubuntu, nebo elegantně jednoduchým GeeXboX spouštěný z flashky - na tom jedou pohádky a TV.

   Pro člověka odkojeného Windows se ale peru právě s množstvím možností, které tahle platforma nabízí a samozřejmě trochu jiným prostředím. Kdyby se někdo rozhodl popsat své zkušenosti s výběrem Linuxu pro HTPC, s určitě bych to uvítal.

  12. Zdravím,
   taky jsem se rozhodl postavit podobne HTPC, ale marně pátrám po českých prodejnách, kde pořídit IMON UltraBay, všude píší, že zboží není dostupné. Mohli byste mi dát nějaký tip, kde se to dá pořídit ?

   Předem díky

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.