ČRa testují DVB-T2, budoucnost pozemního TV vysílání

 • administrator
  Kategorie: , Digitální vysílání
  květen 21, 2010
  11× Komentováno

  Konference „Svět televizní budoucnosti“ nabídla příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí širokou škálu inovativních služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.

  Výhodou nového standardu DVB-T2 je zvýšená kapacita a vysoké rozlišení obrazu v pozemním televizním vysílání. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů). Signál DVB-T2 by mohl už v roce 2012 být dostupný pro většinu byvatel ČR.

  „Zkušenosti našich kolegů z Velké Británie ukazují, že nejen technologie ale i jednotlivé televizní stanice a diváci jsou připraveni na novou generaci vysílání, která jim přinese intenzivnější zážitky díky vysokému rozlišení obrazu,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací, a dodává: „navíc tento nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů. “  


  Zde musíme podotknout, že paní ředitelka lže, jako když tiskne. Diváci na novou generaci vysílání rozhodně připraveni nejsou. Drtivá většina současných televizorů ani set-top-boxů na našem trhu příjem DVB-T2 neumí!


  „Ostrý test vysílání v HD ukázal, že jsme ve spolupráci s našimi partnery z řad operátorů televizního vysílání a dodavatelů technologií připraveni spustit pilotní vysílání DVB-T2 ve velkých městech České republiky,“ komentuje včerejší přímý přenos HD kontentu ze Žižkova Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a doplňuje: „když Český telekomunikační úřad vyčlení potřebné frekvence pro DVB-T2 síť, český divák bude moci přijímat kvalitní obraz a širší nabídku programů již za dva roky od přidělení kmitočtového pásma.“


  Ano, jsme příznivci pokroku a chceme kvalitní pozemní vysílání, ideálně v HD kvalitě. Někdy jsou třeba ústupky v podobě nákupu nových přístrojů. Ale zoufale opožděný nástup DVB-T nás do této situace staví naprosto zbytečně. S DVB-T se u nás začínalo velmi brzy a v té době šlo o technologi současnou a moderní. Extrémě neschopné prosazení této technologie ale způsobilo, že na ni všichni přešli v podstatě v době, kdy je na spadnutí technologie nová. Přitom stačilo pár let zpět změnit koncepci a zapomenout alespoň na MPEG-2 a použít MPEG-4. Přechod na DVB-T2 by byl nyní snažší (jen upgradem firmwaru), nebo by nebyl ještě několik let nutný. Současně ale není nutné propadat panice. Komu bude stačit vysílání v normálním rozlišení, tomu jistě stávající DVB-T v dohledné době nevypnou.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  11 Komentáře

  1. Tak to jsou idio.ti na n-tou....
   Loni jsme si koupil TV za 30000,- s MPEG-4 s tím, že jsem připraven na HD vysílání.
   A teď zjišťuju, že mi ta TV je na hov.no!!!
   Tak já ji odvezu na slavné ČRa a ať mi vrátí mé tvrdě vydřené a našetřené peníze.
   Ty mago.ři si asi myslí, že každý vydělává jenom proto, abych si mohl každý půl rok kupovat novou telku. A to potom zase příjdou stím, že se zavede DVB-T3 kvůli poprděný 3D technologii. To jsou pitomci jako ty v parlamentu....
   Nemám slov a mám zkažený celý víkend, dopr.... s nima !!!

  2. Možná, a to opravdu jenom možná, půjde upgradem firmwaru zajistit podpora DVB-T2. Protože klíčová je podpora MPEG-4, které je snad stejné... asi bude záležet na výrobci a na konrétní TV... Ale idioti to jsou, o tom žádná.

  3. nesdilim optimismus kohokoliv, kdo si mysli, ze zmena dvb-t na dvbt2 je otazkou firmware :-)
   to opravdu neni...
   http://www.reghardware.co.uk/2009/11/23/freeview_hd_questions_answered/p...
   cituji:
   Can an existing receiver be upgraded?
   No. DVB-T2 isn’t a question of firmware. It requires compliant tuner modules which receive the broadcasts and feed the transport stream data to the rest of the system. It’s much more complex than DVB-T, and as the tuners use dedicated silicon, they can’t be upgraded. A DVB-T tuner won’t make any sense of a DVB-T2 signal, no matter what software the rest of the system has.

  4. Měli by jste dát tuto zprávu do TV novin, aby si lidi uvědomili, že nemá cenu dnes kupovat předražený TV, když za chvilku jim budou na hov.no a budou si k nim muset kupovat set-top boxy - nebo přejít na satelit.
   Už vidím ty filmový maniaky který si letos berou na splátky cca 60000,- na 3D televize, a než ji splatí, můžou kupovat novou s DVB-T2 a 3D. Ty budou strašně šťastný co ty inženýři vymýšlí za kraviny. Tak nějak mi to smrdí i nějakým tím lobingem ze strany výrobců TV.

  5. Univerzální omezení životnosti veškeré elektroniky je prolobované už několik let:
   http://www.digilidi.cz/pruzkum-televize-v-roce-2010#comment-5533

   Upgrady firmwarů poskytované "značkovými" výrobci pouze odstraňují zjevné chyby výrobků, ale prakticky nikdy nepřinášejí žádné nové funkce prodlužující morální životnost výrobků.

   I kdyby změna z DVB-T na DVB-T2 byla proveditelná úpravou firmwaru, tak upravený firmware výrobci poskytnou maximálně na aktuálně prodávané modely v době přechodu, ale na "loňské" a starší modely rozhodně ne. Zaprvé mají zájem prodávat nové modely a zadruhé jsou úpravy firmwarů vícenáklady, které by jim v tomto případě nic nepřinesly - naopak.

   Navíc mi připadá komická představa, jak "globální" výrobci řeší za své peníze změnu technologie pozemního vysílání v pidizemičce, o které ani neví, kde se nachází ...

  6. To je vše pravda. Nicméně v Británii se něco podobného řešilo a Panasonic zde nové firmwary uvedl - nejspíše ale opravdu jen na nejnovější modely, které na to v tomto případě měli i HW výbavu.
  7. myslim, ze to kazdy chapeme jinak...
   ja ten clanek, tedy poznamky redaktora digilidi.cz ctu tak, ze:
   cituji autora
   "Přitom stačilo pár let zpět změnit koncepci a zapomenout alespoň na MPEG-2 a použít MPEG-4."
   > mluvi o v soucasnosti zavadenem dvbt a svem prani, aby bylo toto dvbt v mpeg4 kodovani
   misto v soucasnoti pouzivaneho mpeg2

   a dale cituji
   "Přechod na DVB-T2 by byl nyní snažší (jen upgradem firmwaru), nebo by nebyl ještě několik let nutný."
   > muj vyklad je, ze po zavedenem dvbt s mpeg4 (vyse zminene nerealizovane prani) by byl prechod na dvbt2 snazsi (resp. nebyl delsi dobu nutny), na coz ja reaguji tim, ze firmwarem v STB s dvbt zmenu na dvbt2 nelze realizovat... a je uplne jedno, jestli vase TV/STB umi jak mpeg2 tak mpeg4 (posledni modely samsung, panasonic, lg... atp)
   o nutnosti vubec prechazet na dvbt2 (pokud(!) by tu byla kombinace dvbt/mpeg4) nedokazu polemizovat... ale muj osobni nazor je, ze by to vzalo podobny smer, jaky se ted snazi CRa natlakem uskutecnit...

  8. OK, ta poznámka o upradu firmwaru na DVB-T2 je mylná a smažu ji. Nicméně si myslím, že pokud bychom v minulosti opravdu začali/přešli na MPEG-4 v DVB-T, nebylo by dnes nutné pomýšlet na DVB-T2. Navíc, v některých TV lze přidat podporu MPEG-4 v DVB-T i pomocí doplňkové CI karty (Panasonic Viera...). CI karta sice většinou neumí HD rozlišení, ale i tak by to mohlo být použitelné na MPEG-4 v SD rozlišení.
  9. Já taky a to jsem speciálně psala na ČT kde jsem byla ujištěna, že DVB-T a DVB-T2 budou kompatibilní a pokud chci koupit TV, ke které nebudu potřebovat STB tak si mám koupit s kompresí MPEG4 ... když jsem se po roce dotazovala jak to tedy je, že jsem si na základě jejich rady koupila drahou TV tak mi nikdo neodpověděl

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu