Pátek , 29. 03. 2024

Taťána

AMD APU v HTPC: Fusion neboli Brazos zabijákem Atomů

12. 01. 2011

Donedávna jsme mohli do HTPC buďto osadit běžné úspornější desktopové procesory, nebo se vrtnout na platformu Intel Atom nebo VIA Nano. Obě víceméně původem mobilní platformy nebyly nikdy žádnými rychlíky. Ale zato spotřeba byla hezky nízká. AMD nyní do tohoto segmentu přichází s novou platformou úsporných procesorů, které obsahují integrovanou grafickou kartu (APU).

Nepřehlédněte – test HTPC na platformě APU Brazos

Původní pojmenování platformy jako Fusion pomalu přechází na Brazos. Důležité však je, že procesor se jeví jako o kousek výkonnější, než Intel Atom, a také integrovaná grafická karta je výkonnější. A to nejen oproti známým Intelovským „šnekoidním“ grafickým sekundantům Atomů, ale i vůči platformě nVidia ION. Akcelerace HD videa je zde již samozřejmostí. Nízká spotřeba zůstává. Co tu tedy máme konkrétně?

 

Výkonné HTPC do 25 W? Žádný problém…

Zatím na trh cenní zuby Asus E35MI-I Deluxe, Gigabyte GA-E350N-USB3 a MSI E350-E45. Jde o základní desky formátu miniITX. Zaberou tedy opravdu jen málo místa. Všechny 3 desky mají osazeno AMD E-350 APU, což je dvoujádrový procesor na frekvenci 1,6 GHz a grafický subsystém Radeon HD 6310. Jde o zatím nejvýkonnější variantu Brazosu. Spotřeba APU je stanovena na maximálně 18 W a dalších cca 5 W spotřebuje zbytek základní desky. Aby nebylo kódových označení málo, tak se pro model E-350 setkáváme ještě s označením Zacate. Modelů existuje více (méně výkonné), nicméně do HTPC má smysl hlavně E-350.

Gigabyte GA-E350N-USB3 je první deskou, kterou najdete oficiálně na webu výrobce

Grafický čip Radeon HD6310, který je na stejném kusu křemíku jako procesorová část, má celkem 80 stream procesorů, a frekvence u Zacate činí 500 MHz. Nechybí nejnovější UVD 3.0 (je až u nových Radeonů řady HD 6000) s podporou akcelerace HD videa (H.264, VC-1, DivX, Xvid).

K TÉMATU  Recenze sluchátek Genesis Neon 750 RGB – zářící herní sál na uších

Desky disponují vším, co bychom pro HTPC potřebovali a model od modelu se liší dost na to, abychom si mohli vybrat dle specifických potřeb. A jistě se na trhu objeví časem i další.

  Aktuální cena Asus E35M1-I Deluxe v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Jak se to má s výkonem?

Výkon je údajně citelně lepší hlavně díky tomu, že  i při maximální vytížení procesoru náročnými výpočty lze bez jakéhokoli trhnutí sledovat video ve vysokém rozlišení. To je jasná výhoda především proti Atomové platformě, kterou lze kvůli provádění instrukcí „za sebou“ snadno zahltit a operační systém přestane reagovat.

Aktuální cena MSI E350IA-E45 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Jinak je to s výkonem poměrně složité. Ať už procesor nebo grafika, někdy je to výborné, jindy zase spíše průměrné. Zde odkážeme na test serveru Anandtech. Pro nás, jako zájemce o HTPC je ale důležité, že získáváme platformu konkurující Atomu s IONem, malé a dobře vybavené základní desky a hlavně stále velmi úsporné. Bohužel zatím nejsou známy ani ceny a dostupnost. 

Preview zmiňovaných desek najdete na serveru Bit-tech

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Po myši, chladicí podložce a sluchátkách nám v zásilkovně „přistály“ herní stereo reproduktory, které umí různé „cool“ věci. Hlavně nabídnou bezdrátové připojení pomocí Bluetooth 5.0 a manuální regulaci hlasitosti a basů. Sluchátka Argon 600 nás po zvukové stránce oslovila, bude tomu tak i u reproduktorů?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek