Sobota , 20. 04. 2024

Rostislav

Obyčejný widescreen nestačí: Philips tlačí poměr 21:9

19. 01. 2009

Kdo by si nevšiml, že i na širokoúhlé televizi je většina filmů ještě širokoúhlejších, takže nevyplní celou obrazovku. Philips se tedy rozhodl prosazovat televizory s širším úhlem zobrazení, tedy poměrem stran 21:9.

Velká většina filmů, které projdou kinem, se natáčí v poměru stran 2,35:1 až 2,40:1. Pokud k tomu nemá producent následného DVD nebo Blu ray disku nějaký důvod, tak poměr stran zachová a neořeže jej na 16:9 (ořez na 4:3 je už úplné zvěrstvo).

Právě příznivcům sledování filmových hitů budou určeny nové televizory s poměrem stran vyhovujícím záměru tvůrců filmů. Tuto ideu začíná prosazovat Philips, který tvrdí, že ani s televizory velkých úhlopříček o poměru stran 16:9 nezískáte takový zážitek, jako na nových 21:9 zobrazovadlech.

Na druhou stranu sledovat na takovémto panelu televizní vysílání bude tak trochu mučení. Ale naštěstí se začíná stále více (i když pořád ne dost) pořadů objevovat alespoň v 16:9, které obsadí na daných televizorech dostatečnou plochu a deformace případně ořez snad nebudou působit tak drasticky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Digitální bezpečnost není vázaná jen na období Vánoc, ale je aktuální po celý rok. V našem článku se zaměříme na to, jak efektivně chránit sebe a své blízké před online hrozbami. Od tipů na bezpečná hesla až po prevenci phishingu - získáte praktické rady a informace, které vám pomohou udržet digitální bezpečnost v každodenním životě.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek