Pátek , 19. 04. 2024

Rostislav

Právě probíhá rozšiřování digitální televize v Brně, Ostravě a Plzni

22. 05. 2008

Možná jste již zaregistrovali, že v posledních dnech začalo rozšiřování počtu dostupných programů a pokrytí v rámci digitálního vysílání. Co to vlastně znamená? Například to, že Brno a okolí se konečně dočká kvalitního příjmu Primy. Tedy možná…

Společnost Czech Digital Group (CDG) rozšířila své vysílací sítě mimo Prahu do dalších lokalit České republiky. V Brně již vysílá na kanálu 59 z vysílače Hády. Ostrava a Plzeň je ve stádiu příprav a předpokládá se spuštění od 1. června.

V multiplexu je v současné době Prima, Óčko a pravděpodobně přibude nová televizní stanice Z1. Kvalitní příjem TV Prima je v Brně a především v okolí (cca do 40 km) dlouhodobě problémový (respektive vyžaduje mnohdy určité investice do antény a zesilovače, slučovače atp., což ne každý chce řešit). Proto se na Primu v digitálu čeká “jako na zjevení”.


Kalkulované pokrytí signálem z vysílače Hády na 59. kanálu je zatím realitě dosti vzdálené

Hády jsou svou polohou ideální pro pokrytí širokého okolí Brna (například až po Velkou Bíteš). Ostatně současné vysílání multiplexu Českých radiokomunikací (ČRa) to jen potvrzuje. Na druhou stranu multiplex ČRa nevysílá jen z Hády, ale i z vysílače na Barvičově, což zlepšuje pokrytí centra města a blízkého okolí.

Multiplex CDG s Primou ale zažívá určité porodní bolesti. Tou první je nižší výkon vysílače (5 kW). Takže pokrytí vzdálenějších lokací zatím není tak dobré, jako u multiplexu ČRa (10 kW). Druhým problémem je 59. kanál, který místy ruší mnohem silnější analogový vysílač z Jihlavy. To lze řešit směrovou kvalitní anténou. Podle informací CDG alespoň budou podniknuta měření a v ideálním případě zvýší výkon vysílače z Hády až na 10 kW a v delším horizintu přibude/přibudou další vysílače. Rozhodně ale kvitujeme to, že se na naší smrtelně klidné hladině digitálního vysílání konečně začalo zase něco dít.

K TÉMATU  Průzkum: televize v roce 2010

Aktualizace: Hády na 59 kanálu již vysílá výkonem 10 kW a multiplex obsahuje Primu, Óčko i stanici Z1.

Více informací se dozvíte například na serveru www.digitalnitelevize.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek